Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

AMD CPU/APU генерална дискусија

Weeaboo

Practice makes perfect
23 февруари 2020
1.125
1.285
Здраво на сите,

Моментално имам процесор Интел ама доста стар... Intel I5 4460.
Разгледувам да преминам на АМД конфигурација т.е сакам да го земам овој процесор RYZEN 5 5600G со некоја прикладна матична за него и рам.
Графичката моментално ми е MSI 750 TI (Oc Edition) и таа би ја терал и понатака па би ја сменил.
Компјутерот не го користам нешто многу за играње, него чисто онака повремено.

Па ме интересира, доколку некој го има ово процесор дали вреди и би бил добар да трае барем 5 години?

За каква намена ќе го употребуваш компјутерот?
Што спаѓа во чисто онака привремено, HTPC, сурфање?

Иначе 750Ti со тој процесор можеш комотно да е изоставиш, ако не се лажам, интегрираната од тој процесор треба да е иста/слична, ако не и подобра во одредени сценарија од 750Ti.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
1.095
703
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
За каква намена ќе го употребуваш компјутерот?
Што спаѓа во чисто онака привремено, HTPC, сурфање?

Иначе 750Ti со тој процесор можеш комотно да е изоставиш, ако не се лажам, интегрираната од тој процесор треба да е иста/слична, ако не и подобра во одредени сценарија од 750Ti.
Секојдневно го користам за сурфање, гледање видеа и слично... Понекогаш играм Фифа, Нба, Формула, Кантер и фотошоп за работа ама ништо захтевно.
Инаку да, процесорот има интегрирана графичка па може да се продаде графичката и во иднина да се земе подобра.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.082
4.082
Скопје
hackitfree.github.io
Здраво на сите,

Моментално имам процесор Интел ама доста стар... Intel I5 4460.
Разгледувам да преминам на АМД конфигурација т.е сакам да го земам овој процесор RYZEN 5 5600G со некоја прикладна матична за него и рам.
Графичката моментално ми е MSI 750 TI (Oc Edition) и таа би ја терал и понатака па би ја сменил.
Компјутерот не го користам нешто многу за играње, него чисто онака повремено.

Па ме интересира, доколку некој го има ово процесор дали вреди и би бил добар да трае барем 5 години?
Мое мислење ( јас имам 5600Х и само по кеш (32 vs 16Mb) се разликува и некој мегахерц плус) што нормално го прави побрз во игри и програми ама предност на 5600г ти е што има одличен мемориски контролер (најдобар во 5000 серија) и лесно можеш да тераш дури и 4000-4400Мхц меморија. И плус има графичка во него (интегрирана)
Иначе слободно земи го ако си нашол добра понуда - нема да се зезнеш ако го земеш .. Разликата со побрз не е приметна во секојдневие и игри.. Па и 3070ка или 6700ХТ да купиш утре - нема да ти фалат перформанси - ќе ги тера...
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.303
14.436
Секојдневно го користам за сурфање, гледање видеа и слично... Понекогаш играм Фифа, Нба, Формула, Кантер и фотошоп за работа ама ништо захтевно.
Инаку да, процесорот има интегрирана графичка па може да се продаде графичката и во иднина да се земе подобра.
Ако веќе имаш 750Ti и планираш да земеш подобра, тогаш нема никаква смисла да земаш 5600G. Земи 5600x како процесор е многу подобар од 5600G. Ако ти затреба графичка утре екстра, има ефтини графички со лопата да ги ринеш, 570-ки за 2000 денари.
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
762
1.015
јас го имам 5600g, за офис работа е екстра процесорот, не се ни замара. Све отвара затвара у милисекунда. Башка што е ефикасен и не троши. Иако би препорачал да го апгрејдне ладењето пошто со тој wraith cooler ми беше многу нестабилен системот. Едино кај мене што не се погоди е што графичкиот модул ми е фаличен и секогаш вади фрагменти и блокира кога сакаш да играш нешто.
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2.784
2.499
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | NH-U12A
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
980 Pro 1TB | SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Ducky One 2 SF w/ Kailh Box White
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Hello на сите, планирам да се подновам со AM5 платформа па во врска со матичната, се изначитав се и сешто и немам врска што матична би одбрал.

Досега default избор ми било Asus и генерално немало утка, го расчитав малку форумов и гледам дека доста луѓе се подновиле во последно време со AM5, има ли некој искуство конкретно со 7800X3D и 6000Mhz CL30/36 рам?

Не ми треба ништо посебно како голем број на I/O, 2x PCIe 5.0 x16 слота итн, битно да има 2x M.2 за SSD-ата, дали се двата PCIe 5.0 небитно, солиден VRM (како што гледам сите освен најефтините B650 имаат одличен VRM и ладење, поготово за 7800X3D не треба некој монструм VRM ама ете простор за во иднина нека има) и компатибилност со рам и пред се стабилна да е, нема да играм со tuning/OC и слично.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
564
448
Прескокни ги Асуцот за тој процесор зошто се пече како кокошка поради глупости со „BIOS“-от. Би ти препорачал кој било друг бренд во буџетот од 18000 денари до 35000 денари.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.082
4.082
Скопје
hackitfree.github.io
Hello на сите, планирам да се подновам со AM5 платформа па во врска со матичната, се изначитав се и сешто и немам врска што матична би одбрал.

