• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

AMD ја претстави новата платформа

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139


AMD и официјално ја претстави најавената мобилна платформа под називот Puma. Платформата се состои од двојадрен процесот Turion X2 Ultra (кодно име Griffin), мобилен чипсет серија 7 и Mobility Radeona HD од линијата 3000.

Чипсет AMD M780G содржи интегрирана графика Radeon HD 3200 со поддршка за DirectX 10, а во платформата се вклучени и неодамна претставените чипови Mobility Radeon HD 3400 и 3600, како и новите Radeon HD 3800. Следниот чип носи поддршка за DirectX 10.1, PCIe 2.0, HDMI, DVI и Display Port излези и поддршка за ATI Hybrid Graphics, што овозможува користење на интегрирана графика и дискетна графичка карта со преносник во CrossFire конфигурација за уште подобри перформанси.

Напредната технологија штеди енергија. AMD Enhanced PowerNow динамички ги гаси деловите од јадрениот процесор кога не се користат, додека ATI PowerXpress користи дискетна графичка картичка кога преносникот е приклучен на напојување или пак автоматски го префрлува интегрираното решение кога работи на батерии, што пак наводно дава уште дополнителни 90 минути работа.

Procesor Turion X2 Ultra (во моментот достапен во модели со 2; 2,2 и 2,4 GHz) поседува мемориски контролер оптимизиран за мобилна употреба, како и поддршка за HyperTransport 3.0. Преносниците кои се базираат на Puma би требало веќе да се достапни кај поголемите произведувачи на компјутери, како што се Della, HP-a, а cera и Asus.

Извор: ИДИВИДИ
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,770
11,075
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Оаооо темава ти е како враќање во иднината човече.
Мислам дека вакви лаптопи сега може да се продават по 3800 денари :D си држат цена бе види каква технологија :D

Кога ќе збориме вака за Рајзен кој знае што ќе има.
 

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
504
744
Скопје
Оаооо темава ти е како враќање во иднината човече.
Мислам дека вакви лаптопи сега може да се продават по 3800 денари :D си држат цена бе види каква технологија :D

Кога ќе збориме вака за Рајзен кој знае што ќе има.
Ако продолжиш да се нервираш по темиве - нема да дочекаш ни Рајзен 5.....
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
855,842
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно