1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD/Radeon - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 18 oктомври 2013.

 1. nvidia88

  nvidia88
  Gaining Experience

  501
  295
  16 Септември 2010
  Машко
  Pc
 2. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,638
  3,498
  5 Јули 2013
  + 8GB HBM
  + 2x мемориски проток
  + AMD драјвери кои ќе ја направат 10% побрза од 2080 за една година (ова е шега, но стана пракса горе долу). Под услов сега да се еднакви.

  Иако спецификациите изгледаат како маркетинг повеќе од потреба, сепак, времето ќе потврди дека повеќе ќе значи подобро(кон тоа се стремат, побарувањата за хардвер никогаш не стивнаат, континуирано одат нагоре). 4К налага поголеми текстури.

  edit: 128 ROPs? Хм...мојата следна графичка карта.(фетиш ми се, заедно со 4096-битната мемориска магистрала)
   
  Последна промена: 10 Јануари 2019
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  7,444
  9,019
  23 Јануари 2008
  Манга
 4. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  788
  1,629
  23 Мај 2012
  [​IMG]
  Извор
  Резултатите од интерното AMD тестирање на RADEON VII
   
 5. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,638
  3,498
  5 Јули 2013
  RadeonVII.jpg

  Извор - комплетно од GURU3D
  Користени се резултатите(процентуалното подобрување) и базите со резултати од GURU3D, од рецензиите за референтни RTX2080 и RTX2060. Од истите се отчитани вредностите за Vega64 и за Radeon VII се добиени чисто со процентуалното подобрување.
   
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 6. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  7,444
  9,019
  23 Јануари 2008
  Манга
  Radeon VII е фиктивна графичка картичка која никој нема да ја види! Ќе произведат помалку од 5000 примероци колку да се рече дека имаат некаков производ:
  AMD Radeon Vega VII To Have Less Than 5000 Units, Only 64 ROPs
   
 7. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,433
  2,691
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  За жал, еве одговор. Не треба да се избрзува во донесување заклучоци на база на гласини.

  AMD Responds to Radeon VII Short Supply Rumours
   
 8. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,638
  3,498
  5 Јули 2013
 9. architect

  architect
  Unstoppable

  1,797
  2,004
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Некој да не го има следниов проблем : default radeon wattman settings have been restored due to unexpected system falure. На рандом системот или замрзнува или се гаси мониторот.
  RX 570 / v.18.12.2
   
 10. Avid

  Avid
  Unstoppable

  2,766
  3,878
  21 Јануари 2009
  Кај го пишува болдираното?
  Бриши драјвери со DDU и клин инстал.
   
 11. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  616
  362
  28 ноември 2015
  Машко
  Да не имаш оверклок и тестирај Фурмарк види да не ти дава артефакти или ти се зголемува температурата и се рестартира.
   
 12. architect

  architect
  Unstoppable

  1,797
  2,004
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  немам оверклок, температура иде над 55 степени ингејм и толку.
   
 13. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  1,950
  1,339
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Немора да е графичката, вакво нешто ми се десило и кога сум снемал струја или ради нестабилност на системот. Фул формат на оперативниот и драјвери на ново па види ако тоа не реши. Додатно ако графичката е копана види дали е вратен оригиналниот биос.
   
 14. architect

  architect
  Unstoppable

  1,797
  2,004
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Откако ги надоградив драјверите на 19.1 ми направи проблем еднаш со тоа што ми го замрзна системот, а вчера после пар денови ми го изгаси мониторот. И во двата случаеви ми го јави тоа wattman срањето. Системот е тестиран за стабилност цпу / рам а вчера и графичката ја оптеретив со фурмарк 30 минути не покажа никаква не-стабилност. Побарав на нет гледам доста луѓе се жалат на wattman, и чаре било да се инсталира само драјвер без програмата ( не инсталира wattman ) во тој случај. Претпоставувам дека е софтверски проблемот.
   

Сподели

Вчитување...