AMD Zen & AМ4 платформа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 28 Септември 2016.

 1. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  179
  125
  14 Јануари 2016
  Машко
  nene ne se razbiram vo overclock i takvi rab. Nego me plasi toa flashuvanje bios dali mora da se napravi?Dokolku zemam ryzen i am4 ploca.
   
 2. Software

  Software
  Gaining Experience

  497
  226
  15 Август 2007
  Машко
  Гледав на youtube видео каде составуваа конфигурација со Zen 2200G што модел беше матичната плоча не ми текнува а напојување модуларно Cooler Master. Приметив дека на матична наместо 4 пински кабел од напојување поврза 8 пински кабел за струја за CPU. Дали мора да се поврзе кабел со 8 пинови или може да помине и некое ефтино напојување од 1000 денари ?
   
 3. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  1,919
  3,201
  23 Јуни 2015
  Машко
  Касиерка без лак
  Мора 8 пинско.
   
 4. PandaBomber

  PandaBomber
  Gaining Experience

  351
  437
  13 Јуни 2012
  Машко
  Ја користам плочата која ја меркаш, и денес излезе нов БИОС, вкупно 13ти по ред. На официјалниот сајт препорачуваат да не менуваш БИОС ако ти работи се како што треба. Поминаа подолг пат дур да ја средат, па зависи од каков ќе добиеш Out of the box. Некои од проблемите што ги поправија се компатибилност со рамови, поддршка на процесори, УСБ портите имаа познат проблем да не работат после boot додека не ги прештекаш уредите, и тоа е средено.

  Генерално АМД чипсетов е сеуште „зелен“ па ја би рекол ќе мораш да ставиш понов БИОС за да ти работи добро, немораш најнов пошто види на сликава http://i66.tinypic.com/2075mqe.png ќе те напатат :D

  Јас сум задоволен, ама конфигурацијата ми е зверче севкупно па може и да е до тоа :) Одлуката да земам AMD беше и малце случајна, пошто ми рикнаа процесор и матична Haswell генерација, сеуште под гаранција, и глава за глава ја земав оваа платформа.
   
  На zipi123 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  179
  125
  14 Јануари 2016
  Машко
  nekako voopsto ne se razbiram vo flashuvanje i takvi rab, ke treba da najdam covek sto se razbira za toa da sredi ne bi sakal da zaebam nesto, ali kako sto rece ako raboti se okej, super.
   
 6. Dave1

  Dave1
  Intern

  31
  43
  23 ноември 2016
  Машко
  Full AMD Ryzen 2000 lineup and X470 chipset details Leak
  Guru3D
  untitled-1.png
   
  На SiPy` и Chicco69 им се допаѓа ова.
 7. Chicco69

  Chicco69
  Practice makes perfect

  469
  1,763
  21 Април 2016
  Машко
  На повидок се сериозни проблеми за АМД!
  Report Alleges AMD Ryzen & EPYC CPUs Suffer 13 Fatal Security Flaws – Ryzenfall, Masterkey, Fallout & Chimera Detailed
  Artboard-1.png
  Реномираната CTS-Labs од Тел Авив ја расчанчила цела Рајзен платформа. Безбедносните дупки се навистина сериозни. На удар се АРМ процесорот (задолжен токму за безбедсност) што се наоѓа во секој Рајзен чип, како и Promontry чипсетот (southbridge). На удар се сите Рајзен платформи.
  AMD-Security-Vulnerabilities.png
  Време е АМД да засука ракави и да направи сериозни закрпи, но и конечно саглам да го среди ЦПУ микро кодот. Доста беше некомпатибилност со меморија и слични бебешки болести. 2018 сме.
   
  ddimkovikj, PC_GAMER, Krkac и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  6,881
  7,924
  23 Јануари 2008
  Манга
  Ова се платени внимателно скоцкани и измислени оксиморонски сценарија кои практично никогаш неможат да се случат. Тој анти-AMD маркетинг има за цел правилно да ги дезинформира купувачите (на сервери особено) така што ќе ги одврати од купување на AMD солуции. Смислен и лиферуван е откако на Intel му опадна продажбата поради поизразена ранливост од Спектре и Мелтдаун. Фирмите/институциите/лабораториите кои наводно ги "правеле" анализите се креирани и отворени со единствена цел да им наштетат на AMD и тоа непосредно пред да го објават овој анти-AMD маркетинг...
  Low-down On Bizarre AMD Security Exploit Saga - You Want To Read This
   
  Последна промена: 25 Март 2018
  На Astro, Costigan_Jr, PC_GAMER и уште 7 други им се допаѓа ова.
 9. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  208
  172
  7 Јули 2013
  Машко
  ^ ако се истите вести шо беа на почетокот, тоа е еднаков проблем како да одиш со чекан и да скршеш компјутер.
  Мислам дека ништо не е remote од овие, туку мора со USB да седнеш и да апдејтираш BIOS реално за да стигнеш до проблемиве.
  Ако се некои нови, неам нет да ги читам сега. :)
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 10. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  6,881
  7,924
  23 Јануари 2008
  Манга
  Баш така! Аналогија на "анализиве" во случајов: направени се анализи за авиони од конкретениот бренд Боинг при што ако у вожња ги отшрафиш шрафовите кои ги држат крилата тие ќе се разделат од авионот при што авионот ќе се сруши. Сиот тој булшит е внимателно составен така што читателите добиваат впечаток дека крилата на авионите Боинг сами се откачуваат без причина...

