• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

AMD/Radeon - Генерална дискусија

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,102
3,100
Битола
Чекај сеа, нели Титан картите беа 100 jadro, a флегшипите 102, мидрејнџ 104 така ? пред 1000 серија ние добивавме 100 јадра во хај енд гејминг картите, додека пак сега добиваме една класа пониски. 3080 и 3090 се ГА 102, додека пак 1080 беше ГП 104, а 1080ти ГП 102
Quadroto ќе го користи A100.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
902
1,243
Чекај сеа, нели Титан картите беа 100 jadro, a флегшипите 102, мидрејнџ 104 така ? пред 1000 серија ние добивавме 100 јадра во хај енд гејминг картите, додека пак сега добиваме една класа пониски. 3080 и 3090 се ГА 102, додека пак 1080 беше ГП 104, а 1080ти ГП 102
Да, сѐ додека Nvidia не ја измеша цела шема заради маркетинг со поголеми цени.

Nvidia со нивниот маркетинг нѐ тера сите да веруваме во фактот дека сега е „безбедно за upgrade“, а воопшто не е. Не ни пуштија FE модели, се ваѓаат на ботови и не знам ти што. Тие имаат друг план, а тоа е да извадат пари преку AIB карти, со тоа што овој пат процентот за продажба на Ampere е повисок од Turing. Затоа AIB партнерите ги продаваат картите по повисока цена.

Нивните FE модели се прескапи за производство за да се продаваат по MSRP и фактот што користат GDDR6X, која што е минимум 20% поскапа од GDDR6 и влечи повеќе струја не помага во истото.

Оваа серија е само експеримент пред она што ќе следува. Затоа нѝ пуштија 3080 и 3090, а не 3080/Super (реалната 3080) и 3080ti. Минатата година вистинската 2080 беше 2080 Super, што ја продаваа по иста цена како 2080 MSRP.

Quadroto е можно да користи А100 заедно со Titan, ама ќе треба или да ја сменат меморијата во GDDR6 или да почекаат за ECC GDDR6X меморија што мислам дека не е уште спремна. GDDR6X = пропо. Затоа не го користат целосниот 21GB/s туку 19GB/s.

Истото ќе го направи и AMD во моментов кои што се многу поспремни од она што го прикажаа пред некој ден. Ама и тие беа фатени во небрано, така што мораа да ги направат 6800 и 6800XT со 16GB VRAM. Сметам дека првично беа планирани како 14, 16 и 24GB за 6900XT. Ќе има и поголема оптимизација на „Rage Mode“ со Zen 3 отколку оваа што ја гледаме сега. Имајте предвид дека Nvidia ќе работи на еквивалентен "Rage Mode" со Intel, така што AMD мора да има адут.

Првиов квартал на 2021 ќе е најпогоден за купување графички зошто и двете компании ќе го пуштат максимумот.
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,183
4,974
OHRID кај ензероно
Има студио драјвери со оптимизација во некои програми за продуктивност. ОФИЦИЈАЛНИ ТИТАН драјвери нема се уште, но, претпоставувам ќе добие кога ќе излези 3080ти бидејќи нема да биде повеќе најдобра за гејмање со цената, па ќе ја пренаменат за продуктивност само. ПРЕТПОСТАВКА.
Не заборавајте дека нвидиа извади тесла карта со скоро дупло повеје транзистори од ртх 3090. Така да јас мислам ако веке вадат титан карта нема да ребрендираат 3090ки пошто титан за 1500$ нема да биде. Туку ке извадат карта со гм100 чипот и ке кошта едно 3000$ плус. Само првата титан карта беше хардверски поразлична со 1/3 фп 64 наместо 1/24фп 64 како кај гејмерската ти варијанта.Само мислам дека чекаат 7нм тсмц за неја пошто 8нм са мсунг не се погоди толку ефикасен.Нвидиа све ке направат само да ја имаат најбрзата гејминг карта по секоја цена. Но мило ми е што амд се подобри и подобри карти вадат , со тоа ке имаме доста брзи карти ид средна класа.
 

Boldozer

On your way to fame
2 ноември 2012
1,153
569
Скопје
АМД картиве ќе ги има ли кај нас??? Коа ке дојдат и дали ќе има и АМД процесори се двоумам многу помеѓу ПЦ и телефон да си земам, шо мислите?
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,183
4,974
OHRID кај ензероно
АМД картиве ќе ги има ли кај нас??? Коа ке дојдат и дали ќе има и АМД процесори се двоумам многу помеѓу ПЦ и телефон да си земам, шо мислите?
Кај нас уште rtx 3080 нема освен тие што резервирале од пред повеке од месец. Така да после 15 јануар може да се појави некоја rx6800 ако резервираш со време. Искрено ништо повеке од rtx2080ti/rtx3070 не ти треба дури за 4к гејминг на макс сетинзи. Ако сакаш амд чекај си rx6700 подобро.А ако не си на 4к монитор и имаш нешто во класа на rx5600xt не ти треба надградба.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,621
28,445
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,879
15,260
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Кај нас уште rtx 3080 нема освен тие што резервирале од пред повеке од месец. Така да после 15 јануар може да се појави некоја rx6800 ако резервираш со време. Искрено ништо повеке од rtx2080ti/rtx3070 не ти треба дури за 4к гејминг на макс сетинзи. Ако сакаш амд чекај си rx6700 подобро.А ако не си на 4к монитор и имаш нешто во класа на rx5600xt не ти треба надградба.
Ако ти е таргет 10-20FPS се согласувам. Или ако играш CS:GO, LOL и слични антиквитети, точно е ова кое го кажуваш.
Од лично искуство една RTX 3080 не е доволна ни за 60FPS на 4К на макс сетинзи, а исто така за најновите игри не се доволни ни две RTX 2080Ti во SLI. А еве и некој тест во модерна игра: Cyberpunk 2077 Could Be The Crysis of This Decade, Early PC Performance Benchmarks Show AMD Radeon & NVIDIA GeForce GPU Struggling at 4K Even Without Raytracing Enabled

За модерни игри и фрејмрејт од 100+FPS на 4К на макс сетинзи се потребни две RTX 3090 во SLI.
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,183
4,974
OHRID кај ензероно
Ако ти е таргет 10-20FPS се согласувам. Или ако играш CS:GO, LOL и слични антиквитети, точно е ова кое го кажуваш.
Од лично искуство една RTX 3080 не е доволна ни за 60FPS на 4К на макс сетинзи, а исто така за најновите игри не се доволни ни две RTX 2080Ti во SLI. А еве и некој тест во модерна игра: Cyberpunk 2077 Could Be The Crysis of This Decade, Early PC Performance Benchmarks Show AMD Radeon & NVIDIA GeForce GPU Struggling at 4K Even Without Raytracing Enabled

За модерни игри и фрејмрејт од 100+FPS на 4К на макс сетинзи се потребни две RTX 3090 во SLI.
Ги играм bf5,rdr2,metro exidus,witcher 3, control, war thunder на макс сетинзи освен анти алајзинг пошто за 4к не се потребни многу. Ако сакаш видео са снимам па да постирам. Иначе за игриви мислам на 40 плус фпс. Слободно можам видео да снимам за игриве, Моментално rdr2 ја играм на ултра освен АА е на некој среден сетинг.Играра иде мазно.А игри кој не можат на ултра на 4к ок ми е и на хај или вери хај. Не е толку потребно да се игра на ултра али едно 90% од игрите се играат на ултра ба 4к на 3070, освен неколку игри кои и онака не ги имам. И да crysis remasterd е орезахтевна, таа нена шанси на макс . Затоа викам едно 90% од подобрите игри летаат ба 4к, али нормално две три игри нема да можат.
 
Последна промена:

Ulrezaj

On your way to fame
20 јуни 2012
365
528
Охрид
Ulrezaj's setup  
Processor & Cooler
Intel I9 - 9900k / NZXT Kraken X62
Motherboard
Gigabyte z390 Aorus Master
Storage
Samsung 860 Evo 250 GB / 3TB Toshiba
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB Kingston HyperX Predator 3200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX RTX 2070Super
Case
Asus TUF GT501
Mouse
Razer Mamba Tournament Edition
Keyboard
Razer Blackwidow Ultimate Stealth
Monitor
Alienware AW2518H
OS
Windows 10 64bit
3070ка за 1440p на макс би требало да е повеќе од доволна.

@dejan_str Crysis е толку лошо оптимизирана што не знам што треба да имаш за да е се игра на високи сетинзи
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,879
15,260
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ги играм bf5,rdr2,metro exidus,witcher 3, control, war thunder на макс сетинзи освен анти алајзинг пошто за 4к не се потребни многу. Ако сакаш видео са снимам па да постирам. Иначе за игриви мислам на 40 плус фпс. Слободно можам видео да снимам за игриве, Моментално rdr2 ја играм на ултра освен АА е на некој среден сетинг.Играра иде мазно.А игри кој не можат на ултра на 4к ок ми е и на хај или вери хај. Не е толку потребно да се игра на ултра али едно 90% од игрите се играат на ултра ба 4к на 3070, освен неколку игри кои и онака не ги имам. И да crysis remasterd е орезахтевна, таа нена шанси на макс . Затоа викам едно 90% од подобрите игри летаат ба 4к, али нормално две три игри нема да можат.
Кај мене Warzone и RDR2 со 3080-ка не е кадарна да ги вози со се на максимум. Warzone околу 100FPS , а RDR2 60-90 FPS, вадaт на 4K на високи/многу високи детали(не на макс).
 

