• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

AMD/Radeon - Генерална дискусија

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,830
5,218
Мелмак
Го следам Moore's Law is Dead и он кажа дека ова е максимумот на РДНА2. Ефикасни се но изглеа не можат да го качат до 400W... а исто важи и за нвидиа. Веќе се на max die size и на максимум гигантски кулер и 450W+ потрошувачка и 1500 евра... мислиш можат ti верзија од тоа? Јас мислам не хахаха. Или можда можат?

Како и да е колку ќе чини? 2000 евра? Дупло од АМД-то. Кој би ја купил?

Јас мислам дека уше неизлезени пак ќе ги намалат цените сеа нвидиа а ако го направат тоа сите шо трчаа по скалперски цени да купуваат ќе бидат заебани.
АМД направи грешка со 6900XT. Toа е цел tier во ознака во споредба со 6800XT, но не и во перформанси како што би следувало. Требаше да биде 6900 и да остават простор за појака верзија со појака фреквенција за во иднина доколку се реши Нвидиа да избаци 3090Ti. Имаше шушкања за скоро 2.5GHz.
Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,791
2,444
Битола
Ама и за макс перформанси од 3080 или 3090 да извадиш пак ти треба тој Радеон 5ХХХ процесор.
Зависи на што резолуција играш. Од 1080п нагоре процесорот многу многу мал фактор е. На 4К непостоечки. Има стотина видеа/бенчмарци кои го потврдуваат тоа.

View: https://www.youtube.com/watch?v=BoyW15FHKgA&t=234s&ab_channel=TestingGames


Еве едно такво. Нула проценти разлика во 4к.
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
289
214
Ray tracing технологијата за Sony PlayStation нема апсолутно никаква врска со DirectX12 бидеќи не користат DirectX12, исто така и Google Stadia, ќе видиме кој ќе нуди подобри перформанси тоа DirectX12 гледам на форумов многу се палат нема врска и е многу слично со Vulkan што работи на сите платформи, Андроид, МакОС, Линукс, Виндолс. Мала информација DirectX12 е базиран на MantleOne технологија која ја развиваше АМД и го отвори кодот од тоа се направени Vulkan и DirectX12.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,830
5,218
Мелмак
Гледај за новиве карти дали е се уште така. Толку се моќни (3080 и 3090) шо пак иде до ЦПУ ботлнек.

Ќе видиш коа ќе ги ретестираат сеа сите пак со 5950 рајзен, и коа ќе продолжат после со таа платформа сите рецензери за во иднина.
Зависи на што резолуција играш. Од 1080п нагоре процесорот многу многу мал фактор е. На 4К непостоечки. Има стотина видеа/бенчмарци кои го потврдуваат тоа.
Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,830
5,218
Мелмак
Шо и да користи Сони пак ќе е за РДНА2 оптимизирано хаха.
Ray tracing технологијата за Sony PlayStation нема апсолутно никаква врска со DirectX12 бидеќи не користат DirectX12, исто така и Google Stadia, ќе видиме кој ќе нуди подобри перформанси тоа DirectX12 гледам на форумов многу се палат нема врска и е многу слично со Vulkan што работи на сите платформи, Андроид, МакОС, Линукс, Виндолс. Мала информација DirectX12 е базиран на MantleOne технологија која ја развиваше АМД и го отвори кодот од тоа се направени Vulkan и DirectX12.
Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,181
7,927
Скопје
Зависи на што резолуција играш. Од 1080п нагоре процесорот многу многу мал фактор е. На 4К непостоечки. Има стотина видеа/бенчмарци кои го потврдуваат тоа.

