• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

AMD Zen 4

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.658
13.228
Искрено, ја следам ситуацијата поприлично блиску последниве 2-3 месеци и мислам дека оптимално е сега (од долгорочен аспект) нов билд со 7600х па по некое време скокање на некоја х3д варијанта, и тоа е тоа наредните 5-7 години.
Не можам да речам дека се сложувам, јас лично.
Не е оптимално сега да се оди на 7600х затоа што цените се високи и на плочите и на DDR5. Сега се зеам половна релативно нова или поефтина B450 или B550 и се става 5600х, 5800х, 5800х3D, платформа коај до пред 3 месеци беше во екот на популарноста. Истата ќе биде популарна и за година дена кога цените ќе паднат и тогаш ако се има потреба да се оди на 7600x со нова плоча и DDR5. Ако зборуваме како гејмерии нормални корисници тогаш 5800x3D е no brainer, земаш сега и го менуваш кога ќе испадне 9600x3D за 4 години.
 

TheGamerTeacher

Gaining Experience
9 декември 2016
281
255
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Не можам да речам дека се сложувам, јас лично.
Не е оптимално сега да се оди на 7600х затоа што цените се високи и на плочите и на DDR5. Сега се зеам половна релативно нова или поефтина B450 или B550 и се става 5600х, 5800х, 5800х3D, платформа коај до пред 3 месеци беше во екот на популарноста. Истата ќе биде популарна и за година дена кога цените ќе паднат и тогаш ако се има потреба да се оди на 7600x со нова плоча и DDR5. Ако зборуваме како гејмерии нормални корисници тогаш 5800x3D е no brainer, земаш сега и го менуваш кога ќе испадне 9600x3D за 4 години
Мислам дека, особено по падот на цените на 7600х, разликата во цена на целата платформа (7600х vs 5800x3d) не е толку голема за да се одлучи некој за постарата варијанта. Особено шо во најмала рака се тука некаде во перформанси. Тука се исклучок сите шо имаат АМ4 плоча, тие не треба ни да размислуваат. Ама за целосно нова конфигурација, сметам дека не е толку драстична разликата за безусловно да се речи дека 5800х 3д е must go варијанта.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.608
16.386
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&[email protected]@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^[email protected]@@@@@@@&P5P#@@@@@@[email protected]@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Се согласувам со @Astro. АМ5 сеуште има поента само за ентузијасти. Дури и јас, како поголем ентузијаст сеуште не сум ја сменил AM4 машината за AM5. Најнапред затоа што немам баш време да си играм со нов хардвер (и покрај тоа што желбата сеуште длабоко тлее во мене), а потоа затоа што не гледам што би добил во однос на постоечката ми high-end АM4 играчка. Чекам да се излезат 7950X3D, Radeon RX7900XTX (или RX7950XTX) или 4090Ti и бесни DDR5-ки (по понормални цени) за да направам прописен апгрејд на перформансите на играчкава.

@TheGamerTeacher Цените и на AM4 ќе одат надоле, неофицијално, но тоа е неминовно со оглед на намалувањето на AM5.
 

TheGamerTeacher

Gaining Experience
9 декември 2016
281
255
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Се согласувам со @Astro. АМ5 сеуште има поента само за ентузијасти. Дури и јас, како поголем ентузијаст сеуште не сум ја сменил AM4 машината за AM5. Најнапред затоа што немам баш време да си играм со нов хардвер (и покрај тоа што желбата сеуште длабоко тлее во мене), а потоа затоа што не гледам што би добил во однос на постоечката ми high-end АM4 играчка. Чекам да се излезат 7950X3D, Radeon RX7900XTX (или RX7950XTX) или 4090Ti и бесни DDR5-ки (по понормални цени) за да направам прописен апгрејд на перформансите на играчкава.

@TheGamerTeacher Цените и на AM4 ќе одат надоле, неофицијално, но тоа е неминовно со оглед на намалувањето на AM5.
Целосно се согласувам со тоа дека преминот од АМ4 на АМ5 е сеуште неоправдан, но бидејќи јас гледам од призма на далеку постара платформа, намалувањето на цените на АМ5 матичните ми ја прават се поприфатлива таа платформа.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.658
13.228
Целосно се согласувам со тоа дека преминот од АМ4 на АМ5 е сеуште неоправдан, но бидејќи јас гледам од призма на далеку постара платформа, намалувањето на цените на АМ5 матичните ми ја прават се поприфатлива таа платформа.
Па гледам, уште си заглавен на Haswell :D
Во твојот случај има смисла да правиш таков апргрејд ако имаш буџет, зошто ќе земеш платформа жива уште најмалку 5-6 години
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
304
249
Намалувањето е само за празничните месеци од што разбрав. После тоа се враќаат на поскапите цени, освен ако не излезат "кеш" процесорите.

Испратено од ЈСП Автентикатор.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.608
16.386
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&[email protected]@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^[email protected]@@@@@@@&P5P#@@@@@@[email protected]@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Намалувањето е само за празничните месеци од што разбрав. После тоа се враќаат на поскапите цени, освен ако не излезат "кеш" процесорите.

Испратено од ЈСП Автентикатор.
Напротив! Намалувањето е официјално и нема врска со Black Monthday но со конкурентноста на пазарот во борба со понудата на Intel.
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
371
607
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Напротив! Намалувањето е официјално и нема врска со Black Monthday но со конкурентноста на пазарот во борба со понудата на Intel.
Има намалување општо да ама на CU (а можи и други места) имаше Black Friday deal. 7600Х беше 230 евра мислам или така нешто, шо е стварно евтино. Регуларната цена после ова мислам ќе му е 280 евра негде (долу од ~320).

