1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD/Radeon - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 18 oктомври 2013.

 1. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  332
  556
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Prosumer карта е. Убо ренде е, тапа гејмер. Најстрашно е што АМД не може да ја спушти ни 50 долари подолу пошто и вака губат пари.
   
 2. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,166
  637
  12 Април 2017
  Машко
  И јас ги сакам АМД, ама ако се многу послаби во перформанс/цена, не би ги користел.
   
 3. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,718
  1,182
  16 Јуни 2010
  Машко
  320 долари е цената на меморијата на картичкава. Можеби да беше со 8 гига и 160 долари поефтина ке беше доста поконкурентна, ама мислам дека има друг резон за тоа, ваљда таква мемориска конфигурација дава таков мемориски пропуст.
   
  На Enigma му/ѝ се допаѓа ова.
 4. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  332
  556
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Исто ќе ги коштало дали со 8 или со 16. Вака бар имаат дополнителен селинг поинт.
   
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,574
  13,802
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Да, ама јас и ти не сме вработени во AMD. Логички е, дури и да има каде да се купи, да не купуваме вакви фелери. Но за лојален вработен(кој во AMD зема бонуси) е во најмала рака етички да ги промовира производите од својата компанија без оглед како се позиционирани во однос на конкуренција и по перформанси и по цена.
   
 6. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  507
  532
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Мислам причината е тоа што оваа картица може да е користи и за други намени освен за гејмање каде што е потребно повеќе VRAM. За гејмање им треба картица со 12 GB GDDR6 за 450-500$. Така би биле конкурентни со 2080. Вака како што стојат работиве, они сами си конкурираат на себе на FirePro картиците.
   
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,574
  13,802
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  12GB е оверкилл за било која игрива резолуција на овој обид од графичка картичка. 8GB се повеќе од доволни. Што се однесува до намената, секоја графичка картичка може да се користи за мноштво намени, а ако веќе споредуваме RTX се неспоредливо научно по-применливи каритчки отколку било кој Radeon.
   
 8. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  507
  532
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Не сум баш во тек, но мислам дека веќе игрите достигнуваат до 8GB искористеност и тоа само ќе расте со тек на време. Накви картици повеќето консумери ги купуваат на секои 4-5 години, а мислам дека после 2 години 8 ГБ нема да се доволни. Повеќе од 8 ГБ ја гледам како инвестиција за иднина одколку сегашна потреба.
   
 9. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  719
  1,051
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  И гтх 1060 3гб, пред две години беше доволна за 1080п ААА гејминг, па сега е таман за е-спорт. Гтх 970 е унакажана бидејќи има 4гб, со 8 и денес би била ок за 1080п. Ама пак мислам и во наредни неколку години нема да има потреба повеќе од 8 гб за 1440п и 11 гб за 4к. Игриве си ги користат едни исти енџини, текстурите се тие што се, од година на година ни по 10%скок нема. Резолуциите се истите, се нема абер за 8к (што не е ни потребно, ниту пак има ГПУ што ќе извади 10 фрејма на тоа).
   
 10. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,836
  3,948
  5 Јули 2013
  Не се согласувам дека RTX се научно по-применливи картички.

  11.PNG
  222.PNG
  444.PNG
  333.PNG
  Секоја слика е со линк до изворот.

  Radeon VII нуди DP FP64 1:4 во однос на SP FP32. Тоа NVIDIA го наплаќа дебело. Тitan V моментално има цена од 3200$ за 2x DP FP64 перформанси. Тоа е 4.5x поскап за 2x перформанси, или би му дошло нешто повеќе од 2x поскапа.
  555.PNG
  The AMD Radeon VII Review: An Unexpected Shot At The High-End
  The NVIDIA Titan V Deep Learning Deep Dive: It's All About The Tensor Cores

  Не ми е целта да се докажуваме, туку чисто да се разјаснат работите. Radeon VII сепак нуди нешто уникатно за цената. Работата е што секој го гледа производот од свој аспект.
   
  На Necromancer, StefAngel, gOJDO и уште 3 други им се допаѓа ова.
 11. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,621
  4,561
  23 Јуни 2015
  Машко
  ^ Не е само тоа, туку видео меморијата на сите останати карти не е доволна за да се експортира 4к видео во Adobe Premiere. Кога ќе се стават филтри, транзиции и слично, меморијата на графичката се исполнува, па дури и со Titan Xp 12GB меморија не е доволно.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 12. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,574
  13,802
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Додека е точно ова кое го велиш зас FP64 перофрмнансите, RTX графичките каритчки имаат Tensor јадра кои вршат операции со матрици што ги прави многу повеќе применливи за решавање на физички проблеми од природата преточени во математички модели.
   
  На PC_GAMER и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 13. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,836
  3,948
  5 Јули 2013
  За научни цели каде има потреба од поголема прецизност, AMD нуди многу повеќе за помала цена. Да речам, наука со ограничен буџет има бенефит од AMD.
  Nvidia со Tensor јадрата нуди комбинирана прецизност на FP32 и FP16, со резултати споредливи со FP64, но побрзо. Секако дека тоа не е замена за FP64, како што и самите тоа го тврдат тука, но има споредливи резултати. Тоа би значело дека онаму каде што е критична прецизноста, Nvidia нема добра понуда за прифатлива цена.