View: https://www.youtube.com/watch?v=BoyW15FHKgA&t=234s&ab_channel=TestingGames


Еве едно такво. Нула проценти разлика во 4к.
Гледај ја играта во видеото батали ги бројките. Ене накај 9 минута фпс-то е исто ама види какви мини статери има на 9100f
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,594
1,318
Мислам дека најголемата битка ќе се води во мидрејнџ, т.е 3060 vs 6600 (XT) за околу 400 долари, НО, ако мидрејџ картата на AMD има приметлив бенефит од RAGE и Zen 3 на 1440p, мислам дека би била best bang for the buck.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,830
5,218
Мелмак
Само јас не сум импресиониран од ценава за 6800XT, 50 $ помалце MSRP, а фалат технологии како DLSS, Reflex, RTX Voice?

Камо бенџој за RTX On vs Off?
Моментално 3080 се продава за 1000+ долари. Така шо не се само 50 долари. Но моментално 6800 не се ни продава така шо ќе видиме. Залихите ќе бидат пресудни.

За технологии ко ДЛСС и останати исто има најави дека постојат но треба да почекаме да се тестираат. Нвидиа веќе со години ги презентира и не дека нешто ќар има голем од нив ама битно има тестови и опипливи се. За АМД допрва ќе видиме.

Лично најзасегнат сум за енкодинг алгоритмите и чиповите. Имам нвидиа графичка баш заради nVenc чипот. Но да бев „гејмер“ дефинитивно би тежнеел на страна на АМД.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
76
65
Касно е сега за тоа.

Требаше да мисли пред да ги извад AMD машините.
Ќе носи сега монтка наместо кожњак.
Мислењето е автоматски споено:

Гледај ја играта во видеото батали ги бројките. Ене накај 9 минута фпс-то е исто ама види какви мини статери има на 9100f
Поентата не е за статерите, туку за максималниот потенцијал да го извадат од графичката. Со поголема резолуција, лимитиран си со ГПУ.
Мислењето е автоматски споено:

Само јас не сум импресиониран од ценава за 6800XT, 50 $ помалце MSRP, а фалат технологии како DLSS, Reflex, RTX Voice?

Камо бенџој за RTX On vs Off?
Не фалат, само уште работат на нив. Најавија дека Super Resolution им е замена за ДЛСС и не мора специфично да се имплементира.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,791
2,444
Битола
Ново видео што објаснува повеќе за SAM и Rage Mode.

Кратки црти: да извадиш најмногу од Big Navi, потребен ти е Zen3 процесор и 5xx плоча.

Луѓе што сѐ уште не апгрејдирале процесор и плоча, ќе можат да си направат AMD-only combo. Оние што купиле Zen2 и 450 плоча, ќе треба да апгрејдираат за да добијат максимум од BigNavi. Малку педерски потег бидејќи има голем број што зедоја Zen2 бидејќи процесорите се топ, но, мора да се продава и Zen3 па ова е инцентивата. Нема смисла да не можат да користат и оние со Zen2 и 5xx плочи бидејќи тие плочи овозможуваат Gen4 проток (мој пример), што значи, намерно им е заклучена можноста за Zen2 процесорите иако во теорија треба да може и таму да се активира оваа технологија.

View: https://www.youtube.com/watch?v=8KAnebwCAaA&ab_channel=AMD
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
410
387
Струга
Не фалат, само уште работат на нив. Најавија дека Super Resolution им е замена за ДЛСС и не мора специфично да се имплементира.
Мислам мешаш NVIDIA DSR и AMD VSR. Ова е сосем различен концепт, односно е ткн. super scaling.
 

Nikola100

Intern
30 септември 2019
48
26
Моментално 3080 се продава за 1000+ долари. Така шо не се само 50 долари. Но моментално 6800 не се ни продава така шо ќе видиме. Залихите ќе бидат пресудни.

За технологии ко ДЛСС и останати исто има најави дека постојат но треба да почекаме да се тестираат. Нвидиа веќе со години ги презентира и не дека нешто ќар има голем од нив ама битно има тестови и опипливи се. За АМД допрва ќе видиме.

Лично најзасегнат сум за енкодинг алгоритмите и чиповите. Имам нвидиа графичка баш заради nVenc чипот. Но да бев „гејмер“ дефинитивно би тежнеел на страна на АМД.
NVNC stvarno dobro funkcionira.AMD so "Relive" se mnogu ponazad - bozem apdejti , go sredile novi drajveri - pak ne e toa toa ..
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,868
2,309
DirectX 12 не е исто со DirectX 12 Ultimate кој има доволно новини за да биде наречен DirectX 13 ама заради маркетинг го избегнаа.

Судејќи само по презентираните перформанси и цена, Амд ќе има раст ама пак ќе изгуби од Нвидиа. 6900XT им е полн погодок, но 6800XT и 6800 не нудат доволно напредок, features и поефтина цена за да ги поткопаат Nvidia. Super Resolution и слични features можат многу да сменат, но вака како што се поставени работите не можат многу да сменат

Инаку се поизвесно е дека графичките во иднина ќе се лансираат секоја година (не рифреш туку нови архитектури) како и процесорите и тоа од најскапи па по неколку месеци најевтините што многу ги комплицира работите. Rdna 3 се крчка, а Nvidia најави дека во 2021 преминува на TSMC
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,181
7,927
Скопје
Поентата не е за статерите
Поентата мора да е за статерите. Јас, а верувам и повеќето, од постот на Рикимару сфатив „не ти треба мид/хај енд“ процесор за гејминг. Што е погрешно. Онакви мини статери НЕЈЧУ.
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
289
214
Господине Тата Мата кој се новините на DiretcX12 Ultimate?
DirectX 12 не е исто со DirectX 12 Ultimate кој има доволно новини за да биде наречен DirectX 13 ама заради маркетинг го избегнаа.

Судејќи само по презентираните перформанси и цена, Амд ќе има раст ама пак ќе изгуби од Нвидиа. 6900XT им е полн погодок, но 6800XT и 6800 не нудат доволно напредок, features и поефтина цена за да ги поткопаат Nvidia. Super Resolution и слични features можат многу да сменат, но вака како што се поставени работите не можат многу да сменат

Инаку се поизвесно е дека графичките во иднина ќе се лансираат секоја година (не рифреш туку нови архитектури) како и процесорите и тоа од најскапи па по неколку месеци најевтините што многу ги комплицира работите. Rdna 3 се крчка, а Nvidia најави дека во 2021 преминува на TSMC
Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,791
2,444
Битола
Поентата мора да е за статерите. Јас, а верувам и повеќето, од постот на Рикимару сфатив „не ти треба мид/хај енд“ процесор за гејминг. Што е погрешно. Онакви мини статери НЕЈЧУ.
Абе добро 9100F е дното на процесорите од генерацијата. Измеѓу него и најјакиот има 6-7 скуа (или колку и да има не ми се броени). Поентата беше дека џабе ти е јак процесор за high resolution gaming бидејќи графичката ја крепи цела работа. Не мора ни најслаб процесор ама ако само гејмаш џабе фрлаш пари и на top-end процесор.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,868
2,309

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
289
214
Господине Бројки и Букви повелете:
  • DXR (DirectX Ray Tracing) ...
  • VRS (Variable Rate Shading) ...
  • VRS supported shading rates and example application to a game frame.
  • Mesh Shading. ...
  • Sampler Feedback
DirectX 12 не е исто со DirectX 12 Ultimate кој има доволно новини за да биде наречен DirectX 13 ама заради маркетинг го избегнаа.
Бреееј какво чудо Ултимате! Реков ново (API) изградија али не го нарекоја DirectX13 ради "маркетинг", тие додале 4 ЧЕТИРИ нови или не се ни нови надоградени карактеристики, кој што ги има и во сите други (API).
Добро функционира ова маркетингот од Микрософт, да веруваме оти DirectX12 "Ultimate" има значење НЕ е тоа DirectX12.2.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,583
Мислења
821,279
Членови
28,246
Најнов член
fbojan
На врв Дно