1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD CPU/APU генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од dejan_str, 27 Јули 2014.

 1. AleksandarBR8

  AleksandarBR8
  Gaining Experience

  150
  139
  8 Февруари 2015
  Машко
  Изолација
  малце ке бидам надвор од темата но може ли да ми препорачате кулер за амдто? нека биде до 1300, половен или нов не е битно, гледав околу Gammax 400 и Cooler Master T4, не оверклокувам секогаш сум на стандард :D
   
 2. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,152
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Не ме сварти, свесен сум дека АМД се послаби од Интел, но неколку ривјуа гледав со FX8350 vs 4770 со иск кулер, незнам кој беше I7 4770 грееше 82 степена а FX8350 грееше 62-63 so toj kuler и затоак оментирам. Никогаш не се фокусирам на тоа колку вати трошо еден процесор па да кажам повеке вати= повеке грее пошто сите сме сведоци како 4770К грее многу повеке од 4790К а исто W трошат. Така да битно е како температурата се спроведува кај одреден процесор. Исто гледав еден куп ривјуа за AMD FX 8350 VS Intel 2500K,3670K и 4670К и ако се веродостојни АМДто во некој игри имаше дури 20% помалку максимални фрејма и 10% авериџ. За рендер и други CPU Захтевни се согласувам дека i5 2500K не може со FX 8350 Но не е многу полош така да 4670К веке го јаде но и си е поскап. А не е само тоа, чипсетот кај АМД е антика, нема ни PCI-E 3.0 ,ССДата работат побавно и слично. За Потрошувачката кога сме, не сум против да се коментира ама не ја редете како број 1 приоритет зошто АМД нечине или интел чине пошто да бидеме реални, којку % од нас ке се замараа со тоа ако АМД FX8350 беше брз колку 4790К? јас сигурно не, а не верувам и дека другите 70% кој бараат перформанси ке се замараат со тоа пошто нели за помалку пари би добиле еднакво брз процесор на 4790К. Многу понереални ситуации поминале годињево па никој не се замарал па зошто зега? Еве пример кога излезе AМД Athlon 64 752 па и 939 (ги имав и двата 3000+ 752 i 4000+ 939 интел немаше конкурентен модел, дури најбрзиот Intel P4 3,46ghz EE со L3 кеш и ХТ беше послаб, поскап а грееше многу повеке! Сведок сум како 60 степени на ајдал креваше во полошо куќиште но и покрај тоа тие 2 години во маркет шер Интел имаше поголема продажба него АМД, дел од незнање колку беа добри АМД, дел од фанство, дел од трето. Така да потрошувачката која и онака е мала, што се 150-200W ? треба да биде последен критериум кога се купува процесор и да одлучи во случај АМД и интел да имаат иста брзина, иста цена е тогаш пеки, интел ке земам зошто сепак помаку троши.
  АМД FX 8350 е веке ефтин производ но пак не ми е интересен пошто нема перформанси на ниво на i5 3670K во игри но затоа е поевин и во тој случај може да се компензира со тоа што троши повеке( поевтин е но троши повеке) Но често кога коментираме перформанси и општо за хардвер како прв критериум ја редите потрошувачката, искрено почитувам сечиво мислење, така да некој може и тоа да му е приоритет но да бидеме искрени дека тоа на повекето не им е толку битно, туку самата цена на производот.
   
  На zipi123 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Ама ти се фокусираш на баш тоа, потрошувачката....као ние само ТОА го глеаме...ние генеразлизираме и се подсмевнуваме, колку енергија троши, а перфромансите се антички.....пример земи го EXTREME FX верзијата на 5 Ghz....кога видов какви паралели и ма аa .............. :) Смешно е :)
   
 4. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,152
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Викам да не го земате како критериум број 1, инаку што се тапа АМД FX vs интел новиве тоа си е факт, и 50W да троши AMD FX немаше да помогне. Но некој земаат за нон гејминг, за работа и слично. Има апликации каде FX8350 е подобар од i5 hasvel.
   
 5. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  Ja ne vikam zaso mngou trosi lele smetkata ke ti dojde skapa, sakam da kazam deka ke ti treba uste nekoe iljadarce vo podobro napojuvajne i Coole Master T3 e dovolen za FX 8350 na stock
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 6. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Кој? Јас имам видено децидни, реални сценарија, не е на ниво ни со i5 , дури на тие негови 5Ghz фабрички...се разочарав, инаку рака на срце, размислував да го земам....
   
 7. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,152
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Пак ке повторам и 4770К грее многу а 4790К е каде каде поладен, тоа е повеке проблем од друг аспект. Што намерно или ненамерно лошо го изведуваат тоа ладење, преносот на топлината.Не верувам дека 4770К е поладен од FX8350 ама ај да не тераме на тоа, не беше ни поентата. Сакав да кажам камо АМД FX8350 да имаше перформанси како и 4690К во игри барем па ако сака и плус 100W Нека троши пошто запарите ке биде бомбона.
   
