Америка припрема "cyber" војна со Кина

Статус
Затворена за нови мислења.

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
193
www.zeroscience.mk
Немав време да преведам али еве за што станува збор:

China's People's Liberation Army had established units to develop viruses to attack enemy computer systems and networks, the Pentagon said.
China also was investing in electronic countermeasures and defences against electronic attack, including infrared decoys and false-target generators.
The US military now defines cyberspace as much broader than merely defending or attacking computer networks.
Michael Wynne, the air force secretary, recently described the dangers as including remotely detonated roadside bombs in Iraq as well as interference with global positioning satellites and financial transactions over the internet... Повеќе
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
За нешто слично на ова знам од порано, само тогаш наместо за Кина се работеше за Северна Кореа. Наводно 500 хакери добиле специјална петгодишна обука со цел да им овозможи влез во информационите системи на САД. Дали е реализиран овој напад незнам, но знам дека на '' жолтиве '' САД им е MAIN TARGET.
 

VLAD

Intern
24 јуни 2007
27
0
Mozat da se slikaat zoltite. Samo Copy-Paste znaat da pravat. Kreativnost , NULA.
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
Мислам дека војната започнала, прв си го доби ПЕНТАГОН пред некој ден.
 

Electron

Баниран/a
23 април 2007
53
0
Епа да за ова има и документарец дека има во кина над 1000 хакери кои работаат како сајбер војска и ги напагаат сите што ке ја нападнат кина политички и му ги хакнуваат државните сајтови како на претседател или премиер нешо шознам и му хакнале над 1000 страни за 1 недела. овој докумантарец е околу 45 мин ако го најдам пак ке постирам линк
 

VLAD

Intern
24 јуни 2007
27
0
Od 1.4 milijarda kinezi, samo 1000 hakeri imaat za cyber vojna. Gola voda se.
Da bea stvarno nekoja realna opasnost za USA , CIA ke gi rasturese za 2 sekundi.
 

Electron

Баниран/a
23 април 2007
53
0
Od 1.4 milijarda kinezi, samo 1000 hakeri imaat za cyber vojna. Gola voda se.
Da bea stvarno nekoja realna opasnost za USA , CIA ke gi rasturese za 2 sekundi.


Добро бе чоек чо мислиш ти дека само америка се паметни и јаки а сите други се дебили....
Ти знајш шо значи да собериш 1000 спремни хакери кој можат да ја хакнат било која страна во светот и да работат сите заедно епа то ти е сила невидена, тоа не знаци дека таму има само толку хакери, значи дека толку се собрале, оти не знам колку си запознаен со хакерската култура на сите хакери сакаат да работат сами и изолирани, а да собериш ти 1000 спремни луге епа свака ти част. Велат дека секој од нив можи да хакни било која страна за 2-5 мин во зависност од заштитата шо ја има таа страна. Па затоа пред да почниш да зборач ова она размисли подобро....
п.с. во тие 1000 хакнати страни не спагаат никој приватни како на компании и сл. туку строго само државни бидејки само нив ги напагале...
а пак американците ги напагале и приватните страни и пакја изгубиле војната
 

Electron

Баниран/a
23 април 2007
53
0
Еве уште некој документарци повзани за хакери:


Hackers In Wonderland (Ngc)
http://video.google.com/videoplay?docid=-7229210551126277249

linux *New

http://video.google.com/videoplay?docid=7707585592627775409

Revolution OS is a 2001 documentary which traces the history of GNU, Linux, and the open source and free software movements

In the Realm of the Hackers * new
http://video.google.com/videoplay?docid=-4438305793787577614

Documentary movie about hackers at the first times when hacking was just beginning
 

VLAD

Intern
24 јуни 2007
27
0
Добро бе чоек чо мислиш ти дека само америка се паметни и јаки а сите други се дебили....
Ти знајш шо значи да собериш 1000 спремни хакери кој можат да ја хакнат било која страна во светот и да работат сите заедно епа то ти е сила невидена, тоа не знаци дека таму има само толку хакери, значи дека толку се собрале, оти не знам колку си запознаен со хакерската култура на сите хакери сакаат да работат сами и изолирани, а да собериш ти 1000 спремни луге епа свака ти част. Велат дека секој од нив можи да хакни било која страна за 2-5 мин во зависност од заштитата шо ја има таа страна. Па затоа пред да почниш да зборач ова она размисли подобро....
п.с. во тие 1000 хакнати страни не спагаат никој приватни како на компании и сл. туку строго само државни бидејки само нив ги напагале...
а пак американците ги напагале и приватните страни и пакја изгубиле војната

Neznam kolku se pametni drugite, ama ajde kazi mi sto izmislile nesto povazno Kinezite u Poslednive 10 godini, ili 20 , ili 30 godini nanazad . Mene ne mi teknuva ama bas na nisto, a znaes zasto , zasto se tupi , i ne gi biva za nisto, samo znaat da kradat, dodeka Amerikancite , izmislija mnogu raboti bez koi denes ne se zivee,kako na primer operativniot sistem na koj sto ti raboti kompjuterot, ili eden kup drugi raboti bez koi nemozes, kako micro branova pecka, ili iPod bez koj jas nemozam da ziveam.Koga se raboti za kompjuterska tehnogija, skoro sve povazno e izmisleno vo Silikonskata Dolina vo Kalifornija, a toa kaj se pravi, e druga prikazna. Mozocite se vo Amerika.
Da ne me svatis pogresno, imam 33 godini,i od koga proodev i prozborev , (mnogu odamna bese), Amerika sve propaga, na raspaganje e, sve im doaga krajot, i , NISTO. Od koga postojat si se Numero Uno, uste se , i uste dolgo ke ostanat bez konkurencija , a Kinezite neka se sobiraat i neka hakiraat.Mozat samo kopii od Windows Vista i iPod da pravat , do tolku im sece.
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
Neznam kolku se pametni drugite, ama ajde kazi mi sto izmislile nesto povazno Kinezite u Poslednive 10 godini, ili 20 , ili 30 godini nanazad . Mene ne mi teknuva ama bas na nisto, a znaes zasto , zasto se tupi , i ne gi biva za nisto, samo znaat da kradat, dodeka Amerikancite , izmislija mnogu raboti bez koi denes ne se zivee,kako na primer operativniot sistem na koj sto ti raboti kompjuterot, ili eden kup drugi raboti bez koi nemozes, kako micro branova pecka, ili iPod bez koj jas nemozam da ziveam.Koga se raboti za kompjuterska tehnogija, skoro sve povazno e izmisleno vo Silikonskata Dolina vo Kalifornija, a toa kaj se pravi, e druga prikazna. Mozocite se vo Amerika.
Da ne me svatis pogresno, imam 33 godini,i od koga proodev i prozborev , (mnogu odamna bese), Amerika sve propaga, na raspaganje e, sve im doaga krajot, i , NISTO. Od koga postojat si se Numero Uno, uste se , i uste dolgo ke ostanat bez konkurencija , a Kinezite neka se sobiraat i neka hakiraat.Mozat samo kopii od Windows Vista i iPod da pravat , do tolku im sece.


