• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

AMD CPU/APU генерална дискусија

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,873
15,183
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ја ного не разбирам, ама колку шо разбирам со 4.5ghz неможе да го победе 9900k
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,903
5,287
Мелмак

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,235
905
Неврленд
Ја ного не разбирам, ама колку шо разбирам со 4.5ghz неможе да го победе 9900k
Ја па ич не разбирам, ама разбирам дека треба прво да се рече: оп, трт, гевезн, зајн пред да се скокне, па после ке го мереме скоко коукав е. А тоа шо разбирам е дека у цена дефинитивно ке го победе, разбираш разбираш другарче!
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,873
15,183
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
@toshex

Од achievable до stable и до safe for 24/7 има многу голема разлика. За 9900K achievable е 5.5GHz, но реално се клокаат од 5 до 5.2GHz за 24/7. 1.35v All core @4.5GHz според она кое јас го разбирам ќе биде просечен максимален клок за 24/7. Можеби некои примероци ќе одат до 4.6GHz, но сепак тоа е недоволно за да го надмине 9900K.

Е сега Overclock for Overclocking не знам како да го преведам, но ако се мисли overlcoked vs overclocked фалат уште податоци на кои фрекфенции, со какви поставки за мемориите и во кои апликации/игри е тестирано за да се добие таков заклучок. Имајќи во предвид дека Coffe Lake има околу 5-6% повисок IPC од Zen+ во просек, но во просек Zen+ има 4.5% повисок IPC во Cinebench multicore тогаш :
(5GHz / 4.4GHz) / 104.5% = 108.7%

Zen 2 би требало да има за околу 8.7% повисок IPC од Coffe Lake што е маркантно достигнување. Тоа значи дека на 4.5GHz ќе биде брз во просек колку 9900K на 4.9GHz. На 4.6GHz во просек ќе биде брз колку 9900K на 5GHz, што исто така е маркантно. Сепак не е доволно за да му ја одземе круната на Интел, но би можело да се каже дека ќе ја делат.

4GHz CPU Battle: AMD 2nd-Gen Ryzen vs. Intel 8th-Gen Core

Но секако ова се математики со премнгоу претпоставени параметри. За 10 дена ќе дознаеме повеќе информации од AMD, но за да земеме здраво за готово ќе треба да почекаме тестирања од трети независни страни, или најдобро да си купиме по некој и да го тестираме. :D Се надевам дека ќе бидам меѓу првите привилегирани во земјава кои ќе си играат со Zen 2. ;)

А тоа шо разбирам е дека у цена дефинитивно ке го победе, разбираш разбираш другарче!
Па ни тоа не го разбираш баш. Најавената цена воопшто не е ниска. Цената на 9900K е $500, на 3800X e $400, разлика која е мала и која Intel може да си ја дозволи како намалување на цените непосредно со излегувањето на Ryzen 3000.
 
Последна промена:

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,706
4,532
У строК центар!
АМД за истите пари (499$, колку што е i9-9900K) ти нуди 12јадра/24треда. Ценовно гледано ќе биде поисплатлив како и до сега. Платформата беше нова пред 3 години и мислам дека ги прележа сите детски болести, сега е веќе спремна/созреана.

Во гејминг послабо се покажуваат Рајзен, ќе видиме дали и оваа генерација ќе биде истата приказна.
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,235
905
Неврленд
Ама едно дефитнивно разбирам. Како шо кажа момакот на јутуб TechDeals. "На крај победници сме ние".
Пошто конкуренцијата си го праве својто, да се намалат цените разбираш.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,873
15,183
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
АМД за истите пари (499$, колку што е i9-9900K) ти нуди 12јадра/24треда. Ценовно гледано ќе биде поисплатлив како и до сега. Платформата беше нова пред 3 години и мислам дека ги прележа сите детски болести, сега е веќе спремна/созреана.

Во гејминг послабо се покажуваат Рајзен, ќе видиме дали и оваа генерација ќе биде истата приказна.
Не, AMD не нуди, туку ќе нуди за 2 месеци од сега. Идно време. Ќе видиме дали Intel ќе ги задржи сегашните цени во тогашна иднина.

За гејминг 8 јадрените Zen 2 составени од 1 чиплет ќе бидат сосема ОК. Но не и 12/24 јадра составени од 2 чиплети кои ќе патат од болештините на ThreadRipper и кои освен за специфични задачи како рендер немаат што да понудат на десктоп машините во однос на 8 јадрените Zen2 и CoffeLake процесори.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
539
572
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
2x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
Шајзе Genesys Rhode 400
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Освен преформанси, кои еве да кажеме ќе бидат исти, фактори кои ќе влијаат се потрошувачка и температури/ладење. На последните слајдови што ги видов од инженерски примерок 16 јадрен Ryzen троши 225 вати при 84 степени темепратура, што е цели 75 вати помалку од 9900к (или 30% помалку а има дупло јадра) при 100% искористеност и е 10 степени поладен. Значи 8 или 12 јадрените ќе трошат уште помалку и ќе бидат уште поладни. Следствено, освен цените на процесорите ќе влијаат и додатните трошоци како матични и ладење. Ако АМД во цената вклучуваат достоен кулер како досега и mid range матичните ќе можат да го издржат оптоварувањето, претпоставувам дека АМД ќе биде целосен победник, барем во однос на 9та генерација Интел десктоп чипови.
 

shifty

Модератор
5 септември 2009
1,033
1,345
shifty's setup  
Processor & Cooler
XEON X5670 & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS P6T Deluxe V2
Storage
Samsung 950 Pro M.2(PCIE), Samsung 970 EVO Plus 512GB M.2(PCIE), ...
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
24GB (3x8GB) DDR3
Video card
EVGA GTX 1070 8GB ACX 3.0
Case
SAMA Black Widow
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c & ACER XZ272U P
OS
Windows 10 Professional x64
Последна промена:

shifty

Модератор
5 септември 2009
1,033
1,345
shifty's setup  
Processor & Cooler
XEON X5670 & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS P6T Deluxe V2
Storage
Samsung 950 Pro M.2(PCIE), Samsung 970 EVO Plus 512GB M.2(PCIE), ...
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
24GB (3x8GB) DDR3
Video card
EVGA GTX 1070 8GB ACX 3.0
Case
SAMA Black Widow
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c & ACER XZ272U P
OS
Windows 10 Professional x64
upload_2020-3-16_8-40-35.png

upload_2020-3-16_8-39-39.png -
Извор: Guru3D

Трендов на поефтинување е за сите процесори од 3-та генерација Ryzen-и освен кај 3950X.
 

JellyfitzDMT

Intern
19 февруари 2020
67
48
Здраво, може некој да ми каже дали може да се инсталира овој кулер на мојата матична?


Линк до куќиште и матична.


 

AndrejFerdzo

Gaining Experience
18 ноември 2013
849
298
AndrejFerdzo's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600X
Motherboard
Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming
Storage
Samsung 850 Pro 500GB & Toshiba 4TB & 2x500GB WD Green & WD VelociRaptor 300GB
PSU
CoolerMaster V1000
RAM
Kingston HyperX Predator 2x8GB 3200MHz
Video card
2x Saphire Nitro + RX570
Case
DeepCool Matrexx 70
Mouse
Bloody V7
Keyboard
Microsoft Comfort Curve Keyboard 2000
Monitor
MSI MAG271CR
Здраво, може некој да ми каже дали може да се инсталира овој кулер на мојата матична?


Линк до куќиште и матична.


Колку што видов на сајтот имаат слика со такво или слично AIO 120 во твоете куќиште, така да би можело да се монтира.
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,235
905
Неврленд
Интересен лајв видео стрим за залихата на новите рајзен 5000. И за новите
нвидија карти. Малце шо погледнав, покушајо да налеташ на нешто достапно да порачаш е као да чекаш да добиеш7ца на лото. :geek:
View: https://www.youtube.com/watch?v=4QRzPU1ZL1s
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,482
901
Најавени нови ОЕМ модели на Рајзен 5000ЦПУ, наследници на 3500Х, кои според Гејмерс Нексус ќе ги има на Алиекспрес.
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
779
1,646
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 3070
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Здраво, може некој да ми каже дали може да се инсталира овој кулер на мојата матична?


Линк до куќиште и матична.


Би требало, има АМ4 поддржка, ирелевантно е која плоча.
АМА.
Не ти препорачувам 120ка CLC. Или земи 240ка или земи си воздушно ладење. Водениве 120ки се полоши од mid tier воздушни кулери. Куќиштето ти поддржува 240ка.
 

icemaher

Intern
27 мај 2009
50
36
Куманово
Следам што како се продава кај нас, па ме интересира има 4000G APU рајзени воопшто некаде или само кај нас нема, или допрва ќе доаѓаат.
Гледав во Србија, на некои места има 4650g APU.
Овде кај нас само 3000, 3000g и скок на 5000 серија, ништо од 4000, само лаптоп.
Дали некој има 4650G, може да се склопи добра машина со нив за работа и по некоја игра, би требало да е доста појако од 3400g?
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,235
905
Неврленд
Следам што како се продава кај нас, па ме интересира има 4000G APU рајзени воопшто некаде или само кај нас нема, или допрва ќе доаѓаат.
Гледав во Србија, на некои места има 4650g APU.
Овде кај нас само 3000, 3000g и скок на 5000 серија, ништо од 4000, само лаптоп.
Дали некој има 4650G, може да се склопи добра машина со нив за работа и по некоја игра, би требало да е доста појако од 3400g?
4000 серијата апу се OEM, готови прибилд конфигурации.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,456
788
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,235
905
Неврленд
На гугл пишав 4650g srbija, мислам дека видов и 4750g. 3 г гаранција, што е финта.
Поарно изгуглај дали интегрираната е појака од 3400G , шо чисто сумњам дека е. И да е тоа ќе е мала разлика, неприметна.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,648
Мислења
829,643
Членови
28,653
Најнов член
sashka973
На врв Дно