1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD Zen & AМ4 платформа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 28 Септември 2016.

 1. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,684
  1,772
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  HWInfo за Ryzen не е 100% точен, Гледај со Ryzen Master.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 2. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,842
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Затоа ја сакам томахавк :)
  upload_2020-5-22_16-10-42.png
   
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,618
  7,686
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да ама на гигабајтов кога викам 1.42 тоа значи 4.2+ Ghz, ако го намалиш до 4.1 нема да иде до толку.
   
 4. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,842
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Зашто има негативен офсет на волтажа.
  Иначе ова е на ауто со -.1 мв офсет
   
 5. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  300
  237
  17 Јануари 2013
  Машко
  Дали 1600AF + Asrock AB350m hdv е добра комбинација за буџет гејминг и која графичка да оди тука 5500XT или 1660?
   
 6. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  983
  1,721
  20 Јануари 2015
  Машко
  1600AF e одлична буџет комбинација во секоја варјанта,сепак ако се оди на ново земи B450 заради најавената (каква таква) подршка или почекај да излезат Ryzen B550 плочи. Ама додека излезат и ги донесат Б550 плочи, можно е 1600AF да го нема нигде. Во однос на графичката, ако можеш да го зголемиш буџетот за малце, за на ново, најдобра опција во тој ценовен ранг е 1660 Super.
   
 7. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  643
  376
  5 ноември 2013
  Машко
  На томахаук мах со р5 2600( ако е точна hwmonitor) при гејминг има одено до 4.4гхз процесоро, а волтажата до 1.35. Баш ќе проверам до попосле и ќе споделам точни информации.
   
 8. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  300
  237
  17 Јануари 2013
  Машко
  Фала ама се се пазари од нексио, а таму нема b450 на залиха.
   
 9. hehexd

  hehexd
  Intern

  31
  25
  18 Септември 2019
  Машко
  занимер
  Со новава платформа на амд на врата, не знам колку е паметно да се земе B350, новиот 3300Х ќе биде ѕвер, ама ако не ти се чека и не планираш да го надградуваш компјутерот во блиска иднина, зимај
   
  На Arkturus му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mario.Bog

  Mario.Bog
  On your way to fame

  984
  614
  15 Декември 2013
  Машко
  Моментално немаш ни B350 на залиха :)

  Има поддршка B350 HDV за новиве R3 3100 и 3300X :)
   
 11. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  300
  237
  17 Јануари 2013
  Машко
  Мислам дека на 3300х како 4 јадрен процесор бргу ќе му паднат гаќите.
   
 12. hfghfghfg

  hfghfghfg
  Баниран/a

  88
  55
  24 Мај 2020
  а што е проблемот што никаде нема амд процесори?
   
 13. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  216
  160
  18 Септември 2013
  Зш се подобар избор од Интел сега, се потроши залихата и ради вирус ситуацијата увоз извоз е успорено на светско ниво. Се чека нова залиха.

  Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
 14. Goksion

  Goksion
  Intern

  8
  0
  20 Мај 2020
  Машко
 15. Avid

  Avid
  Guru

  4,627
  6,978
  21 Јануари 2009
  втората
   
  На Goksion му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,484
  2,702
  9 Февруари 2011
  MasteR_#0, goce03, gremlin и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. Ate97

  Ate97
  Gaining Experience

  41
  63
  29 Април 2017
  Машко
  Software developer
  Да се надеваме дека е вистина ова, да не испадне како zen 2 leaks кој велеа 5 гхз буст како и цена од 500 долари за 16 јадрениот процесор.
   
  На Arkturus му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,484
  2,702
  9 Февруари 2011
 19. Astro

  Astro
  Guru

  6,774
  9,417
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
 20. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,684
  1,772
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  Гигабајт имаат многу лоши биоси генерално, не би зел.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Astro

  Astro
  Guru

  6,774
  9,417
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Можеби некому не му се допаѓа како изгледа GUI-то, но не би рекол дека биосите се лоши воопшто. Ги имаат истите опции како и сите други, со стабилност немаат никаков проблем.
  За основна плоча како таа, GUI на БИОС е најмал проблем.
  --- Споени мислења, 10 Јуни 2020 ---
  Зошто едноставно не ги фиксирате волтажите во БИОС? Јас дури употребувам и благ Undervolt, перформансите остануваат исти а добивам 3-4 степени пониски температури и немам онакви пикови на power draw.
   
  hfghfghfg, MadBuldog, Tegla и на уште 1 им се допаѓа ова.
 22. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,842
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко

  View: https://youtu.be/YQ8zdprzEjI
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Astro

  Astro
  Guru

  6,774
  9,417
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Истото го има и на Gigabyte, јас му ставам Offset -0,118, губам 50MHz што е незначително ама немам пикови и имам 3-4-5 стеепни пониски температури.
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 24. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,684
  1,772
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  Кој процесор го имаш? Имам 3700Х па ме интересира да си поиграм со твојава опција.
   
 25. Astro

  Astro
  Guru

  6,774
  9,417
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  2600, 2700x, 3600. Бројките погоре се ставени од 2600, но нешто слично имам ставено и на 2700Х и на 3600, ама да не те лажам со точните бројки, ама тука некаде се. Имам одено и со повеќе но процесорот губи буст.
   
Слични теми
 1. Street h4ck3r
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,168
 2. Sephiroth
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  4,314
 3. boro1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  973
 4. xenon
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,703
 5. steelseries

  Проценка Ам4 платформа.

  steelseries, 4 Мај 2018, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,010
Вчитување...

Сподели

Вчитување...