• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

AMD Radeon RX7000 vs nVidia RTX 4000

Кој ќе ја носи круната?

 • Geforce RTX 4090Ti

  Гласови: 23 67,6%
 • Radeon RX7900X

  Гласови: 11 32,4%

 • Вкупно гласале
  34

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.518
15.970
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Какви се вашите очекувања? Кој од двата титани ќе ја понесе круната за најдобрата графичка картичка во 2023?
 

StefanPetrov

Gaining Experience
5 април 2016
149
294
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Нвидиа ќе е подобра ама за сметка на поголема потрошувачка, и посебно ќе има пооптимизиран софтвер и драјвери. И двете мислам ќе се ненормално power hungry, посебно 4090ката. Побитно прашање е цените какви ќе се хахах.

Ако се евтини картите одма ќе се скалпирани до бесвест и плус ќе ги нема во залиха две години, шо е лошо за нас. Ако се скапи тогаш... се скапи, и пак е лошо за нас хаххаха. Lose-lose сценарио е според мене. Не гледаме графичка до 2024та.
 
Последна промена:

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
724
832
Скопје
MSRP на 3090 беше $1.500, за 4090 според leaks se очекува да е $1.900, што е 25% покачување. Мое мислење е дека сите ќе бидат толку поскапи од RTX 3xxx. Значи кај нас, 6 месеци после release ќе очекувам под 1.000 евра да може да се најде само 4060/4060Тi max. 4070+ ќе е над 1000 eвра стабилно long term. Зборам за Анхоч и Сетек, не "Баш Денес".

Многу малку имам читано за AMD новиве, but my bet is on Nvidia во секое поле.
 

ImTheDude

Careful man, there’s a beverage here!
31 октомври 2011
687
1.057
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 11700KF
Motherboard
ROG STRIX Z590-E
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD + 8TB HDD
PSU
750W 80+ Gold
RAM
2x16GB DDR4
Video card
AMD RX 6900 XT RedDevil
Case
Asus ROG GC35
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
4090ti очекувам да е појака raw power, ама однос цена/перф дефинитивно очекувам 7900 да победи.
Најверојатно тоа и ќе биде мојата следна картичка.
 

Ron26

Gaining Experience
4 мај 2019
167
262
нема да исфрлат прво обична 4090 па после Ti моделот? или таа после ќе биде Ti++
 

StefanPetrov

Gaining Experience
5 април 2016
149
294
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
нема да исфрлат прво обична 4090 па после Ti моделот? или таа после ќе биде Ti++
4090ti ќе ја извадат на крајот на животниот век на серијата како money grab exercise. Прво излегва 4090, па 4070 и 4080, и после 4060 итн.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.900
1.844
Скопје
4090ti ќе ја извадат на крајот на животниот век на серијата како money grab exercise. Прво излегва 4090, па 4070 и 4080, и после 4060 итн.
Некој румор имаше дека овојпат нема да одат со најјакиот модел прво туку ќе извадат 4060 (што е спроти секоја логика) за да би била конкуренција на Интел Арк само сепак тоа е Се непотврдено - само они знаат...
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8.301
5.208
OHRID кај ензероно
Верувам дека нвидиа ке ја носи круната за најбрза графичка како и скоро секогаш но искрено тоа дека ке биде дупло побрза од 3090ти не верувам. Јас очекувам од 40 до 50% максимум подобри перформанси.Но сигурно во реј трејсинг и длас тестови ке биде и повеке од 50% побрза но генерално во рестеринг на dx12 очекувам 40 сила 50%. Но ретко е како што ние сакаме.
За амд 7000 серијава верувам дека ке изненади доста но мислам ке касни доста со хај енд моделите.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.080
29.892
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
3 опција, couldn't care less :ROFLMAO:
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.900
1.844
Скопје
Верувам дека нвидиа ке ја носи круната за најбрза графичка како и скоро секогаш но искрено тоа дека ке биде дупло побрза од 3090ти не верувам. Јас очекувам од 40 до 50% максимум подобри перформанси.Но сигурно во реј трејсинг и длас тестови ке биде и повеке од 50% побрза но генерално во рестеринг на dx12 очекувам 40 сила 50%. Но ретко е како што ние сакаме.
За амд 7000 серијава верувам дека ке изненади доста но мислам ке касни доста со хај енд моделите.
И минатиот пат никој не веруваше дека 400$ 3060ти ќе биде посилна од 2080ти - па така испадна..
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8.301
5.208
OHRID кај ензероно
И минатиот пат никој не веруваше дека 400$ 3060ти ќе биде посилна од 2080ти - па така испадна..
Rtx 3060ti не е побрза од 2080ti.
3 опција, couldn't care less :ROFLMAO:
Ми недостига стариот psyside ! Пц ентузијаст psyside. Кај излегоа овие смартфони џаол да ги носи.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.900
1.844
Скопје
Rtx 3060ti не е побрза од 2080ti.

Ми недостига стариот psyside ! Пц ентузијаст psyside. Кај излегоа овие смартфони џаол да ги носи.
Е не е ама 90%+ Е !