И јас мислам така, Американциве си се закон, секој може да кажува што сака но тоа е факт. А тоа што повеќето ги мразат е само поради завист и љубомора, бидејќи неможат да се помират со фактот дека тие се водечка сила во светов.
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
sigurno deka amerikancite se sila ali dvizecka sila kaj niv se emigrantite ili site tia so mislat i pravat i rabotata vo amerika site tie sto izmisluvaat sigurno ne se amerikanci tuku luge dojdenci tamu koi barale podobra idnina ili se kupeni od amerikancite za pogolema para. indijci, balkanci, i od kade li ne se luge koi rabotat i kreiraat. mozebi ima i amerikanci ali tie se vo mnoguuu mal broj.
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
sigurno deka amerikancite se sila ali dvizecka sila kaj niv se emigrantite ili site tia so mislat i pravat i rabotata vo amerika site tie sto izmisluvaat sigurno ne se amerikanci tuku luge dojdenci tamu koi barale podobra idnina ili se kupeni od amerikancite za pogolema para. indijci, balkanci, i od kade li ne se luge koi rabotat i kreiraat. mozebi ima i amerikanci ali tie se vo mnoguuu mal broj.
Shpekulacija ili informacija od konkretna studija?
 

VLAD

Intern
24 јуни 2007
27
0
sigurno deka amerikancite se sila ali dvizecka sila kaj niv se emigrantite ili site tia so mislat i pravat i rabotata vo amerika site tie sto izmisluvaat sigurno ne se amerikanci tuku luge dojdenci tamu koi barale podobra idnina ili se kupeni od amerikancite za pogolema para. indijci, balkanci, i od kade li ne se luge koi rabotat i kreiraat. mozebi ima i amerikanci ali tie se vo mnoguuu mal broj.
Osven Indijancite,koi si ziveat po rezervati, imaat kazina i ne plakaat danok, site drugi, ama bas site drugi se imigranti vo Amerika.Site Indijci, Balkanci, i ostanati, eden den (najverojatno 5 godini otkako ke ja dobijat prvata green carta) ke stanat Amerikanci.
 

Electron

Баниран/a
23 април 2007
53
0
Neznam kolku se pametni drugite, ama ajde kazi mi sto izmislile nesto povazno Kinezite u Poslednive 10 godini, ili 20 , ili 30 godini nanazad . Mene ne mi teknuva ama bas na nisto, a znaes zasto , zasto se tupi , i ne gi biva za nisto, samo znaat da kradat, dodeka Amerikancite , izmislija mnogu raboti bez koi denes ne se zivee,kako na primer operativniot sistem na koj sto ti raboti kompjuterot, ili eden kup drugi raboti bez koi nemozes, kako micro branova pecka, ili iPod bez koj jas nemozam da ziveam.Koga se raboti za kompjuterska tehnogija, skoro sve povazno e izmisleno vo Silikonskata Dolina vo Kalifornija, a toa kaj se pravi, e druga prikazna. Mozocite se vo Amerika.
Da ne me svatis pogresno, imam 33 godini,i od koga proodev i prozborev , (mnogu odamna bese), Amerika sve propaga, na raspaganje e, sve im doaga krajot, i , NISTO. Od koga postojat si se Numero Uno, uste se , i uste dolgo ke ostanat bez konkurencija , a Kinezite neka se sobiraat i neka hakiraat.Mozat samo kopii od Windows Vista i iPod da pravat , do tolku im sece.

Ne si vo pravo za razlika od kinezite Amerikancite so poznati kako glupa i prosta nacija, a za toa sto izmislile se dolzi na platenite naucnici od stranstvo, megu koi i od Kina, kina ne e tolku bogata ama ima naucnici za koj amerika mozi samo da sonva, a ima glasini deka posle svetskata vojna (vtora) Amerika gi sobra site naucnici koi rabotele za Hitler i da im gi kazat na Amerikancite pred da gi zdemi nekoj drug, Ako toa go svakas kako numero uno togas ne znam so da ti recam :ua:

A od kaj idat najnovite naucni odkritija, roboti koli novi nacini na transport, od kina, a ne od amerika....
 

Electron

Баниран/a
23 април 2007
53
0
Osven Indijancite,koi si ziveat po rezervati, imaat kazina i ne plakaat danok, site drugi, ama bas site drugi se imigranti vo Amerika.Site Indijci, Balkanci, i ostanati, eden den (najverojatno 5 godini otkako ke ja dobijat prvata green carta) ke stanat Amerikanci.

