1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD Zen & AМ4 платформа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 28 Септември 2016.

 1. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,834
  5,013
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Би додал само, да е феил нешто, понекогаш има потреба да се руга, нели како ќе се размрда екипа ако им се опростува за медиокритети, ама во суштина гигантско зајадлив беше во контекстов коментарот на ileste, комплетно се слагам. Нема логика, супер процесор имаат АМД, евидентни се доказите.
   
  На borcep и Balanar им се допаѓа ова.
 2. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  558
  912
  16 Јануари 2016
  Машко
  Јас стварно не гледам потреба да му реплицираш или пак уопште да се замараш со него. Или е ултра феноменален поткован трол и тука ве шупчи, или е нешто што ако го пишам ќе изедам бан најверојатно. Кога сум кај бановите не знам зашто не е уште баниран, чив братучед ли е..
   
  На Avid и Balanar им се допаѓа ова.
 3. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,078
  1,163
  6 Декември 2016
  Машко
  На Трамп. Не престана да пишува латиница, се уби чоеков. Арно реков ја - АМД конечно ќе извади конкурентна платформа, он уште лупа латиница :D:D:D
   
  boriseto, Sukhoi и на prichina им се допаѓа ова.
 4. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,078
  1,163
  6 Декември 2016
  Машко
  Да, да, тотално. Доста беше од Лејковите и фрапантните 15% подобрувања. Не дека се лоши, ама имаат апсолутен монопол и ни фрлаат „трошки“.
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,250
  306
  26 Јануари 2012
  Jas nisto ne trolam napraviv samo komparacija so Intel za Cinebench R15 t.e za renderirajne. AMD so cenite ne e eftin najeftiniot 8C/16T mu e nad 300$, i7 7700K na newegg e 350$. Ako vadi AMD Ryzen 8C/16T vo R15 rezultat od 1100 cb e loso bidejki kako sto pisav i7 7700k na 4.8 GHz a site odat do barem 4.8 GHz i nema da imas potreba od nekoj strasen kuler vadi okulu 1050 cb vo R15 so duplo pomalku jadra od Ryzen. Ryzen so 6c/12T se spekulirase deka nema voopsto da go ima, ne mu bil vo plan na AMD, ke vidime sto ke izleze od ova, 4c/8T ke go ima ama pokasno. Ama aj da pocekame na validni recenzii za Ryzen, ja licno mislam deka 8C/16T Ryzen ke vadi 1300 cb vo R15 i deka ke bide so ramniste na Intel Haswell 6 jadren i7.[​IMG]
   
 6. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  801
  1,660
  23 Мај 2012
  Нешто си помешал ти, 1100 е 6 јадрениот 1500 е 8 јадрениот. Ако се земе дека се тоа на сток фреквенција резултати нема што да бара 7700К тука за таа цена што се продава моментално.
   
  На RagingDemon, Boldozer, goce03 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. nik0la_

  nik0la_
  Practice makes perfect

  764
  1,251
  5 Јануари 2012
  [​IMG]
   
  На Tegla, Teget, smole и уште 22 други им се допаѓа ова.
 8. Sm0k3y25

  Sm0k3y25
  Баниран/a

  393
  278
  7 ноември 2012
  Машко
  искрено за меинстрим гејминг машина нема да има потреба повеќе од 4 јадрениот со 8 threads ( Ryzen 5 1300 ) со 1060ка/480ка. Доколку биде околу 10,000 ќе биде i5 killer.
   
  На Teget, Krkac, B@N@N@M@N и уште 3 други им се допаѓа ова.
 9. Arioth

  Arioth
  Gaining Experience

  260
  327
  2 Април 2011
  Да не набројувам и посочувама ама, луѓе, тешки фанбој лицемери сте. Скоро цела декада АМД се мачи да извади компетентен чип и да му парира на Интел кој, извинете на речник, не ебе како сака со цени и перформанси јер му се може и кога конечно тоа му успеа(ќе дочекаме за кусо ќе биде и официјално), одма да се посереме на тој човечки напор. Одма заштитна политика кон Интел, богови се. Искрено, од срце сакам АМД малку да го избрише подот со Интел и да ги акне од земја малку, белки и на вас ќе ви дојде паметот. Не ми се верува што читам.
   
