1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD CPU/APU генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од dejan_str, 27 Јули 2014.

 1. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
 2. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
 3. Zabegann

  Zabegann
  Gaining Experience

  54
  55
  19 Јануари 2015
  Машко
  Гледам темава дека е соодветна па да прашам?
  Има ли некој процесор на FM1 сокет може и некој од основните верзии?
  Потребен ми е за BIOS upgrade
   
  На Speedy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,568
  11,340
  23 Јануари 2008
  Манга
  AMD Zen 2 5GHz 12 Core, 4.3GHz 16 Core CPUs Leaked & Benchmarked

  Изгледа ветувачки, сепак мене ме интересираат 8 јадрените деривати во игри и други апликации. Cinebench е бенчмарк во кој Zen најдобро се покажува во однос на Intel Core 6/7/8/9 gen, па така очекувам во друго Zen2 да е помалку добар во однос на Intel. Во секој случај покажува ~10% повисок скор во однос на Zen+ по јадро на иста фрекфенција. А тоа е веќе IPC на ниво на Intel Core 6/7/8/9 gen што е за поздрав.
   
  На Rukfash, gremlin, ТАТА_МАТА и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  910
  1,545
  20 Јануари 2015
  Машко
  ^ Истото ме интересира само за 6 јадрените. Мислам дека Ryzen 3 3300X за само 129 $ ќе биде апсолутен победник за mainstream корисинци.
   
  zipi123, PC_GAMER и на gOJDO им се допаѓа ова.
 6. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  226
  112
  17 Јануари 2013
  Машко
  Со душа го чекам 3600Х и се надевам дека ќе понуди барем 4,6ghz турбо на сите 8 јадра.

  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
 7. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Aко 3700X стварно иде до 5Ghz одма ќе ге земам и се надевам ќе работи на x470.
   
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,568
  11,340
  23 Јануари 2008
  Манга
  Иде до 5GHz на 1 или 2 јадра...многу битно е до колку оди на сите јадра, т.е. до колку се клока на сите јадра.

  Патем изгледа јас сум једини што не се пали на катаљарда јадра...тоа толку ми е небитна работа, дури ко негативно ги гледам бидејќи се над 8 јадра практично само ќе грее и ќе ги дестабилизира тие 8. За мене е успех ако AMD успеат да извадат дериват кој ќе има 8 јадра/16 трида на над 5GHz, т.е. ќе биде брз колку или побрз од 9900K на 5GHz, а голем успех е ако истиот чини 60% или помалку од цената на 9900K.
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,691
  1,140
  16 Јуни 2010
  Машко
  Абе види не е лошо да имаат процесор со 12 јадра пример за цена како интеловиот што има 8. Не дека за гејминг нешто би сменило, ама ете да боде очи малку на Intel. AMD сеуште не е у позиција да продава процесори по неразмумни цени, односно кажано мора да имаат у секој сегмент нешто што малку ке биде подобро од интел, а очигледно тоа со јадрата им оди засега.
  Тоа со брзините од 5 гигахерци, не ми е баш верно. Повеќе мислам дека и на едно-две јадра дека до 4.5 би оделе, 5 гигахерца е прилично многу. Не ми е верно тоа дека со една архитектура понапред и 7нм имаме таков скок од 4.2 макс гигахерци, на потенцијални 5. Ега не сум у право ама тешка работа.
   
 10. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,169
  1,558
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Моментално на 12нм процес 8 јадра се клокаат до кај 4.1 - 4.3 зависно од лотарија на силикон, на 7нм би требало по некоја логика да бидат блиску до 5.0 ... но приметив дека сите матични со X570 чипсет имаат активен ладилник што е малце загрижувачки (WTF зошто да грее толку тој чип кога повеќето PCIexpress линкови се кај процесорот веќе) ...
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 11. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,993
  3,976
  18 Септември 2013
  Машко
  X570 откако го произвеле виделе дека у некои (ретки) ситуации има spikes и може да загрее, па место да го балнасираат и решат као проблем, тие решиле да го ладат коа ќе има spikes. Ништо страшно во главно. Мислам дека кај просечна конфигурација не ни ќе се дешава тоа и можда ќе имаат silent модус на оперирање или претежно под мали обртаи... дур не видам рецензии не се секирам за чипсетот и вентилаторот. Посебно дека иам видено асус плочи без вентилатор дека ќе вадат.
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 12. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,993
  3,976
  18 Септември 2013
  Машко
  Ете само шо гледав едно видео за MSI како ја презентирале плочата и викаат дека веројатно за PCI-E 4.0 NVME RAID коа имало највеќе греел чипсетот.


  View: https://www.youtube.com/watch?v=WOF1RplsRWM
   
 13. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Тоа им треба нив, доволно е до 5Ghz на 1-2 јадра, само не знам зошто немаат 6 и/или 8 јадрени што ќе креваат до 5Ghz, мислам дека во тој сегмент од пазарот најголем обем на продажба можат да направат. 12 јадрен е ептен погоден за луѓе што гејмаат, стримаат, прават видеа или 3D/CAD итн, но тоа е доста мал сегмент од пазарот. Толку јадра ретко на кој му треба, но за мене на пример, колку повеќе - толку подобро :D
   
 14. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  226
  112
  17 Јануари 2013
  Машко
 15. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,169
  1,558
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  На shifty и SiPy` им се допаѓа ова.
 16. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  987
  2,224
  28 Јануари 2017
  Машко
  1 тест на производ кој не е ни излезен, не претставува ништо, посебно не Гикбенч.
   
 17. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,240
  991
  2 Јануари 2012
  Машко
  Кога ќе почнат да се продаваат новиве процесори?
   
 18. toplel

  toplel
  On your way to fame

  556
  565
  18 Август 2016
  Машко
  Мислам дека на 7.7.2019-та ќе бидат пуштени во продажба, а кај нас ќе ги имат од прилика после две-три недели.
   
 19. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  А за рајзен тројчички ќе почекаме троа маукучку, а? Они ваљда ке бидат 4/8 јадра, пошто рајзен 5ките се 6/12?
   
 20. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,568
  11,340
  23 Јануари 2008
  Манга
 21. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Ја не се разбирам ногу, ама за тоа шо го викаш видеќемо коа ке почнат да излават тестове и бенчмарци по јутуб за 2-3 недели.
   
 22. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,568
  11,340
  23 Јануари 2008
  Манга
  со 4.5ghz ни теорерски не можат да се подобри од 9th gen core i9 кој се клока 5~5.2ghz
   
 23. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Па сеа нели викат дека не било се у клок спидо, дека и други фактори има за перформансите?
  Као споредба нели, на исти клок спид со исти број јадра 9та генерација е појака за X % од 2-3-4 генерација?
   
 24. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,568
  11,340
  23 Јануари 2008
  Манга
  тај факторо е IPC и со се тај фактор шо го има ZEN2 на 4.5ghz не може да ја земе круната как шо расправат
   
  На SiPy` и Fredy им се допаѓа ова.
 25. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Е и тоа тек треба да го видеме од коа ќе почнат да ги тестират и споредуват процесорите, другарче разбираш.
   

Сподели

Вчитување...