1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD/Radeon - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 18 oктомври 2013.

 1. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  232
  133
  17 Јануари 2013
  Машко
  New leak
  [​IMG]

  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   
  На PC_GAMER и ТАТА_МАТА им се допаѓа ова.
 2. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,394
  1,528
  25 Март 2013
  Машко
  Истотака Ryzen 3000 процесорите и Нави графичките се презакажани да бидат во продажба дури од септември. Како проаѓа времето се пореални ми изгледаат табеливе
   
 3. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  557
  765
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  нема шанса нави да е појака од радеон 7, нави ке биде сеуште на ГЦН, без хбм2, а и тешко да има 64 ЦУ, на 7нм, а цената да му биде 500. Пореално е дека ќе ги рециклираат јадрата од ПС5, и хБокс.
  Мислам дека нави 20 нема да постои. Додека пак нави 10 и 12 се веќе очекувано и реално нешто.
   
 4. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,394
  1,528
  25 Март 2013
  Машко
  -Радеон 7 излезе во 5000 примероци и само сакаат да покажат дека можат да се носат со Нвидиа. Кога ќе ја подразработат 7 нм технологијата, логично е да извадат подобра графичка по една година т.е Нави 20 да постои
  -Нави 10 ќе биде на ГЦН и без хбм2, но амд потврдија дека не е исклучена можноста да имаат графички и со хбм2 и со gddr6. Ако ја погледнеш табелата под vram има празни места за Нави 20
  -За цената од $500 е чудно и никој не може да знае, но Нвидиа со години ги пумпа цените што заборавивме која е нормална цена за графичка
   
 5. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,275
  1,020
  2 Јануари 2012
  Машко
  Се изначекав за рајзен 3000. Требаше да си купам конфигурација во декември зафркаваат ептен работа со рилисов.
   
 6. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  557
  765
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog

  View: https://www.youtube.com/watch?v=PRz4U9GrM2w
  Гледај го видеово и ќе ти стане јасно што е во преден план кај АМД, гејминг графики, воопшто не им се во план. А воедно Лиса и кажа дека веќе извадиле хај енд графика, ќе се фокусираат на мид рејнџ. Парите не се во Хај енд маркетот, туку во дата центри, процесорска моќ и гротото на гејмери се во мид рејнџ класа. Радеон 7 сеуште е на залиха секаде, тоа со 5000 примероци е чиста лага. Само 2-3 фарми за мајнинг на реддит имам видено што имаат купено над 1000 карти радеон, и тоа со слики.

  ако те мрзи цело видео да го гледаш 10:20 стамп ти е каде кажува дека нема да биде нави хај енд
   
 7. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,394
  1,528
  25 Март 2013
  Машко
  Повеќе од јасно ми е што е во преден план - рајзен 3000, дата центри, Нави 10, конзолите- тука се парите, она што јас ти го зборам е дека после сето ова, за нешто помалку од година ќе излезе Нави 20 или како и да ги викаат тогаш.

  Многу отидовме во што би било кога би било за година од сега. Нека ги сработат овие работи како што треба па ќе видиме
   
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,762
  11,791
  23 Јануари 2008
  Манга
  AMD Navi RX 3080, 3070 Price & Performance Leaked, RTX 2070 & 2060 Rivals at $499 & $399

  Тој што чека ефтини AMD картички со перформанси на NVidia ќе си остане со прстот во уста или на друго место од позади...
  Ако ова е конечна ситуација, тогаш стварно не гледам поента зошто воошто и да се чекаат Navi картички од AMD, исто така не гледам поента да се распродаваат графичките картички на nVidia 1070 и побрзи. Претпоставувам дека 1080 ќе биде поефикасна од 3070, а ќе има исти перформанси.

  Како и да е, многу шупачки и идиотски од страна на AMD, особено именувањето кое има за цел да ги доведе во заблуда купувачите така што ќе мислат дека 3080 е наводно подобра од 2080....Нека јадат г*мна нема ниедна картичка да им купам ни препорачам.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  994
  606
  8 Август 2017
  Машко
  Мислам дека правата борба на АМД е во буџет сегментот, посебно сега после мајнингот не знам зошто се трудат да продаваат во хај енд сегментот, каде што немаат некоја голема закана, ова го знаеш секако и самиот, од твојот оглас каде што РХ се проадава 4300 а 1050Ти за 5800. Така да доволно е да извадат конкурент на 1660 за ОК цена и тоа е тоа.
   
  На PC_GAMER и gOJDO им се допаѓа ова.
 10. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,394
  1,528
  25 Март 2013
  Машко
  Ај за перформансите некако ќе голтнам, ама каде со овие цени. Графичка што е нешто побрза од 2060 за цена поскапа од 2060. Ова повеќе личи на рифреш на Nvidia отколку револуција на АМД.

  Другата работа е што веќе полека се потврдува дека АМД графичките ќе бидат побучни и ќе им треба повеќе напојување.

  Истотака сакам да верувам дека намерно си играат со "leek"-ови и потоа ќе излезат победнички со поефтини цени, ама премногу долго време им треба.
   
  На PC_GAMER и gOJDO им се допаѓа ова.
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,762
  11,791
  23 Јануари 2008
  Манга
  Не е тоа хај енд туку мид рејнџ. Се трудат затоа што во спротивно ќе пропаднат. Разликата меѓу RX570 и 1050TI од мојот оглас е тоа што втората грее и троши помалку од пола од првата, работи без дополнително напојување, има гаранција уште 10 месеци, но многу побитно е тоа што е многу повеќе барана од корисниците.

  Така, но нешто тешко им оди. Конкурент на 1660 е RX590 која троши и грее двојно повеќе. Практично неоправдана е малата разлика во цена за компромисот кој треба да се направи со RX590 во однос на 1660.
   
  PC_GAMER, Enquito и на GGTT1 им се допаѓа ова.
 12. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  994
  606
  8 Август 2017
  Машко
  Мораат да поработат на потрошувачката, незамисливо е картичка од рангот на РХ 570 да повлекува дури и до 300W под лоад, кога во реалноста има 1650 која може да работи и до 75W без дополнително напојување.
   
 13. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  232
  133
  17 Јануари 2013
  Машко
  Сеуште верувам дека нема да се изглупираат со вакви цени и ќе ми се исплати чекањето.

  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   
 14. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  232
  133
  17 Јануари 2013
  Машко
  Веројатно најблиску до реалноста која ќе ја дознаеме за 3 денови.[​IMG]

  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   
  На ТАТА_МАТА му/ѝ се допаѓа ова.
 15. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,189
  1,590
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Според овој LINK ќе биде одприлика 500 долари појакиот модел што ќе биде со перформанси во реон на RTX2070 / RTX2080.
  Инаку прочитав негде на гуру3д форумот дека нави и вега го работеа два тима паралелно па кога завршија со вега тој тим им се придружи на нави девелопмент тимот.
  Јас сум оптимист дека нема да троши и грее како вега најмногу ради GDDR6 но сепак како што кажа gOJDO ќе гледаат да биде price/performance алтернатива на RTX по цена на ефикасност и поголема потрошувачка.
   
 16. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,394
  1,528
  25 Март 2013
  Машко
  Ако табелата е вистина, нема ништо спектакуларно. Ако ја земеме RX 3070 на пример

  1. Прво е маркетиншки трик и нема никаква врска со перформансите на 2070

  2. Со перформансите е околу 1660ti која во Анхоч е моментално е 20 000 денари, и ако на споменатата цена погоре од 250 долари се додаде маржата на Анхоч- иста цена ќе дојде.

  3. Нвидиа пушти деновиве најава за ''something Super" и треба да биде благо подобрување на постоечките карти за нешто поефтина цена

  Заклучок-со овие шпекулации е многу врева за ништо
   
 17. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,580
  4,405
  23 Јуни 2015
  Машко
  Ти мора да работиш во Анхоч. Знаеше за процентот на сервисирани уреди, сега и за маржата. Дај барем некој попуст за нас форумџииве. :)
   
  На ТАТА_МАТА му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,394
  1,528
  25 Март 2013
  Машко
  :) Нема врска. Само ги споредувам почесто цените кај нас и во странство.

  Он топик- врз основа на табелата погоре, 3070 би била 1000-2000 поефтина од она што моментално е 1660ти што пак е многу врева за ништо
   
 19. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,017
  4,034
  18 Септември 2013
  Машко
  EPYC го прави најскапото од Интел да изгледа као трактор.

  Radeon RX 5700 у еден бенчмарк кој го покажаа е подобра околу 10% од 2070... така шоооо ако продолжат така со RX 5800 и ако имаат дури и RX 5900 модел - можда ќе се и у high end компетитивни. 10 јуни ќе знаеме цени, или од leaks ако има пред тоа.

  ASUS ќе имале 30 плочи за новите Ryzen процесори... WHAAA!?

  EDIT:
  OMG!!! 3700X = 65w

  ШЕЕСЕТ И ПЕТ ВАТИ!!! 18% подобри перформанси од 2700X а само 65W!!!

  EDIT:
  3800X малце ме разочарува, само 4.5 гигахерци, на ниво со 9900К наводно, 105W ... не знам очекував 5GHz

  EDIT:
  Океј, 3900X = 12 јадра 24 нитки, 105W и 4.6GHz boost. Ако се клокаат сите овие до 5 гигахерци под воздух без многу потешкотии и превисоки температури - мислам дека интел ќе биде катастрофа избор годинава.

  EDIT:
  3700X - $329
  3800X - $399
  3900X - $499

  со цениве искинаа мислам, R.I.P Intel

  upload_2019-5-27_5-49-42.png

  EDIT: Еве и за R5 цени!

  upload_2019-5-27_5-55-31.png
   
  Последна промена: 27 Мај 2019
  PC_GAMER, ТАТА_МАТА и на Tomashevski.Aleksandar им се допаѓа ова.
 20. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,394
  1,528
  25 Март 2013
  Машко
  Од претходните leaks, Ryzen 5 требаше да биде тој со 8 јадра и 16 треда, а не Ryzen 7.

  Ама и Амд не пијат нафта, знаеа дека и вака го имаат најдобриот сооднос цена/перформанси и само R5 ги издадоа како R7, R7 ги издадоа како R9 итн.

  Сега за сега одлично изгледа
   
  Sludge.Factory, Arkturus и на goce03 им се допаѓа ова.
 21. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  151
  158
  14 Септември 2016
  Машко
  Озбилно 5-ките се со 3 мега кеш?
   
 22. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Samsung and AMD are entering into a multiyear strategic partnership to enable Samsung to utilize AMD’s host of patents and IP relating to video and graphics accelerators. Samsung LSI, the business unit of the Korean electronics giant is the chip design and fabrication arm of the company and its SLSI that is contracting with AMD to utilize RDNA tech to power its future mobile GPUs.

  AMD And Samsung Announce Partnership - Radeon Coming To Your Smartphone?
   
 23. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  232
  133
  17 Јануари 2013
  Машко
 24. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  557
  765
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Adreno mobile gpu, беше дивизија на радеон со дислексични размешани букви. Штета се одвоија од амд, можеше со тие профити да се произведе у подобра декстоп карта
   
 25. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,762
  11,791
  23 Јануари 2008
  Манга
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...