Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

AMD Zen 5

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.833
17.654
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
AMD Zen 5 на AMD, кодно име Nirvana или Ryzen 8000 десктоп процесорите заслужуваат посебна тема и внимание. Според информациите кои протекоа и се распространети по интернет архитектурата на Zen 5 ќе биде сериозна надградба на Zen 4 на секој логички сегмент. Првичните шпекулации се дека ќе донесе од 10 до 15% повисок IPC но според надградбите кои се шпекулираат лично сметам дека треба да е повеќе од тоа. Како бонус на тоа ќе излезе на подобрен производствен процес кој ќе донесе повисоки работни фреквенци и поголема енергетска ефикасност. Но подоцна за тоа, да зборнеме за подобрувањата во микро-архитектурата.
Screenshot-2023-09-29-at-17-14-35-AMD-Zen-5-_-6-Full-Leak-IPC-Core-Count-Release-Date-Pictures-of-Microarchitecture.png

 • L1 data кешот е зголемен за 50% од 32kB 8-way на 48kB 12-way.
 • DTLB (Data Translation Lookaside Buffer) и PWC (Page Walk Cache) се проширени за поефикасно преведување на адреси.
 • Dispatch-ирањето е со зголемен капацитет за 33% од 6 на 8 micro-ops со подршка за micro-op фузија (2 инструкции споени да се извршуваат како една).
 • ALU (arithmetic logic unit) единиците се зголемени за 50% од 4 на 6
 • FPU (floating point unit) единиците се надградени од 256bit на 512bit, т.е. за 100% при што AVX-512 ќе се извршуваат наеднаш, а не на два пати како кај Zen 4
 • Branch prediction добива сериозен апгрејд со zero bubble предикција без пенали за промашување при пристап до BTB (Branch Target Buffer), зголемен BTB што е битно за условените индиректни гранки
 • Вчитувањето од L1 кеш меморијата е надградено од 3 на 4 вчитувања, т.е. за 33%
 • Подобрен integer scheduler

Што се однесува до макро-архитектурата, ќе има промени и таму. Поточно ќе има неколку варијанти кои вклучуваат CCD со 8 Zen 5 јадра произведени на 4nm производствен процес и 16 Zen 5c јадра произведени на 3nm производствен процес. Тоа значи дека се можни варијанти на процесори со 8+8 јадра, 16+16 јадра како и хибридна варијанта 8+16. Остатокот т.е. I/O чипот треба да биде ист или незначително променет како оној на Zen 4.

Tреба да излезат во првата половина на 2024.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.833
17.654
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
933
1.256
можеби ова ќе биде новиот апгрејд ако извадат солидни процесори. Некоја ламја може да се земе.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.461
14.739
Многу убо ми иди на душичкава ко гледам дека со право сум влегол во пресметан "ризик" за праење нова АМ5 конфигурација. Наназад во дискусии сите кењаа дека везе нема, прескапо е итн.
Па прескапо е, сеа ти ако си пун кеш, тебе не ти е битно. Ама скупо е у @#$%
 
20 ноември 2020
33
28
Па прескапо е, сеа ти ако си пун кеш, тебе не ти е битно. Ама скупо е у @#$%
секогаш можеш со стара генерација и пензионирај го цел систем па купуј све наново после, ама ако имаш гаранција на стандард за следни генерации можеш да си дозволиш и мид-рејнџ цпу-џпу шо ќе моеш да ги замениш на истата моба
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.461
14.739
Гледаш дека саглам плоча под 200 евра нема ни за LGA1700 ни за AM5. 7600x е дупло цена од 5600x,тотален нонсенс
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: thrw

TheGamerTeacher

On your way to fame
9 декември 2016
437
502
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Гледаш дека саглам плоча под 200 евра нема ни за LGA1700 ни за AM5. 7600x е дупло цена од 5600x,тотален нонсенс
За пун, не сум, ама дека ме фати некаде 35-37к матична/цпу/рам , ме фати. Со то шо си купив 10 години апгрејд патека, пошто не менувам често.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.833
17.654
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Темава малку е замрена, а мислам дека заслужува повеќе внимание. Па еве малку апдејт:

Согласно последните информации и шпекулаци Zen 5 ќе има 16 core CCX дизајн. Тоа значи дека ќе имаме монолитски 16 јадрени процесори со двојно поголем пул на L3 кеш меморија(1x64MB наспроти 2x32MB). Но многу побитно декстоп процесори со 32 јадра, како и серверскипроцесори со по 256 јадра. Ако ова е точно тогаш потенцијалните перформанси на Zen 5 процесорите ќе бидат најмалку двојно поголеми од оние на Zen 4 денес. Со такви перформанси круната на AMD во сите сегменти ќе е практично загарантирана.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.833
17.654
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Во однос на Zen4, 30-40% подобри single-thread перформанси
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.833
17.654
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

xenon

Epic
15 јануари 2011
3.993
10.578
Skopje
xenon's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7950X, 420mm Arctic Freezer Push-Pull
Motherboard
Asux X670E-E
Storage
8TB (1 x 980 PRO 2TB + 3Х KC3000) SSD / 2 x 8tb HDD
PSU
Antec 1300W Pro Platinum
RAM
64GB (2x32) DDR5 6000Mhz G.skill TridenT Z C30
Video card
Gigabyte 7900 XT 20GB
Case
Enthoo Primo - Phanteks
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Logitech Craft
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x, Adam A3x, TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
42" OLED Asus Rog Swift PG42UQ
OS
Windows 11 Pro
Гласините дека ќе излезе втора половина 2024 се спорни, имаше некои деманти, односно и да излезе ќе биде повеќе на папир (paper launch) отколку во пракса. Истото важи и за Интел. Не гледаме во промет нови процесори (барем не лесно достапни и кај нас) тек догодина ова време.

Бабачко кеш варијанти ме интересираат, што ќе излезе од тоа, дали пак ќе бидат фластер/половични решенија (7950x3d) или ќе успеат да извадат 16 јадрени варијанти со 200+mb кеш.

Исто така, се вртеа некои муабети дека ќе се гаси т.н hyperthreading моментот (познат како SMT кај АМД / Simultaneous Multi-Threading) и кај Интел и кај AMD, нема да се зезаме веќе со тие архаични глупости.

IPC од 30% не е нереално, 40% можеби во ретки инстанци врзани со специфични инструкции.

2025-та ќе биде весела, за АМД повеќе одошто за Интел затоа што АМД веќе има спремни чипсети во промет, Интел ќе менува сокет така да ако не понуди нешто премногу лукративно во однос цена/перформанси не верувам дека масите ќе се потепаат да ги изберат.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.600
2.620
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
ваљда први ќе се појават Zen5 APU-ата за лаптопи (Strix Point)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.833
17.654
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Гласините дека ќе излезе втора половина 2024 се спорни, имаше некои деманти, односно и да излезе ќе биде повеќе на папир (paper launch) отколку во пракса. Истото важи и за Интел. Не гледаме во промет нови процесори (барем не лесно достапни и кај нас) тек догодина ова време.
Ќе излезе крај на годинава, не paper launch, туку hard launch. Одамна е финализиран дизајнот, направен tape-out, извадени неколку ревизии алфа и бета, се прави т.н. „полирање“ на дизајнот во уште некој месец до финална ревизија.
Intel неколку месеци доцнат во целиот процес .Тоа може и да се пролонгира доколку наидат на грешки во дизајнот. И секако, ако Zen 5 е стварно толку добар, Intel за да биде конкурентен со својата нова архитектура може да одлучи да ја доработи архитектурата со подобрувања планирани за идни генерации, а тоа значи да доцни повеќе од пола година.

Бабачко кеш варијанти ме интересираат, што ќе излезе од тоа, дали пак ќе бидат фластер/половични решенија (7950x3d) или ќе успеат да извадат 16 јадрени варијанти со 200+mb кеш.
Најверојатно е дека 16 јадрениот монолитски дизајн ќе остане само за Zen5c односно за серверите каде што ќе има многу јадрени процесори. Zen5 ќе има 8-јадрен CCX. Во секој случај и јас би сакал да видам варијанта со X3D L3 кеш капацитет на двата CCX-а.