 8. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  е тоа е муабетот....гледав влече околу 300W во некој сценарија на 5Ghz ....само процесор...

  http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/amd-fx-9590-9370_7.html

  Поточно 328...а каде е тука графичката, мислам, не ми се прича.... :)
   
 9. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,715
  2,335
  14 Декември 2010
  Машко
 10. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  913
  1,579
  20 Јануари 2015
  Машко
  Е ај да видиме, 2016 не е далеку, па да не мора да плаќаме 200 евра за добар Ител процесор.
  Само да не биде како Булдужер. маркетинг кампањата ги подигна сите очекувања а производот во најголем дел разочара.
   
 11. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,715
  2,335
  14 Декември 2010
  Машко
  Нема шанси да добиеме уште еден Faildozer, таква грешка не се повторува 2 пати :D
   
 12. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Да, ова ќе биде веќе на ниво на интеловите процесори, со + - перфроманси....ова ќе биде всушност "сличен" на архитектурата на sandy/ivy/haswell ...
   
 13. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  793
  1,654
  23 Мај 2012
  Not bad, ако се водиме според табелава Zen би имал перформанси споредливи со Devil's Canyon. Ако и цената му е на место, ќе си фати некоја price/performance позиција на пазарот.
   
 14. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  913
  1,579
  20 Јануари 2015
  Машко
  Мораат, ако не отидоа курбан, од 2006 до 2015 изгубија 30 % од Market Share во однос на Интел во моментов се
  Интел 80% во однос на АМД 20 %.
  Уште еден Faildozer и ќе си прават графички само, а ние ќе плаќаме за процесор колку ќе каже газда Интел.
  Ко во старите времиња на монополот на телеком:mad:
   
 15. AleksandarBR8

  AleksandarBR8
  Gaining Experience

  150
  139
  8 Февруари 2015
  Машко
  Изолација
  Да прашам како стојат температуриве, многу се или малку? Се лади со Deepcool Maelstrom 120K[​IMG]
   
 16. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,302
  2,702
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Си го скратил прозорецот на HWMonitor, не се гледаат температурите.
   
 17. AleksandarBR8

  AleksandarBR8
  Gaining Experience

  150
  139
  8 Февруари 2015
  Машко
  Изолација
  HWMonitor е најточен? ако имате некој друг кажете да пробам со сите одпоново
   
 18. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,302
  2,702
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Добар си е HWMonitor, проблемот е што на скриншотот што го постираше не се гледаат температурите.
   
 19. AleksandarBR8

  AleksandarBR8
  Gaining Experience

  150
  139
  8 Февруари 2015
  Машко
  Изолација
  [​IMG]
   
 20. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
 21. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  913
  1,579
  20 Јануари 2015
  Машко
  Ајдеее, колкав,ќе биде физички процесорот ?... колку просечна графичка :D а проблемот со загревање ќе го решат со посебни адаптери за монтирање на цел систем директно во фрижидер.
  Е сега ја сконтав логиката на APU, они под две во едно (CPU+GPU) подразбирале ем куќиште ем фрижидер.:p
   
 22. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,550
  12,818
  2 Август 2012
  Машко
  Прајте си вие заебнции на рачин на AMD, ако!
  Ама за едно 5 години ќе подигате(ме) кредит за купување на Intel процесор.

  Flegma велит!
   
  Последна промена: 2 Август 2015
  На borcep и goce03 им се допаѓа ова.
 23. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  913
  1,579
  20 Јануари 2015
  Машко
  Е тука си во право друже, баш затоа ги троламе AMD, за оваа состојба не ни е крив INTEL, криви се АМД што со години (уште малку па деценија) се заспани и му дозволуваат на конкуретот да се одесува како монопол.
   
 24. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  RISE OF THE DEAD :....
  p.s. ЕДвај го чекам срањево искрено, ептен сакам да залепам една AMD етикета у соба. Дами и господа, повторно leak на информации за ZEN...конфирмација за ручек и така натаму
  http://wccftech.com/amd-zen-summit-ridge-launch-q4-2016/#ixzz3xxVr8Unv
   
 25. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  Aj da vidime Zen sto ke napravi ako bide po jadro i frekvencija blisku 10-15% od Sandy, dobri se, ke kupam od niv 8 jadren, zaso togas ke izede 6 jadrena i7ka. AMD moze samo da se izvade i da bide pak na vrvot ako so IMB razviat 10nm proces zaso na Intel tesko mu ode vo toa.
   

Сподели

Вчитување...