• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

AMD/Radeon - Генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,416
28,116
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,797
2,455
Битола
Овие бројки како шо разбрав е 6900XT оверклокната, а 3090ката на stock.

Исто така, не покажаа RT gameplay, што значи не им се можеби драјверите спремни за тоа баш.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,830
5,218
Мелмак
Видете вака, 570 долари за картава наспроти 500 долари (ако може било кој да ја ископа по таа цена) за 3070 (која е идентична во перформанси со 2080ти)... ептен ептен агресивно али сепак паметно ги наместиле цениве АМД.

1603903375958.png

Значи пресудно ќе е дали има залиха. Толку. Реј трејсинг никој не се замара, а и рано е за реј трејсинг споредби. Реј трејсинг во DX12 ray tracing коа ќе има верувам дека ќе се тука некаде, а и заради конзолите сите игри ќе се оптимизирани за тоа а не за што и да користи нВидиа.

Јас сметам дека 3070 секако ќе е над 600 долари уште некое време, така шо ова ќе е ептен удар.

Но уше еднаш ќе кажам САМО АКО ИМААТ ЗАЛИХА. Да не биде као нВидиа утка.

Сериозно ја стави истата слика шо и Тоше 1 пост погоре?


Погледнете го атачментот 92762
Де бе не се јадете хахах.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,594
1,318
Овие бројки како шо разбрав е 6900XT оверклокната, а 3090ката на stock.

Исто така, не покажаа RT gameplay, што значи не им се можеби драјверите спремни за тоа баш.
Мислам дека е RAGE, automatic overclocking, како кај Ryzen. Уствари сток.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,830
5,218
Мелмак
Овие бројки како шо разбрав е 6900XT оверклокната, а 3090ката на stock.

Исто така, не покажаа RT gameplay, што значи не им се можеби драјверите спремни за тоа баш.
Тоа шо пишав погоре за РТ - не може да споредуваш РТ директно пошо не користат исти имплементации. АМД одат со DIRECT X (industry standard API имплементација). nVidia имаат proprietary алгоритми кои демек работат надвор од било кое API ако не се лажам.

Во моментов nVidia секако ќе има подобро РТ, а се очекува АМД да има raw RT перформанс исто ко 2080ти. Но за година две мислам дека игрите кои ќе се DX оптимизирани ќе имаат подобри РТ перформанси на АМД хардвер.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,797
2,455
Битола
Тоа шо пишав погоре за РТ - не може да споредуваш РТ директно пошо не користат исти имплементации. АМД одат со DIRECT X (industry standard API имплементација). nVidia имаат proprietary алгоритми кои демек работат надвор од било кое API ако не се лажам.

Во моментов nVidia секако ќе има подобро РТ, а се очекува АМД да има raw RT перформанс исто ко 2080ти. Но за година две мислам дека игрите кои ќе се DX оптимизирани ќе имаат подобри РТ перформанси на АМД хардвер.
Чекам како голем број други луѓе head to head RT performance. Цела година скаам да гледам рефлективни пен*** во CP2077. Не ме занима растеризација више.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,830
5,218
Мелмак
Чекам како голем број други луѓе head to head RT performance. Цела година скаам да гледам рефлективни пен*** во CP2077. Не ме занима растеризација више.
Шо знам, 3 години веќе го дрват нВидиа со РЕЈ ТРЕЈСИНГ и Реј ептен е растресен ко шо гледам. Нема ни 1% реална примена се уште.

Само изговор за да во нешто се фалат.
Мислењето е автоматски споено:

Него знаете шо е најјако?

Рајзен 5000 сеа е KING OF THE HILL. Шо значи:

1. Ако тестираат графички ќе треба на Рајзен 5000 да ги тестираат.

2. Ако имаш нВидиа графичка и сакаш МАКС перформанси треба да ја комбинираш со Рајзен 5000...

3. Новите Радеон 6000 графички на истиот тој процесорт сток се супер and all, but.... RAGE MODE можеш да им уклучиш шо е као бонус перформанси.

-----------------------

Инаку само да додадам дека нВидиа дебело губи во consumption и thermals 100%. I'm calling it одма. Радеон графичките AIB ќе ги начукаат со истите кулери шо ги имаат направено за 400W нвидиа картите шо значи радеон или ќе работат cooler, или quieter или и двете.

Така шо очекувам со тоа Rage Mode ако картиве повлечат до макс 320W пак да бидат многу многу потивки и поладни од nVidia еквивалентите, а воедно побрзи и поевтини.

Едино Реј Трејсинг значи ќе остане као поле за препукување меѓу нВидиа фанбојс и остатокот од светот.
 

blackelf

Gaining Experience
14 декември 2013
605
485
Шо знам, 3 години веќе го дрват нВидиа со РЕЈ ТРЕЈСИНГ и Реј ептен е растресен ко шо гледам. Нема ни 1% реална примена се уште.

Само изговор за да во нешто се фалат.
РТ беше изговор за 20хх серијата.

Мислам дека R6ххх се подобра опција на подолг рок. Со новава генерација на конзоли и тоа што се на RDNA2 архитектура игрите ќе бидат подобро оптимизирани. Доволно е да имаат залихи за јак почеток.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,830
5,218
Мелмак
РТ беше изговор за 20хх серијата.

Мислам дека R6ххх се подобра опција на подолг рок. Со новава генерација на конзоли и тоа што се на RDNA2 архитектура игрите ќе бидат подобро оптимизирани. Доволно е да имаат залихи за јак почеток.
Тотално! Но пак ќе повторам, реална апликација на Реј Трејсинг верувам дека игрите ќе бидат оптимизирани (заради конзолите баш) во DXR (Direct X Ray Tracing). На долг рок очекувам тоа да значи АМД ќе извади и подобри Реј Трејсинг перформанси.

Но ова е шпекулација и ќе биде зависно од игрите и во кое API се изработени тие игри.

-----------------------------------

Gamers Nexus кажа дека AMD имале нешто шо се вика SUPER RESOLUTION кое ќе било алтернативата на АМД за DLSS и велат дека ќе било подобро и немало да треба унапред да се оптимизираат игри преку сервери со AI...

Така шо hands down имаат и двете свои технологии за upscaling и за реј трејсинг, но брут форс перформанси, цена и потрошувачка - АМД изглеа ќе победи.
 

blackelf

Gaining Experience
14 декември 2013
605
485
Тотално! Но пак ќе повторам, реална апликација на Реј Трејсинг верувам дека игрите ќе бидат оптимизирани (заради конзолите баш) во DXR (Direct X Ray Tracing). На долг рок очекувам тоа да значи АМД ќе извади и подобри Реј Трејсинг перформанси.

Но ова е шпекулација и ќе биде зависно од игрите и во кое API се изработени тие игри.
Ryzen 5 + R6xxx е бест бај комбо моментално - а и во наредниве две години?

АМД секако извадија подобри процесори од Intel, па така што ако некој се одлучи за Ryzen ондак не гледам логика во тоа да купиш RTX30xx.
Многу тактички изиграно од АМД, мислам дека им е најдобар обид да им ги земат троновите од Intel и nVidia.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
76
65
Значи 650 долари за 6800ХТ наспроти 700 за nVidia 3080. Со тоа шо ако не ги скалпаат (има залиха) ќе бидат уште поевтини. Интересно. Не е импресивно, ама интересно - competitive.

6900ХТ се јаде со 3090 во растер перформанси :eek:
Очекував да е добро ама не очекував волку!!!Според тоа што го рекламираат 300W карта е ова. 3090 е 400W+ карта и многу помасовна! DUDE! Дали?

1000 долари ама... солено. Дури и MSRP 50% помало од 3090 пак е скапо мамицата.

Ептен паметно ги наместиле цените. Поевтини но не до толку за да бидат БАШ ЕВТИНИ.

Со други зборови супер са луѓе со пари кои сакаат најдоброто, али ја би си чекал да излезат мидрејнџ картите од двата табора ако воопшто правам апгрејд наскоро хахах.

Во секој случај добро е шо има конкуренција, и ако нВидиа не извади залиха за да им се нормализираат цените, а овие ако имаат залиха и бидат тие цените - ќе жнеат. Буквално ќе жнеат.
АМД направи грешка со 6900XT. Toа е цел tier во ознака во споредба со 6800XT, но не и во перформанси како што би следувало. Требаше да биде 6900 и да остават простор за појака верзија со појака фреквенција за во иднина доколку се реши Нвидиа да избаци 3090Ti. Имаше шушкања за скоро 2.5GHz.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,797
2,455
Битола
Секој ќе си размисли што ќе игра и каква RT имплементација има играта и дали вреди да купува. АМД започнува презентација со "да, поддржуваме RayTracing и на desktop картите и на двете конзоли" (натаму тргна индустријата гејмерска ако сите играчи на сите платформи поддржуваат дадена технологија). Потоа не покажуваат бројки.

Има игри коишто сите RT ефекти ги вклучуваат генерирани со RayTracing алгоритми наместо класични методи (AO, GI, Shadows, RT, DOF, Motion Blur, Caustics, Atmospheric Effects, итн.). Metro Exodus е една таква игра којашто изгледа неверојатно со Full RTX ON. Cyberpunk2077 којашто ми е купена и ќе ја играм минимум година дена е друга којашто е градена ground-up со RTX ефекти како основа. Чекам да видам head-to-head перформанси во CP2077 меѓу Ampere и Big Navi, ама бидејќи не покажуваат такви бројки, очекувам да изгуби Big Navi и БЕЗ DLSS.

EDIT: Исто така имајте на ум, бројките што ги видовме се тестирани на Zen3 со оваа нова технологија Smart Access tech, што значи за да извадиш максимум од Big Navi ти треба Zen3? Eкстра кешарац таму ќе треба да оди ако сакаш максимум перформанси од картата.
 
Последна промена:

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
76
65
Секој ќе си размисли што ќе игра и каква RT имплементација има играта и дали вреди да купува. АМД започнува презентација со да поддржуваме RayTracing и на desktop картите и на двете конзоли оти натаму тргна индустријата гејмерска. Потоа не покажуваат бројки.

Има игри коишто сите RT ефекти ги вклучуваат генерирани со RayTracing алгоритми наместо класични методи (AO, GI, Shadows, RT, DOF, Motion Blur, Caustics, Atmospheric Effects, итн.). Metro Exodus е една таква игра којашто изгледа неверојатно со Full RTX ON. Cyberpunk2077 којашто ми е купена и ќе ја играм минимум година дена е друга којашто е градена ground-up со RTX ефекти како основа. Чекам да видам head-to-head перформанси во CP2077 меѓу Ampere и Big Navi, ама бидејќи не покажуваат такви бројки, очекувам да изгуби Big Navi и БЕЗ DLSS.
Tи брат да си ги запросиш и РТ и ДЛСС, глеам некако без нив во депресија паѓаш.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,830
5,218
Мелмак
Океј де, во таа игра ќе губат. Во 90% од новите игри ќе водат. Ако едина причина за нвидиа 30хх да купиш ти е тоа терај со нвидиа. Поентата е има избор.

Ама и за макс перформанси од 3080 или 3090 да извадиш пак ти треба тој Радеон 5ХХХ процесор.
Секој ќе си размисли што ќе игра и каква RT имплементација има играта и дали вреди да купува. АМД започнува презентација со "да, поддржуваме RayTracing и на desktop картите и на двете конзоли" (натаму тргна индустријата гејмерска ако сите играчи на сите платформи поддржуваат дадена технологија). Потоа не покажуваат бројки.

Има игри коишто сите RT ефекти ги вклучуваат генерирани со RayTracing алгоритми наместо класични методи (AO, GI, Shadows, RT, DOF, Motion Blur, Caustics, Atmospheric Effects, итн.). Metro Exodus е една таква игра којашто изгледа неверојатно со Full RTX ON. Cyberpunk2077 којашто ми е купена и ќе ја играм минимум година дена е друга којашто е градена ground-up со RTX ефекти како основа. Чекам да видам head-to-head перформанси во CP2077 меѓу Ampere и Big Navi, ама бидејќи не покажуваат такви бројки, очекувам да изгуби Big Navi и БЕЗ DLSS.

EDIT: Исто така имајте на ум, бројките што ги видовме се тестирани на Zen3 со оваа нова технологија Smart Access tech, што значи за да извадиш максимум од Big Navi ти треба Zen3? Eкстра кешарац таму ќе треба да оди ако сакаш максимум перформанси од картата.
Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,797
2,455
Битола
Проверив за ова Smart Access Memory. Значи потребна му е на конзумерот X570/B550 плоча и Zen3 за да ја користи оваа технологија. Што значи конзумери што ќе се одлучат за Big Navi а да не ги исполнуваат овие услови, нема да ги стигнат маркетираните бројки. Да сакам да се префрлам на Big Navi, ќе сакам да ја искористам максимално картата, а во тој случај ќе има и давачки за процесор.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,596
Мислења
821,471
Членови
28,250
Најнов член
Tomaz
На врв Дно