1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD/Radeon - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 18 oктомври 2013.

 1. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,683
  1,099
  28 ноември 2015
  Машко
  Hehe пак ќе биде compute card
   
 2. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  274
  221
  17 Јануари 2013
  Машко
  Перформансите не се фејл, цените се фејл.

  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,455
  13,618
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Како сакаш кажи го, со тие перформанси може да е конкуренција со nVidia од пред 5 години.
   
 4. Foldalot

  Foldalot
  Intern

  54
  43
  19 Март 2014
  Машко
  Се шушкаше цел ден за ова, по твитер по сајтови итн. и еве официјално од АМД

  65873275_2099284800364846_985213120576225280_n.png

  5700XT намалена за 50 долари
  5700 намалена за 30 долари
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 5. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,683
  1,099
  28 ноември 2015
  Машко
  5700XT делува ок сега според мене.
   
 6. toplel

  toplel
  On your way to fame

  568
  609
  18 Август 2016
  Машко
  Зошто? Според мене сѐ над 300$ за Navi 5700 е премногу. Имај предвид дека 300$ е за blower-style кулер што значит дека Sapphire картите ќе бидат +20-30$ сигурно. Зошто е оправдана цената? Зошто го „исфарбаа“ tier-от во кој припаѓаа овие графички за да можат да стават повисока цена, а картата уствари е замена за RX 570. Nvidia го прајт истото со 1650, 1660/ti. Стигнавме mid-range графичка да бидит 400$, а со години назад mid-range беа по 200$-250$ максимум.

  Подолу наведеново е индирекно поврзано со твојот цитат, немој да го сфатиш лично.

  Во која категорија се 5700XT и 2060 за да бидат 350$? Mid-range. 2060 требит да е замена за 1060 3/6GB, а не 1660/ti соодветно. Зошто аку пуштеа маркетинг дека 2060 е замена за 1060 по цена од 350$ ќе урлаше народов. Па ајде сега оние чипови што нема да бидат способни да носат 2060 перформанси ќе бидат 1660/ti. Не знам за вас, ама јас сум тотално незадоволен од цениве на новиве графички веќе 6-7 години. Разбирам дека технологијата и цената за производство е повисока, ама не до толку повисока за сведочиме толкав пораст на цени. Tier-ите треба да бидат следни:
  1. NVIDIA
  • 1080ti=2080ti 699$ vs 1199$
  • 1080=2080 Super 499$ vs 699$
  • 1070ti=2080 449$ vs 799$
  • 1070=2070 Super 379$ vs 499$
  • 1060 6GB=2070 249 vs 499$
  • 1060 3GB=2060 199$ vs 349$ (оттука минималната разлика во FPS меѓу двете карти и зошто 2070 се сметат за некорисна карта price to performance). 2060 Super само ја продлабочува маркетинг стратегијата)
  • 1050ti=1660ti 139$ vs 279$
  • 1050=1660 109$ vs 219$
  • 1030=1650 80$ vs 149$
  1. AMD
  • RX 590=5700XT Anniversary 279$ vs 449$
  • RX 580=5700XT 229$ vs 399$
  • RX 570=5700 199$? vs 349$
  Вега не ја рачунам зошто таа линија им беше колку да бидат релевантни на маркетов со HBM2 меморија сакаа да промовираат гејминг карти.

  Можда напрајв некоја грешка погоре, ама мака ми е да проверам сѐ на ново. Можда грешно разбирам, ама факт е дека моментално гејмингов е најскап што некогаш бил и то за мене е неприфатливо, посебно GPU сегментот. Имаме членови далеку поискусни и ги следат работиве подолго па би сакал да читнам ваше мислење во однос на темава.
   
  FreakyDroid, TATA_MATA и на Chicco69 им се допаѓа ова.
 7. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,683
  1,099
  28 ноември 2015
  Машко
  Имаш на старо rx карти за 4000-6000 мкд не гледам зашто ги обвинуваш АМД за профитирање, кога Nvidia направи поголем crazy супер цени со ставање на 2070 за 500 долари.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 8. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,610
  1,843
  25 Март 2013
  Машко
  Како што @toplel погоре кажа мид рејнџ графичките за 2-3 години станаа high end со двојно поголема цена, high end станаа premium, premium станаа super premium.

  Цените одат нагоре, а полека најдолниот слој (low-midrange) од секоја генерација на графички се губи бидејќи станува бесмислен/неисплатлив за да се купи. Тоа првично беше 1030, па 1650, за веќе 2050 и 2050 Super и да не постојат како опција. Наредна генерација може нема ни да има 3060 графичка, директно на 3070+ ќе одат со 500+ евра цена.