  Сакав да верувам дека Nvidia има причина Titan V да го продава толку скапо, дека има некоја предност. Мислев дека тоа е ECC меморија, но и тоа отсуствува.
  Nvidia ги кастрираа графичките карти, генерациски почнувајќи од Kepler архитектурата. Последна архитектура која имаше неосакатени перформанси на тоа поле беа Fermi картите, поточно GTX480.

  Еве една табела сортирана по FP64 перформанси.
  666.PNG

  Jaс лично немам бенефит од оваа карта(иако би сакал да и најдам примена). Но, би било добро да се ценат напорите на AMD. Успут, AMD долго време на десктоп платформата нудат ECC подршка, нешто за што Intel наплаќа многукратно повеќе со својата Xeon платформа.
   
  Последна промена: 8 Февруари 2019
  PC_GAMER, Sonic.01, SiPy` и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,138
  1,137
  2 Март 2011
  Машко
 15. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  280
  228
  17 Јануари 2013
  Машко
 16. coki83

  coki83
  Intern

  17
  7
  6 Јануари 2017
  Sega istiot problem vrati se 19.1.1

  Испратено од ONEPLUS A5010 преку IT.mk форум апликација
   
 17. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Мене искрено ми се бендусива картицава Radeon VII, како 290X е на времето потсеќа, Вруќа, многу вруќа моќна картица....2080ti дизајниара е и да биде и поскапа и побрза, 2080 теоретски треба да е поспора со помалку TMU's, арно ама тука се гледа предноста на Nvidia во архитектура-дизајн, пошо се јадат прописно.... мислам дека Амд го удрија лимитот со GCN, редно е редизајн, нешто ново да видиме да бидат компететивни и подобри за малку...ќе видиме следна генерација, имаат потенцијал.
  - Јас лично чекам како ќе го средат ProRender-от за Ray Tracing. Пошо на ова поле nvidia се светлосни години понапред. За 3д рендер...
   
 18. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  719
  1,051
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Откако денеска излезе и официјално 1660ти, од нвидиа, Бидејќи Амд нема апсолутно никаков конкурент во тој сегмент, ниту 580 ниту 590 не се ни блиску, веднаш ги оборија цените на вега 56 на 280 ДОЛАРИ! Не ми се допаѓа што толку го одложија нави, и сега нвидиа ќе ги руши во продажба, но барем се трудат некако со обарање на цениве. Останува да видиме дали сет и анхоч сеуште ќе ги чуваат вегите по 600 евра парче.
   
  На Tomashevski.Aleksandar му/ѝ се допаѓа ова.
 19. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,645
  1,899
  25 Март 2013
  Машко
  Crytek with Real-Time Raytracing Demo on AMD Radeon RX Vega!!
  -повеќето понови мејнстим картици можат да го возат!

  -Не зависи од никакви посебни јадра за ray-tracing! Односно ова со Raytracing излезе како со FreeSync- ''Абе знаеш тоа мора посебни монитори со посебни чипови, не може само софтверски...'' Ама можело.

  -додека да излезе Navi, имаат време да го подиспеглаат. А и да не стигнат, секоја мејнстим картица ќе го добие порано или подоцна. Му треба само сирова моќ.

  -Не верувам дека ќе биде толку добро како на Nvidia, ама приближно да е исто за прилично поефтина цена ќе бидам среќен.
   
  На prichina, OldSchoolPvP, MasteR_#0 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 20. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  280
  228
  17 Јануари 2013
  Машко
  Navi[​IMG]

  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,166
  637
  12 Април 2017
  Машко
  Ако стварно го направат по овие цени ќе го соборат цел маркет.

  Испратено од SM-G935F преку IT.mk форум апликација
   
 22. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  719
  1,051
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  за рх 3060 3070 3080, цените и перформансите се очекувани, но нави 20 нема шанси да е 430 долари, ако се тие перформанси пореално би било 599 долари, доволно подобри од нвидиа со привлечна цена.
   
 23. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,455
  3,820
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Кој маркет ? Едно ср““е 3 години по ред ни го даваат во различно паковање .
  Така и беше со 590ките која што на крај излезе дека е клокната 580ка.
   
 24. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,645
  1,899
  25 Март 2013
  Машко
  Ги слушнав и јас гласиниве ама мислам дека Navi 10 SE со перформанси на RTX 2080 за 300 евра е премногу добро за да биде вистинито.

  Она пак што оди во прилог на табелава е тоа што и новите конзоли ќе имаат Navi 10 APU и нема логика во конзола од 400-500 долари да ставиш APU кое ќе биде поскапо од 300 евра ( без разлика што на почеток ќе бидат со загуба).

  Спецификациите верувам дека се точни, но цените сигурно ќе бидат повисоки
   
  На toplel и goce03 им се допаѓа ова.
 25. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,317
  1,773
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Цените се нереални, и да бидат тие во рок од 1 месец ќе се качат 100-150% ради деманд т.е. мининг.
   

Сподели

Вчитување...