1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD конфигурација до ~40 000 МКД

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од thinking_in_binary, 3 Јуни 2020.

Тагови:
 1. thinking_in_binary

  thinking_in_binary
  Intern

  9
  4
  6 Декември 2019
  Машко
  Компјутерот ќе се користи за интернет сурфање (Chrome & Firefox со инсталирани разни екстензии, истовремено пуштени повеќе табови), Photoshop, разни програми кои најголем стрес ставаат на процесорот, гејминг (CS:GO) и MS Office.
  Приоритет на компјутерските компоненти ми е:
  1.процесор,
  2.RAM (16GB, за некоја година ќе биде надграден на 32GB),
  3.SSD,
  4.пристојно напојување,
  5.графичка карта и
  6. матична плоча. Не планирам да правам оверклок на процесор.
  ~250 GB storage е сосема доволно, но слободно предложете побрзо SSD кое е NVME М.2.
  Изгледот на куќиштето е сосема нерелевантен. Би било добро да има филтри за прашина, имањето RGB осветлување не го сметам за никаква предност.

  Моментално сите делови се од Нексио.
  Уште еднаш, буџет од околу 40 000 денари.
  CPU: AMD RYZEN 5 3600 - 11 700 МКД
  GPU: GIGABYTE GTX1650 SUPER OC 4GB GDDR6 - 12 250 МКД
  RAM: G.SKILL Aegis F4-3000C16S-16GISB 3000MHz (1x16GB) - 4 390 МКД
  SSD: M.2 256GB HYNIX BC501 M.2 NVMe PCIe HFM256GDJTNG-8310A - 3 000 МКД
  MB: ASROCK AM4 B450M-HDV - 3 900 МКД
  PSU: 600W RIOTORO BUILDER EDITION, 80+ WHITE, PR-BFX600-EU - 3 400 МКД
  CASE: RIOTORO ATX MID-TOWER CR100BE, USB3.0, Black - 1 970 МКД
  Што би промениле во оваа конфигурација?
  Свесен сум дека постојано на пазарот излегуваат нови и подобри компјутерски компоненти, но ќе морам куќиштето да го склопам овие неколку денови.
   
  На shifty и Arkturus им се допаѓа ова.
 2. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  Само матична подобра земи се друго е добро избалансирано.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
 3. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,393
  2,246
  13 Јануари 2014
  Машко
  Ако планираш да докупуваш RAM тек за "некоја година", земи 2x8GB плочки наместо 1x16GB, и земи плоча со четири слота за RAM. Мислам дека видов на форумов да ја препорачуваат Gigabyte B450M-DS3H. Во Анхоч ја имаш за 600 денари повеќе од ASRock-ов што ја гледаш. Исто, пробај барем 3200MHz наместо 3000MHz. Остатокот би рекол дека е океј.
   
  MadBuldog, Astro и на goce03 им се допаѓа ова.
 4. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,211
  4,067
  5 Декември 2009
  Машко
  На Avid и fuzzjaw им се допаѓа ова.
 5. Avid

  Avid
  Guru

  4,627
  6,978
  21 Јануари 2009
  Луѓето сакаат да имаат некаков контакт, допир со други лица. Да се чувствуваат дека некој е вложен во нивната нова авантура на склопување компјутер. Сакаат да споделат со останатите, сакаат да расправаат и да уредуваат финеси. Сакаат да добијат повратен одговор дека го направиле вистинскиот избор. Сакаат да бидат пофалувани.

  Ништо од набројаново не го овозможува читање на тема која е kinda read-only...
   
  На TATA_MATA, Gaston, windows8 и уште 9 други им се допаѓа ова.
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,776
  9,421
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  @thinking_in_binary ова братче, ова. И земи Samsung 250Gb 970 EVO NVME драјв, само тоа.
   
  goce03, MadBuldog, thinking_in_binary и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. Psycore

  Psycore
  On your way to fame

  535
  555
  12 ноември 2013
  Automation Tester
  Од погоре предлозите, 2х8GB кит земи, Samsung Evo 970 m.2. Мој плус предлог е да идеш со графичка на старо, за тие пари можеш да најдеш на форумов 1070ка 8GB. Јас слично направив пред 1 месец, се на ново, освен графичка.
   
  На idzek му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...