• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

AMD/Radeon - Генерална дискусија

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,193
4,992
OHRID кај ензероно
Помина времето кога за 500$ купувавме хај енд графичка а за 250$ купувавме бест перформанс вс долар графички. Сега за 1000$ можеме мид ранџ до мид енд графичка најевтино да купиме. Цените ке паднат за уште едно 30$ но никогаш нема да се вратат во нормала, барем не наедниве 3 години. Единствено позитивно е корисниците на фул хд монитори кој не патат од стотици херци немаат потреба да надградуваат графички ако имаат нешто од рангот на gtx1660-2060 ili rx480 do rx5700.За жал тоа е.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
628
622
Струга
Помина времето кога за 500$ купувавме хај енд графичка а за 250$ купувавме бест перформанс вс долар графички. Сега за 1000$ можеме мид ранџ до мид енд графичка најевтино да купиме. Цените ке паднат за уште едно 30$ но никогаш нема да се вратат во нормала, барем не наедниве 3 години. Единствено позитивно е корисниците на фул хд монитори кој не патат од стотици херци немаат потреба да надградуваат графички ако имаат нешто од рангот на gtx1660-2060 ili rx480 do rx5700.За жал тоа е.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,169
4,507
Ethermine
www.facebook.com
Помина времето кога за 500$ купувавме хај енд графичка а за 250$ купувавме бест перформанс вс долар графички. Сега за 1000$ можеме мид ранџ до мид енд графичка најевтино да купиме. Цените ке паднат за уште едно 30$ но никогаш нема да се вратат во нормала, барем не наедниве 3 години. Единствено позитивно е корисниците на фул хд монитори кој не патат од стотици херци немаат потреба да надградуваат графички ако имаат нешто од рангот на gtx1660-2060 ili rx480 do rx5700.За жал тоа е.
Купи си по сегашна цена. Копај ја 10 месеца и ете ти гага графичка. Зарем треба да се нацрта за да се сфате профитирањево ? :D
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
493
325
Skopje
Купи си по сегашна цена. Копај ја 10 месеца и ете ти гага графичка. Зарем треба да се нацрта за да се сфате профитирањево ? :D
Абе Пане.. Има заработка и се , ама не сме ние сите исти - некој несака на нерегулиран (не викам нелегален значи) , да влезе во инвестиција каде што може на крај да изгуби ... Не сме сите храбри како вас копчите секој ден у рудник на 70-80Ц.. Не е за секого ...
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,169
4,507
Ethermine
www.facebook.com
ама не сме ние сите исти - некој несака на нерегулиран
Епа нека купаат пак и нека не копаат , нека играат игри на регулиран начин...
Пред све амд имаат големи надежи со нивните 6800xt и 6900xт бидеќи имаат исти хашрејт и не се исплатливи баш за копање наспорти послабите и поефтините модели.
Ме чуди тоа што цениве немаат голема варијација иако е нагло опадната побарувачката на графички.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
493
325
Skopje
Епа нека купаат пак и нека не копаат , нека играат игри на регулиран начин...
Пред све амд имаат големи надежи со нивните 6800xt и 6900xт бидеќи имаат исти хашрејт и не се исплатливи баш за копање наспорти послабите и поефтините модели.
Ме чуди тоа што цениве немаат голема варијација иако е нагло опадната побарувачката на графички.
Да купиме да , ама не по тие цени.Неможат вечно да ги држат високи цените - ке почекаме па за година две - ко ќе излезат нови графички да видиш како ќе паднат цените... Апсолутно не е исплатливо по дупли цени да се купи. Ќе има графички колку за играње ке излезат и 580ки 4Гб сега кога веќе нема да вршат работа за копање Етх , понекоја 1070ка 1080ка, до крај на годинава ...
Поздрав..
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,193
4,992
OHRID кај ензероно
Купи си по сегашна цена. Копај ја 10 месеца и ете ти гага графичка. Зарем треба да се нацрта за да се сфате профитирањево ? :D
Све е то ок но не секој сака да копа 10 месеци тику сака да гејма одма. Безразлика на све графичкиве се прескапи. Ко излегоа кај нас јас rtx 3070 земав за 38к нова од продавница што и не е пак ефтино пошто паметам јас ко копав нови амд 6970ки нови беа по 23к. Али сега 1000 евра за rtx 3070 или 1500 евра за 3080 е голема инвестиција за занимација за некој со просечни примања.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,739
1,066
Само едно нешто ќе кажам, Амд имаат голема среќа што нема никакви графички од Нвидија па се што ќе произведат ќе продадат како алва по екстра цени, па нема што да се замараат многу и вадат вакви графички од типот на РТХ2060 (од пред 3 години)
View: https://youtu.be/in6nyVzgCGA
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,679
Мислења
862,127
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно