1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD r7 2700 + Asus Prime B350-Plus

Дискусија во форумот 'Продавам' започната од spiritBreaker, 17 Август 2018.

 1. VerifiedUsers Overlay
  spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,761
  3,204
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Се продаваат компонентите од насловот.

  CPU Amd Ryzen R7 2700
  MOBO Asus Prime B350-PLUS

  процесорот е земен од Анхоч, со 1 год гаранција е, комплет пакување, со гарантен лист со се. Користен е 2 месеци одприлика, уште околу 10 месеци преостаната гаранција. моментално се вози на 4.05GHz, на одприлика 1.36V

  Матичната е земена од сетек, мислам дека е со 2 години гаранција, апдејтирана на последен биос, комплет со се што си доаѓа со неа.

  Се продаваат ИСКЛУЧИВО ВО КОМПЛЕТ, би се делеле во случај да се пријават двајца да ги земат во исто време.

  Цена на комплетот 19 000 ден ФИКСНА, или поединечно 14 500 за процесорот, 4500 за матичната. Без замени.

  контакт тука или во пп, сеедно
   
  На Maurelie му/ѝ се допаѓа ова.
 2. VerifiedUsers Overlay
  spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,761
  3,204
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  се повлекуваат од продажба, си останувам со нив :) во друга тема ќе објаснам зошто :)

  може клуч на темава
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 3. VerifiedUsers Overlay
  gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,393
  13,456
  23 Јануари 2008
  Манга
  Сигурен си дека не сакаш i7-9700K? Со з370 матична(може и половна) нема да чини повеќе од 25К заедно. Ќе се клока на 5.5GHz без проблем и ќе го избрише патосот со секој оверклокуван рајзен 7 во сите апликации и игри познати на човештовото.
   
 4. VerifiedUsers Overlay
  spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,761
  3,204
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Во моментов не. Освен за игри, имам и виртуелки шо ги користам за hadoop, така да процесоров сега за сега ми врти 1 мастер со 8 нодови (виртуелки) без проблем и без сецкање. Ако 9700к е иста комбинација 8 јадрасо 16 треда, би го разгледал како нареден апгрејд
   
 5. VerifiedUsers Overlay
  ARMac

  ARMac
  Орган

  6,189
  7,105
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  8c/8t ќе биде кога ќе искочи наводно на 1ви октомври и ако го донесат одма.
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 6. VerifiedUsers Overlay
  gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,393
  13,456
  23 Јануари 2008
  Манга
  8c/8t кои клокнати на 5.5GHz ќе го ќофта рајзенот шо го имаш клокнат колку што може стабилен 24/7.
   
 7. VerifiedUsers Overlay
  spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,761
  3,204
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  8 треда, колку и да се клокнати, се малку. За она шо го прам, ми требаат повеќе тредови, така да 8 ми се малку. Накратко, core count matters. Да, можам да асајнувам нов vcpu, кога се исполнети сите тредови, ама по цена на перформанси. Универзално правило е. Не ти е издржан аргументот дека 8 треда, ма колку и да се клокнати, ќе бришат патос на 16 треда. Во тој случај немаме потреба од зеони и тредрипери нели? Ќе беше доволен i7 8700к.
   
 8. VerifiedUsers Overlay
  gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,393
  13,456
  23 Јануари 2008
  Манга
  Избери апликации во кој сакаш да споредуваме. Кога ќе изелзе ќе купам 9900k кој има 8/16 јадра/тредови, ама ќе му исклучам ХТ и ќе споредиме.
   
 9. VerifiedUsers Overlay
  ARMac

  ARMac
  Орган

  6,189
  7,105
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не се работи за брзина во апликации него колку јадра т.е. cpu-а можеш да доделиш на виртуелни машини. 16 е дупло од 8, мада работеле и поспоро.
   
