• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

AMD/Radeon - Генерална дискусија

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
849
1,801
Кој е wrong? Без Project Cars (ЛОЛ) на листата 290X e побрза од 970 исто како што 390 е (малку оверклокната обична 290ка што троши помалку). А изуми од 4К резолуциите да постираш? Иди онаквај на друг, не знам што замарате со вакви постови. ФАКТ е дека 290X е денес побрза од 970ката.
Консензусот за Fury е дека картата потфрли? Преку твоите очи консензусот е дека потфрли.
Купи што сакаш, не вреди да се расправа човек, нема што да те убедувам кога ти си у право ;)
Project Cars урачуна за 1% во вкупниот резултат, не ја менува финалната слика. Ако почнеме да тргаме игри кои се подобро оптимизирани за едниот или другиот табор ќе останеме со 2-3 игри за споредба :D
А од 4К резултатите кој тестови ти се битни? :rolleyes: Во најголем дел од игрите споменатите карти вадат 20-30 просечни фрејма.
Али ОК ти си во право ;)
 

IgorB

Intern
27 октомври 2011
52
22
Точно, јас сум во право. Смешки си човек да те чита.

EDIT: Буквално никаков исчекуван наслов не e Project Cars. Нула продажба, непопуларна игра. Јас ја играв додека беше во затворена бета уште пред 3 години, едино се дигна прашина кога јавија дека работи лошо на амд графички. И зошто е ставена на листата за тестирање?
Отвори од Techpowerup 3 месеци уназад performance summary и погледни ги и 1080p листите ако толку сакаш.
 
Последна промена:

Tehnologiva

Practice makes perfect
9 јули 2013
1,389
1,231
Tehnologiva's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 3900X & Corsair H115i RGB Platinum
Motherboard
ASUS Crosshair VIII HERO X570 Wi-Fi
Storage
Corsair Force MP600 1TB PCIE 4.0, Toshiba x300 4TB, WD Blue 1TB
PSU
Corsair RM1000x 1000w GOLD
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32GB 3200Mhz CL14 (2x16)
Video card
MSI RTX 2080Ti Gaming X Trio
Case
Corsair Crystal 570X RGB Mirror Black
Mouse
Logitech G502 HERO SE
Keyboard
Logitech G513 Carbon Romer G Tactile
Audio
Yamaha HS7 + Steinberg UR22mkII + Yamaha YTS-SW120 Audio Technica ATH-PRO700 SV
Monitor
LG UltraGear 27GL850 144Hz 1440p Gysnc, Freesync 1ms IPS
OS
Windows 10 Pro 64bit
Точно, јас сум во право. Смешки си човек да те чита.

EDIT: Буквално никаков исчекуван наслов не e Project Cars. Нула продажба, непопуларна игра. Јас ја играв додека беше во затворена бета уште пред 3 години, едино се дигна прашина кога јавија дека работи лошо на амд графички. И зошто е ставена на листата за тестирање?
Отвори од Techpowerup 3 месеци уназад performance summary и погледни ги и 1080p листите ако толку сакаш.
Ај да беше до оваа Project Cars али како што гледаш 970 ја тепа 290х во повеке наслови на 1080п резолуција која 90% од светот ја користи за играње, ако се иде и ептен во детали мислам дека 970 е подобра карта од 290х гледано од страна на греење и потрошувачка али ова да го исклучеме пошто овде сите се ентузијасти па температура и трошењето се исклучуваат од така наречен проблем или пречка. Како и да е гледам по постовите напален си за овие АМД кој и ден денес неможат да си ги средат драјверите за новите карти. Со срека бодрењето и разочарувањата од црвениот табор, ама 100% те уверувам дека немам ништо против амд бидејки сум користел и амд карта.
Edit: Исто така сега погледнав и бенчмарци во игри на 1440п резолуција 970 vs 290x и гледам дека 970 е иста или подобра во повекето од игрите и во 1440п, така да подобар избор е 970 поради тоа што е понова карта и има драјвери барем сега за сега без никакви проблеми.
 

