• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

AMD ќе се раздели на две компании?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139


Според последните информации, изгледа дека AMD ќе се раздели на две компании. Едната би развивала чипови а другата би ги произведувала.

TG Daily
пренесува дека дека ваквиот развој на (сеуште)неофицијалното вакво сценарио е многу веројатен, и тоа веќе уште во следните неколку недели. Досегашниот Претседател на компанијата најверојатно ќе го води производниот дел, во склад со Asset Light стратегијата, додека пак Asset Smart би управувала со развојот на нови производи, а би ја водел засега неиенувана личност.

Целта е да се постигне позитивно салдо на AMD, посебно во Asset Smart сегментот.

Извор: TG Daily
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,212
Мислења
858,231
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно