• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

AMD е мртов

Minotaur

Intern
1 март 2016
86
19
AMD немале никогаш процесори кои се викаат Xenon....Но затоа серверските процесори на Intel се продаваат под името Xeon...
14nm не е архитектура туку растојанието од еден до друг транзистор во ваферот од кој се штанцаат процесорите. Во компјутерскиот жаргон се употребува како ознака за линија на производствен процес...Архитектурата на идните процесори на AMD изработени со 14nm FINFET производствениот процес на Global Foundries ќе се вика ZEN. Intel на 14nm FINFET процес има две архитектури Broadwell и SkyLake...
Добро, не е срамота да го искажам она што го мислам, Компјутерите не ми се струка како тебе (претпоставувам дека тебе тоа тие е струка пошто имаш поголемо познавање) :)
 

Minotaur

Intern
1 март 2016
86
19
Има, секако дека има, но АМД последниве 6 години не беше конкурентен, но од оваа година се предпоставува дека ќе биде, а тоа е добро поради тоа што ќе гледаме поголеми технолошки скокови...
Ајде да видиме :)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Добро, не е срамота да го искажам она што го мислам, Компјутерите не ми се струка како тебе (претпоставувам дека тебе тоа тие е струка пошто имаш поголемо познавање) :)
Не е срамота.. :D Компјутерите не ми се струка, забава ми се. Јас сум електро-инжинер енергетичар, што практично нема допирна точка со компјутери. ;)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Интересна тема да се чита денес. Да видиме дали ќе се појави и соодветна тема за Intel :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,442
Членови
29,742
Најнов член
MilanTrajkovski1
На врв Дно