nik0la_

Practice makes perfect
5 јануари 2012
709
1,283
nik0la_'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 1600 Processor
Motherboard
Gigabyte AB530m-Gaming1
Storage
Force Series™ MP500 120GB M.2 SSD - Corsair & 500GB Western Digital HDD
PSU
EVGA 600 BQ, 80+ BRONZE 600W
RAM
16 GB 2x8 VENGEANCE® LPX DDR4 DRAM 2400MHz C14
Video card
Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Vision III Gaming
Mouse
Bloody v7m
Keyboard
Sharkoon SKILLER MECH SGK3 mechanical RGB
Monitor
Philips 23" Full HD LED IPS
OS
Windows 10
Ај да беше до оваа Project Cars али како што гледаш 970 ја тепа 290х во повеке наслови на 1080п резолуција која 90% од светот ја користи за играње, ако се иде и ептен во детали мислам дека 970 е подобра карта од 290х гледано од страна на греење и потрошувачка али ова да го исклучеме пошто овде сите се ентузијасти па температура и трошењето се исклучуваат од така наречен проблем или пречка. Како и да е гледам по постовите напален си за овие АМД кој и ден денес неможат да си ги средат драјверите за новите карти. Со срека бодрењето и разочарувањата од црвениот табор, ама 100% те уверувам дека немам ништо против амд бидејки сум користел и амд карта.
Edit: Исто така сега погледнав и бенчмарци во игри на 1440п резолуција 970 vs 290x и гледам дека 970 е иста или подобра во повекето од игрите и во 1440п, така да подобар избор е 970 поради тоа што е понова карта и има драјвери барем сега за сега без никакви проблеми.
Дали знаеш дека пред 10 дена излезе R9 390x која кошта горе доле колку 970 а во перформанси е подобра од 980?
 

Nikola Sone

Practice makes perfect
31 јануари 2014
1,237
1,330
Skopje
Nikola Sone's setup  
Processor & Cooler
i7 6700K | [email protected] | CM Nepton 240M
Motherboard
ASUS Maximus Hero VIII
Storage
840 EVO - 120GB; WD10EZEX
PSU
CM V850
RAM
HyperX Savage 32GB @2933MHz CL13
Video card
ASUS GTX TITAN 6GB || HerculeZ X3 Ultra Cooler
Case
SAMA Titan Gaming Black
Monitor
Dell U2412M || U2312HM
OS
Win 10 x64
е како бе доле горе а 100 еври е поскапа? не викам дека е боље избор 970ка ама сеа да не се матиме у празно...
 

Tehnologiva

Practice makes perfect
9 јули 2013
1,389
1,231
Tehnologiva's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 3900X & Corsair H115i RGB Platinum
Motherboard
ASUS Crosshair VIII HERO X570 Wi-Fi
Storage
Corsair Force MP600 1TB PCIE 4.0, Toshiba x300 4TB, WD Blue 1TB
PSU
Corsair RM1000x 1000w GOLD
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32GB 3200Mhz CL14 (2x16)
Video card
MSI RTX 2080Ti Gaming X Trio
Case
Corsair Crystal 570X RGB Mirror Black
Mouse
Logitech G502 HERO SE
Keyboard
Logitech G513 Carbon Romer G Tactile
Audio
Yamaha HS7 + Steinberg UR22mkII + Yamaha YTS-SW120 Audio Technica ATH-PRO700 SV
Monitor
LG UltraGear 27GL850 144Hz 1440p Gysnc, Freesync 1ms IPS
OS
Windows 10 Pro 64bit
Дали знаеш дека пред 10 дена излезе R9 390x која кошта горе доле колку 970 а во перформанси е подобра од 980?
Подобра? ај убаво види ги бенчмарците и види дали е подобра од 980, 390х е од 5-8% побрза од 970 што логично е да не е побрза од 980, поточно 290х=390x ребрендирана со некој процент оптимизација и толку.
Едит: абе што ја тупиме волку на темава кој е подобар.. тоа што е тоа е нема друго за без везе ке се караме како пари да ни даваат компанииве.
 
Последна промена:

nik0la_

Practice makes perfect
5 јануари 2012
709
1,283
nik0la_'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 1600 Processor
Motherboard
Gigabyte AB530m-Gaming1
Storage
Force Series™ MP500 120GB M.2 SSD - Corsair & 500GB Western Digital HDD
PSU
EVGA 600 BQ, 80+ BRONZE 600W
RAM
16 GB 2x8 VENGEANCE® LPX DDR4 DRAM 2400MHz C14
Video card
Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Vision III Gaming
Mouse
Bloody v7m
Keyboard
Sharkoon SKILLER MECH SGK3 mechanical RGB
Monitor
Philips 23" Full HD LED IPS
OS
Windows 10
Подобра? ај убаво види ги бенчмарците и види дали е подобра од 980, 390х е од 5-8% побрза од 970 што логично е да не е побрза од 980, поточно 290х=390x ребрендирана со некој процент оптимизација и толку.
Едит: абе што ја тупиме волку на темава кој е подобар.. тоа што е тоа е нема друго за без везе ке се караме како пари да ни даваат компанииве.
Не се караме бре, факт е дека АМД одсекогаш е буџетбај, со 290х заостануваа ептен зад нвидиа, ФуриХ е чекор напред , се доближи сериозно до флагшипот на нвидиа, дури во 4К со само 4ГБ рам покажува подобри резултати, еве ви и нова генерација на меморија и сток водено ладење, ова да го направеше нвидиа сите ќе викавме УРА ама психозата да се плука АМД нема туку така да ја снема што и да направат. Конкурентност на овој пазар ама баш на сите ни одговара.
 

Tehnologiva

Practice makes perfect
9 јули 2013
1,389
1,231
Tehnologiva's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 3900X & Corsair H115i RGB Platinum
Motherboard
ASUS Crosshair VIII HERO X570 Wi-Fi
Storage
Corsair Force MP600 1TB PCIE 4.0, Toshiba x300 4TB, WD Blue 1TB
PSU
Corsair RM1000x 1000w GOLD
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32GB 3200Mhz CL14 (2x16)
Video card
MSI RTX 2080Ti Gaming X Trio
Case
Corsair Crystal 570X RGB Mirror Black
Mouse
Logitech G502 HERO SE
Keyboard
Logitech G513 Carbon Romer G Tactile
Audio
Yamaha HS7 + Steinberg UR22mkII + Yamaha YTS-SW120 Audio Technica ATH-PRO700 SV
Monitor
LG UltraGear 27GL850 144Hz 1440p Gysnc, Freesync 1ms IPS
OS
Windows 10 Pro 64bit
Не се караме бре, факт е дека АМД одсекогаш е буџетбај, со 290х заостануваа ептен зад нвидиа, ФуриХ е чекор напред , се доближи сериозно до флагшипот на нвидиа, дури во 4К со само 4ГБ рам покажува подобри резултати, еве ви и нова генерација на меморија и сток водено ладење, ова да го направеше нвидиа сите ќе викавме УРА ама психозата да се плука АМД нема туку така да ја снема што и да направат. Конкурентност на овој пазар ама баш на сите ни одговара.
Да ја оставеме фурих на страна тоа е веке скрос нова графичка и е ценовно различна од 390х и 970, а тоа со 4гб нема везе, на пример 780ти гледам во гта со 3гб врам нема проблеми, значи драјверски се средува се.
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,789
9,193
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Требаше 8000 јадра, 4000 се малце. Е*ате архитектурата, ќе ми кажувате нова била. Нема ништо ново, Maxwell е нова архитектура. 980ti е убедливо единствен разумен избор во моментов. 6GB меморија и побрза карта, крај на муабетот. 4GB меморија јаде GTAV и тоа со доста компромиси со сенки, АА итн. Комотна е со најмалку 4.5-4.7GB Vram, и тоа правиме муабет за 1440р, за 4К немам екран.Без индолентни етикети, и АМД и Нвидиа користам, повеќе АМД карти имам.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,843
5,024
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Каков феил е графичкава rofl
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,789
9,193
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Логички има поента картава доколку е 30% поефтина од 980ti (што не е). Јас сериозно не гледам причина некој да купи Fury X наместо 980ti. Се работи за премиум модел и 4К екраните се веќе лесно достапни на запад и од ибеј, со цени од околу $600 за одличен IPS панел. 4К гејминг не е фикција, реалност е, тоа што кај нас нема дистрибуција на вакви екрани не значи ентузијаст на друго место е лимитиран на 1080р или 1440р.

4GB видео меморија е веќе за средниот сегмент карти, не за највисокиот каде очекував да гледам битка помеѓу 8гб FuryX и 6GB 980ti.


Каков феил е графичкава rofl
 

IgorB

Intern
27 октомври 2011
52
22
Каков феил е графичкава rofl
Абе ти реков и претходно дај кажи која е таа фирма наша што ја рекламираш и зашто само нвидиа продаваат. Бар ќе ти договорам процент да земаш

4GB видео меморија е веќе за средниот сегмент карти, не за највисокиот
980ti има HBM меморија? Не знаев. Значи бидејќи има повеќе рам затоа на 4К губи од Фјури. Фала што ми објасни
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,860
3,945
980Ti/ TitanX - 353.30 WHQL
Fury X - Catalyst 15.6 Beta

Не сум некој оптимист, но би почекал за заклучок.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,843
5,024
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Логички има поента картава доколку е 30% поефтина од 980ti (што не е). Јас сериозно не гледам причина некој да купи Fury X наместо 980ti. Се работи за премиум модел и 4К екраните се веќе лесно достапни на запад и од ибеј, со цени од околу $600 за одличен IPS панел. 4К гејминг не е фикција, реалност е, тоа што кај нас нема дистрибуција на вакви екрани не значи ентузијаст на друго место е лимитиран на 1080р или 1440р.

4GB видео меморија е веќе за средниот сегмент карти, не за највисокиот каде очекував да гледам битка помеѓу 8гб FuryX и 6GB 980ti.
Башка моментов пази го ова на шо личи http://www.techpowerup.com/reviews/AMD/R9_Fury_X/29.html
Power consumption 432W, ова карта ли е, шо ли е? Тоа што уствари го бамбурев испадна така за потрошувачката, се смеев исто ко тебе за стримовите што ги напукаа и јас на почеток, ама ми замачкаа очи со новиот VRM дизајн и новиот алгоритам што го најавија за потрошувачката.....
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,789
9,193
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Доста продаваш Нвидиа карти! Сум те видел накај кванташки од камион ги даваш.


Башка моментов пази го ова на шо личи http://www.techpowerup.com/reviews/AMD/R9_Fury_X/29.html
Power consumption 432W, ова карта ли е, шо ли е? Тоа што уствари го бамбурев испадна така за потрошувачката, се смеев исто ко тебе за стримовите што ги напукаа и јас на почеток, ама ми замачкаа очи со новиот VRM дизајн и новиот алгоритам што го најавија за потрошувачката.....

Пак останува фактот, 4GB < 6GB. Нема што повеќе да се прави муабет, макар и во најоптимистичко сценарио т.е. да се еднакви или АМД да би била 5% побрза од 980ти, без да биде картава 30% поефтина ми нема логика.

980Ti/ TitanX - 353.30 WHQL
Fury X - Catalyst 15.6 Beta

Не сум некој оптимист, но би почекал за заклучок.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,843
5,024
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
A nVidia ne trosat, na vozduh se
Немој да ми продаваш паприки сеа, тие услови таму што ги поставуваат се исто такви што во сценарио Fury X троши толку и толку колку што е наведено во techpower up ревјуто.
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,860
3,945
http://www.techpowerup.com/reviews/AMD/R9_Fury_X/31.html

