• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

AMD/Radeon - Генерална дискусија

GetSchwifty

Gaining Experience
22 февруари 2020
142
229
Скопје
Да е жив и здрав Reddit, најдов чаре.

Направив custom резолуција со CVT-RB Standard timing преку CRU и сега се си е океј.

Погледнете го атачментот 119139

Погледнете го атачментот 119140

Ги ресетирав мониторите и направив нова custom резолуција преку CRU, селектирав CVT-RB Standard тајминг и ставив 140Hz refresh rate.

Исто така направив едит и на extension block сетинзите, тргнав HDMI блок и додадов нов FreeSync range 48-140Hz.

Засега нема црн екран при гејминг. Исто така, VRAM фреквенцијата и температурата си е океј :giggle:

За овој трик ми помогнаа дечки од Guru3D форумот.

1.png

2.png
 
Последна промена:

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
371
607
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
1080p minimum quality, CPU лимитиран си 100% на та резолуција со овие графички (или лимитран од engine-от), ништо не кажва ова слика. 4090ката и на 4К е CPU лимитирана на одредени игри. Глуп тест е ова искрено, обично користиш иста графичка на 1080р и минимум сетинзи со различни процесори за да истестираш кој процесор е најдобар за играње, а не обратно.

Овај Unboxed океј ривјуа има најчесто, ама некогаш безврска графи клава шо немат поента никаква.
 

GetSchwifty

Gaining Experience
22 февруари 2020
142
229
Скопје

AMD Software: Adrenalin Edition 22.11.2 Release Notes​


Се уште не е оправен VRAM clock-от, мора да се користи custom резолуција преку CRU.

Единствено решение за Hardware Acceleration во Chrome/Edge и апликации кои го користат тоа е да се направи disable на MPO (Multiplane-overlays)
 

Weeaboo

Practice makes perfect
23 февруари 2020
916
1.050
127.0.0.1

AMD Software: Adrenalin Edition 22.11.2 Release Notes​


Се уште не е оправен VRAM clock-от, мора да се користи custom резолуција преку CRU.

Единствено решение за Hardware Acceleration во Chrome/Edge и апликации кои го користат тоа е да се направи disable на MPO (Multiplane-overlays)

Да ама зато Polaris графичките се поправени после цела година. После играње Vulkan/DX12 игри, се закочуваа на 100 % core clock.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.295
3.275
Скопје

Убавини :love: Кент веит !
 

Weeaboo

Practice makes perfect
23 февруари 2020
916
1.050
127.0.0.1
Дали некој е запознаен подобро со Amernime Zone AMD Software: Adrenalin? Што поточно се овие модирани драјвери? Што се добива? Дали вреди?
 

ImTheDude

Careful man, there’s a beverage here!
31 октомври 2011
705
1.122
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 11700KF
Motherboard
ROG STRIX Z590-E
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD + 8TB HDD
PSU
750W 80+ Gold
RAM
2x16GB DDR4
Video card
AMD RX 6900 XT RedDevil
Case
Asus ROG GC35
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.209
2.792
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X3D | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Kingston FURY™ Renegade 2TB | WD Purple™ WD20PURX 2x2TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
@Nikola100 We now have the very first confirmed 3DMark results of AMD’s upcoming Radeon 7900 series.
The RX 7900 series cards perform just as expected and akin to what we know from RDNA2 series. This means better 3DMark FireStrike performance, which is a DirectX11 benchmark and a bit worse in 3DMark TimeSpy using modern DX12 API. This is based on synthetic data collected from and confirmed it with multiple reviewers.
In TimeSpy, the RX 7900 XTX is within the sight of RTX 4080 at 4K Extreme preset (~2% behind), while the 4080 is about 10% faster at 1440p resolution.
Untitled.png
Гатачите што викаа, колку ќе се брзи картиве? :p
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.295
3.275
Скопје
Па спори да не се ? Спрема цената се најдобар дил !

1670605179864.png

In 3DMark FireStrike, the RX 7900 XTX managed to outperform RTX 4080 at both the 4K and 1440p resolutions (9-10% difference), while the XT model is just about 1-2% slower.
 
Последна промена:

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.209
2.792
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X3D | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Kingston FURY™ Renegade 2TB | WD Purple™ WD20PURX 2x2TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
In 3DMark FireStrike, the RX 7900 XTX managed to outperform RTX 4080 at both the 4K and 1440p resolutions (9-10% difference), while the XT model is just about 1-2% slower.
Пак лошо рачунаш проценти :p. 31.57% на 4К, 21.95% на 1440p и тоа во 10 години стар бенчмарк каде 6800 XT и 6900 XT се побрзи од 3090 и 3090 Ti.
Остај го ти тој тест со РТ - за 1000е имаш графичка што на 1440п ќе биде само 18% поспора од 4090ка !!!
Па не е Time Spy со реј трејсинг, ванила DirectX 12. Таму разликата е 40.85% и на 4К и на 1440p. Нели на 5% до 4090 ќе беа? :unsure:

На реј трејсинг ќе бидат најмалку двојно побавни.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.295
3.275
Скопје
Пак лошо рачунаш проценти :p. 31.57% на 4К, 21.95% на 1440p и тоа во 10 години стар бенчмарк каде 6800 XT и 6900 XT се побрзи од 3090 и 3090 Ti.