 10. VerifiedUsers Overlay
  spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,761
  3,204
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Ама чек сега, викаше 8 јадра со 8 треда ќе бришат патос со 8 јадра и 16 треда? Твои зборови се, и стој си на нив, а не превртувај дека си мислел на 8 јадра и 16 треда :) not cool man, not cool
   
 11. VerifiedUsers Overlay
  gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,393
  13,456
  23 Јануари 2008
  Манга
  Читај, ќе исклучам ХТ(хајпер тридинг) за да бидат 8 јадра и 8 треда.
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 12. VerifiedUsers Overlay
  spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,761
  3,204
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Ќе крашни на тој лоуд ко сува пиперка :)
   
 13. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  246
  276
  9 Јануари 2015
  Горе сугерираш 9700 а тука ќе се тркаш со 9900 :)

  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
 14. VerifiedUsers Overlay
  spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,761
  3,204
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Епа то е то шо го кажав погоре :) муабетов ќе испадни на крај: ќе земам 18 јадрен зеон и ќе исклучам ХТ :)
   
 15. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,707
  2,313
  14 Декември 2010
  Машко
  Горе доле ќе симулира 9700K со исклучен HT, разликата е во 16MB L3 кеш кај 9900K спрема 12MB (за да се осети во случајов бара поспецифични сценарија а и не е голема разликата, нека каже @spiritBreaker повеќе за ова) а очекувам и подобар бин па во просек да бидат нешто подобри оверклокери.
   
 16. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  425
  236
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  8c/8t intel ke bide pobrz od 8c/16t amd kako sto bese phenom x4 4c/4t pobrz od i7-4c/8t
   
 17. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,707
  2,313
  14 Декември 2010
  Машко
  Кога и во кои ситуации бил Phenom II побрз од i7 9xx/8xx?
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 18. VerifiedUsers Overlay
  spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,761
  3,204
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Сепак, станува збор за виртуелки, а не за гејминг. 16 наспроти 8 треда и те како имаат импакт врз перформанси кога се возат виртуелки.
   
 19. VerifiedUsers Overlay
  gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,393
  13,456
  23 Јануари 2008
  Манга
  Последна промена: 25 Август 2018
  На EnableSTAT97 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. EnableSTAT97

  EnableSTAT97
  Gaining Experience

  345
  146
  4 Јули 2011
  Машко
  Очекувано беше да е подобар од 8700к (ипак 2/33% повеќе јадра има). Само очекував ~2000 cinebench мулти да извади (ипак по некоја логика 8x250cb=2000cb). Иначе 35% single core e разлика меѓу coffee и ryzen 2 (од таму и преформансите во игри во полза на интел, а и во секоја друга апликација моментално).
   
 21. VerifiedUsers Overlay
  gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,393
  13,456
  23 Јануари 2008
  Манга
  Во сингл трид сите ресурси(кешови и рам меморија, нивниот капацитет и расположлив пристап и проток) се на располагање на еден трид. На мултитрид истите тие ресурси се делат на повеќр трида, па со тоа се намалува ефикасноста. Кај 8700k дополнително поради уклучен HT се шеруваат дел од ресурсите и се губат дел од перформансите, т.е. 3-5%. Па така 8700k на 5.5ghz има од 230-240 поени. Дефинитивно 9700k ќе биде бестбај процесор без нeкаква конкуренција од АМД во перформанси и за парите. За гејминг ќе гази!
   
  На toplel и EnableSTAT97 им се допаѓа ова.
 22. EnableSTAT97

  EnableSTAT97
  Gaining Experience

  345
  146
  4 Јули 2011
  Машко
  Знам дека се делат ресурсите ама пак до сега разликата беше ~5% (за cinebench зборвам) на процесори без HT/исклучен HT (претпоставувам некој процент и ради оперативен систем кој работи во позадина). Овде е скоро 10% затоа ми беше чудно (можеби поради поголемиот број на јадра).
   
 23. d0sada

  d0sada
  Gaining Experience

  162
  120
  18 Февруари 2016
  Програмер/Студент
  Нешто смрди со мулти тредот. Вадам 1900 цинебенч со r2700x na 4.2 ghz so 16gb ram na 3400 cl16

  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
 24. VerifiedUsers Overlay
  spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,761
  3,204
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  2700 e, не е 2700х
   
 25. d0sada

  d0sada
  Gaining Experience

  162
  120
  18 Февруари 2016
  Програмер/Студент
  Koj ? Зборам за мојот наспроти, 9900х од горенаведениот пост. Што вади тука негде на 5.5 на сите јадра.

  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...