Очекувам со Catalyst 16 да направат партали од 980Ti(не верувам дека следниот драјвер ќе биде 15). Очекувам голем скок во перформанси. Овие перформанси сигурно се должат на меморијата. Зошто ? Затоа што со толку поголем број на стрим процесори и повеќе текстурни единици и покрај истиот број на растери картава требаше да биде многу побрза од 390X. Невозможно е да биде само 15% побрза од 390X, а има 45% повеќе стрим процесори. 60% поголем мемориски проток. Се' тоа, a притоа ја задржаа потрошувачката на малку повисоко ниво од 390X. Moра да се признае дека завршиле одлична работа AMD. Претстои период на софтверско "делкање". Јас сепак сум оптимист. Ако ја продаваат по цена од 980 non-Ti, тогаш не гледам причина некој да купи 980Тi пред Fury X. Освен ако е фан на Nvidia. :)

edit:
Погледнете го ова


10% оверклок, а едвај 5% подобрување на перформансите. На оваа резолуција е битна меморијата(брзината). Односно - таа е лимитот. Нешто не штима. Очигледно е дека чипот е моќен, но е лимитиран од меморијата. Незнам дали е можно комуникацијата на чипот и меморијата да зависи од драјверите до таа мера и дали е можно тоа да го немаат усовршено...
 
Последна промена:

