• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

AMD/Radeon - Генерална дискусија

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,804
2,474
Битола
Која е разликата во перформанси 6х и ддр6 обичен?

Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
GDDR6x е теоретски побрза за 31.25% до 35.72% од GDDR6 обичната зависно тоа дали GDDR6 има максимален проток до 14 или до 16 Gbps (зависно изработувачот).

Разликата во архитектурата е тоа што GDDR6 користи конвенционален 1-bit метод за праќање сигнал во еден циклус (0 или 1) којшто работи на 2 нивоа, додека GDDR6x користи нов (PAM4 = Pulse Amplitude Modulation) метод којшто работи на 4 нивоа и праќа 2 бита во еден циклус (00, 01, 11 или 10). Значи, фрекфенцијата останува иста, но теоретски се праќаат дупло повеќе битови (дата) во еден циклус.

chrome_FqcPMAMcO1.jpg

chrome_DQ9wi4VZTY.jpg
 
Последна промена:

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
911
1,361
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Gddr6 + infinity cache > gddr6x
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,058
1,319
Има правила другар, кирилица е официјална азбука. Ако не почитуваш правила бан.
Он топик
Архитектурата на АМД ем поефикасна ем повеќе профит прават наспроти GDDR6X го користат обичниот чип и добиваат слични перфоманси со нивниот кеш. Ем иновативни, ем користат ист процес и подобри перформанси.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,831
5,219
Мелмак
ASUS ROG LC RX 6800 XT
1604026493506.png


STRIX Моделот на 6800 XT но и Стрикс модел од 6800 ќе има, 2.9 слот карта (ист е ко 3080/3090 кулерите ко шо гледам, со оглед на помалата потрошувачка на радеон картите стварно сум заинтригиран колкави придобивки ќе има од волкави масивни кулери).

И исто има исечок позади за да поминува воздух (нвидиа јаката финта хахаха).

1604026651850.png
1604026682232.png

TUF верзиите исто од 6800 и 6800 ХТ:

1604026792739.png

1604026839810.png

Исто АСУС репрезентативецот ги пофали овие карти дека имаат многу помал BOARD POWER и дека следствено масивни се ладењава за такви карти, и исто рече дека АМД супер работа завршиле шо не зголемиле потрошувачка скоро ич со новиве карти.
 
Последна промена:

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,128
27,395
kalco.ru
@Nikola100 Ако те мрзи да направиш нешто што е добро за сите што го читаат форумот, тогаш не ја респектираш заедницата во која што си примен.
Имаш две предупредувања, едно за недоличен јазик и едно за непочитување на правила.
Се надевам нема да продолжиш со истиот однос и ќе инсталираш кирилична поддршка.
П.с не ми реплицирај на поракава.
Поздрав.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
529
569
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
2x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
Шајзе Genesys Rhode 400
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,594
1,318
Не, интел ветуваат двоцифрено подобрување на инструкциите по циклус, со што би биле пак конкурентни, а искрено се надевам дека ќе го постигнат тоа за да не нѐ бричат amd на суво цела година.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,804
2,474
Битола
Rick Bergman (AMD Vice President):

"Целта е квалитетен RT gameplay на 1440п" -- квалитетен може да значи се од 60 до 144hz валјда.
"Ќе добиете повеќе инфо за AMD DLSS технологијата во 2021 година" -- валјда нема да излезе в година.

 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,791
14,719
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,663
2,171
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Лажат, истото го направија и со Вега кога извадија фејк тестови дека човекот успеал да постигне 100MH на етериум ... не знам што сакаат да постигнат ...
 

toplel

On your way to fame
18 август 2016
742
995
Лажат, истото го направија и со Вега кога извадија фејк тестови дека човекот успеал да постигне 100MH на етериум ... не знам што сакаат да постигнат ...
И јас истово го мислам, веќе тренд им стана на AMD да пуштаат вакви изјави и тоа баш пред да излезат во продажба. Ова е веќе видено. Нека покажат спротивно, ама од претходни сценарија сум скептичен дека е вистина.

Посебно што 3090 е GDDR6X, а 6800 е GDDR6. Теоретски ми нема логика.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,858
4,237
Ethermine
www.facebook.com
Нема логика во мајнинг што Nvidia 1070Ките беа драстично скапи и добри за гејминг ама дудук за мајнинг.
580ките 4гб беа драстично поефтини али излегоа мн профитабилни наспорти енвадија.
Лажат, истото го направија и со Вега
Тоа беше AMD Radeon VII наследникот на Вега.
Таа и копаше и сеуште си копа по 100-110MH ама тешко е мн да се најде и мн мали залихи се.
Така да новиве претпоставувам дека ке бидаат одприлика некаде 100-120MH.
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,791
14,719
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

toplel

On your way to fame
18 август 2016
742
995
6800 има 128mb cache со бендвит над 1.6GB/s
Го заборавив тој факт, во право си. Како уствари функционира и која е разликата меѓу Infinity Cache и тој „обичниот“ L1 ~10.5MB (распореден низ 82 SM) и L2 6MB на 3090? Очигледна е разликата во капацитет, но како функционира на нашки кажано?

Plox explain, Milord.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
911
1,361
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Memory bandwidth е најважна особина за мајнинг. Ако е 1.6гбпс тоа е 1.5 пати повеќе од 3090. Тоа ќе биде ако мајнинг програмите успеат да ги искористат тие мегабајти од инфинити кеш. Освен тоа, друга особина за подобри резултати при мајнинг е бројот на ЦУ. Кај овие е 72 јадра, наспроти 40 јадра кај 5700хт. Така да и да не се искористи мемори кешот, пак би требало да биде далеку подобра од 5700хт во копање.
Според мене од 80-120 мхс на етхаш ќе вади една карта, што е далеку подобро за перформанси/ват/цена споредено со 5700хт. Што значи, дека тешко некад да има залихи.
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,791
14,719
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Го заборавив тој факт, во право си. Како уствари функционира и која е разликата меѓу Infinity Cache и тој „обичниот“ L1 ~10.5MB (распореден низ 82 SM) и L2 6MB на 3090? Очигледна е разликата во капацитет, но како функционира на нашки кажано?

Plox explain, Milord.
Victim кеш, исто како кај процесорите. Ги чува најчесто пристапуваните податоци.
 

toplel

On your way to fame
18 август 2016
742
995
Victim кеш, исто како кај процесорите. Ги чува најчесто пристапуваните податоци.
Само што има многу повеќе простор од тој на Nvidia и затоа оди побрзо, така? Повеќе податоци можат да бидат попристапни побрзо?
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,791
14,719
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,647
Мислења
822,394
Членови
28,283
Најнов член
MilMil1998
На врв Дно