Epa gledas deka Amerikancite ne se tie anucnicite ili drugi pametni luge, tuku sobiraat luge od svetot i mu plakaat da rabotat za niv....

a kolku za informacija Kina ja dobiva cyber vojnata...


Duri i Amerikanskite hakeri gi napagaat stranite na svojata drzava od so e tolku dobra so narodot, kolku "valkani" nacini ima za da gi resi problemite ni samite ne zma svesni
 

Electron

Баниран/a
23 април 2007
53
0
1. Koj ti e kriteriumot na sporedba megju Kinezite i Amerikancite?
2. Daj molim te definiraj glupa i prosta nacija?

Prosecniot Amerikanec ima problemi so kilogramite i sedi i samo gleda televizija
A pak kinezite se poznati po rabotata po inovativnosta po kreativnosta, ne znam sega za ova kolku sum vo pravo (ispravete me ako gresam) ama koga posledno imame slusnato deka amerikancite imaat neso izmisleno....
Ako gresam jas se izvinuvam na site...
 

VLAD

Intern
24 јуни 2007
27
0
Prosecniot Amerikanec ima problemi so kilogramite i sedi i samo gleda televizija
A pak kinezite se poznati po rabotata po inovativnosta po kreativnosta, ne znam sega za ova kolku sum vo pravo (ispravete me ako gresam) ama koga posledno imame slusnato deka amerikancite imaat neso izmisleno....
Ako gresam jas se izvinuvam na site...
Ako smetas za kreativnost da se ima 3000 znaci vo azbukata (ako moze da se narece azbuka), mesto 26 bukvi kako vo Angliskiot , togas DA, Kinezite se ZAKON, najkreativen narod na svet, a inaku sve sto vidov od "NOVITE IZUMI "na Kinezite u poslednive godini, sve e DEJA VU.
Sto ima vrska debelinata so kreativnosta i cyber vojnata????????????
Inaku Amerikancite se debeli zasto imaat sto da jadat be bato,nemozat Kinezite da bidat debeli koga se gola voda, nemaat voda u Ocite. nemozes so 100 gr Oriz da se napravis bumbar.
 

VLAD

Intern
24 јуни 2007
27
0
Epa gledas deka Amerikancite ne se tie anucnicite ili drugi pametni luge, tuku sobiraat luge od svetot i mu plakaat da rabotat za niv....

a kolku za informacija Kina ja dobiva cyber vojnata...


Duri i Amerikanskite hakeri gi napagaat stranite na svojata drzava od so e tolku dobra so narodot, kolku "valkani" nacini ima za da gi resi problemite ni samite ne zma svesni

AMERIKANEC E SEKOJ KOJ IMA AMERIKANSKO DRZAVJANSTVO I AMERIKANSKI PASOS.
Ako ima nekoja drugda definicija, te molam ispravi me, za da ne si ziveam u zabluda.
 

Electron

Баниран/a
23 април 2007
53
0
Многу се одделивме од темета и навлеговме во политика, тука се зборува за сајбер војна помегу Сад и Кина и факт е дека постој и дека Кина ја добива таа војна
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
Многу се одделивме од темета и навлеговме во политика, тука се зборува за сајбер војна помегу Сад и Кина и факт е дека постој и дека Кина ја добива таа војна


Ја добива - можеби, но за крајниот резултат од сето тоа сепак сеуште е рано и останува да видиме.
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
Vo denesno vreme najdobar e toj so go ima kesot bez razlika dali se raboti za drzava,kompanii ili fizicki lica,
taka da na pentagon ako nemoze da se odbrani ke kupi nekoj indiec(ke go soberat od Indija so se partali :LOL: ) i posle neka dojdat kinezive ili korejcite.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,035
Мислења
870,615
Членови
30,369
Најнов член
bigsmile
На врв Дно