1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD/Radeon - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 18 oктомври 2013.

 1. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,391
  3,717
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ако биле исплатливи за мајнинг тогаш немало ни сеа да се продаваат 580ките , односно наглиот одлив на графики.А па камоли да купуваат Нави 10ки за мајнинг. Еднаш човек се изгорел 2600е на ригови со 580ки , за втор пат ке се задума многу добро.
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 2. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,271
  1,718
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Ако копа колку две 580-ки тогаш ќе се примамливи за мајнинг за таа цена ... плус риговите ги продадоа некои но сеуште има доста ригови, само ЕТХ има 50 тера ...
   
 3. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,391
  3,717
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Никогаш нема да копа колку 2 580ки а да биде по цена на една 580ка нова по тогашна цена од 400е. За 20% повеќе може да бидаат појаки во сличниот ценовен ранг . Ги следам активно амд активностите со картиве. Почнуваќи од 7970. Секоја најава за појаки карти за гејминг резултираше со 10-15% појаки чипови.
   
 4. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,271
  1,718
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Па затоа прво реков дека цените се нереални, ако Vega VII е 700 долари тогаш Нави со ист број на CU (56) нема теоретски шанси да биде 330$.
  Плус ќе имаат додатни шејдери за подобар реј трејсинг и AI така бројот на транзистори ќе биде уште поголем од Vega VII.
  За тоа колку ќе копаат не се знае бидејќи не сме виделе како АМД јадрото ќе се покаже со GDDR6 комбинација, кај нвидиа е некаде +20~30%.
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Avid

  Avid
  Guru

  4,164
  6,203
  21 Јануари 2009
  Човек не се гори од тоа колку платил за ригот за мајнање туку се гори од состојбата на биткоинот на берзата.
   
 6. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,470
  1,154
  2 Јануари 2012
  Машко
  како да проверам дали е сменет биос на rx580?
   
 7. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  711
  1,045
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  пушти нека копка, ако вади над 28мхс сменети се страпови. Можеш преку гпу-з да провериш клоковите и другите информации :)
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,470
  1,154
  2 Јануари 2012
  Машко
  Не знам како се прави ова, земав графичка само ме интересира дали е сменет биосот да знам дали треба да го менувам назад.
   
 9. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  832
  281
  18 ноември 2013
  Машко
  Ако стварно имаш потреба од сток биосот смени го, инаку јас работам две rx570 во crossfire со мајнинг биос без проблем.
   
 10. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,470
  1,154
  2 Јануари 2012
  Машко
  Мајнинг биос не смета за гејминг?
   
 11. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,391
  3,717
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Досеа како си гејмал или сурфал на нет ?
  Мајниг биосот на нив е исто ко downclock за помала потрошувачка . За 10-15% е послаб од фабричкиот и скоро неосетни разлики наспорти оригиналот . А воедно и подолготрајно.
   
 12. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  711
  1,045
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  не смета воопшто, само провери во адреналин, гејминг, глобал сетингс дали ти е на графика или компјут. Стави на графикс и гурај
   
 13. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,470
  1,154
  2 Јануари 2012
  Машко
  Ја немам ставено графичката сеуште во компјутер затоа и прашувам.
   
 14. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,391
  3,717
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ставај и фурај си. Како што ти рекоа погоре провери си во амд сеттинзите за компуте и гејминг.
   
  На DarthJe5us му/ѝ се допаѓа ова.
 15. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  903
  1,550
  20 Јануари 2015
  Машко
  Релативно лесно и брзо се флешнува биосот, можеш да го вратиш оргиналниот биос, ако евентуално имаш проблем или едноставно не го сакаш копачкиот биос.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,042
  629
  8 Август 2017
  Машко
  Со ваква потрошувачка морално е да се флешне биосот, за некоја разумна да речеме испод 200W.
  upload_2019-4-26_21-14-24.png
   
 17. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,658
  1,086
  28 ноември 2015
  Машко
  1300 core 1050 mv 2000 mhz memory 1050 mv stable. - 50 watts.
   
  На Enquito му/ѝ се допаѓа ова.
 18. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  832
  281
  18 ноември 2013
  Машко
  Немам никаков проблем во гејминг исто е како со обичен биос, а имаш можност за побрза меморија вака.
   
 19. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Абе види, различните RAY tracing енџини, дури иако се оптимизирани за nvidia, не даваат сите исти резултат...така да, тоа ми е муабетот, не даваат сите RAY Tracing енџини, исти резултат.
   
 20. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,658
  1,086
  28 ноември 2015
  Машко
  Мајнинг биос не е само за мајнинг.
  Биосот му се сменети тајмингот на меморијата за поголем проток. Прв вакво нешто што сум читал го има направено slith за r9 290 каде што добиваш 5-10% повеќе мемориски проток што резултира во подобри перформанси. Ако одиш во watt man на амд имаш опција аждс бираш тајминзи. Нешто што Nvidia го нема.
   
 21. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,271
  1,718
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Мајнинг биос не ги подобрува гејминг перформансите особено не кај RX направете споредба ќе видите, јас имам тестирано но за жал ги немам тестовите при рака, тоа што се менува внатре е волтажата за да се намали потрошувачката и аксес тајминзите на меморијата поточно само некои кои се битни за подобар хешинг.

  Има различни начини како се едитираат биосите за да дадат подобар хешрејт некои каде што се сменети само тајминзи за меморијата можат без проблем да се користат и за гејминг но има некои биоси кои се доста многу модифицирани и во такви случаи имам видено дека и драјверот не ги препознава понекогаш па мора некој печ да се инсталира или сум приметил доста проблеми со игри како Дота2 пример каде одеднаш драјверот се ресетира и слично.

  Ако работи без проблем немам ништо против мајнинг биос да се користи но при прв проблем би препорачал да се врати оригиналниот, некои како XFX имаат по свич за два биоса па кај нив е многу лесно.
   
 22. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,419
  13,518
  23 Јануари 2008
  Манга
  AMD's Navi GPUs Confirmed to Retain GCN Design

  Каков fail...Navi е GCN, поточно Vega на 7nm со gDDR6 меморија и евентуално некој твик. Ќе грее и ќе троши повеќе од RTX2080TI, а ќе има перформанси ко RTX 2070.
   
  toplel, Gaston и на Sukhoi им се допаѓа ова.
 23. Nick192

  Nick192
  Gaining Experience

  63
  53
  4 Април 2018
  Машко
  Но цена од 250 долари?

  Испратено од SM-G950U1 преку IT.mk форум апликација
   
 24. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,419
  13,518
  23 Јануари 2008
  Манга
  колкава ќе е цената ќе видиме, а исто така ќе видиме и кога....250 долари некад е многу релативна цена
   
 25. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,419
  13,518
  23 Јануари 2008
  Манга
  AMD Confirms Navi GPU Launching In Q3 2019

  Со други зборови Navi ќе биде RX Vega со 40CU (2560SP) клокнати на 1800~1900MHz и 8GB 256bit gDDR6 меморија. Согласно ова, перформансите очекувам да бидат на ниво на RTX2060, а потрошувачката на ниво на RTX2080 или повисока. Практично ќе биде поефтина алтернатива на RTX2060 која грее и троши многу повеќе, исто како што RX580 е поефтина алтернатива на 1060 6GB, која троши и грее многу повеќе.
   
  На toplel му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...