Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ananas.mk

  • Ја почнал/а темата M@RKO
  • Време на почнување

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
894
1.201
Јас нарачав од ананас мултикукер од делимано. Дојде со гаранција испринтана на задната страна на упатството. Можда две недели вртам и барам гаранција те од Студио Модерна, те од ананас и уште ништо.
Студио модерна (делимано, топ шоп итн) викаат дека не издаваат гаранција и дека фактурата ја рачунаат како гаранција.
Вртам пазарна инспекција никој не дига телефон.

па и јас купив мултикукер од модерна и немаше гаранција. Фактурата ти е гаранција.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.482
5.727
Совет: Комуницирајте по мејл секогаш! ако се срамите да зборите на телефон, тоа е и доказ за тоа што сте зеле за во иднина. Ако можете по испраќањето на мејлот да ги контактирате за да им кажете уште подобро (воедно да убрзате)...

Пример:


  • Вака им кажувате дека нешто фали, дека го барате, и додека е „свежо“ сакате да го средите тоа.
  • Социјалните медиуми често се одржувани од лица кои се задолжени само за тоа, па можно е да доцни вашето барање, па после да се жалите тука дека не биле брзи, додека пак мејловите се подобро менаџирани (преку сервиси) за побрза комуникација.
Точно така. Плус и да збориш по телефон, одма им пишуваш меил „како што пред малку зборевме по телефон со тој и тој, рече дека ќе добијам ова и ова тогаш и тогаш”… Да не се заборави. И ова важи за секоја интеракција. Глобално.
 

Justice for All

Gaining Experience
10 септември 2010
336
198
па и јас купив мултикукер од модерна и немаше гаранција. Фактурата ти е гаранција.
Тоа ми го кажуваат и од Студио Модерна ама тоа не е гаранција според закон. Тие фактички не ја исполнуваат законската должност да издадат гаранција и треба реално да ги гони пазарна инспекција ама овде нема ни инспекција ни бутур :)
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
436
319
Тоа ми го кажуваат и од Студио Модерна ама тоа не е гаранција според закон. Тие фактички не ја исполнуваат законската должност да издадат гаранција и треба реално да ги гони пазарна инспекција ама овде нема ни инспекција ни бутур :)
Како ке ти дадат гаранција кога баш и немаат некој официјален сервис, добавувач увозник и слично.
Се од Топшоп е обична тешка кинезарија!
А тоа Делимано и остали глупости, се прескапи за тоа што го нудат.
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
894
1.201
Како ке ти дадат гаранција кога баш и немаат некој официјален сервис, добавувач увозник и слично.
Се од Топшоп е обична тешка кинезарија!
А тоа Делимано и остали глупости, се прескапи за тоа што го нудат.

производите на Топ Шоп се многу квалитетни. Имам мулти кукер, air fryer, ножеви, итн. Све е квалитетно.
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
436
319
производите на Топ Шоп се многу квалитетни. Имам мулти кукер, air fryer, ножеви, итн. Све е квалитетно.
И јас имам, Мултикукер, Гезве, џиџе за палачинки и сл...
Ама едноставно, џанк марки присутни во Македонија имаат подобри перформанси за многу поевтини пари :) можеби и грешам. Башка, се скапав барање по интернет и не најдов ниту едно инфо каде се произведува,,Delimano" пример, а со оглед што на Алибаба има еден куп производи и резервни делови, јасно е од каде се Топшоп производите.
 
28 јануари 2017
1.843
4.133
Ресен
производите на Топ Шоп се многу квалитетни. Имам мулти кукер, air fryer, ножеви, итн. Све е квалитетно.
Квалитетни се можеби ако ги користиш 1 месечно.

Не сум купил никогаш заради негативни искуства од пријатели со тави, готвачи за ориз и електрични апарати.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.474
12.852
Заминавме офтопик. Но топ шоп производите некогаш знаат да бидат први на пазарот па потоа кинезите да ги копираат. Таков беше сецкото со врвка. Исто и Нутри булет тие беа први што го продаваа.

