• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Among Us

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Snow :)

Gaining Experience
27 април 2013
78
99
Among Us е multiplayer игричка излезена во 2018, но во скоро време стана една од најиграните и најстриманите игри во моментов.
Играта се состои од играчи(макс 10) кои имаат различни задачи(tasks) кои треба да ги прават низ мапата, но помеѓу тие 10 играчи има 1 до 3 “измамници“(или imposters) кои треба да ги убиваат играчите и кога ќе се пријави мртво тело да лажат на voice chat дека тие не го направиле тоа. Зборењето најчесто се одвива преку Discord, каде што веќе има многу сервери направени за Among Us, во најголемиот моментално има околу 150k играчи. Не знам како поедноставно да објаснам, најубаво е да погледнете некој стрим.
Инаку играта е достапна на Steam (3.99€), Google Play (Free) и Apple App Store (Free). Може да се игра преку BlueStacks на PC бесплатно, ама најубаво е преку Steam, зошто е најмалку замарање.

Ја отворам оваа тема за да пронајдам други играчи со кои би можеле да играме заедно и да дискутираме околу самата игричка.


Можете да ме додадете на Steam или Discord (Blackkkk#6957) за да играме.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,687
2,928
Не знам како поедноставно да објаснам, најубаво е да погледнете некој стрим.
Social deduction игра е, концептот е ист како Secret Hitler или Mafia/Werewolf. Инаку играта е страшно забавна и заразна, и важи она the more the merrier. И најубаво од се, хардверските побарувања се мноооогу ниски, така да може да се игра на било каков компјутер.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,702
9,034
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Мислам дека мобилните верзии се само local lan/wifi нема онлајн мултиплеер, додека стим има со рандомс. Сепак најдобро е со познати да се игра.

Има онлјан на андроид играв сега. :)
 
Последна промена:
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Snow :)

Gaining Experience
27 април 2013
78
99
Мислам дека мобилните верзии се само local lan/wifi нема онлајн мултиплеер, додека стим има со рандомс. Сепак најдобро е со познати да се игра.

Има онлјан на андроид играв сега. :)
Серверите се крос плејд или како се вика тоа не знам, сите можат заедно да играат без разлика дали PC или Android.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,702
9,034
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Играв синоќа, за жал брзо здосадува. Да имаше систем на отклучување костими, гаџети, скинови би те мотивирало да тераш повеќе.

Имаше една интересна партија кај што црвениот беше предавникот, ама толку добро лажеше што пола тим го истресовме пред да го најдеме.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Snow :)

Gaining Experience
27 април 2013
78
99
Играв синоќа, за жал брзо здосадува. Да имаше систем на отклучување костими, гаџети, скинови би те мотивирало да тераш повеќе.

Имаше една интересна партија кај што црвениот беше предавникот, ама толку добро лажеше што пола тим го истресовме пред да го најдеме.
Мене коа ми здосади мењам соба на Discord и пуцам со нови луѓе.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,397
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно