1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD/Radeon - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 18 oктомври 2013.

 1. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  601
  576
  20 ноември 2013
  Машко
  сега видов дека по грешка имам пишано во АМД тема, однапред се извинувам

  почнав пак со дота2 но процесорот понекогаш се мачи.. па препорака за солидна графичка амд/нвидиа?
  битно да има DP >= 1.2 (заради daisy chain)

  моментални сетинзи
  upload_2020-5-13_9-36-34.png
   
  Последна промена: 13 Мај 2020
 2. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,368
  996
  1 Јуни 2016
  Дечки, дали е правилно да се остави Full RGB опцијата?
  upload_2020-5-30_22-59-10.png
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,972
  21 Јануари 2009
 4. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,629
  1,239
  2 Јануари 2012
  Ептен одамна, уште имам GTX 260 XFX во фиока :D
   
 5. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,951
  4,216
  1 Септември 2011
  Машко
  Што ке смени Rgb во игри,ако стави?
   
 6. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,972
  21 Јануари 2009
  боите
   
  На mihovkris и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 7. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  848
  330
  9 Август 2018
  Машко
  Дали вреди да им го турам к**от на Nvidia, со RTX графичките, и да си земам AMD?
  Сакав RTX 2060, ама добив многу препораки да не зимам оти за слична, ако не и поевтина цена ќе може да земам нешто во рејнџот RX 5700 или RX 5600 XT.
  Еве потенцијални графички:
  https://m.anhoch.com/product/599869...c-8gb-gddr6-hdmi3xdp-dx12-pcie-40-torx-fan-30
  ASUS TUF 3-RX5700-O8G-GAMING

  Која од овие 2 според вас? На двете инаку ќе може попуст да се направи.
  Бенефити во споредба со RTX 2060 знам дека има. Vram поише, подобри перформанси, а и реално дали едно 10-15 игри подржуваат RTX, јас барем сега оти е прва генерација (прв пат)со ова RTX што пробуваат не вреди да се земе RTX графичка.
   
 8. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  300
  237
  17 Јануари 2013
  Машко
  Те советувам да одиш на rx5700 заради 8 те гб меморија. Можеби во моментов во игрите премногу е мала разликата, но убеден сум дека како поминува времето 5600хт заради 6те гб побргу ќе застари.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 9. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  848
  330
  9 Август 2018
  Машко
  Ама кој од овие 2 модели што ги пратив?
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,951
  4,216
  1 Септември 2011
  Машко
  Колку што ги разгледав Msi е подобра,има поголем core cloks,од Asus.
   
  Последна промена: 4 Јуни 2020
 11. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  300
  237
  17 Јануари 2013
  Машко
  Тука се веќе нијанси во прашање, земи што е поефтино.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 12. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  848
  330
  9 Август 2018
  Машко
  Значи освен core clocks другото си е скоро исто.
  Океј тогаш, ќе видам со попуст од Anhoch како ќе му дојде.
  Сепак, ќе треба и на софтверот да се навикнам.
  Драјвери од AMD Adrenaline се симнуваа, така?
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 13. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,469
  1,955
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Јас би бил претпазлив со АСУС-от имаа они дебакл со тој кулер и се препукуваа со АМД дека не бил прицврстен добро види добро која ревизија е.

  Кулерот на АСУС-от е сепак подобар но МСИ моделот има малце повисоки клокови ...
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 14. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  848
  330
  9 Август 2018
  Машко
  Епа ондак MSI, you're mine baby.
  Едвај чекам да го завршам, и да го средам компјутерот како што треба.
   
  На goce03 и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 15. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,339
  2,798
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Ни Asus ни MSI.

  За 5700/5700 XT бирај меѓу Sapphire Pulse, Sapphire Nitro, или Gigabyte Gaming OC.

  Едит: PowerColor Red Devil е исто одлична ама не верувам дека ќе се најде тука.

  Sent from my SM-N960F using Tapatalk
   
  Последна промена: 4 Јуни 2020
  На CBB_6, The Geek Boy, DaVoRkNe и уште 3 други им се допаѓа ова.
 16. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,758
  2,105
  25 Март 2013
  Машко
  Ако ви брка работа графичката не купувајте нови графички сега, ќе ви биде криво за 3 месеца кога ќе излезат новите.
   
  На farkizz и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 17. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,133
  730
  2 Мај 2011
  Откако ке излезат тие, ке најават нови и ај чекај ги тие и така до бескрај.
   
  The Geek Boy, Tenny и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 18. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,951
  4,216
  1 Септември 2011
  Машко
  Технологија не се брка т.е и да сакаш неможеш.
   
 19. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,758
  2,105
  25 Март 2013
  Машко
  Знам момци. Секогаш ќе има нешто подобро.

  Но, новите графички ќе имаат архитектури со вештачка интелигенција и ќе овозможат многу покомотен 4К гејминг (или 1440p high refresh) за многу помалку пари. Перформансите ќе се зголемат за бар 30-50% додека најавите за рејтрејсинг (барем за Nvidia) се дека неколкукратно ќе се подобри. Конзолите дополнително ќе влијаат на цената на новите графички. AMD најавија дека со RDNA 2 ќе го повторат успехот на ZEN 2, a Nvidia секогаш наоѓа начин да биде пред конкуренцијата. Што и да се купи денес, за 3 месеци ќе изгуби бар 40% на вредност.

  За мене заради сето ова вреди да се почека 3 месеци, ама секој нека си купи што сака и кога сака.
   
  На Alek7, farkizz, deadpool и уште 3 други им се допаѓа ова.
 20. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,841
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Кој чека ќе си купи на старо вега 56 за 200€ ;)
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 21. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  848
  330
  9 Август 2018
  Машко
  Убаво што ги набројавте тие, ама надвор од буџетот ми е а и 70% од тие по големите продавници ги нема. На старо јас не зимам, особено не за компјутерски делови.

  Инаку моментално сум со 1050Ti па така да не ми се чека идни генерации, ако е за тоа ќе чекам RTX 3060 (или како и ќе ја крстат следната RTX серија).
  Не ни играм 4k, скапа работа е за мене тоа :D(немам потреба и немам корист да играм во 4k)
  А и плус се селам уште малце, па заради тоа одлично време е сега да си го средам компјутерот, во иднина којзнае за што ќе ми треба. Нема само за игрици да го користам, а и веќе реално не ни играм толку многу игри, повеќе братми дреме, јас за други работи го користам / планирам да го користам.
  Ако не RX 5700 тогаш RX 5600 XT. Ако зимам 5600XT ќе ве прашам кој модел да земам. Зависи како ќе ми испадне со буџетов оти треба нов монитор (главна причина заради што ми треба нова графичка, со 1050Ti неможе на сите игри да пушти више или 144fps), нова тастатура и слушалки, а и ново напојување.
  Фала ви уште еднаш.
   
  Последна промена: 4 Јуни 2020
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,648
  4,093
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  За 100е плус имаш нова 5700 од computeruniverse :)
   
  На StefAngel и Sludge.Factory им се допаѓа ова.
 23. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,841
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Чиле пане почасти една
  Е тоа не ми текна
   
 24. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  758
  1,212
  3 Јануари 2019
  Машко
  Do me a favor, не зимај гејмерски слушалки.
   
  На The Geek Boy и gremlin им се допаѓа ова.
 25. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,897
  18 Септември 2013
  Машко
  Некој дали има некој линк до видео кај шо објаснуваат зошто B550 немаат вентилатор а X570 имаат?
   

Сподели

Вчитување...