Квалитетот на нивните производи е дискутабилен. Некои се перфектни а некои сра*е. Нутри булет и една камена тава сеуште ги користиме и сме презадоволни. Сецковците исто беа супер. Бидејќи на пазарот ги има од други продавачи и производители сега, топ шоп не ги продава повеќе.

Од глупостите имало ножеви, правосмукалки и други ствари кои биле катастрофа.
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.556
1.673
И јас имам, Мултикукер, Гезве, џиџе за палачинки и сл...
Ама едноставно, џанк марки присутни во Македонија имаат подобри перформанси зум а многу поевтини пари :) можеби и грешам. Башка, се скапав барање по интернет и не најдов ниту едно инфо каде се произведува,,Delimano" пример, а со оглед што на Алибаба има еден куп производи и резервни делови, јасно е од каде се Топшоп производите.

Квалитетни се можеби ако ги користиш 1 месечно.

Не сум купил никогаш заради негативни искуства од пријатели со тави, готвачи за ориз и електрични апарати.
Користам делимано, многу стар сет од тави/тенџерчиња.
Веројатно од пред 12-13 години. Тоа било првата генерација на делимано - така ми имаат кажано (Делимано МЕГА сет ќе да се викаше, во огромен пакет ми го доставија).
Тавчето за палачинки за кратко време го запековме/загоривме со сопругата, ама сеуште истото го користи сопругата, не сакала ново.
Од другите садови, најкористена ми е таа правоаголната тава за печење, која веќе појавува траги на користење (гребаници), ама па доста често се користи.
Некои од садовите сеуште не се употребени, или пак само еднаш (на пр. ГРИЛ тавата), ама не се жалам, според мене не им е така лош квалитетот на овие производи од делимано што се кај мене. И мислам дека пишува на нив Made in Italy.
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
1.155
1.937
Скопје
Еве од мејл денес.
Испратив слики од нарачката и од серискиот број на матичната.

Ова вратија:

Ви благодариме на Вашата порака и приложени материјали.

Испратено е барање до надлежниот трговец да издаде гаранција за нарачаниот производ GIGABYTE Матична плоча MB B550 Aorus Elite V2, AMD AM4,PCIe 4.0.

Нарачка со ИД XXXXX-XXXXX


Ќе бидете дополнително известени.

Ви благодариме на разбирањето.
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
894
1.201
Квалитетни се можеби ако ги користиш 1 месечно.

Не сум купил никогаш заради негативни искуства од пријатели со тави, готвачи за ориз и електрични апарати.

Мултикукерот Делимано е од Мидеа, секоја недела се готви манџа у него бар 5 пати. Еве веќе година дена шиба. Фраерот исто го имам неколку години и све е нормално како прв ден кога сум го купил. Исто и ножеви сет ми дадоа, многу добра изработка и квалитет, не се тапат лесно а и лесно се оштрат кога треба.
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
1.155
1.937
Скопје
Еве од мејл денес.
Испратив слики од нарачката и од серискиот број на матичната.

Ова вратија:

Ви благодариме на Вашата порака и приложени материјали.

Испратено е барање до надлежниот трговец да издаде гаранција за нарачаниот производ GIGABYTE Матична плоча MB B550 Aorus Elite V2, AMD AM4,PCIe 4.0.

Нарачка со ИД XXXXX-XXXXX


Ќе бидете дополнително известени.

Ви благодариме на разбирањето.

Апдејт - ми ја испратија на мејл пред малку.

ИТД Дистрибуција, 3 години.
 

pipelin

*ੈ✩‧₊˚༺☆༻*ੈ✩‧₊˚
8 мај 2010
2.058
1.956
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
macOS
Ете доказ дека комуникацијата преку мејл е ефективна, и Ананас се брзи во овој случај.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
834
740
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Ете доказ дека комуникацијата преку мејл е ефективна, и Ананас се брзи во овој случај.
Мене не ми вратија на мејл, ама брзи се на месинџер. Денес ги прашав за апдејт за гаранцијата и ми кажаа дека пратено е барање до продавачот, мада за мониторот што го купив пишуваше дека продавач е Ананас Шоп...
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
1.155
1.937
Скопје
Мене не ми вратија на мејл, ама брзи се на месинџер. Денес ги прашав за апдејт за гаранцијата и ми кажаа дека пратено е барање до продавачот, мада за мониторот што го купив пишуваше дека продавач е Ананас Шоп...

Гаранцијата што ми ја испратија - како купувач стои Ананас Шоп, не лично јас... ИТД работи со нив, јас со Ананас.

А во фактурата при моето купување - стои Ананас Шоп.

ОК е вака, работат со трети компании.
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
436
319
Заминавме офтопик. Но топ шоп производите некогаш знаат да бидат први на пазарот па потоа кинезите да ги копираат. Таков беше сецкото со врвка. Исто и Нутри булет тие беа први што го продаваа.

Квалитетот на нивните производи е дискутабилен. Некои се перфектни а некои сра*е. Нутри булет и една камена тава сеуште ги користиме и сме презадоволни. Сецковците исто беа супер. Бидејќи на пазарот ги има од други продавачи и производители сега, топ шоп не ги продава повеќе.

Од глупостите имало ножеви, правосмукалки и други ствари кои биле катастрофа.
Во студио модерна, имаат некој добар идеалист што добро знае некогаш да измисли нешто веројатно.
Инаку на денешно време потребна ти е само идеа и добра сума на пари, а Кинезите се тука за да ти ја реализираат. Како што во случајот беше со човекот кој го ,,измисли Фраерот.." па брзо му се рашири идеата и концептот на секаде..
А инаку немаат ништо ексклузивно, само имаат јаки и досадни реклами.
Пример што го спомна нутрибулетот, јас имам таков Шејкер ,,макита" купен во Канада уште 2004/2005 та година, и за секое чудо од нутрибулетот пласираат чашките. А овде врска се немаше за таков производ.

Да не одам подалеку со офтопик.
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.574
3.106
Неготино
Ја читав пред малку декларацијата залепена на кутијата на ПС5.
Увозник: Сетек. Изгледа од таму е испратено. Е сеа, уште гаранција и таман сме.
 
  • Хаха
Реакции: thrw

cppffs

Gaining Experience
7 април 2019
91
93
Не знам дали е само кај мене ама повторно Fake промоции има ваучери кој може да се искористат со зачувана виза картичка одам на профил не може да додадам картичка...
 

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
1.004
1.339
Скопје
Не знам дали е само кај мене ама повторно Fake промоции има ваучери кој може да се искористат со зачувана виза картичка одам на профил не може да додадам картичка...
Не треба да додаваш/зачувуваш. Малце misleading им е тоа. На крај на претпоследен степ само внеси Виса картичка и ќе ти даде да го искористиш купонот.
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
765
522
Пред месец зедов xiaomi air fryer, но гаранција не ми пратија односно во кутијата има упатство со гаранција но празна е, им пишав мејл вчера не враќаат ништо за да ми пратат гаранција, од вчера air fryer-от почна сам да се притиска после некое време работа…
 

Justice for All

Gaining Experience
10 септември 2010
336
198
Пред месец зедов xiaomi air fryer, но гаранција не ми пратија односно во кутијата има упатство со гаранција но празна е, им пишав мејл вчера не враќаат ништо за да ми пратат гаранција, од вчера air fryer-от почна сам да се притиска после некое време работа…
Слична ситуација, уште немам добиено гаранција само јас уште го немам заработено (мултикукер е мојот). Веќе се откажав од барање гаранција, се мислам да го заработувам денеска.
Ананас го препродаваат од студио модерна а тие ми кажуваат дека фактурата е гаранција.

Sent from my SM-A346B using Tapatalk
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
894
1.201
Слична ситуација, уште немам добиено гаранција само јас уште го немам заработено (мултикукер е мојот). Веќе се откажав од барање гаранција, се мислам да го заработувам денеска.
Ананас го препродаваат од студио модерна а тие ми кажуваат дека фактурата е гаранција.

Sent from my SM-A346B using Tapatalk

разработи го брат, не знаеш каква манџа прави. Прсти да излижеш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.113
Мислења
974.769
Членови
35.416
Најнов член
gpodyt
На врв Дно