AMD-ZEN5-EPYC-TURIN-1.jpg
AMD-ZEN5-EPYC-TURIN-4.jpg

https://videocardz.com/newz/amd-epyc-turin-cpus-have-been-pictured-up-to-128-zen5-or-192-zen5c-cores

Според ова Zen5C ќе има пола L3 кеш од Zen5, исто како и Zen4c во односн на Zen4. Мене ме комати дали можат да извадат на пример варијанта Zen5c X3D. Со такво решение на десктоп би можеле да извадат варијанта со 16 јадра во еден CCX-а со 16 јадра и 96MB L3. Ваков процесор би бил во секој случај подобар од 8 јадрен со исто толку кеш. Но за ова треба развој и надградба на 3nm TSMC производствениот процес.

Во секој случај ќе има опција да видиме и варијанта со еден 8 јадрен Zen5 X3D CCX плус 16 јадрен Zen5c CCX. Практично 8P + 16Е јадра конфигурација, исто како кај моменталните intel 13 и 14 gen i9.


Исто така, се вртеа некои муабети дека ќе се гаси т.н hyperthreading моментот (познат како SMT кај АМД / Simultaneous Multi-Threading) и кај Интел и кај AMD, нема да се зезаме веќе со тие архаични глупости.
Воопшто не се архаични глупости. И, не сум прочитал до сега дека AMD ќе гаси SMT, имаше само шпекулации дека наредната архитектура на intel ќе нема SMT.
SMT е многу корисна работа (20-40% поголема искористливост на процесорот) и со генерации усовршувана така што негативниот импакт е практично минимизиран. Сепак самиот дизајн на SMT чини транзистори односно одзема површина од чипот па доколку не би постоел тие транзистори и тој простор на чипот би можеле да се искористат за дополнителни јадра.
Математиката во таа смисла просто кажано е ако SMT ти одзема 10% од јадрото на чипот, а придонесува 25% во перформансите тогаш е подобро да го имаш отколку да го немаш.


IPC од 30% не е нереално, 40% можеби во ретки инстанци врзани со специфични инструкции.
Доколку го имаш разгледано дизајнот, 40% е реално бидејќи пајплајнот на Zen 5 е проширен за 50%, во однос на Zen 4 при што ALU има +50%, а FPU има +100% егзекутирачки потенцијал, сето тоа со низа подобрувања и адаптации. Мене воопшто нема да ме изненади 30% просечено подобрување на IPC, а 70-80% подобрувања во софтвер кој користи одредени инструкции.


2025-та ќе биде весела, за АМД повеќе одошто за Интел затоа што АМД веќе има спремни чипсети во промет, Интел ќе менува сокет така да ако не понуди нешто премногу лукративно во однос цена/перформанси не верувам дека масите ќе се потепаат да ги изберат.
Intel веќе подолго време е во т.н. агонија. Гигант дозволи да биде истепан од 10 пати помал играч на пазар и од ден на ден губи % од пазарот и практично направи многу малку за да го спречи тоа. Интел има борба на фронт дизајн каде можеби успеа да се израмни со AMD, но далбоко потфрли со производствениот процес каде до пред 10 години беше со децении на тронот, а сега таму седи TSMC и по се изгледа тоа нема да се смени во доголедна иднина.
 
Последна промена:

Dajman

Practice makes perfect
19 септември 2020
705
1.117
варијанта со X3D L3 кеш капацитет на двата CCX-а.
Звучи ко кулинг кошмар, 3D кешот и онака е проблематичен за ладење.

Темава ме убеди да чекам бар уште година за апгрејд, Zen 5 ми дава Zen 3 vibes.
 

Dajman

Practice makes perfect
19 септември 2020
705
1.117
Одамна го сметам ликот за свекрва со doomsayer бош муабети, али којзнае.
IMG_20240405_162302.jpg
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.600
2.620
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.416
5.526
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Се понадевав ќе има high end процесори со графичка.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.600
2.620
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.416
5.526
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.600
2.620
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.416
5.526
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
сега за сега само 2 Strix Point-а најавиле Zen5/Zen5c, RDNA 3.5 + XDNA2 (npu)


Не бе, сакам десктоп СКУ со графичка, ова се заебанција, лаптоп ЦПУа. Пример 9900x со графичка, ама одма би го купил. Секако му се спремам ама вака уште полукративно ќе е.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.233
Мислења
977.109
Членови
35.546
Најнов член
zoran.europe
На врв Дно