  На Tegla, RagingDemon, Delta111 и уште 8 други им се допаѓа ова.
 10. Ulrezaj

  Ulrezaj
  Gaining Experience

  328
  405
  20 Јуни 2012
  Машко
  Чисто се сомневам дека на форумов има барем еден корисник кој ако знае дека AMD нуди подобар и поефтин процесор би земал процесор на Intel. Истото се случува и кај графичките картици. Неколку години користев картици на AMD во зависност од тоа коклу пари имав така и купував. Почнав од 6850 > 7850 > 290 >390 и моментално користам GTX1070 пошто Nvidia буквално ги растури на AMD со 10XX серијата и вооптшо не жалам што после неколку години повторно купив картица на Nvidia.

  Ако AMD навистина ( а е се поизвесно ) извадат моќни процесори кои нудат многу во однос цена перформанси убеден сум дека никој нема да „удира со глава во ѕид“ и повторно да купи Intel. Нормално, секогаш има инаетчии :)
   
  Krkac, AleksandarCaki, Synchrony и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,718
  3,061
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  јас фино си пишав неколку страни поназад - ега да бидат на исто ниво на перформанси со интелите, па да видиме конкуренција, како на времето, а бенефитот тука е за сите нас, ние добиваме убави цени, и перформанси. како шо кажа @Ulrezaj , го делам истото мислење, ако се реално на исто ниво, а со подобра цена, не сум ненормален за истото да плаќам повеќе. следната платформа во тој случај ќе е амд, а не ко шо планирав Х99/Х299 .
   
  Војвода, Boldozer и на Arioth им се допаѓа ова.
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,082
  25,369
  4 Септември 2008
  Опа цупа.

  • Ryzen 7 1800X: 8C/16T, 3.6 GHz base, 4.0 GHz turbo, 95W, $499
  • Ryzen 7 1700X: 8C/16T, 3.4 GHz base, 3.8 GHz turbo, 95W, $399
  • Ryzen 7 1700: 8C/16T, 3.0 GHz base, 3.7 GHz turbo, $329


  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На Teget, gOJDO, martinmilcev и уште 17 други им се допаѓа ова.
 13. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,078
  1,163
  6 Декември 2016
  Машко


  329$ za 8c/16t... додека во Анхоч факинг i5-7600K и 4c/4t e слична цена. Јес да првата е цена препорачана од АМД, втората е retail, ама сепак...

  .!. за Интел. Уствари .!. .!. .!. .!. .!. за Интел.

  HYPE TRAIN HAS NO BRAKES!!!

  RosegoldCrobat14 minutes ago
  3 hours of AMD presentations? The room must've gotten really hot. huehuehue

  LinusTechTips 6 minutes ago
  No it was okay at floor level. Heat ryzes.

  Troll level - LTT.
   
  Последна промена: 22 Февруари 2017
  На Teget, nik0la_, RagingDemon и уште 11 други им се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,082
  25,369
  4 Септември 2008
  Хахахах едвај чекам да видам како од 1000$ ќе паѓаат како круши цените на Интел процесорите :D
   
  На Teget, RagingDemon, smole и уште 9 други им се допаѓа ова.
 15. Synchrony

  Synchrony
  Gaining Experience

  37
  94
  14 Јули 2016
  Машко
  Нормално дека AMD ќе извади саглам процесори кога пред месец и пол склопив нова машина, вечен баксуз :fooled:
   
  На masterficx, windows8, Stru4nak и уште 2 други им се допаѓа ова.
 16. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,061
  1,331
  17 Јуни 2009
  Машко
  Доста им беше монопол на Интел. Редно e малце да ги загрејат столиците овие од R&D тимот на Интел :) Веќе 5-6 години немаат извадено некој достоен апгрејд на нивните процесори.
   