windows8

Practice makes perfect
12 февруари 2012
781
1,013
Скопје
windows8's setup  
Motherboard
MSI B350 PC MATE
Keyboard
CANYON
Monitor
DELL P2416D
OS
Windows 10 x64
Што е со цените на половни графички, на огласи гледам rx 580ки 8gb по 200 евра па и 350 евра има еден оглас?
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,019
1,553
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Нема да има мидрејнџ графички во скоро време бидејќи кај нив профит маргинат е помала, а види колкава побарувачка имаш во хај енд. Плус полека и производителиве си тераат некоја политика каде стара мид хај енд карта, се нуди сега како мидрејнџер, се додека не се очистат залихи. 6700хт и 6700 требаше да ги видиме почеток јануари али сега тоа е префрлено некаде накај март, ако ситуацијата со залихите се стабилизира. Но ништо чудно да видиме 3060 12гб и 3060 6гб малце порано, крај јануари, почеток февруари.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,019
1,553
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Кај најде залихи на 5600хт? ја на твое место би купил, картицата е супер, драјверите се средени. Дури и да излезат наредните мидрејнџери, нема да бидат препорачана цена со месеци.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,967
1,470
А што имаш сеа? Ако може да ти издржи уште, почекај.
580 4гб. Според мене не знам дали ќе има голема разлика во перформанси на новиве мид рејнџ графички ама цените мислам ќе забегаат нагоре ептен. Пример ако 5600XT e сега 21к наследникот ќе е минимум 100 евра повеќе.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,713
2,232
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Не би дал 21К за 5600ХТ, начекај некоја добра половна понуда или почекај собери пари и терај со тоа што имаш, да беше 8ГБ моделот ќе ја продадеше сега за добра цена сега но тој модел веќе не е баран од мајнери така да не губиш од вредност на таа што ја имаш ако почекаш.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,967
1,470
Не би дал 21К за 5600ХТ, начекај некоја добра половна понуда или почекај собери пари и терај со тоа што имаш, да беше 8ГБ моделот ќе ја продадеше сега за добра цена сега но тој модел веќе не е баран од мајнери така да не губиш од вредност на таа што ја имаш ако почекаш.
Ако излезе 3050Ти и кошта 20к ништо не сум направил со чекањето, а веројатно така ќе биде, а може и поскапо. Тоа ми е поентата. Истите перформанси за исти пари сум ја купил како пред 1 година кога излезе 2060/5600XT.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,485
903
Ако излезе 3050Ти и кошта 20к ништо не сум направил со чекањето, а веројатно така ќе биде, а може и поскапо. Тоа ми е поентата. Истите перформанси за исти пари сум ја купил како пред 1 година кога излезе 2060/5600XT.
Еве 3060Ти кошта 400€ (Фаундерс моделот) што е со перформанси како 2080Супер. Ајде потсети ме колку кошташе 2080Супер на рилис деј. Голем проблем е тоа што нема залиха за ништо во тех светот, па скалперите си царуваат, но во идеалнен свет каде има доволно залиха е лесно. Си кликаш на линкот си плаќаш и готово
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,967
1,470
Еве 3060Ти кошта 400€ (Фаундерс моделот) што е со перформанси како 2080Супер. Ајде потсети ме колку кошташе 2080Супер на рилис деј. Голем проблем е тоа што нема залиха за ништо во тех светот, па скалперите си царуваат, но во идеалнен свет каде има доволно залиха е лесно. Си кликаш на линкот си плаќаш и готово
Знам колку е цената на 3060, ама последниве 3/4 години нема графичка што излезе и беше со цената што треба да е. :)

Ете во темата на гојдо после Нова Година 40к+ ќе оди 3060.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,019
1,553
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
400 еу, плус данок, плус шипинг. не е се така розево.
Убаво си вика членот, сега може да купи мидрејнџ 5600хт за 20 000, тогаш ке купи ентри левел за 20 000. Цена и перформанси исти, само времето поминало. Јас би купил, би играл и би ја продал таа карта доколку излезе добра генерација. Ама да се утепаш од чекање пола година и да излезе нешто за иста цена, само 5-10% подобро, не вреди. 5600хт ја дере 2060/2060 супер во игрици и за многу поефтина цена така да солиден апгрејт е од 580.
Друга работа, никој не ти гарантира дека залихите ке се нормализираат во скора иднина, може да трае до следна генерација проблемов.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,730
Мислења
831,484
Членови
28,723
Најнов член
manski
На врв Дно