Едит: Nvm веќе 273 евра е на CU, помина понудата од 230 евра.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
304
249
Кај жирафата се продаваа по Американски намалени цени.
Напротив! Намалувањето е официјално и нема врска со Black Monthday но со конкурентноста на пазарот во борба со понудата на Intel.

Прв извор ми се најде ама многу сум сигурен дека кога дечките пријавуваа за веста(Стивот и Паулот) само рекоа дека е временска мерка. Останува само доколку им излезат процесорите со „кешот“ да ги остават овие цени и тие да ги напумпаат(или продаваат по старите цени на овие).
 

TheGamerTeacher

Gaining Experience
9 декември 2016
281
255
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Кај жирафата се продаваа по Американски намалени цени
Имаше некое намалување ама далеку од американските цени. 7600х на CU најниската цена шо ја достигна беше 234€ а на Жирафа 21.000. Или во превод скоро 100 евра разлика ( по пресметан шипинг и царина).
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
304
249
„7700x“ им чини 23000 денари(уште го има попустот), 21500 е по Американска цена.
„7900x“ им беше 30000 денари сега им го нема попустот, 29000 е по Американска цена.
„7950x“ им чини 39000 денари(уште го има попустот), 35000 денари е по Американска цена.

Ако го земам во предвид Европскиот данок на увоз, маржата на овие, реално им е по Американска цена. За „7600x“ не се сеќавам колку им беше.
 

TheGamerTeacher

Gaining Experience
9 декември 2016
281
255
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
„7700x“ им чини 23000 денари(уште го има попустот), 21500 е по Американска цена.
„7900x“ им беше 30000 денари сега им го нема попустот, 29000 е по Американска цена.
„7950x“ им чини 39000 денари(уште го има попустот), 35000 денари е по Американска цена.

Ако го земам во предвид Европскиот данок на увоз, маржата на овие, реално им е по Американска цена. За „7600x“ не се сеќавам колку им беше.
Другите им се по ок цени, ама разликата беше поприлично голема во тие два три дена кога 7600 беше 234 долари. Ама сега веќе е покачен на 277, така да и тој е со ок цена.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.608
16.386
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&[email protected]@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^[email protected]@@@@@@@&P5P#@@@@@@[email protected]@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Кај жирафата се продаваа по Американски намалени цени.


Прв извор ми се најде ама многу сум сигурен дека кога дечките пријавуваа за веста(Стивот и Паулот) само рекоа дека е временска мерка. Останува само доколку им излезат процесорите со „кешот“ да ги остават овие цени и тие да ги напумпаат(или продаваат по старите цени на овие).

Реално за AMD Ryzen 7000 да се конкурентни со Intel 13 gen немаат друг избор освен да идат со намалени цени. Покрај тоа, за скоро треба да излезат и 3DV cache верзиите на Ryzen 7000, па едноставно со намалувањето AMD отспуваат простор во ценовникот за новите процесори.
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3.876
9.998
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
3080 Zotac Gaming
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W11P
Проблемот е со плочите, Х670 со какво-такво-некакво полудостојно напојување, 16+ фази е 400Е па нагоре, лудаците имаат и плочи за 1300+Е. Подивеа после крипто бранот, 1000че во евреи мислат е почетна позиција, забораваат дека постојат тон други дистракции така да никој не е баш запечен за јака десктоп платформа (дистракции во вид на дронови, мобилни уреди, конзоли со сосема солидни перформанси, итн итн.).

Реално гледано, нова конфигурација без добар Oled/MicroLed 40" дисплеј на 120+Hz нема ни поента да се склопува.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.658
13.228
Проблемот е со плочите, Х670 со какво-такво-некакво полудостојно напојување, 16+ фази е 400Е па нагоре, лудаците имаат и плочи за 1300+Е. Подивеа после крипто бранот, 1000че во евреи мислат е почетна позиција, забораваат дека постојат тон други дистракции така да никој не е баш запечен за јака десктоп платформа (дистракции во вид на дронови, мобилни уреди, конзоли со сосема солидни перформанси, итн итн.).

Реално гледано, нова конфигурација без добар Oled/MicroLed 40" дисплеј на 120+Hz нема ни поента да се склопува.
После ковид настана нова генерација на олигарси на кои пари им слетаа од небото , да не речам магарето почна да им ги сере. Така да не е проблем, да има плпчо и од 10.000 евра ќе се продаваат како жешки тортички.
 

TheGamerTeacher

Gaining Experience
9 декември 2016
281
255
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Еден fun fact инаку, до четврток 7600х на CU беше 234е, за во петок магично да скокни на 270+ и шо е уште поинтересно, да има ЛИМИТ НА ЕДЕН ПО АКАУНТ. Шо претходно не беше случај. То ме тера да помислам на тешки bulk порачки или скалпинг.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.658
13.228
Еден fun fact инаку, до четврток 7600х на CU беше 234е, за во петок магично да скокни на 270+ и шо е уште поинтересно, да има ЛИМИТ НА ЕДЕН ПО АКАУНТ. Шо претходно не беше случај. То ме тера да помислам на тешки bulk порачки или скалпинг.
Hotcakes
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.262
Мислења
920.025
Членови
32.918
Огласи
1.068
Најнов член
darkokocev
На врв Дно