Па не е Time Spy со реј трејсинг, ванила DirectX 12. Таму разликата е 40.85% и на 4К и на 1440p. Нели на 5% до 4090 ќе беа? :unsure:

На реј трејсинг ќе бидат најмалку двојно побавни.
Грешка - го избришав тоа - прво мислев дека е РТ тест..
Јас не ни реков дека ќе бидат побрзи ниту приближно до 4090 - не ни очекував 4080 да ги стигнат .
Само кажав дека не се сомневам дека ќе бидат ефикасни и евтини за тоа што ќе го нудат
 

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.209
2.792
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X3D | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Kingston FURY™ Renegade 2TB | WD Purple™ WD20PURX 2x2TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
Зарем е можно 7900 да ја стига 4090 ?
1668116160678-png.118830
Епа не ја постирав јас сликава, или тоа само прашуваше ти? :ROFLMAO:
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.295
3.275
Скопје
Епа не ја постирав јас сликава, или тоа само прашуваше ти? :ROFLMAO:
Па ете гледаш - не ми се верувало ...:ROFLMAO:
Абе ќе видиме ривјуа уште некоја недела.
Само пак ќе кажам - не се сомневам дека за таа цена перформансите ќе бидат премија...
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
371
607
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
И на крај краева ќе испадни сличен перформанс со 4080ка (или тро подобар), за сметка на послаби RT перформанси. In other news, water is wet.
 
6 ноември 2012
1.921
2.037
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800x3d / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gainward RTX 3090
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
Samsung Odyssey G7 32" 240Hz \ BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro
И на крај краева ќе испадни сличен перформанс со 4080ка (или тро подобар), за сметка на послаби RT перформанси. In other news, water is wet.

Да беше water wet, немаше да има лубриканти :geek:
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.295
3.275
Скопје
Еве го тролов .Да си одиш во Нвидиа тема :ROFLMAO:
Фејк се резултатите 100% инаку. А ако се точни - за 999УСД добиваш побрза картица од 4080 !
Мислењето е автоматски споено:

Фејк се. Требало АМД да му даде специјално "reviewers sample" кој е посебно означен со „reviewers sample„ и да потпише договор дека нема да шири резултати пред одреден датум. Ќе го „репнат„ по џеб ко мајмун инаку...
Само одреден број на ривјуери добиваат ова...

Можеби овие се точни ...
Само - не верувам !

Во секој случај
„RX 7900 XTX comes out on top, ahead of the RTX 4080„
 
Последна промена:

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
2.926
4.712
Битола
Еве го тролов .Да си одиш во Нвидиа тема :ROFLMAO:
Фејк се резултатите 100% инаку. А ако се точни - за 999УСД добиваш побрза картица од 4080 !
Мислењето е автоматски споено:


Фејк се. Требало АМД да му даде специјално "reviewers sample" кој е посебно означен со „reviewers sample„ и да потпише договор дека нема да шири резултати пред одреден датум. Ќе го „репнат„ по џеб ко мајмун инаку...
Само одреден број на ривјуери добиваат ова...

Можеби овие се точни ...
Само - не верувам !

Во секој случај
„RX 7900 XTX comes out on top, ahead of the RTX 4080„
Не се фејк резултатите синко и не ти сум јас трол. Ти си тролот незасновани бљувотини што постираш. Ова ти е Minecraft RT каде што АМД кур само можи да навини како во сите RT игри.
 

freeman

Gaining Experience
8 март 2010
195
205
Еве го тролов .Да си одиш во Нвидиа тема :ROFLMAO:
Фејк се резултатите 100% инаку. А ако се точни - за 999УСД добиваш побрза картица од 4080 !
Мислењето е автоматски споено:


Фејк се. Требало АМД да му даде специјално "reviewers sample" кој е посебно означен со „reviewers sample„ и да потпише договор дека нема да шири резултати пред одреден датум. Ќе го „репнат„ по џеб ко мајмун инаку...
Само одреден број на ривјуери добиваат ова...

Можеби овие се точни ...
Само - не верувам !

Во секој случај
„RX 7900 XTX comes out on top, ahead of the RTX 4080„
Ја мислам дека не се фејк (човекот се снашол). Каналот е ОК
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.261
Мислења
920.012
Членови
32.918
Огласи
1.067
Најнов член
darkokocev
На врв Дно