  Истото го направија и АМД. Замена за RX 560 нема да има продолжија со она што требаше да бидат 570/580, а најдобар начин тоа да се прикрие е промена на имињата на графичките.

  Ако навистина цените на АМД им се за 30-50 долари поефтини од Нвидиа ништо нема да направат. Иако засега има само 3-4 игри, рејтрејсингот полека се популаризира и кога давам 400 евра за графичка ќе дадам уште 50 за рејтрејсинг.

  АМД ќе остане релевантен само ако ги намали цените за 70-100 долари според мене
   
  На toplel и FreakyDroid им се допаѓа ова.
 9. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,314
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  Лесно е, дури има исплатливи евтини графички на старо - купувајте тоа. Коа ќе видат дека не им се трошат новите графики ќе ги соборат цените. Ама за ова да се деси треба сите да размислуваат така. А луѓе со неограничен буџет не им е гајле, а ги има се повеќе ко шо изгледа.
   
 10. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  714
  1,045
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  чекај да излезат новите конзоли, 1 конзола = 1 графичка. Тогаш ќе сфатат дека пц гејмингот е мртов ради тие цени. Зошто би платил 1500+ долари за компјутер кога можам за истите пари да си купам конзола плус 20 игри :)
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,764
  3,215
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Чек, сериозен си дека конзолите се подобри во перформанси него десктоп верзиите? Боже се надевам дека си саркастичен :)
   
 12. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,073
  959
  4 Февруари 2014
  Машко
  Немој бе со вакви коментари....... :D
   
 13. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Не вика дека е подобро туку поисплатливо, посебно во мид рејнџ каде што се наоѓа најголемиот број на потрошувачи. 500 долари конзола ти дава преформанси како и 1000 долари ПЦ. По која логика некој треба да троши 1000$ кога може истото да го добие за 500$. Ја барем така му го разбирам аргументот.

  Намалувањето на цените од АМД е ок, но дали е доволно намалување да ги натера и Нвидиа да ги намалат нивните цени, тоа не знам. Мислам дека за 50$ разлика потрошувачите пак ќе одбираат RTX.

  Плус поени добиваат АМД со твитот што го објавија после најавата за намалување на цените.


  View: https://twitter.com/sherkelman/status/1146827961162711045

  You meme you win :D
   
  На Sludge.Factory му/ѝ се допаѓа ова.
 14. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,610
  1,843
  25 Март 2013
  Машко
  Не дека се подобри во перформанси, ама ако е за гејминг конзолите стануваат бар за мене се поприфатлива варијанта, особено ако купуваш оргинални игри.

  Имаат животен век од 7 години, не се замараш дали треба да појачуваш рам, графичка, процесор и пак можеш да ги продадеш за релативно добра цена. Не мораш да се грижиш дали ќе ја пушти некоја игра и доаѓаат по цена од една одлична графичка за десктоп.
   
 15. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  98
  69
  5 Април 2018
  Машко
  Факт е дека mid range графичките некако почнува да ги снемува. Ама исто така, факт е дека технологијата достигна едно одредено ниво, каде за обичен корисник (читај обичен гејмер :p ), кој нема неограничен буџет, е далеку, далеку поисплатливо да си купи една RX 580-ка, или 1060 6GB или 1660Ti, било на ново, или па уште подобро половна, заради тоа што тие графички и тоа како се и повеќе од доволни за гејмање на 1080p на ultra settings, со ~60+ FPS ( а некаде и да се намали графиката, не е толкав проблем). Е сега, и Nvidia и AMD не пијат нафта. Знаат дека 90% од корисниците, доколку одвојат ден-два да „истражат“ на интернет, ке сфатат дека е многу подобро да си земат графичка која не е од „најновите“ заради тоа што ке добијат одличен price to performance ratio. И сфаќаат дека, ако произведуваат low/mid графички, и истовремено и high/premium-end графички,полека ке влезат во загуба, па затоа користат разно разни трикови за да ги натераат дури и обичните гејмери да потрошат +100-200 $ за као демек „next gen graphic“, а уствари да го добијат тоа што би требало да биде mid range картичка, само со променето име и што ти ја знам. Иначе во спротивно, ке почнат да губат пари... и тоа многу.

