• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проценка AMD конфигурација

  • Ја почнал/а темата
  • #1

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,254
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Една проценка, колку можам да се надевам па да удрам математика.

1. CPU AMD Ryzen7 - 2700x или Ryzen5 - 2600 (комбинација со @Astro)
2. CPU Cooler Deepcool Neptwin v2 или сток AMD wraith prism - по желба
3. MB Gigabyte B450 aorus elite
4. GPU XFX Radeon 580 - 4GB
5. RAM 2x8GB HyperX Fury Black (16GB)
6. NVME Gigabyte 256GB
7. SSD Kingston A400
8. PSU Sharkoon Silentstorm Icewind Black 750W (полумодулар)
9. Case Gigabyte C200 Glass со 6 вентилатори deepcool

Матичната, рамот и дисковите се под гаранција. Компјутерот е тивок мене во дневна ми е (непушачка просторија итн итн). Сите пасти се тазе Arctic 4mx од пред месец и пол, а од тогаш не е ни упален. Сите вентилатори се контролираат од биос освен предните 3 кои се silent.

Би преферирал цел да оди, но ако има заинтересирани за повеќе делови може да се договориме.

Сори за сликите, треба скроз да го отштекам за да го извадам, а не ми се прави тоа сега за сега.

1627862230865.png

1627862256397.png

1627862273785.png

1627862312971.png
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
Една проценка, колку можам да се надевам па да удрам математика.

1. CPU AMD Ryzen7 - 2700x или Ryzen5 - 2600 (комбинација со @Astro)
2. CPU Cooler Deepcool Neptwin v2 или сток AMD wraith prism - по желба
3. MB Gigabyte B450 aorus elite
4. GPU XFX Radeon 580 - 4GB
5. RAM 2x8GB HyperX Fury Black (16GB)
6. NVME Gigabyte 256GB
7. SSD Kingston A400
8. PSU Sharkoon Silentstorm Icewind Black 750W (полумодулар)
9. Case Gigabyte C200 Glass со 6 вентилатори deepcool

Матичната, рамот и дисковите се под гаранција. Компјутерот е тивок мене во дневна ми е (непушачка просторија итн итн). Сите пасти се тазе Arctic 4mx од пред месец и пол, а од тогаш не е ни упален. Сите вентилатори се контролираат од биос освен предните 3 кои се silent.

Би преферирал цел да оди, но ако има заинтересирани за повеќе делови може да се договориме.

Сори за сликите, треба скроз да го отштекам за да го извадам, а не ми се прави тоа сега за сега.

Погледнете го атачментот 102934

Погледнете го атачментот 102935

Погледнете го атачментот 102936

Погледнете го атачментот 102937
Kingstonot ne pise kolkav e, pa zedov 250ka.

Po nekoi kalkulacii mi izleze okole 32-35K zavisi so koj procesor.

Sent from Телефон using Tapatalk
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,254
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
  • Ја почнал/а темата
  • #5

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,254
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ок, многу луѓе пишаа за делови па да објаснам.

Гаранциите ми се поделени, на нив има повеќе делови како на пример меморија+матична. Неможам на тој што сака да ја купи меморијата да му дадам гаранција, а на плочата или процесорот не.

Плус имам и други делови што не се продаваат на истиот лист. Затоа кога ќе оди, ќе оди комплет.

Фала @marv за проценката, сега за сега нема да го продавам. Најверојатно тоа ќе биде кон крајот на Септември, ќе отворам оглас.

Инаку имам друг ПЦ со R5 2600, затоа не ми одговара замена со доплата. Ми треба 8/16 процесор, башка прв @Astro се понуди.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,351
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно