1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD DUAL-CORE E1-1200 APU 1.4GHZ vs INTEL® CELERON DUALCORE 1000M 1.8 GHZ

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од SaleSk, 12 ноември 2013.

 1. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,601
  5,172
  20 Април 2007
  Машко
  Во план сум да земам лаптоп кој ке има во глобала офис намена, односно ке се работи со програми од Office, читање и прелистување на PDF документи, работа во Corel и нешто ситно во Photoshop. Некоја слика, обработка, гледање на ХД филмови, интернет и слично. Значи широка секојдневна примена.
  По фирмиве има релативно доста понуди, и нешто што ми се фати за око беа два модели на Lenovo од кои едниот е со INTEL® CELERON DUALCORE 1000M 1.8 GHZ, а другиот е со
  AMD DUAL-CORE E1-1200 APU 1.4GHZ...
  Како не сум доволно упатен во перформансите и можностите кои ги нудат овие процесори, би сакал да чујам мислење од вас. Кои се предностите и негативностите на едните во однос на другите.
  Инаку еве за кои модели се работи:

  http://www.technomarket.com.mk/products/09126587/lenovo-ideapad-g585gr-59366738

  http://www.technomarket.com.mk/products/09130042/lenovo-ideapad-g580gm-59366702

  Доколку имате некој други предлози, пукајте.
  Гледав и еден Асус, ама незнам...Скептик сум во поглед на Асусите...

  http://set.com.mk/index.php?route=product/product&path=10002_10003&product_id=37394

  Битно ми е да има USB 3.0 и HDMI.

  Поздрав
   
 2. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  964
  1,450
  6 ноември 2007
  Jas bas gi merkav tie laptopi pred nekoe vreme i ispadna deka 1000M procesorite se daleku pobrzi od E1200. Plus toa vozat na podobar chipset koj ide so kvalitetna integrirana video karta.
  Idi na 1000M ili 1005M CPU so HD4000 Intel GPU koe e za nijansa podobra od eden Geforce GT610 dedicated.

  Sto se odnesuva do ASUS seriite vidi so toa RAM slotovite...Ima nekoj serii na Ultrabooks ili taka nesto Slim dizajn,,... Imaat integrirana RAM memorija na samata ploca bez moznost za promena/nadogradba.

  Eve ova e idealno ja mislam
  http://anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=3003&pid=13483
   
  slobo_n, SaleSk и на maci им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. zajko
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  2,061
Вчитување...

Сподели

Вчитување...