ileste

Gaining Experience
26 јануари 2012
1,241
304
@prichina ja poveke mu veruvam na hardocp, za Fury X tolku negde trosi maksimum okulu 410-430 W, segde tolku pokazaa, za 980 Ti e prasajneto, ja mislam deka lazat i pravat marketinski finti deka ne trose, ogromen e chipot bez razlika od arhitekturata brojot na tranzistori i proizvodstveniot proces e istiot i ako trose pomalku kolku 30W vo prosek ete i na techpower up tolku pokazaa
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,183
4,974
OHRID кај ензероно
Нема муабет дека овие фрејмови на furyX Не се за машала, но можда е до драјверите па треба да се почека малку така да не носете заклучок предвреме. Но за сегашнава ситуација нема збор дека GTX 980ti е подобра гејминг карта од furyX , се клока добро и има прекрасен скејлинг. Но да почекаме малку, сите паметете кога излезе GTX 680 како партали ја направи на 7970, ПАМЕТЕТЕ? едно 7-8% побрза беше а имаше помалку стрим,помалку транзистори и слично но што се деси после со понатамошен развој на драјвери: 7970 ја прегази на 680 за едно 7-8% најмалку па и 10%. Сепак тоа не е оправдување, и моментот се цени, ако АМД незнаат на време да направар драјвери саглам кој им е крив, но сепак мислам 1 месец не е многу за работите да си дојдат.
Мене ми изгледа дека HBM ја даунгрејдова силата на furyX наместо да ја подобрува, по секоја логика графичкава на 512 битна магистрала треба да е едно 30-35% побрза од 390X најмалку, така да малку ме чудат резултативе. Но можда не е до ХБМ, можда се драјвери, а можда и толку и е силата. како и да е факт е за сега(како што стојат работиве и ако ривјуава се прецизно изработени) GTX 980ti е подобра карта од FuryX.
Искрено очекував перформанси на титан икс по цена на 980ти но ништо.
И Горе гледам ова ве потсетувало на 290X ,што и фалеше на 290X? Свесни сте дека таа карта излезе како конкуренција на 780ti i titan a не на 980 ti, така да 290X беше моќна колку titan и супер си беше за цената. Сега немам некој пофални зборови за FuryX. Факт е дека не е само до бројот на стрим, им фали нова шадер архитектура на АМД а сега беше вистинко време да извадат карта со нова шадер архитектура која ке и конкурира на таа на нвидиа за да може да направат конкуретна карта која нема да мора да има едно чудо стрим. Нвидиа шадерите ги среди прекрасно, 2000 максвел куда во гејминг се еднакви на 2700 Каплер куда во просек( другит бост на перформанси се заслужни и на други работи кај максвел) е тоа е тоа што и фали на AMD.
Пак ке кажам, со денешниве резултати подобро ке земам 980ти него furyX ,пошто знам дека на 1400мхз спие а скелингот е невероватен.
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,860
3,945
Нема муабет дека овие фрејмови на furyX Не се за машала, но можда е до драјверите па треба да се почека малку така да не носете заклучок предвреме. Но за сегашнава ситуација нема збор дека GTX 980ti е подобра гејминг карта од furyX , се клока добро и има прекрасен скејлинг. Но да почекаме малку, сите паметете кога излезе GTX 680 како партали ја направи на 7970, ПАМЕТЕТЕ? едно 7-8% побрза беше а имаше помалку стрим,помалку транзистори и слично но што се деси после со понатамошен развој на драјвери: 7970 ја прегази на 680 за едно 7-8% најмалку па и 10%. Сепак тоа не е оправдување, и моментот се цени, ако АМД незнаат на време да направар драјвери саглам кој им е крив, но сепак мислам 1 месец не е многу за работите да си дојдат.
Мене ми изгледа дека HBM ја даунгрејдова силата на furyX наместо да ја подобрува, по секоја логика графичкава на 512 битна магистрала треба да е едно 30-35% побрза од 390X најмалку, така да малку ме чудат резултативе. Но можда не е до ХБМ, можда се драјвери, а можда и толку и е силата. како и да е факт е за сега(како што стојат работиве и ако ривјуава се прецизно изработени) GTX 980ti е подобра карта од FuryX.
Искрено очекував перформанси на титан икс по цена на 980ти но ништо.
И Горе гледам ова ве потсетувало на 290X ,што и фалеше на 290X? Свесни сте дека таа карта излезе како конкуренција на 780ti i titan a не на 980 ti, така да 290X беше моќна колку titan и супер си беше за цената. Сега немам некој пофални зборови за FuryX. Факт е дека не е само до бројот на стрим, им фали нова шадер архитектура на АМД а сега беше вистинко време да извадат карта со нова шадер архитектура која ке и конкурира на таа на нвидиа за да може да направат конкуретна карта која нема да мора да има едно чудо стрим. Нвидиа шадерите ги среди прекрасно, 2000 максвел куда во гејминг се еднакви на 2700 Каплер куда во просек( другит бост на перформанси се заслужни и на други работи кај максвел) е тоа е тоа што и фали на AMD.
Пак ке кажам, со денешниве резултати подобро ке земам 980ти него furyX ,пошто знам дека на 1400мхз спие а скелингот е невероватен.
Да беше обична меморијата(да не беше HBM) картичката ќе грееше и трошеше многу повеќе плус ќе имаше комплицирано ладење. Заради тоа ќе мораше да работи на пониски тактови и со тоа ќе беше побавна.
Не кокетирај со енвидијашите ;) Последната реченица не ти беше потребна. Зошто би купил послаба картичка и да се дра*аш со оверклок ако за истите пари имаш карта која на сток е побрза од 980 оверклокувана? :)
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,183
4,974
OHRID кај ензероно
Да беше обична меморијата(да не беше HBM) картичката ќе грееше и трошеше многу повеќе плус ќе имаше комплицирано ладење. Заради тоа ќе мораше да работи на пониски тактови и со тоа ќе беше побавна.
Не кокетирај со енвидијашите ;) Последната реченица не ти беше потребна. Зошто би купил послаба картичка и да се дра*аш со оверклок ако за истите пари имаш карта која на сток е побрза од 980 оверклокувана? :)
Која е побавна, во ривјуава досега гледам дека 980ti е побрза од FuryX и на HardOCP и на Guru3D. Мислам нема потреба од 10 различни ривјуа гледање, ако е така крај ке нема, едни викаат 450W троши, други 350 а трети 275W за истата карта на ист тест, така да многу не верувам на повекето ривјуа, дури ни хардоцп не ми се повеке нешто веродостојни но штом повекето викаат 980ти е побрза од furyX тоа е. Нема смисла да се правам фан на едните или на другите, тестовите покажа тоа и мене тоа ми е битно.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #900

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,834
28,758
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Well, ќе почекаме 1 месец за DX12 тестови/драјвер. Сега за сега слабо.....
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,087
Мислења
838,208
Членови
29,009
Најнов член
frameofmind
На врв Дно