1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD FX-8320 ладење

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од CyberTm, 16 Јуни 2016.

 1. CyberTm

  CyberTm
  Gaining Experience

  448
  120
  21 ноември 2009
  Машко
  Земав вчера плоча ASUS M5A97 R2.0 и процесор AMD FX-8320. Го поврзав со неговиот stock кулер и приметувам многу загрева. При нормална работа, без уклучување на игрици температурата иде околу 65-70 степени. Барам совет каков ладилник да му земам до 1500 ден. и какво мислење имате конкретно за
  Cooler Deepcool Ice Wind Pro all Intel/AMD, дали ќе ми заврши работа
   
 2. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  304
  26 Јануари 2012
  Za nego ako ti e za tiho nema da pomines so 1500 den i ako nemas klima vo sobata. Inaku moze i Cooler Master TX3 da ja zavrsi rabotata, pokraj Deepcool ICE Wind, moj sovet e barem Cooler Master 212 Evo.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Creed_Bratton

  Creed_Bratton
  Gaining Experience

  285
  329
  6 Август 2007
  ТechGeek
  Тој процесор секако грее многу. Температури 60-65 се нормални за сток кулерот. Со било кој aftermarket ке осетиш разлика, прашање е колку сакаш да инвестираш. Ice Wind би требало да го чува под 60c.
   
 4. shifty

  shifty
  Модератор

  1,025
  1,350
  5 Септември 2009
  Петар, кулеров што го наведе погоре ќе ти брка работа. Како алтернативи имај предвид дека CM Hyper 212X во DDStore ти е на акција по цена од 1766 ден.
   
 5. Whisky Vishera

  Whisky Vishera
  Гостин

  Стави ли термална паста? За сток кулер тоа е превисоко на idle. Максимална температура на тој процесор е 65 - 70. Доколку земеш CM 212 или 412 нема да дигнеш повеќе од 45 при гејминг, гарантирано.
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  637
  367
  5 ноември 2013
  Машко
  Можеш да го контактираш @Govedo он го има истиот процесор па ке ти каже некој совет
   
  На Govedo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Sm0k3y25

  Sm0k3y25
  Баниран/a

  279
  235
  7 ноември 2012
  Машко
  Другарче има 8320ка на 4.4GHz со TX-3ка EVO и два вентилатори на него под 63C го држи (збориме за full load Handbrake/Premiere Pro encoding). Stock фрекфенција , до 50C.
  Брат му има 8350ка на 4.3Ghz со 212ка ЕVO со еден вентилатор - 60 температура. Stock frequency 49C.
  Преку лето мора отворен капак како и да е , но сепак овие кулери ја завршуваат работата. BOX кулерот, е правосмукалка, менувај веднаш. :)
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 8. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,015
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  И не заборавајте да ставате поквалитетни термални пасти, амд си има проблем не само со CPU чипови и температура, туку и со GPU чипови, кога сменив термална на GPU чиповите, ден и ноќ се мењаат работи...MX4 20 грамска имате за 1000 денари во Нексио компјутери...и мирна глава, мислам дека има и од помалите , поефтини се, се разбира...
   
 9. Govedo

  Govedo
  Gaining Experience

  67
  170
  29 Септември 2015
  Машко
  Filmmaker, Photographer, Graphic Designer
  Кај мене 8320-ката ми е на 4.3, користам Corsair H55, температура 35C на собна 24, максимум при гејминг 48, максимална при рендер е 59C, спие не мрда, а и секако добар проток на воздух во куќиштето и редовно чистење :)
   
 10. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,525
  23 Јуни 2015
  Машко
  Кажи ми кога ја чистеше старата паста беше "закоравена" или? Јас се мислам да менувам на 2те...пиши разлика во температури.
   
 11. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,015
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Има осетна разлика...не е закоравена туку пастата е од најлош вид, со најниски спецификации. Дисипацијата и е многу лоша и не ја пренесува топлината како што треба и чипот почнува да се гуши да ја шири топлината каде ќе и текне....
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,124
  1,265
  25 ноември 2014
  Не знам каква веза има амд со пастата на нереферентни амд картици
   
 13. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,015
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Нема никаква веза, меѓутоа кога ги спомна и тие се лоши, да додадам...
  (ако не примети, за процесори правиме муаебт и амд референтни графички)
   

Сподели

Вчитување...