1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD Zen3 - ми мириса на одличен гејминг процесор...

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 11 ноември 2019.

 1. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,072
  12,632
  23 Јануари 2008
  Манга
  Согласно шпекулациите во нареднава пола година треба да излезат процесори со Zen 3 архитектура, поточно Ryzen 4000 процесори за десктоп.

  Овој пат наместо да имаме Zen2+ AMD се одлучи да ја крсти подобрената Zen2 архитектура како Zen 3. Претпоставувам дека со ова AMD сака да ги избегне понатамошни забуни околу моделите и името на архитектурата како што беше тоа случај со Zen+ и Ryzen 2000. Но можеби и Zen 3 има доволно подобрувања во однос на Zen 2 за да носи името на нова архитектура.

  Како и да е, од она што се шпекулира главно подобрување ќе биде тоа што CCX-овите повеќе нема да се составени од 4 јадра туку ќе имаме CCX од 8 јадра со заеднички L3 кеш кои директно ќе комуницираат со што ќе се намалат латенциите во комуникацијата. Ова треба да придонесе за подобрување на перформансите и најмногу ќе има импакт во игрите и софтверите кои бараат ниска латенција. Но поголема придобивка ќе биде тоа што сега L3 кешот иако ќе биде со ист вкупен капацитет (32GB по чиплет) на јадрата на располагање ќе им биде двојно поглем капацитет(кај зен на располагање се максимум 16MB L3). Ова ќе биде значителна придобивка за игрите. Ако се сеќава некој какви беа придобивките кај Broadwell во однос на Haswell десктоп процесорите и тоа се благодарение на L4 кешот од 64MB кој практично го маскира недостатокот на мемориски проток и мемориската латенција. Сличен ефект, во малку помала мера, ќе има и големиот 32MB L3 кој ќе го имаат јадрата во еден чиплет на Zen3.

  [​IMG]

  Како бонус на тоа што јадрата во еден чиплет нема да се поделени два CCX-и туку ќе се на еден CCX ќе има намалена потрошувачка и греење бидејќи се прескокнува еден добар дел од логиката во комуникација, а тоа е протоколот Infinity Fabric.

  Дополнително со ова ќе се ослобдат линкови, односно потенцијално ќе се дуплира протокот меѓу чиплетите затооа што наместо два линка потребен ќе биде еден. Значи ќе може да се дуплира бројот на јадра кај серверските/воркстејшн процесорите или пак ќе може да се дуплира протокот за ист број на јадра како сега. Реално со моменталниот производствен процес и 64 јадра се многу, па така очекувам да видиме чипови со двојно повеќе бендвит што ќе игра улога кај воркстејшн процесорите како ThreadRipper.

  Покрај ова како главна надградба на макро-архитектурата на Zen 2 очекувам да има и минимални подобрувања во микро-архитектурата. Можеби некоја инструкција плус или оптимизација на пајплајнот.

  Се шпекулира дека 7nm+ ќе донесе и повисоки фрекфенции, т.е. во просек за 200MHz повеќе во однос на Zen 2. Ова во комбинација со придобивките во перформанси од соединувањето на два CCX-а во еден треба да донесе осетна разлика во перформанси. Поточно согласно шпекулациите, IPC ќе биде повисок за 8% што значи Zen 3 процесорите ќе бидат за околу 15% побрзи од Zen 2.

  Тоа треба да им овозможи на AMD да бидат компетитивни со Ice Lake, т.е. наследникот на Sky Lake архитектурата на Intel која треба да донесе IPC повисок за 18%.

  Што мислите вие за Zen 3 и кои се вашите очекувања од надградбите кои ќе ги има во однос на Zen 2 како и во перформансите?
   
  На gego, Ace Lud, shifty и уште 35 други им се допаѓа ова.
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,178
  8,515
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Мене ме интересира само едно, што бројот на јадрата ќе се дуплира. Одма ќе скокне некој да праша што ќе ти се 128 јадра, меѓутоа мене лично не ми требаат, јас имам 6 јадра и многу ми се, дури размислувам да се вратам назад на 4 јадра што сеуште е оверкил за 90% од корисниците.

  Дуплирањето на јадрата ме интересира поради бенефитот што ќе го има научната заедница а цените ќе бидат somewhat прифатливи. Тоа ќе ги донесе меинстрим симулациите многу поблиску до поголем број на млади непублицирани научници, што ќе го зголеми натпреварот на научното поле па ќе видиме напредок на науката и технологијана на секое поле. Моментално е прекрасно време да се биде жив и да се учествува во глобалното претпријатие на активности. Очекувам остра борба меѓу Интел и АМД. Буквално навивам и за едниот и за другиот подеднакво. Секој процент подобрување е многу добродојден.
   
  Vlatzki, mdeni и на Necromancer им се допаѓа ова.
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,072
  12,632
  23 Јануари 2008
  Манга
  128 јадра на еден процесор практично сум сигурен дека нема да видиме. Ќе бараат премногу простор кој мислам дека реално го нема на LGA SP3r2 сокетот, а дури и да го има ќе ослободуваат премногу топлина со сегашниот, надграден, 7nm+ производствен процес на TSMC.

  Но затоа се отвара можност да извадат сервери со 4 EPYC процесри наместо со 2, па така наместо 128 јадра колку што сега можат вкупно, да имаме сервери со 256 јадра.
   
  На MadBuldog, farkizz, Astro и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,162
  4,318
  18 Септември 2013
  Машко
  Одлично четиво и објаснето до детал. Мислам дека едиторијалот на ИТ.мк треба да зима забелешки ;)

  Мала корекција треба (има лапсус) за кај шо пишува 32GB кеш на почетокот. Освен тоа тајпо да го наречам совршено четиво!! Ти благодарам за ваква квалитетна содржина и доаѓам на форумов.
  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  На Zippo, Astro, Tajson и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,386
  881
  28 ноември 2015
  Машко
  Што очекувам апгрејд од зен + на тоа со биос печ
   
 6. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,364
  3,072
  24 Септември 2012
  Не е само за научната заедница, туку и за најобичните офис работници кои заглавија на 2 јадра, сега се веќе на 4, а во комбинација со ССД веќе се далеку позабрзани и помалку изнервирани. А исто така и симулациите кои може да ги прават напредните корисници со 4 јадра сега, зошто 8 јадра беше баснословно скапо се сега нормализирани. Точно така @Astro ефектот е енормен од лично искуство и забрзувањата кои се добиваат. За потребностите на офис околината каде се прават пресметки и анализи круцијален е CPU без други тракатанци. И за работи кои требаше да се оставаат преку ноќ десетина години, веќе за 3-4 години стигнавме да може да се завршат со пауза за ручек на офис компјутер од 600евра. Со влегувањето на АМД назад во конкуренција се доби еден јасен буст на перформанси, кои во комбинација со поефтинувањето на ССД се стравотно моќни. За 1000евра веќе се добива нешто кое чинеше 15000евра пред 3 години, споредено со стагнацијата од 7-8 години на Интел и никаквиот прогрес од 2500 навака, ефектот е екстремно зголемена продуктивност за иста цена.
   
  На ChemicalAngel, PC_GAMER, CBB_6 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,072
  12,632
  23 Јануари 2008
  Манга
  Малу поќе да не е? да не е миљон и пецто иљади?
   
 8. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,364
  3,072
  24 Септември 2012
  Moже да е, јас земав ете помала разлика дека е.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 9. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,386
  881
  28 ноември 2015
  Машко
  Значи да удриме на акции за Амд, шорт интел.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 10. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,998
  4,703
  8 Април 2011
  Машко
  Mене ми мириса на едно 30% поскапи процесори во стартна цена со едно 10% подобри перформанси. Но нека им штом интел тераат инает на свој силикон и играа мајтап години со нас со 7% зголемени перформанси од серија за серија. Тоа што интел почнаа да произведуваат два типа сокети во кој премиумот ака x58 -x99 ке не кошта брдо пари сега тоа им се удри од глава. Што ке прават интел сега со мејнстрим сокетиве? Буквално ке мора лга 2066 пларформи да ги прервотат вп мејнстрим и да тераат на истите наредниве 3 год со цени по сегашниве лга 1151 но со дупло повеќе јадра, транзистори и тн. Во моментов lga 2066 процесори се едвај конкурентни на ryzen 12 и 16 јадрениот модел кој го чекаме.
   
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,072
  12,632
  23 Јануари 2008
  Манга
  AMD Ryzen 4000 Zen 3 CPUs & X670 Reportedly Arriving in Q4 2020

  Шпекулација дека на крај на 2020 година ќе излезат Ryzen 4000 процесорите. Според други шпекулации тогаш ќе бидат излезени и новите Intel-ови процесори со Sunny Cove процесори за декстоп. 2021 ќе биде интересна година. :)
   
  На GGTT1, Grimriper, MasteR_#0 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 12. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,386
  881
  28 ноември 2015
  Машко
  Фетиши за двете компании со +++++ технологија за интел и + за амд
   

Сподели

Вчитување...