Еве едно видео со помалку повеќе проверени информации (што не ги прави 100% точни)
МСРП цените не се лоши воопшто (ако се точни)

View: https://youtu.be/uJF671UYy5U
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1.108
977
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Прашање едно во врска со графички.
На која страна има најточни информации за следниов пример :
Имаш 2ра генерација на графичка и сакаш да ја споредиш од прилика со која графичка од 3та генерација се носи т.е кои се разликите во перформансите за колку разлика која графичка од која е подобра.
Е сега ме интересира дали постои таква страна која е ТОЧНА која не става лажни информации за да си знаеш на пример 2080ти со која графичка се носи од 3та генерација или пак која графичка од 3та генерација е подобра од 2080ти и во кои перформанси.
Значи барам стрикно страна која е позната по тоа што не става ЛАЖНИ тестови.
Благодарам.
Воедно он топик со темава сакам 4та генерација да е што може поефтина за да можеме ние што играме да си земеме одма , а од друга страна сакам да не е ИСПЛАТЛИВО да се копа т.е да троши ѓавол ипол струја дур е упалена на копање :)
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.900
1.844
Скопје
Прашање едно во врска со графички.
На која страна има најточни информации за следниов пример :
Имаш 2ра генерација на графичка и сакаш да ја споредиш од прилика со која графичка од 3та генерација се носи т.е кои се разликите во перформансите за колку разлика која графичка од која е подобра.
Е сега ме интересира дали постои таква страна која е ТОЧНА која не става лажни информации за да си знаеш на пример 2080ти со која графичка се носи од 3та генерација или пак која графичка од 3та генерација е подобра од 2080ти и во кои перформанси.
Значи барам стрикно страна која е позната по тоа што не става ЛАЖНИ тестови.
Благодарам.
Воедно он топик со темава сакам 4та генерација да е што може поефтина за да можеме ние што играме да си земеме одма , а од друга страна сакам да не е ИСПЛАТЛИВО да се копа т.е да троши ѓавол ипол струја дур е упалена на копање :)
Копање и гејмање имаат тотално различна потрошувачка. Ако си мајнер веќе знаеш дека 6700хт може да копа со скоро фул хеш-рејт а да троши само 80-90 Вати. Нормално со undervolt и overclock и power limit намалено. Така да и да видиш гејминг резултати - различно е за мајнинг.

Спецификации на различни графички - TechPowerUp
Јутјуб канали доверливи https://www.youtube.com/c/Hardwareunboxednow и https://www.youtube.com/c/GamersNexus

А за копање со 4000 серија незнам каков ЛХР 2.0 ќе воведат - така да не е сигурно дека ќе може да се користат со цела сила...

На TechPowerUp види во оваа графа - можеш да скролаш сите картици во споредба со таа што си ја одбрал - нај едноставно

1654524798628.png
 
Последна промена:

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
547
681
Недојдија
Прашање едно во врска со графички.
На која страна има најточни информации за следниов пример :
Имаш 2ра генерација на графичка и сакаш да ја споредиш од прилика со која графичка од 3та генерација се носи т.е кои се разликите во перформансите за колку разлика која графичка од која е подобра.
Е сега ме интересира дали постои таква страна која е ТОЧНА која не става лажни информации за да си знаеш на пример 2080ти со која графичка се носи од 3та генерација или пак која графичка од 3та генерација е подобра од 2080ти и во кои перформанси.
Значи барам стрикно страна која е позната по тоа што не става ЛАЖНИ тестови.
Благодарам.
Воедно он топик со темава сакам 4та генерација да е што може поефтина за да можеме ние што играме да си земеме одма , а од друга страна сакам да не е ИСПЛАТЛИВО да се копа т.е да троши ѓавол ипол струја дур е упалена на копање :)
Страната е се youtube.com Таму имаш видеа, споредби со различни графички и разни генерации.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.058
2.828
Прашање едно во врска со графички.
На која страна има најточни информации за следниов пример :
Имаш 2ра генерација на графичка и сакаш да ја споредиш од прилика со која графичка од 3та генерација се носи т.е кои се разликите во перформансите за колку разлика која графичка од која е подобра.
Е сега ме интересира дали постои таква страна која е ТОЧНА која не става лажни информации за да си знаеш на пример 2080ти со која графичка се носи од 3та генерација или пак која графичка од 3та генерација е подобра од 2080ти и во кои перформанси.
Значи барам стрикно страна која е позната по тоа што не става ЛАЖНИ тестови.
Благодарам.
Воедно он топик со темава сакам 4та генерација да е што може поефтина за да можеме ние што играме да си земеме одма , а од друга страна сакам да не е ИСПЛАТЛИВО да се копа т.е да троши ѓавол ипол струја дур е упалена на копање :)
Гуглаш "име на графичка" techpowerup. Нема лага, нема превара
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8.301
5.208
OHRID кај ензероно
Е не е ама 90%+ Е !

Еве едно видео со помалку повеќе проверени информации (што не ги прави 100% точни)
МСРП цените не се лоши воопшто (ако се точни)

View: https://youtu.be/uJF671UYy5U
Цените се небитни дур не ги дознаеме перформансите на графичките и достапноста. Незнам колку глобалнава ситуација што се дешава ке удри на све :( . Не сум оптимист воопшто. Со криптовалути мајнинг се знае дека може со светлосна брзина и да падне а и да се крене профитот, па пандемии, војни, политички затегања меѓу кина и тајван а таму се прават доста силиконски вафери од тсмц. Така да едно е сигурно а тоа е дека ке бидат доста скапи! А дали ке најдеме оправдувања vs претходниве цени тоа е индивидуално, за кого како.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.949
Мислења
889.618
Членови
31.702
Огласи
200
Најнов член
ineslekovic
На врв Дно