• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

AMD/Radeon - Генерална дискусија

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,790
9,225
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
До кога ќе се инаетат со цените на FuryX кои се исти или повисоки од 980ti?
Реална цена на картата е $500/E, ни денар повеќе. Сериозно потфрлија со последнава серија, нит ценовно се конкурентни нит пак со перформанси.
 

nik0la_

Practice makes perfect
5 јануари 2012
710
1,283
nik0la_'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 1600 Processor
Motherboard
Gigabyte AB530m-Gaming1
Storage
Force Series™ MP500 120GB M.2 SSD - Corsair & 500GB Western Digital HDD
PSU
EVGA 600 BQ, 80+ BRONZE 600W
RAM
16 GB 2x8 VENGEANCE® LPX DDR4 DRAM 2400MHz C14
Video card
Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Vision III Gaming
Mouse
Bloody v7m
Keyboard
Sharkoon SKILLER MECH SGK3 mechanical RGB
Monitor
Philips 23" Full HD LED IPS
OS
Windows 10
ПЕРВЕРЗИЈА!
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,845
5,028
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Баш сеа сакав да го споделам видеото, еве од минутата која ми го одзема умот....7 Нано графички, залепени на custom build блок за водено ладење од EK, со големина на одприлика 2 стандарни графички! (емотикон што се поклонува)
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,680
3,846
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,083
16,404
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
http://wccftech.com/amd-polaris/

За неколку месеци треба да излезе следна генерација на графички од AMD, т.н. Polaris...
In other words the Nvidia GTX 950 system used 63-74% more power to deliver the same performance. Additionally, if we take into account that a GTX 950 would normally average less than 100W on its own excluding other system components. This indicates that the Polaris video card is only using roughly 50W, making it twice as power efficient as the Nvidia Maxwell based GTX 950 graphics card. Finally, the Polaris graphics chip tested was an early engineering sample and both hardware and driver optimizations are still on-going so additional power efficiency improvements can be expected.
Двојно поефикасна од Maxwell, a производствениот процес овозможува речиси двојно повисоки фрекфенции. Следствено би требало да извадат графичка со едно GPU која има над 50% подобри перформанси од Fury X. И nVidia планира да извади Pascal графичка со околу 50% подобри перформанси од 980Ti, па така ќе биде интересно...конечно...
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,743
2,290
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Се ндевам дека АМД ќе почне да биде конкурентен во мобилниот сегмент, пример гејминг лаптоп со geforce 970M vs 980M друго комплетно се исто е минимум 200 евра поскап само затоа што на нвидиа им се може бидејќи немаат конкуренција. Истото важи и за процесорите ...

А за споредбава со GTX950 сепак се споредува 28нм версус 14нм секако дека ќе троши помалку на ист ворклоад ама добрата вест е што сепак АМД успеале да го усовршат дизајнот и да го доведат или надминат тоа што сега нвидиа го прави со Maxwell, и нвидиа коа ќе прејдат на 16нм ќе биде иста приказна плус Pascal ќе има додатни оптимизации така да ќе видиме премногу рано е да каже било што поготово вакви споредби а уште повеќе ми изгледа на маркетинг бидејќи не употребиле некоја 370-ка или 380-ка за компарација ...

2016 ќе биде година на големи промени сепак, се надевам дека АМД ќе доведе здрава конкуренција па да мрднат малце работиве како со квалитет така и ценовно, да почнеме да имаме пак асални гејминг лаптопи за испод 1000 евра ...
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,747
2,423
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
Asrock B450 Pro4
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 2933Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G102 | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,845
5,028
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
ЈАс сум прилично заинтригиран од размислувањето на амд со новата Polaris архитектура и симпатичново типче задолжено за маркетинг , aka Raja :)
http://wccftech.com/amd-unveils-polaris-11-10-gpu/ - Тука е изворот. Вика, ќе вградат чип кој ќе биде тотално моќ да снима стрим од видео игри во 4к со 60 фрејма, што за мене е фасцинантен податок и за оние што знаат што значи тоа. :) Остали инфоа, горе доле сите приложија...
- А, зошто го гледам тоа како интересен податок е поради тоа што Амд таргетира и онака веќе голема публика во светот на youtube Gameplay играчи. Сум видел видео со милион кликови....шти значи рецензенти ќе има и те како во иднина.
- А и кари затворениотв сендвич со пилешко ме асоцираше на Raja :D
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,033
3,511
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,089
2,642
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,845
5,028
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Ми дојде да ја запеам песната, Аааалелуја, аааалелуја, во контекст на моето задоволство Према hotfix-от 16.2.1 AMD CRIMSON
- Можам да влезам во Aditional settings (стариот контролен интерфејс панел) конечно и да сменам Pixel Format во кои обичам Аз...
Повеќе детали околу тоа шо е фикснато, а шо не (шо е останато) во следниот release note.
http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/AMD_Radeon_Software_Crimson_Edition_16.2.1.aspx

Да се надоврзам на @spiritBreaker , AMD веќе со месеци им парира на nvidia во перформанси, Crimson едицијата е на ниво на nvidia драјвери....вака ако продолжи АМД, ќе биде сериозен играч во тековната и следната година...booyakasha.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,083
16,404
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Во моментов AMD со crimson се боље драјвери од nVidia...Интересно ќе биде како ќе искачаат DX12 наслови. DX12 многу подобро ги искористува ресусрсите на GCN картите, кои теоретски се помоќни од оние на nVidia но под DX11 имаат послаби перформанси по процесирачка моќ...Polaris графичките ќе ја променат играта на масата така што nVidia ќе биде таа која ќе ги брка AMD и по перформанси и по енергетска ефикасност и по драјвери...
 

Molec

Unstoppable
18 мај 2011
1,387
2,152
Шифоњер
УУуууУУУуу и AMD рекламираат 2х спецификации и перформанси, ќе биде јако годинава :)
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,033
3,511
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
годинава ќе биде прекрасна година ... HBM2 , AMD конечно да излезат со перформантни и ефикасни картици, веќе нема да знаеш шо точно да земеш, ќе има прекрасни перформанси и од црвените и зелените...јас искрено, ако се испадне како шо ветуваат (перформанси, ефикасност итн), ќе незнааш за што да се одлучам :) на крај се ќе се сведи на лични преференци... ајде не е далеку април и се ближи и GTC :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,992
29,000
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Ете зошто не ги сакам, и нема да ги сакам.
 

Војвода

Unstoppable
26 октомври 2012
2,139
3,393
Скопје
Војвода's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k @4.5ghz - 1.2v || Noctua D14
Motherboard
Asus z97-A
Storage
OCZ Vector 128gb (OS) + Samsung 840 pro 512gb + WD Blue 320gb + WD Blue (EZEX) 1TB
PSU
Antec TPC 650w 80+ Gold
RAM
2x8gb DDR3 G-Skill Sniper CL11 @2400mhz
Video card
XFX RX 580 GTS
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum/Logitech G400S/Logitech mx310
Keyboard
Asus Strix Tactic Pro ( CherryMX Brown)
Audio
E-MU 0202 + Marantz sr5500 + DIY speakers + Eltax Atomic A 10 sub + SteelSeries 9h
Monitor
Dell U2414H 1080p @74hz
OS
Windows 10 Enterprise LTSB
^ ^
Постов ме натера да проверам како стојат во овој момент графичките на AMD и nVidia. Изгледа на AMD картичкиве им се скратени перформансите, или nVidia им дала солиден буст на картичките 950,960,760,770, и тоа во рок од еден месец.
Едниот тест е од Јануари (390 nitro), другиот од Фебруари ( 980ti Matrix).
Во Јануари:
280x = 380x (20%) > 770 (8%) > 270x = 960 (10% >) 370 = 760 (5%) > 950

Во Фебруари:
280x (8%) > 380x = 770 (5%) > 960 (15%) > 270x = 760 (3%) > 950 (10%) > 370

Во просек овие nVidia картички имаат ~15% повисоки перформанси од претходно, или набројаните AMD картички имаат ~15% пониски перформанси од претходно.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,845
5,028
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Nvidia има простор за твикови колку што сака, АМД факт е дека си ги среди понавреме драјверите, ама немаат многу простор (како што кажав уште пред 3 години) , за понатаму да се развиваат...оваа архитектура (GCN), за Геиминг не може повеќе да се твикува....за compute ствари, може и има простор за уште оптимизации

- А и фактот што го знаат повеќе од пола свет т.е. билиони луѓе, кажува продажбата на Nvidia графички карти , конкретно Kepler and Maxwell...не се сите глупи , како што би кажале gOJDO и psyside.
 

chemioftw

Gaining Experience
26 март 2015
360
203
Аеродром
chemioftw's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 8750H
Storage
1TB
PSU
72W
RAM
8GB DDR4 2666
Video card
GTX1050Ti
Case
HP
Mouse
Genesis
Monitor
15.6" IPS
OS
Windows 10
Да не знае некој што се случи со ОЕМ НD8900 сериите за PC?
 

OldSchoolPvP

Practice makes perfect
13 февруари 2014
742
1,176
Shutter Island
2,560 x 1,440 наспроти 2,160 x 1,200 на Oculusrift и HTC. Башка што е wireless, не ти се мотаат кабли заразлика од другиве овие ептен сериозно си ја сватиле работата околу VR. Секоја чест до АМД.
 

nik0la_

Practice makes perfect
5 јануари 2012
710
1,283
nik0la_'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 1600 Processor
Motherboard
Gigabyte AB530m-Gaming1
Storage
Force Series™ MP500 120GB M.2 SSD - Corsair & 500GB Western Digital HDD
PSU
EVGA 600 BQ, 80+ BRONZE 600W
RAM
16 GB 2x8 VENGEANCE® LPX DDR4 DRAM 2400MHz C14
Video card
Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Vision III Gaming
Mouse
Bloody v7m
Keyboard
Sharkoon SKILLER MECH SGK3 mechanical RGB
Monitor
Philips 23" Full HD LED IPS
OS
Windows 10
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,680
3,846
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
2,560 x 1,440 наспроти 2,160 x 1,200 на Oculusrift и HTC. Башка што е wireless, не ти се мотаат кабли заразлика од другиве овие ептен сериозно си ја сватиле работата околу VR. Секоја чест до АМД.
Сепак Rift, HTC и останатите можеш да ги поврзеш на моќен компјутер и да имаш скоро реалистична графика а ова бидејќи е самото по себе мини компјутер можностите му се ограничени.
Така да повеќе им е конкурент на HoloLens и Meta во АR сегментот отколку на Oculus Rift и останатите во VR. Интересен хибрид во секој случај.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,485
Мислења
845,335
Членови
29,298
Најнов член
Karakonzon
На врв Дно