  Како и да е, оваа анализа кажува нешто друго, битно. А тоа е дека на Intel не му е воопшто драго што после долго повторно има сериозна конкуренција, со сериозни амбиции и потенцијали да стане многу посериозна.
   
  Последна промена: 25 Март 2018
  Astro, Costigan_Jr и на boriseto им се допаѓа ова.
 11. Dave1

  Dave1
  Intern

  31
  43
  23 ноември 2016
  Машко
  Rayzen 7 2700X Benchmarks
  Тестот е направен на A320 матична, и DDR4 2666 MHz и DDR4 2933 MHz рам.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Dave1

  Dave1
  Intern

  31
  43
  23 ноември 2016
  Машко
  Започнаа преднарачките за новите АМД процесори. Достава од 19 Април, тогаш се подигнува и ембаргото за бенчмарк.
  Guru3D
   
 13. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  6,881
  7,924
  23 Јануари 2008
  Манга
 14. Maurelie

  Maurelie
  Gaining Experience

  184
  213
  6 Април 2014
  Машко
  Предобро изгледа Ryzen refresh, и цена и перформанси. Мислам дојде време конечно да сменам i7 2600 за R5 2600.
   
  Grimriper, Astro, goce03 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  680
  1,053
  20 Јануари 2015
  Машко
  Yep :), 10% + не е сосема ок за refresh, особено за иста цена, во периодот на апсолутна доминација на Intel толку беше разликата помеѓу генерации и тоа со различен socket...
   
  На Fredy му/ѝ се допаѓа ова.
 16. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  6,881
  7,924
  23 Јануари 2008
  Манга
  Последна промена: 19 Април 2018
  omegaRED, MasteR_#0 и на Krkac им се допаѓа ова.
 17. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  6,881
  7,924
  23 Јануари 2008
  Манга
 18. Creed_Bratton

  Creed_Bratton
  Gaining Experience

  310
  343
  6 Август 2007
  ТechGeek
 19. Chicco69

  Chicco69
  Practice makes perfect

  469
  1,763
  21 Април 2016
  Машко
  Најинтересно до сега ми делува ривјуто на Anand. :)

  Новите рајзени ги прават пуздер интелите. Во игри i7-8700K му носи вода дури и на Ryzen 5 2600, што се продава за 200 долари. Пример:
  97168.png
  Се ова важи ако Anand немаат некој тежок кикс при спроведување на тестовите...
  Тврдат дека ги имплементирале последните априлски Meltdown/Spectre закрпи на ниво на биос и на ниво на OS за Интел процесорите. Новите АМД плочи исто така имаат печ за варијантата 2 што нив ги погаѓа.

  Или ривјуто на Anand е единствено објективно, или се тешка брука.
  Добар е коментаров кај Хардверот на Том:
  Capturex.JPG

  ~~~~~~~~~~
  Сега гледам, Tomshardware се правдаат:
  Spectre And Meltdown tomshardware.JPG
  Тешко се бега од сенката на Интел, нема што. Закрпите за Spectre & Meltdown се реалност. Сите тестови каде што не се целосно имплементирани, за мене се неважечки. :p
  На повидок е повторување на ланската пролет, или не?
  Rizen Intel.gif
   
  Последна промена: 19 Април 2018
  На Astro и OldSchoolPvP им се допаѓа ова.
 20. Fredy

  Fredy
  Practice makes perfect

  700
  1,822
  12 oктомври 2014
  Машко
 21. Chicco69

  Chicco69
  Practice makes perfect

  469
  1,763
  21 Април 2016
  Машко
  AMD’s complete victory over Intel!
  Изгледа Techradar исто така знаат правилно и објективно да тестираат. :)
  1.JPG
  2.JPG
  Да не заборавиме, сите Рајзен процесори доаѓаат со сeриозни кулери, особено 7-2700x, кој се испорачува со овој ѕвер, што сепак чини пари:
  35-205-003-S01.jpg
  AMD Ryzen 7 2700X and Ryzen 5 2600X overclocked beyond 5.8GHz

  Ова е само Ryzen+, Ryzen 2 на 7nm со драстично подобрена архитектура излегува идната пролет. Ќе биде компатибилен со новата 4XX платформа, како и со постоечката 3XX.
  Интел мора уште многу да учи. За почеток како да не ги дере без усул своите верни потрошувачи...
   
 22. Enquito

  Enquito
  Gaining Experience

  662
  403
  8 Август 2017
  Машко
 23. Maurelie

  Maurelie
  Gaining Experience

  184
  213
  6 Април 2014
  Машко
  На dimsa му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Astro

  Astro
  Guru

  5,313
  6,742
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Тооо, многу сум среќен што AMD повторно ги рејпа гомцата од Интел.
  [​IMG]
   
  На zipi123, borcep, Nikola Sone и уште 4 други им се допаѓа ова.
 25. Fredy

  Fredy
  Practice makes perfect

  700
  1,822
  12 oктомври 2014
  Машко
Слични теми
 1. Street h4ck3r
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  909
 2. Sephiroth
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  3,452
 3. boro1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  765
 4. xenon
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,345
 5. steelseries

  Проценка Ам4 платформа.

  steelseries, 4 Мај 2018, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  752
Вчитување...

Сподели

Вчитување...