• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

AMD Puma спремен да нападне!

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Give Intel a taste of the cat
cougar20js7.jpg

AMD објави додатни информации околу Puma, најновата платформа за преносни компјутери кои ги очекуваме за неколку недели....
AMD објавува дека повеќе од 100 различни лаптоп-и ќе бидат испорачани со потполно новиот Puma chipset. Најновите информации доаѓаат од Џон Тејлор од одделот за графика во AMD кој не го крие своето воодушевување од новиот производ.
Главниот адут за продажба на Puma-та, која се состои од Griffin процесор (новиот Turion X2) и 780G чипсет, е Hybrid Graphics (which basically lets an integrated GPU does the low-powered 2D and 3D work while a discrete GPU chip does the donkey work). Тука има Hypertransport 3 bus за проток на податоци со брзина од 2.6GB/s меѓу процесорот и чипсетот како и power management system кој ги гасни одредени сегменти од чипсетот на неколку милисекунди за да се заштеди секоја капка енергија.
This Hypertransport stuff is something that AMD has been giving Intel a good kicking with. It has been around for ages and Chipzilla is only just catching up.
:)

Итегрираната графика е потполно DirectX 10 компатибилна.

Сето ова би значело дека ќе имаме подолг живот на батеријата и доволна количина на енергија за гејминг уживање.

780G поседува и H.264 акцелерација која овозможува гледање на Blu-ray филмови на послаби процесори со помала потрошувачка на енергија.
Не е за занемарување нити фактот дека Puma-та е двапати побрза од Интеловите интегрирани графики....

Најверојатно првиот AMD Puma ќе се појави на Computex во Тајван на почетокот на Јуни.

Извор: The Inquirer, Neowin.net
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
AMD rullzzzzz! :bravo:
:wohoo:

Ќе мора да присоберам пари и да си купам една ваква "мачка".
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.811
84
Топ ако купам лаптоп ќе гледам Пума да биде

ПС а процесорот 64 или 32 битен е?
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
saaf.mk
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Уфф :bravo: за АMD ова е екстра :potenje:
 
M

Mr.Alien

Гостин
МУАХАХАХАХАХААААААА!

Какви Пуми, какви мачки......какви напади.
Немаат доволно големи нокти и заби за ИНТЕЛ!!! :pP
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
МУАХАХАХАХАХААААААА!

Какви Пуми, какви мачки......какви напади.
Немаат доволно големи нокти и заби за ИНТЕЛ!!! :pP

True, true... но да се надеваме дека ќе може на некој начин да му парираат и да не дозволат комплетен монопол на Интел.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Монопол не е во интерес на никого, најмалку на нас купувачите. Да се надеваме.....ама, се сомневам.....:ermm:
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Ovie od AMD se dobri ama onie od Intel se najdobri:p ako rabotat kako sto treba i da drzat pristapni ceni ke si dojdat na svoeto
 

SpiderAMD

Intern
20 мај 2008
6
0
Mojot Acer 7520g so nvidia 8600 gs dava super performansi plus overclokuvana mi e grafickata preku bios i mozam da go overclockuvam procesorot preku ntune amd turion x2 od 2.0 do 2.4 ghz a znam deka moze poveke so pogolemi voltazi samo neznam kako da go napravam da go editiram biosot da mi gi otvori i tie moznosti sto se zakluceni.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Oчигледно оваа пумава ќе остане оскубана мачка кога во лаптоповите ќе влезе новиот НЕХАЛЕМ....:rolleyes:

Аууу, знам дека ниски удари болат, но не можам да бидам џентлмен па да се воздржам од нив!
coochy coochy koooo :pP
 
M

Mr.Alien

Гостин
Не, ама нема капацитет да одговори. Жално, но вистинито....:plachko2:.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Па... добро нема капацитет да одговори, затоа сега се засилуваат на полето на графиката.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Да, ама пак на тоа поле nVidia не им дава око да отворат:p.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.408
Мислења
900.218
Членови
32.119
Огласи
503
Најнов член
CilCil
На врв Дно