  Сосема си во право, ако купуваш оригинални игри. Ама, една од „добрите“ работи во нашава Македонија, е тоа што пиратеријата сеуште не е регулирана како што треба (и боље за нас), бидејќи се нема баш таков стандард. Па така, сепак мислам дека поради можност за „слободна пиратерија“ кај нас, кога станува збор за игри, посиплатлива опција е ПЦ каде каде. Едноставно не сме до таму со економски стандард, да може секој месец да се издвојуваат 50-60 евра за нова игра, нели ? Па додај, ако PS 4 Pro кошта.. колку, едно 400 евра? Купи плус и телевизор или монитор (ете ке одиме со еден mid range монитор од ~100 евра), тоа ти се 500. Купи уште едно 10 игри, ете ти ги 1000 евра. И плус уште колку ке мораш да купиш ако сакаш да играш. Со компјутер од друга страна... :D

  Ама да, ако е се тоа регулирано како што треба, конзола сепак мислам испаѓа поисплатлива опција каде каде, затоа што сепак, на ПЦ од 1000 евра, пак ке мораш да купуваш оригинали, па така со конзола си во голема предност кога станува збор за цена и за трајност на производот.
   
 16. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Освен за сингл плеер игри за што друго користи пиратеријата? Најголем дел од игрите денеска се мултиплеер и ако сакаш да ги играш на PC мора да ги купиш.
   
  На Sludge.Factory му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  714
  1,045
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Зборам за мидрејнџ. Нави чипот во пс5 ќе биде појак од 5700хт за многу. Проблем е што во ера на пс4 можеше да си составиш мидрејнџер со и5 и гтх 960, 8гб рам, и да добиеш многу повеќе отколку да фрлиш 500 евра за пс4. Но gtx 960 кошташе 199 долари, додека пак 2060 кошта 350 долари. Цената на рамот отиде за многу нагоре, а и веќе има транзиција на повеќе јадрени процесори, за новите игри.

  Да купиш рајзен 3600, плоча, рам, хдд, ссд, и мидрејнџ графика, напојување и куќаре, независно дали е 2060 или 1660ти или пак 5700, ке те кошта околу 1000 евра. За ерата на пс5, ќе треба ако ништо друго да зголемиш рам и смениш уште еднаш графичка. (период од 5+ години).
  Зошто толку труд, кога можеш да си купиш пс5 и да си бидеш на раат наредни 5-6 години.

  Не ме интересира кој за колку е појак, пробај да составиш за 500 евра компјутер кој ќе е еквивалентен на пс5 и ќе сфатиш колку уствари компанииве не крадат нас ПЦ гејмерите. Јас исклучиво играм 2 игри, кои не можат да се играат на пс4, што значи сум ПЦ гејмер и пак се мислам, дали да ја сменам застарената графика со 500 евра 2060супер/2070 или пак да си купам цела конзола и да си го чувам компјутеров како што е, за веб филмчиња и останато. Рх 570/580 и 1060 се ера на пс4про, не збориме за нив туку за идната генерација на конзоли кои излегуваат догодина.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 18. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  Да не заборавиме RX 5700 XT е 100$ поевтина од RTX 2070 Super. Секоја чест за перформансиве, искрено мислам дека моментално АМД е бест бај без разлика дали станува збор за CPU или GPU.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На gOJDO, goce03, toshex и уште 7 други им се допаѓа ова.
 19. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  714
  1,045
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  штета кај нас ќе бидат значително поскапи од нвидиа.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 20. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,683
  1,099
  28 ноември 2015
  Машко
  Ајмо ефтини вега карти
   
 21. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,314
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
 22. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,708
  2,316
  14 Декември 2010
  Машко
  Leak од доверлив извор, најверојатно ќе бидат конкуренција на 16xx:

  AMD Navi 14 RX "5600" Series GPU Leaked - 24 CUs, 1536 SPs @ 1900MHz

  Инаку пред некоја недела Sapphire имаше регистрирано еден куп SKU-а, од RX 5500 до 5950 XT, но најверојатно голем дел од нив се лажни.
  За прва ген. RDNA би требало да се задржат на 5700 и евентуално 5600, бидејќи има голема дупка во рангот од $220-350 т.е. меѓу RX 590 и 5700 и 1660/Ti ќе останат без директна конкуренција.
   
 23. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,706
  1,171
  16 Јуни 2010
  Машко
  Radeon VII end of life
  Типично АМД-овски што се однесува за картичките. Картичката создадена да покрие период од 5-6 месеци...
   
 24. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,610
  1,843
  25 Март 2013
  Машко
  Се збореше дека на таа карта немаат многу ќар и дека е извадена само да покажат конкурентност. Сега и се потврди
   
 25. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,706
  1,171
  16 Јуни 2010
  Машко
  Исто и со Vega Frontier, едино што е убаво кај картичката е плавиот оклоп хахахахахахаха
   

Сподели

Вчитување...