• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

AMD/Radeon - Генерална дискусија

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,245
16,529
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,245
16,529
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
354
230
Skopje
View: https://youtu.be/yFZAo6xItOI


Значи ова АМД Фиделити “ЕфИкс“ добра работа - одлични перформанси до 3 пати повисоки фрејмови...

Далку подобар квалитет од ДЛСС на Нвидиа ... Браво за АМД..
[/QUOTE]
 
Последна промена:

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,245
16,529
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
View: https://youtu.be/yFZAo6xItOI


Значи ова АМД Фиделити “ЕфИкс“ добра работа - одлични перформанси до 3 пати повисоки фрејмови...

Далку подобар квалитет од ДЛСС на Нвидиа ... Браво за АМД..
Нема врска едното со другото. Не е ниту замена ниту е подобро од DLSS, иако имаат иста цел.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
247
292
Нема врска едното со другото. Не е ниту замена ниту е подобро од DLSS, иако имаат иста цел.
Замена е поради тоа што ќе биде имплементирано на многу поголем број на графички каде што ќе има потреба од ова. Според видеото е доста слично и тоа со прво издание. Ќе биде подобрено со помош од други програмери од различни студиа кои ќе помогнат, башка и со масовна употреба на конзоли, ќе биде само подобрено и за многу побрзо време.

DLSS 1.0 беше ѓубре тешко. DLSS (небитно од издание) е само достапно на графички каде што и реално нема потреба од него.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,245
16,529
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Замена е поради тоа што ќе биде имплементирано на многу поголем број на графички каде што ќе има потреба од ова. Според видеото е доста слично и тоа со прво издание. Ќе биде подобрено со помош од други програмери од различни студиа кои ќе помогнат, башка и со масовна употреба на конзоли, ќе биде само подобрено и за многу побрзо време.

DLSS 1.0 беше ѓубре тешко. DLSS (небитно од издание) е само достапно на графички каде што и реално нема потреба од него.
Не, не е никаква замена ниту е конкуренција на DLSS. Едното со другото нема допирна точка. Не се ни блиску. Прочитај некое ривју каде се опишува технологијата, да не прераскажувам.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
247
292
Не, не е никаква замена ниту е конкуренција на DLSS. Едното со другото нема допирна точка. Не се ни блиску. Прочитај некое ривју каде се опишува технологијата, да не прераскажувам.
Прочитај уште еднаш тоа што пишав ако не сфати зашто е замена и башка што сам си наведе дека "имаат иста цел," независно од технологијата.
И секако ова е FSR 1.0.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,958
2,515
Генералниот впечаток за FSR ми е дека не воодушеви, но и не разочара. Ultra Quality со 35% подобар перформанс не е воопшто за потценување. Ова успешно ќе им го продолжи животниот век на картици како 1660ti, 1080ti, rx580.. уште некое време.

Не, не е никаква замена ниту е конкуренција на DLSS. Едното со другото нема допирна точка. Не се ни блиску. Прочитај некое ривју каде се опишува технологијата, да не прераскажувам.
Да, различни технологии се, но имаат иста цел и функција т.е. да го зголемат бројот на фрејмови по што е можно помала цена на квалитет. Како го прават тоа е сосема друг муабет. Во сите ривјуа што ги видов на неколку пати ги споменуваа и споредуваа со DLSS по различни основи.
 

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
870
1,923
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F
Storage
Samsung SSD 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX RAID 0 4TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
NVIDIA® GeForce RTX™ 3090 TUF OC
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
ASUS ROG Pugio II
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Alienware 38 Curved Gaming Monitor - AW3821DW
OS
Microsoft Windows 10 Pro
20210623201506_1.jpg
20210623201420_1.jpg
20210623201544_1.jpg
20210623201334_1.jpg
Ќе погоди ли некој која слика е нејтив, фср и обичен скејлинг? За фул резолуција лев клик на слика, десен клик па њу таб.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,635
2,887
Gaston's setup  
Audio
AR
Погледнете го атачментот 101982
Погледнете го атачментот 101983
Погледнете го атачментот 101984
Погледнете го атачментот 101985
Ќе погоди ли некој која слика е нејтив, фср и обичен скејлинг? За фул резолуција лев клик на слика, десен клик па њу таб.
Мене ми се сите исти пошто ионака више слабо глеам, ама @psyside кујзнае колку мани ќе најде.
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,396
3,017
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX 3080 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Последната е native, па после 2-ра, 3-та и 1-ва во квалитет на скејлинг.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
1,006
1,377
Погледнете го атачментот 101982
Погледнете го атачментот 101983
Погледнете го атачментот 101984
Погледнете го атачментот 101985
Ќе погоди ли некој која слика е нејтив, фср и обичен скејлинг? За фул резолуција лев клик на слика, десен клик па њу таб.
Од најдобро кон најлошо: 4>2>1>3. Мислам дека FSR се 1 и 2, обичен е 3 и native 4.
 

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
870
1,923
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F
Storage
Samsung SSD 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX RAID 0 4TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
NVIDIA® GeForce RTX™ 3090 TUF OC
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
ASUS ROG Pugio II
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Alienware 38 Curved Gaming Monitor - AW3821DW
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Од најдобро кон најлошо: 4>2>1>3. Мислам дека FSR се 1 и 2, обичен е 3 и native 4.
Точно. 1 е фср квалити, 2 фср ултра, 3 обичен скејлинг, 4 нејтив.
Мислењето е автоматски споено:

20210623220628_1.jpg
20210623220717_1.jpg
Еве уште една споредба. Првото е обичен скејлин 75% + шарп филтер, второто фср ултра квалити. Идентични перформанси во двата случаи.
 
Последна промена:

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
591
576
Струга
Не се гледа поголема разлика кога е во движење? Пример, во игра одма би се приметило разлика во вегетацијата прво, па ефекти и текстури следно.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,081
29,083
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
870
1,923
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F
Storage
Samsung SSD 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX RAID 0 4TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
NVIDIA® GeForce RTX™ 3090 TUF OC
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
ASUS ROG Pugio II
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Alienware 38 Curved Gaming Monitor - AW3821DW
OS
Microsoft Windows 10 Pro
По подолго тестирање јас дојдов до заклучок дека најдобар резултат се добива со 75% резолуција и Sharpen+ филтерот од Nvidia Freestyle. Она погоре е 75% + AMD CAS.

На линков подоле прикачив споредба со слајдер FSR Ultra vs 75% Sharpen+
The Riftbreaker - Imgsli
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,816
1,344
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Peeps, има шанси на RX 580 Sapphire Pulse да се сменат кулерите у потивки? If so, од кај би можел да земам?
 

Naked Gun

Intern
11 јануари 2018
18
5
Дечки здраво

Барав низ форумот тема за тоа што сакам да прашам и најдов, ама темата е доста стара, па ќе прашам тука дека оваа тема е слична.

Сакам да купам лаптоп со amd ryzen 5 5600h, лаптопот е одличен, само има еден проблем, што јас самиот си го правам проблем.
Мене за намената не ми треба Н процесор, U процесор ми е повеќе од доволен. Лаптопот искрено нема да го користам за ништо посебно, туку обично ќе го користам како уред за интернет и гледање на филмови и ретко некоја игра.
Е сега гледав на јутуб видеа каде што лаптоп со amd ryzen 7 4700u со интегрирана графичка картичка е повеќе од доволен за најголемиот дел од обичните корисници.
Прочитав дека од најновата серија на amd, од серијата 5000, може да се направи underclock на процесорот. Не ме засега ништо посебно, туку би сакал да знам дали може да се направи и ако може, дали би добил повеќе на батерија, дека во 90% од времето доволен би ми бил и U процесор. Инаку се работи за Lenovo Ideapad 5 Pro 16.
Благодарам
Поздрав

П.с. И во друга тема го прашав истото, само не добив одговор.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
1,006
1,377
Дечки здраво

Барав низ форумот тема за тоа што сакам да прашам и најдов, ама темата е доста стара, па ќе прашам тука дека оваа тема е слична.

Сакам да купам лаптоп со amd ryzen 5 5600h, лаптопот е одличен, само има еден проблем, што јас самиот си го правам проблем.
Мене за намената не ми треба Н процесор, U процесор ми е повеќе од доволен. Лаптопот искрено нема да го користам за ништо посебно, туку обично ќе го користам како уред за интернет и гледање на филмови и ретко некоја игра.
Е сега гледав на јутуб видеа каде што лаптоп со amd ryzen 7 4700u со интегрирана графичка картичка е повеќе од доволен за најголемиот дел од обичните корисници.
Прочитав дека од најновата серија на amd, од серијата 5000, може да се направи underclock на процесорот. Не ме засега ништо посебно, туку би сакал да знам дали може да се направи и ако може, дали би добил повеќе на батерија, дека во 90% од времето доволен би ми бил и U процесор. Инаку се работи за Lenovo Ideapad 5 Pro 16.
Благодарам
Поздрав

П.с. И во друга тема го прашав истото, само не добив одговор.
Ќе добиеш незначително повеќе батерија и не вреди ничие време ни нерви да подесуваш нешто такво. Посебно кај лаптоп процесорите кои имаат однапред конфигурирани профили што овозможуваат максимално искористување на ресурсите и со тоа повеќе батерија. Впрочем, батеријата е меѓу топ 3 најважни работи кај лаптопите и сите производители гледаат да извадат максимум од неа и не верувам дека некој производител би направил спротивно.

Аку ти е доволен 4700U тогаш купи таков. Важен е капацитетот на батеријата, инаку и двата процесори ќе потрошат исто во идентична конфигурација.
 

Naked Gun

Intern
11 јануари 2018
18
5
Ќе добиеш незначително повеќе батерија и не вреди ничие време ни нерви да подесуваш нешто такво. Посебно кај лаптоп процесорите кои имаат однапред конфигурирани профили што овозможуваат максимално искористување на ресурсите и со тоа повеќе батерија. Впрочем, батеријата е меѓу топ 3 најважни работи кај лаптопите и сите производители гледаат да извадат максимум од неа и не верувам дека некој производител би направил спротивно.

Аку ти е доволен 4700U тогаш купи таков. Важен е капацитетот на батеријата, инаку и двата процесори ќе потрошат исто во идентична конфигурација.
Искрено, за мене батеријата е најважната работа кај лаптопот и општо кај цела преносна електроника. Џабе ми е се друго, ако треба да бидам врзам за ѕидот. А разликата помеѓу двата лаптопи е изразита и на страната на овој што сакам да го земам. За околу 100тина евра, има подобар екран, поголем екран, 16:10 формат и плус појак и понов процесор.
Фала ти за одговорот
Поздрав
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
146
233
Следува мал rant за фантази ленд цени.
Јесте да маркетот е во катастрофална состојба, али 6600xt стои како некомпетитивен продукт дури и во фантази сценарио каде што msrp е валидно.
Стварно зачудувачки ми е што AMD кој наводно демек нудат појак хардвер за цената одлучиле да го гимпнат memory interface-от до тој степен.
Смешна ми е споредбата со 3060, плаќаш 15% повеќе $ за 15% појаки перформанси во одбраните игри на AMD, демек DLSS нема да ја надмине таа разлика(и да не го спомнуваме супериорниот rt hardware, memory interface и nvenc encoder кој ги добиваш за 50 долари помалце).
Наводно 400$ е 3060ti, интересно ми е што комплетно ја избегнаа таа споредба, за околу 30$ повеќе ја правиш пепел картава.
Да беше нормален маркет, оваа графичка ќе беше DOA ,особено ќе беше закопана од настаро продаваните 2060S и останатите RTX 2000 карти.
Али во ова време изгледа нормално е 379$ msrp за модерна entry level 1080p картица..
shpshp.png amd-radeon-rx-6600-xt-8-1627588650748.png amd-radeon-rx-6600-xt-7-1627588650748.png
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,680
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно