Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ananas.mk

 • Ја почнал/а темата M@RKO
 • Време на почнување

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
1.160
1.951
Скопје
Ми вратија да им го дадам серискиот број од матичната, им сликав и ова ми вратија:

Почитувани, ќе се обратиме кај надлежни и штом добиеме повратна информација ќе Ви испратиме заверен гарантен лист на мејл
 

StalkeR

Guru
5 декември 2009
5.421
6.596
Изгледа тек допрва ке станува интересно со овие, ако некој има потреба од гаранција...
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
1.160
1.951
Скопје
Изгледа тек допрва ке станува интересно со овие, ако некој има потреба од гаранција...

Рака на срце, гаранцијата не ја издаваат тие. Секако дека треба да си го решат интерно тоа со дистрибутерите од кои земаат/препродаваат продукти.

Еве ја гаранцијата за процесорот (купен од кај нив):

HslSdOT.jpeg
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
834
745
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Само што ја земав матичната.
Ја испратиле само со испратница залепена со селотејп.

Нема ни гаранција, ни ништо.
Сега им пишав на Фејсбук.
Кажи ми дали ќе ти вратат. Исто беше и во мојот случај залепено со селотејп. Не успеав денес да им ѕвонам, сеуште нема одговор на мејлот. Проверив на порталот има само фактура што се генерира од системот, ама нема гаранција во електронска форма.

Едит: Ах, веќе ти вратиле на фб, не ти го видов следниот одговор. Ајде и таму да им пишам.
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.581
3.112
Неготино
Ништо, тотално разочарување од ананасите. Бар да известеа дека немаат на залиха или нешто и дека ќе треба да почекам.
Вака .. ништо. Денес ни на мејл не ми враќаат.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.742
1.471
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Комерцијална банка и атанас :)
0eb4a41bb014454a258eaddc0ef8c9e8.jpg


Sent from my M2101K9G using Tapatalk
 

eX3v1l

Practice makes perfect
2 мај 2011
1.322
1.171
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Јас земав хефталка преку Ананас од друга фирма и се расипа одма првиот ден. Пријавив во Ананас, не ми се замараше директ у фирма да барам гаранција, и пратија карго да ја земе, ја видоа дека е дефект и ми пратија нова, без никаков трошок.
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.581
3.112
Неготино
Јас уште чекам сонито да ми го испратат, од 11.05.
Требаше од алија да си го нарачам, стигнато ќе беше до сега.
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
436
319
Не ми е јасно, како им се исплати сето ова со купоните у попустите? Неколку пати имам нарачувано со купон, и цената реално е далеку поевтина од колку да купиш директно од кај добавувачот.
П.с некни ми стигна на емаил гаранција за производот купен лани во Декември
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.581
3.112
Неготино
Не ми е јасно, како им се исплати сето ова со купоните у попустите? Неколку пати имам нарачувано со купон, и цената реално е далеку поевтина од колку да купиш директно од кај добавувачот.
П.с некни ми стигна на емаил гаранција за производот купен лани во Декември
Кој ги знае, ама па еве ќе си чекаш 10+ дена за да дојде курир да им ја земе нарачката и да ти ја достави. Таман рестото ќе си го платиш со живците.
Чисто сумјам дека имаат на залиха, најверојатно чекаат од некаде и затоа влечат толку, ама ајде.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.742
1.471
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.743
1.587
Скопје
10 дена покасно и еден куп спам на фб од мене:
Погледнете го атачментот 137522
ја се зезнав еднаш со нив, си нарачав ко на попуст начекав таман, си платив онлајн, и по еден ден ми ја откажаа нарачката дека немало веќе .. во меѓу време ме заглавија да неможам одма да си нарачам од друго место, пошто ми висеше у воздух дур да ми ги вратат парите .. од сега само плаќање на испорака :D
 

MALINOV.A

Gaining Experience
8 септември 2022
316
163
Кој ги знае, ама па еве ќе си чекаш 10+ дена за да дојде курир да им ја земе нарачката и да ти ја достави. Таман рестото ќе си го платиш со живците.
Чисто сумјам дека имаат на залиха, најверојатно чекаат од некаде и затоа влечат толку, ама ајде.
Ne e toa kaj site pratki da cekas, kaj mene se ima deseno dva pati a site drugi naracki mi stigaa uredno za 2 do 3 rabotni denovi
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.581
3.112
Неготино
Ne e toa kaj site pratki da cekas, kaj mene se ima deseno dva pati a site drugi naracki mi stigaa uredno za 2 do 3 rabotni denovi
Toa сето ок, нека дадат образложение зошто касни пратката. Ако немаат залиха, нека ми ја откажат. Може сум планирал нешто тој период, може сум сакал поклон за роденден да дадам.
 

prolivot

On your way to fame
28 декември 2014
379
501
Нарачка направена вчера накај 13 часот, пристигната денес во 8:30. Прилично сум изненаден од брзината а и со ваучерите добри цени се вадат.
 

Атачменти

 • IMG-94456431c3179db5db11089bae9b73e5-V.jpg
  IMG-94456431c3179db5db11089bae9b73e5-V.jpg
  176 KB · Прегледи: 98

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.492
5.740
Даваат фискална ако плаќаш при прием? Додека Гјирафа не даваше имаше и лагер и цени... Сега ни лагер ни цени.
(На неплаќањето данок куси му се нозете?)
 

MALINOV.A

Gaining Experience
8 септември 2022
316
163
Даваат фискална ако плаќаш при прием? Додека Гјирафа не даваше имаше и лагер и цени... Сега ни лагер ни цени.
(На неплаќањето данок куси му се нозете?)
najcesto fiskalni zavisi od firmata toa nema vrska so ananas, ako e od ananas shop imam dobivano fiskalni a od drugi firmi nekogas fiskalni nekogas fakturi mi davaat
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
1.160
1.951
Скопје
И кај мене нема уште, им пишав во петокот мислам, рекоа ќе пратат на мејл.

Може на машина за куцање се прават.
 

pipelin

*ੈ✩‧₊˚༺☆༻*ੈ✩‧₊˚
8 мај 2010
2.060
1.959
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
macOS
Совет: Комуницирајте по мејл секогаш! ако се срамите да зборите на телефон, тоа е и доказ за тоа што сте зеле за во иднина. Ако можете по испраќањето на мејлот да ги контактирате за да им кажете уште подобро (воедно да убрзате)...

Пример:
„Здраво, пред малце ви испратив мејл во врска со мојот производ (или производот кој го купив на ден...)__________, недостасуваше ________, ве молам да го проследите мејлот како не би се загубиле потребните документи кои треба да следат со производот.

 • Вака им кажувате дека нешто фали, дека го барате, и додека е „свежо“ сакате да го средите тоа.
 • Социјалните медиуми често се одржувани од лица кои се задолжени само за тоа, па можно е да доцни вашето барање, па после да се жалите тука дека не биле брзи, додека пак мејловите се подобро менаџирани (преку сервиси) за побрза комуникација.
 

Justice for All

Gaining Experience
10 септември 2010
337
198
Стигна плејката денес конечно, гаранција нема никаде.
Им пишав на ФБ, па ќе видиме што и како.
Јас нарачав од ананас мултикукер од делимано. Дојде со гаранција испринтана на задната страна на упатството. Можда две недели вртам и барам гаранција те од Студио Модерна, те од ананас и уште ништо.
Студио модерна (делимано, топ шоп итн) викаат дека не издаваат гаранција и дека фактурата ја рачунаат како гаранција.
Вртам пазарна инспекција никој не дига телефон.
 

JonnyDark

Gaining Experience
10 јуни 2022
465
332
Даваат фискална ако плаќаш при прием? Додека Гјирафа не даваше имаше и лагер и цени... Сега ни лагер ни цени.
(На неплаќањето данок куси му се нозете?)
јок каква фискална, се е ова онлајн сива економија....
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.127
Мислења
975.157
Членови
35.434
Најнов член
Ljupce Boshkov
На врв Дно