• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

AMD Zen 4

  • Ја почнал/а темата
  • #1

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Сметам дека заслужуваат посебна тема. Во моментов практично немаме никакви опипливи информации за да имаме некакви очекувања за перформансите на идните AMD процесори. Темава нека служи за споделување на информации/шпекулации како ќе се појавуваат по нет.

Засега не ми е јасно дали воопшто ќе има Zen3+ кој што треба да биде на постоечката AM4 платформа. Имаше најави, но со оглед на тоа што во 2022 ќе излегува Zen4 можно е и да го прескокнат. Па ако наредно нешто од AMD е Zen4 директно, до сега за десктоп платформа потврдено е следново:
- Ќе корсти нов AM5 сокет што значи нова DDR5 меморија. Поточно DDR5-5200;
- Ќе има ист максимален број на јадра по CCD - 8 и ист максимален број на CCDа - 2. Тоа значи вкупно 16 јадра. L3 кешот ќе биде со ист капацитет како и кај Zen 3, 32MB по CCD;
- CCD-ата ќе бидат изработени т.н. "5nm" кој е практично надграден постоечкиот 7nm процес, додека I/О делот ќе биде на сегашниот 7nm;
- Се очекува да постигнува boost фрекфенции од 5GHz;
- Ќе има потдршка за PCI-e 5.0 (нешто што според мене е тотално небитно и непотребно).
- Треба да има долга листа на надградби на архитектурата. Ова е делот од кој зависи колкави подобрувања на IPC ќе има во однос на Zen 3 и е делот кој што мене најмногу ме интересира;

Генерално и да нема никакви надградби на архитектурата со самиот транзит од DDR4-3200 кон DDR5-5200, т.е. зголемен мемориски проток за 65% на иста фрекфенција на јадрата Zen4 треба да биде за 7-8% побрз во просек во однос на Zen 3 (со DDR4-3200).
Јас лично очекувам да има:
- преработен L3 кеш со пониски латенции во однос на L3 кај Zen 3. Поточно очекувам да има исти латенции како L3 кај Zen2, којшто е побрз од L3 кај Zen 3 бидејќи е за 50% помал;
- да има зголемен број на FPU така што ќе понуди 1 cycle извршување на AVX-512 инструкции;
- подобрено предвидување;
- подобро организирана егзекуција со нови фузирани инструкции.

Со вакви подобрувања очекувам Zen 4 да има од 15-20% повисок IPC од Zen 3 што во комбинација со повисоките работни фрекфенции би му донеле околу 25% подобри перформанси во однос на Zen 3.

Што мислите вие и што очекувате од Zen 4?
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,707
1,191
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Малку ме разочарува што AMD не се најотворени за плановите во следните 6 месеци до година дена.

Но ајде шпекулации, AMD веќе имаат продукти кои користат HBM2 или GDDR6 меморија, така да, освен спомнатиот DDR5, мислам се спремни да улетаат со било кое решение доколку пазарот е спремен на тоа. Тука битен фактор сепак ќе биде цената и расположивоста на компонентите (кои тие не ги контролираат). Зголемениот мемориски проток ќе овозможи поголеми перформанси за можните Zen4+RDNA2 APU-а (за мене лично најинтересни).

А некако ми се чини тој Zen3+ на AM4 платформа е неизбежен пошто Zen4-кава ако не се лажам најрано ќе дојде март 2022, што се околу 9 месеци. Али баш да видиме.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
HBM2 ќе користат кај серверите, како последно ниво L4 кеш. Оваа идеа одамна ми се има вртено во глава, уште од пред 5-6 години кога искачаше првиот Zen. На десктоп ова е пред се неисплатливо и практично тешко изводливо, а придобивките би биле незначителни за што не е APU. gDDR6 e практично преработен DDR4 и има огромни латенции. Како и сите gDDRx мемории воопшто не е погоден за CPU, намена има само кај GPU-ата каде латенциите не играат улога.

Zen 4 + RDNA2 APU ќе има околу 65% подобри перформанси од најдобрите APU-а во моментов. Практично ќе има подобри перформанси колку што има повеќе мемориски проток. Сепак тоа не е задоволително за гејминг, па така мене и не ми се толку интересни.

9-12 месеци е практично мал временски интервал за да видиме две итерации на освежувања. По се ми се чини дека Zen 3+ нема да видиме. А има и многу повеќе причини да не видиме отколку да видиме. Најбитната е профит. AM5 = нови матични, нови мемории и т.н. Индустријата има потреба да ги продава новите технологии.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,777
11,084
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Кога веќе се менуваат мемориски слотови, зошто не и CPU сокет, Just for the heck of it.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Nikola Sone

Practice makes perfect
31 јануари 2014
1,241
1,334
Skopje
Nikola Sone's setup  
Processor & Cooler
i7 6700K | [email protected] | CM Nepton 240M
Motherboard
ASUS Maximus Hero VIII
Storage
840 EVO - 120GB; WD10EZEX
PSU
CM V850
RAM
HyperX Savage 32GB @2933MHz CL13
Video card
ASUS GTX TITAN 6GB || HerculeZ X3 Ultra Cooler
Case
SAMA Titan Gaming Black
Monitor
Dell U2412M || U2312HM
OS
Win 10 x64
  • Ја почнал/а темата
  • #7

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
мислам веќе е потврдено и дека ќе преминат на LGA сокет
Да, заборавив да го наведам тој податок. AM5 или LGA 1718 е новиот сокет.

Се моли администрација да ми дозволи да го едитирам првиот пост така што ќе може да го менуваме и вметнуваме новини како што тие ќе се појавуваат.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,439
Членови
29,742
Најнов член
MilanTrajkovski1
На врв Дно