• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

AMD го одлага издавањето на новите 2 Phenom процесори!

Статус
Затворена за нови мислења.

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
АМД го повлекува излегувањето на новите 2 Phenom процесори за сметка на четворојадрениот energy-saving 9100E процесор.

Во Ноември од АМД ги најавија новите Phenom 9700 и 9900 процесори требаше да бидат пуштени во продажба во првиот квартал од оваа година. John Taylor портпаролот на АМД за Computerworld изјавува дека ја повлекуваат промоцијата на овие два процесори за вториот квартал од оваа година.
Истовремено John Taylor вели дека во АМД се работи забрзано да се извади 9100E процесорот кој троши три пати помалку енергија отколку Phenom процесорите. 9100Е беше планиран да се пласира во вториот или третиот квартал од годинава но сега е во план да се испорача во овој квартал односно што поскоро.
Претходно бевме сведоци на одлагањето на Barcelona процесорите и се чини дека АМД повторно се соочуваат со проблеми.

Сепак Taylor вели дека во АМД се фокусираат на процесорите кои помалку трошат енергија и дека ова одлагање било во склад со приоритетите на компанијата, подобро да се одложи пуштањето во продажба отколку веднаш со пуштеањто да се соочиме со големи проблеми со новите процесори.

Се чини дека проблемите за АМД продолжуваат! :plachko2:

Извор: Infoworld
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
Со Амд изгледа работите стануваат се посериозни и посериозни.Одлагањето може да биде или од причината што е наведена или финански проблеми.Да се надеваме дека нема да дојде до пропаѓање на брендот
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Абе нека не ја тупат работата. Ги купија АТИ би требало да имаат пари да продолжат со работа. Јас чекам да излезат новите процесори па да видам што мазга ќе земам
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Абе нека не ја тупат работата. Ги купија АТИ би требало да имаат пари да продолжат со работа. Јас чекам да излезат новите процесори па да видам што мазга ќе земам

Сите викаат дека најголема грешка на AMD е купувањето на ATI. Многу е потешко да се војува на два фронта.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Не биди толкав оптимиста. За интеграцијата со ATi AMD вложи сопствен капитал, но тоа е само дел од вкупната сума. Остатокот го обезбедија банките, во вид на кредити. Нешто шкрипи, тоа е очигледно. Делумно можеби и од финансиски аспект, но не мора да значи.
Со оглед дека Phenom не донесе никаков драстичен скок и опасно приближување кон Intel, AMD вероватно го одложува појавувањето на новите Phenom модели (пак ќе потенцирам ВЕРОВАТНО) поради одредени модификации.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Па веројатно АМД се фокусира на четиријадрените процесори како што рече AMD_fan, па веројатно за сметка на овие процесори ќе излезат четиријадрените процесори кој Intel ги има извадено веќе некое време.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
Преостанува времето да каже како ќе се одвиваат работите.Можеби новите процесори што ги комплетира АМД ќе бидат успешно продавани и ќе го излечат АМД од проблемите
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
32
Како што вика Филип, можеби новите процесори ќе го извадат AMD од криза и ќе бидат добро продавани. Ама грешката ја напрај ја со тоа што го купија ATi. Сега неможат да се концентрираат само на една работа, ќе мора да работат и на процесорите и на графичките процесори и цл. Ама сепак мислам дека вреди да се почека.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,162
Мислења
879,389
Членови
30,796
Најнов член
Nuvectra Medical Reviews
На врв Дно