1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD Zen & AМ4 платформа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 28 Септември 2016.

 1. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,339
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  леле леле леле ... путер
   
  На AleksandarCaki му/ѝ се допаѓа ова.
 2. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  893
  873
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Уф, јако. Уште да видиме цени кај нас и цени на матични, и ќе се подновиме со 1700, ми личи на best bang for the buck процесор.
   
 3. toplel

  toplel
  On your way to fame

  598
  679
  18 Август 2016
  Машко
  Сите процесори ќе им се отклучени за оверклок или само X верзиите?
   
 4. chemioftw

  chemioftw
  Gaining Experience

  361
  203
  26 Март 2015
  Машко
  Галичанец
  Сите ќе бидат отклучени.
   
  На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
 5. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  893
  873
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  X верзиите ќе имаат XFR, што, колку што ги разбрав ќе имаат опција сами да го зголемат boost clock-от ако имаш добар кулер, те нешто како overclock on the go се додека температурата е во нормални граници.
   
  Krkac, worker_x, chemioftw и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,508
  14 Мај 2008
  Машко
  Имајте во предвид дека плочите на Интел се 30-50% поскапи од оние на АМД. Maximus Formula e 400$, a Ryzen Crosshair е 250$.

  На плочи од ниска и средна класа, разликата ќе биде речиси иста процентуално. Ќе биде весело!
   
  smole, uwemi, esquimaux и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. Krkac

  Krkac
  Gaining Experience

  110
  79
  29 Февруари 2008
  Има нова статија со свежи информации и компарации, има цени за МSI, Assrock, Asus и Gygabyte матични плочи: AMD Ryzen CPUs Officially Launched - Massive IPC Increase, Pre-order Today
  Останува уште да видиме кои плочи ке стигнат кај нас и која ке им биде цената.
   
  Последна промена: 22 Февруари 2017
  На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
 8. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,339
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Asus и Gigabyte дефинитивно, да видиме Нексио ако носат шо ќе понудат :)
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 9. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,411
  2,035
  12 Август 2009
  Машко
  се ова убаво звучи.. како е со инструкциите? ќе ги имаат сите или ќе им фали по некоја како што беше со Athlon-ите?
   
  На prichina и bxxxn им се допаѓа ова.
 10. Arioth

  Arioth
  Gaining Experience

  259
  322
  2 Април 2011
  Што значи ова за нас обичните корисници?
   
 11. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,972
  21 Јануари 2009
  Па знае да значи, ќе излезе некоја игра за 3 години и ќе рече оп стоп чекај дечко не се пуштам на твојот компјутер, процесорот ти нема MSSPE 4.82
   
  На danex и worker_x им се допаѓа ова.
 12. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,411
  2,035
  12 Август 2009
  Машко
  Незнам кој се обични корисници.. јас се изнакупив Athlon-и на времето пошто беа „побрзи“ и поевтини. Во тоа време масовно почна користење на SEE3 и испаднаа дека колку се поевтини толку се и поспори од Intel-от.
  Ама ден денес се сметаат за епик процесори од тоа време. Што за мене не беше случај. Opteron-ите се сосема друго.
  Конретен пример..3d корисниците ќе знаат за што зобрувам..
  Area Lights станаа врв во осветлувањето на 3д сцените во тоа време... Па имаш ситуација во која Athlon кој е дупло побрз од P4 во сцени со spot light и слични светла, наеднаш станува дупло поспор.
  Како што рече @Avid можно е да се случи тоа и со игрите... зависи колку брзо се имплементираат новите технологии во нив.
  Сепак, овде имаше CB тестови кои би требало да идат во прилог на AMD... и да видам.. тешко ќе поверувам.. од прва.
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. toplel

  toplel
  On your way to fame

  598
  679
  18 Август 2016
  Машко
  Протекоа информации околу оверклокот на 1800Х на 5.14Ghz на сите 8 јадра со течен нитроген (LN2). Официјалното ЈуТуб видео е тргнато/цензурирано, ама имате мирор линк во дискусијава.
   
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,932
  27,606
  4 Септември 2008
  Тоа значи дека од фабрика ќе се максаат околу 4.3 на воздух.
   
 15. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,712
  14,460
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  AMD Ryzen 7 1800X Achieves CPU World Record in Cinebench R15


  AMD's Ryzen 7 1800X Is Already Amazon's Best Selling CPU - Ryzen Lineup Leading The Best Sellers List

  Се надевам дека @ileste ќе го преживее и ова...држете го само понастрана од остри предмети и сефовски необезбедени балкони. И се разбира строга диета, недела дена само на вода, да не го мислиме...
   
  На Tegla, Teget, Војвода и уште 8 други им се допаѓа ова.
 16. Arioth

  Arioth
  Gaining Experience

  259
  322
  2 Април 2011
  Дa си гo уреди стaнoт пo Фенг Шуи. (Рaј)Зен билo.

  Oн тoпик. Мислaм декa мoнoв Фенoм пoчнa дa се пoдмлфувс кoгa слушa внукoт му Рaјзен вo штo пoрaснa.

  Испратено од LG-D320 преку IT.mk форум апликација
   
 17. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,661
  4,523
  23 Јуни 2015
  Машко
  Гледам, читам и уште неверувам...само ќе кажам браво.
   
  На toshex и dangthe им се допаѓа ова.
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,712
  14,460
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Ја не се радувам на Рајзен толку колку на одговорот од Intel кој ќе следи...Добија јак шамар, ама сами си се криви, претераа со безобразие од ivy па наваму
   
  На Tegla, Psycore, Teget и уште 9 други им се допаѓа ова.
 19. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  982
  1,713
  20 Јануари 2015
  Машко
  Мораат да намалат цени, и да ги отклучат сите процесори и да воведат HT за сите процесори, освен ако немаат план Б (а верувам дека имаат),.Би сакал да немаат, па малце да се испотат, ги имаат сите предиспозиции (гигант со одлична екипа, и ненормално многу пари за развој) да направат технолошка иновација, е не се во форма малце :)
  Од ова борба ќе имаме корист сите корисници, + ако влезат не само во ценовна трка туку и во трка со иновации бенефит ќе имаат многу индустриски гранки чии развој во многу зависи од моќни и ефтни процесори.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,932
  27,606
  4 Септември 2008
 21. Wasted Cobe

  Wasted Cobe
  Intern

  61
  39
  11 Јуни 2011
  Машко
  очекувај во Нексио да има AsRock, кога зборев со нив последен пат ми рекоа дека се официјален партнер за нив така да би требало да донесат нивни плочи
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 22. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
 23. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,389
  15 Јануари 2011
  Машко
  Не пратам, што испадна од ова, извадија конкурент на 3770к од амд конечно?
   
  boro1, ileste и на FLEGMA им се допаѓа ова.
 24. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  903
  1,450
  12 Септември 2013
  Машко
  Ryzen pre-order во Грција. Колкав е ДДВ во Грција и има ли поврат на истиот на компјутерски делови? Гледам и во Србија.
   
 25. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,661
  4,523
  23 Јуни 2015
  Машко
  Ддв-то мислам дека е 20+%, за поврат тешко, не даваат веќе или ќе ти вратат нешто ситно.
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Street h4ck3r
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,167
 2. Sephiroth
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  4,312
 3. boro1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  971
 4. xenon
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,702
 5. steelseries

  Проценка Ам4 платформа.

  steelseries, 4 Мај 2018, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,010
Вчитување...

Сподели

Вчитување...