• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

AMD/Radeon - Генерална дискусија

  • Ја почнал/а темата
  • #851

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,835
28,758
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:
 
Последна промена:
  • Ја почнал/а темата
  • #853

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,835
28,758
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Направи го истиот бенчмарк со 980ti?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #855

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,835
28,758
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
ccc
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,183
4,974
OHRID кај ензероно
На 4К 35 минимални ФПС , и тоа на игра која на 4К бара чудо рам. Да успееа ХБМ со 8гб рам да го изведат партали ке летаа и од titan X, но како и да е со вакви перформанси тука така ке е со titanX а едно 7-8% побрза од 980ти во поголемиот дел од игрите.
 

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
849
1,801
Еве за споредба тестирано во „eco mode“ на 1062MHz, сакав до 1000MHz да ја спуштам колку референтните ама не ми дозволуваат Afterburner и OC Guru II подоле да идам со фреквенцијата.
1.png
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,589
2,835
Gaston's setup  
Audio
AR
Еве за споредба тестирано во „eco mode“ на 1062MHz, сакав до 1000MHz да ја спуштам колку референтните ама не ми дозволуваат Afterburner и OC Guru II подоле да идам со фреквенцијата.
Погледнете го атачментот 31296
Машала, машала... ок, можда има влијание твојот 6 јадран процесор, али ипак голема разлика, неможе све на процесорот да му се припише. Топ карта возиш.
 

Molec

Unstoppable
18 мај 2011
1,379
2,145
Шифоњер
Еве бајаги бенчови од Fury X, за да не ја пунам темава со слики само 3 ставам мене шо ми се битни, другото погледнете го ТУКА...

Оваa потрошња е со 5960х на 4.4/3.6 со 1.368v. и 16GB на 3.000.

И температурите се уредни...јбг водено:

Интересно е што во повеќето венчови 980ti води...така да цената ќе биде одлучен фактор за Fury X или евентуално нови драјвери.

Еве го TTL:
 
Последна промена:

Nikola Sone

Practice makes perfect
31 јануари 2014
1,237
1,330
Skopje
Nikola Sone's setup  
Processor & Cooler
i7 6700K | [email protected] | CM Nepton 240M
Motherboard
ASUS Maximus Hero VIII
Storage
840 EVO - 120GB; WD10EZEX
PSU
CM V850
RAM
HyperX Savage 32GB @2933MHz CL13
Video card
ASUS GTX TITAN 6GB || HerculeZ X3 Ultra Cooler
Case
SAMA Titan Gaming Black
Monitor
Dell U2412M || U2312HM
OS
Win 10 x64

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,572
3,732
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,572
3,732
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Занемарете го горното видео, го постирав пред да го изгледам, овој Лајнус забегал, пола видео реклами :boring:. pcper и OC3D имаат многу подетални ривјуа:


 

IgorB

Intern
27 октомври 2011
52
22
Едно од поточните рецензии ми се чини е оваа на хардверлукс. Верувам AMD планот секогаш им беше и ги наштелува перформансите и драјверите да бидат нешто подобри од 980Ti во моментот на рецензија. Па и самите извадија резултати нивни со сите вклучени параметри при тестирање не само графикон. Се со цел да се избегне она кога им ги ругаа 290 и 290Х со референтните кулери на дента кога излегоа картичките, а сега се подобри и од 780Ti и 970. Нонсенсични ми се резултатите на овие ривјуа погоре. Има недоследности и нелогичности, во она на oc3dnet (кои се па и тие, ништо различно од оној неспособниот линус) едноставно не им верувам -што лажат (да навистина), што неспособност, што пристрасност, пцпер во џеб на нвидиа....


http://www.hardwareluxx.de/index.ph...arten/35798-amd-radeon-r9-fury-x-im-test.html

^Има еден слајд нелогичен и со АА на помалата резолуција , може ќе забележите можеби не, најверојатно "hiccup" на бенч опремата, но грото се резултатите оние кои беа очекувани и кои јас ги очекував. Fury X e побрза од 980Ti, а според оваа рецензија освен во две игри е побрза и од Titan X.
 
Последна промена:

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,745
2,409
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
Asrock B450 Pro4
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 2933Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G102 | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Од тоа што видов од рецензијата на guru3d, картава сјае на 4K, изедначена е со 980Ti/Titan X таму, плус што ќе искочат досредени драјвери.
За потрошувачката, влече само неколку вати повеќе од 290x/390x, значи ништо од дуплата потрошувачка, и ништо од дупло поголемата температура :)
Едино малце ме разочара оверклокот ама сеуште програмите за OC не се средени како што треба за Fury ниту пак целосно драјверите, не може да се менува волтажи ниту пак некој параметар на меморијата.
 

Molec

Unstoppable
18 мај 2011
1,379
2,145
Шифоњер
Сега за сега негативни моменти со Fury X се:

-Неиспеглани драјвери
-Висока потрошувачка
-Недостаток на HDMI 2.0
-AIO* воденото ладење

Со Fury Pro, очекувам да се решат драјверите, AIO ладењето (нормално ќе го избацат и AMD и останативе), останува да видиме како ќе биде потрошња и ладење решено, евентуално ако можат да имплементираат и HDMI 2.0.

*Ко по обичај со сите AIO пумпите се шит и по некое време или одма почнуваат да зујат/брмчат и се претвараат во најгласниот компонент во целиот систем...наводно AMD се правдаат дека тоа се мал број примероци од првата серија...бла бла...и дека е решено во примероците за малопродажба...*** се тресе у ладна вода.