 17. Multipass

  Multipass
  Gaining Experience

  150
  280
  1 ноември 2015
  Машко
  Време е да го сменам верниот Phenom II 955. Одличен период за склопување нова платформа. :)
   
  masterficx, Sukhoi и на Avid им се допаѓа ова.
 18. Arioth

  Arioth
  Gaining Experience

  260
  327
  2 Април 2011
  Е токму ова сценарио ми се допаѓа. Но, внимавајте, мислам дека и Интел ќе бидат спремни со некој производ да влетаат во трката. Крајно време беше да има нова опција на пазарот.
   
 19. P.Overdrive

  P.Overdrive
  Gaining Experience

  468
  497
  23 Јуни 2010
  Се` што останува е да видиме колку ќе се клокаат. Со овие перформанси и цени, AMD конечно се враќаат во игра :)

  Мене лично ме интересира и како ќе се покажат новите APU понатаму.
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,214
  3,572
  26 oктомври 2012
  Машко
  Јако :)
  А што е всушност со моделиве ? 1700х vs 1800x ? 200mhz+ =100$ ?
  Да видиме како ќе се покажат за гејминг.
  Мислам дека Амд ќе се покажат како солидни, но Интел имаше 6+ години да развива behind the scenes, сигурен сум дека имаат некој АС во ракавот, односно прототип кој е 30-40% помоќен од ова што го гледаме моментално.
  Така да, најголем бенефит од сево ова нема да се солидните Амд процесори, туку одличните Интел процесори кои ќе искочат и повторно ќе им избегаат на Амд. Само за да се случи тоа мора Амд да ги стигне.
  Чим мобилниве процесори се подобруваат по 30%+ од генерација до генерација, не гледам проблем истото тоа да се случи и со десктоп процесорите.
  Во спротивно, за некои 3-4 години ќе имаме мобилни процесори слични по моќност на Интеловите десктоп процесори. xD

  Offtopic:

  Незнам зошто и Ејпл не влага во таа трка, нивниот А10, во Single Core има подобар IPC од Интеловите Процесори.
  2.34 ghz со 3500 score, i5 7400 со 3.2-3.3 boost, имаат 4000-4200. На иста фреквенција кога би биле... :) 40% повисока фреквенција за едвај 20% повисок скор. xD


  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
  На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
 21. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,237
  514
  3 Април 2008
  дека не е така тривијално да го скалираш процесорот на поголем
   
 22. Ab@ace

  Ab@ace
  Gaining Experience

  429
  388
  21 Мај 2016
  Машко
  Па не би рекол дека интел има сега за сега некој 40 % појак процесор, и следната генерација кофи лејк и канон лејк вајда е 9 генерација ке биде во 14 нано технологија и самите кажаа дека имаат проблем со 10 архиктертура така да нема да има големи разлики
   
 23. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,250
  306
  26 Јануари 2012
  Auu ona e strasno so Ryzen 1600 cb vo R15 :O aj da vidime sega uste cena kaj nas kolku ke bide, 300 MHz samo e ponazad od Intel Broadwel, znaci tuka e negde kolku Ivy Bridge klok sprema klok, samo pomalce trose i toa treba da se zeme vo predvid.
  Dali ima neso razlika pomegu 1700 obciniot od onaj so X, mislam deka site se otkluceni za overklok?
   
  Последна промена: 22 Февруари 2017
 24. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,156
  570
  2 ноември 2012
  Уште да има nvme на <60$ чипсетот dream came true
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,275
  1,021
  2 Јануари 2012
  Машко
  1700 46% појак од 7700к во CB15 :):):):)

   
  На psyside, Arabian, bobson и уште 4 други им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Street h4ck3r
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,078
 2. Sephiroth
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  3,970
 3. boro1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  885
 4. xenon
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,578
 5. steelseries

  Проценка Ам4 платформа.

  steelseries, 4 Мај 2018, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  913
Вчитување...

Сподели

Вчитување...