 

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
849
1,801
Се со цел да се избегне она кога им ги ругаа 290 и 290Х со референтните кулери на дента кога излегоа картичките, а сега се подобри и од 780Ti и 970.
perfrel_1920.gif perfrel_2560.gif
Wrong, TPU не се согласуваат со тебе. Споменатите Nvidia карти беа и сеуште се побрзи од AMD алтернативите посебно ако ги земеме предвид нереферентните изданија и оверклок потенцијалот. Тоа што Nvidia оптимизирајќи за Maxwell малку го подзаборави Kepler па се доби погрешен впечаток е друга работа и е веќе корегирано со поновиве драјвери.

Нонсенсични ми се резултатите на овие ривјуа погоре. Има недоследности и нелогичности, во она на oc3dnet (кои се па и тие, ништо различно од оној неспособниот линус) едноставно не им верувам -што лажат (да навистина), што неспособност, што пристрасност, пцпер во џеб на нвидиа....
Консензусот за Fury е дека картата потфрли, кратко и јасно. Неможе сите да лажат а само еден да е во право ;). Јасно ми беше дека е сумњива работава штом AMD толку ги криеше официјалните спецификации и не наведуваше да мислиме дека Fury има 128 ROPs. Зашто мислиш дека ги одложија рецензиите за цела недела после официјалното претставување и не оставија да гледаме во бројките од нивното „непристрасно“ тестирање?
Јас лично бев решен да ја чекам Fury се додека не го видов претставувањето и сватив дека се е мачкање очи уствари. Утредента со трчање отидов и си кuпив Ti :eek:h:
 

ileste

Gaining Experience
26 јануари 2012
1,241
304
Od koga stana AIO ladejne negativna stvar, ne se slusa deka raboti, sega gledav po reviews 33 dB pravi samo galama i toa na stress test, vozdusnive kuleri sekako povejke od toa ke napravat. I pumpite ne otkazuvaat taka lesno.
Najverojatno drajverite treba da se sredat inaku loso
 

Nikola Sone

Practice makes perfect
31 јануари 2014
1,237
1,330
Skopje
Nikola Sone's setup  
Processor & Cooler
i7 6700K | [email protected] | CM Nepton 240M
Motherboard
ASUS Maximus Hero VIII
Storage
840 EVO - 120GB; WD10EZEX
PSU
CM V850
RAM
HyperX Savage 32GB @2933MHz CL13
Video card
ASUS GTX TITAN 6GB || HerculeZ X3 Ultra Cooler
Case
SAMA Titan Gaming Black
Monitor
Dell U2412M || U2312HM
OS
Win 10 x64
ништо страшно нема со AIO ладењето ни според мене, но перформансите иако не се лоши во никој случај не го оправдуваат хајпот околу картава
што треба да биде сеа селинг поинт? има HBM брза меморија ама едвај е брза колку 980ti, мала е има AIO ама не се клока... штознам...
се знаеше дека HBM е матна вода и затоа се очекуваше многу, ваљда и сами си знаеле пред да ги дадат на ривјуа картиве
сега нормално следат стандардните муабети драјвери за игри, па за crossfire драјвери па незнам што... се надевам ќе ги средат до HBM2 иначе освен цената која ќе видиме како ќе ја позиционираат незнам што друго да очекувам
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,589
2,835
Gaston's setup  
Audio
AR
Со оглед на рецензиите по нет и со оглед на тоа што со цената се тука некаде (под претпоставка да имам толку пари да фрлам за графичка) и покрај тоа што дизајнов на Fury-во ми е ептен симпатичен, сепак 980Ti е логичен избор.
 

Nikola Sone

Practice makes perfect
31 јануари 2014
1,237
1,330
Skopje
Nikola Sone's setup  
Processor & Cooler
i7 6700K | [email protected] | CM Nepton 240M
Motherboard
ASUS Maximus Hero VIII
Storage
840 EVO - 120GB; WD10EZEX
PSU
CM V850
RAM
HyperX Savage 32GB @2933MHz CL13
Video card
ASUS GTX TITAN 6GB || HerculeZ X3 Ultra Cooler
Case
SAMA Titan Gaming Black
Monitor
Dell U2412M || U2312HM
OS
Win 10 x64
Od koga stana AIO ladejne negativna stvar, ne se slusa deka raboti, sega gledav po reviews 33 dB pravi samo galama i toa na stress test, vozdusnive kuleri sekako povejke od toa ke napravat. I pumpite ne otkazuvaat taka lesno.
Najverojatno drajverite treba da se sredat inaku loso
и јас мислев така, ама ако е ова точно тогаш катастрофа
 

IgorB

Intern
27 октомври 2011
52
22
Wrong, TPU не се согласуваат со тебе.
Кој е wrong? Без Project Cars (ЛОЛ) на листата 290X e побрза од 970 исто како што 390 е (малку оверклокната обична 290ка што троши помалку). А изуми од 4К резолуциите да постираш? Иди онаквај на друг, не знам што замарате со вакви постови. ФАКТ е дека 290X е денес побрза од 970ката.
Консензусот за Fury е дека картата потфрли? Преку твоите очи консензусот е дека потфрли.
Купи што сакаш, не вреди да се расправа човек, нема што да те убедувам кога ти си у право ;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,089
Мислења
838,220
Членови
29,009
Најнов член
frameofmind
На врв Дно