Досега default избор ми било Asus и генерално немало утка, го расчитав малку форумов и гледам дека доста луѓе се подновиле во последно време со AM5, има ли некој искуство конкретно со 7800X3D и 6000Mhz CL30/36 рам?

Не ми треба ништо посебно како голем број на I/O, 2x PCIe 5.0 x16 слота итн, битно да има 2x M.2 за SSD-ата, дали се двата PCIe 5.0 небитно, солиден VRM (како што гледам сите освен најефтините B650 имаат одличен VRM и ладење, поготово за 7800X3D не треба некој монструм VRM ама ете простор за во иднина нека има) и компатибилност со рам и пред се стабилна да е, нема да играм со tuning/OC и слично.

Вака нешто јас би одбрал или слично - важно Гигабајт да е.
И Асус не се лоши како што сум слушнал ама немам искуство па тоа не можам да ти препорачам.
 

TheGamerTeacher

Gaining Experience
9 декември 2016
397
450
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Hello на сите, планирам да се подновам со AM5 платформа па во врска со матичната, се изначитав се и сешто и немам врска што матична би одбрал.

Досега default избор ми било Asus и генерално немало утка, го расчитав малку форумов и гледам дека доста луѓе се подновиле во последно време со AM5, има ли некој искуство конкретно со 7800X3D и 6000Mhz CL30/36 рам?

Не ми треба ништо посебно како голем број на I/O, 2x PCIe 5.0 x16 слота итн, битно да има 2x M.2 за SSD-ата, дали се двата PCIe 5.0 небитно, солиден VRM (како што гледам сите освен најефтините B650 имаат одличен VRM и ладење, поготово за 7800X3D не треба некој монструм VRM ама ете простор за во иднина нека има) и компатибилност со рам и пред се стабилна да е, нема да играм со tuning/OC и слично.
Имам Асус ТУФ и 0% проблеми. Во глобала проблем можеш да имаш ако рамот не ти е во QVL листа па да го возиш на дифолт брзина (ок, то ми се случи и мене), ама по некое време со биос апдејт, се си работи мазно ко путер.
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2.784
2.499
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | NH-U12A
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
980 Pro 1TB | SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Ducky One 2 SF w/ Kailh Box White
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
По се што разгледав и прочитав на крај се одлучив за MSI X670E Tomahawk, освен некои поплаки за споро бутирање на MSI матични не најдов некои критични работи да имало во текот на претходнава година за нив, па ќе видиме како ќе се покаже.
Ја разгледував и Gigabyte B650 Aorus Elite AX меѓутоа често се случува да се погоди примерок со coil whine, кај Asus гледам средени се проблемите што ги имале пролетоска со нови BIOS верзии ама не ми се ризикуваше, плус сакам промена после толку време користење нивни матични.
Asrock исто се доста солидни ама не ми се чекаше да нарачувам, кај нас гледам ретко кој носи нивна AM5 матична.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.082
4.082
Скопје
hackitfree.github.io
Gigabyte B650 Aorus Elite AX меѓутоа често се случува да се погоди примерок со coil whine,
Коил-вајн ? Од матична ?
Колку јак коил-вајн може матична да репродуцира ? Максимум 100 Вати се оптеретуваат - зарем е можно толку да е бучна ?
Јас разбирам 200 Вати графичка - свират калемите итн , напојувања исто - над 200 Вати - свират - ама матична не ми се верува дека може да е толку бучна да прави проблем..
 

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.305
3.012
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 9 7950X3D | ROG Ryuo III 360 ARGB
Motherboard
ROG Crosshair X670E Hero
Storage
Kingston FURY™ Renegade 2TB | Samsung 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX 2x2TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
Kingston FURY™ Renegade DDR5 32GB 6400MT/s
Video card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Case
be quiet! Dark Base Pro 901
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix GO Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
По се што разгледав и прочитав на крај се одлучив за MSI X670E Tomahawk, освен некои поплаки за споро бутирање на MSI матични не најдов некои критични работи да имало во текот на претходнава година за нив, па ќе видиме како ќе се покаже.
Ја разгледував и Gigabyte B650 Aorus Elite AX меѓутоа често се случува да се погоди примерок со coil whine, кај Asus гледам средени се проблемите што ги имале пролетоска со нови BIOS верзии ама не ми се ризикуваше, плус сакам промена после толку време користење нивни матични.
Asrock исто се доста солидни ама не ми се чекаше да нарачувам, кај нас гледам ретко кој носи нивна AM5 матична.
Бавното бутирање не е само кај MSI плочите, туку е карактеристика на AM5 платформата. Има многу долга memory training рутина и единствен начин да се заобиколи е ако се излаже процесорот дека веќе ја поминал. Тоа се прави со вклучување на memory context restore опцијата во BIOS.

Околу изгорените X3D процесори исто така не беше проблемот само со Asus, кај сите брендови имаше случаи, со тоа што кај овие несреќници имаше и случај со изгорена плоча па беа најдокументирани. Проблемот беше што AMD не ги известил производителите на матични дека X3D треба на помал напон да работи од обичните AM5 процесори.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.082
4.082
Скопје
hackitfree.github.io
amd-2023-mobile-naming-convention.jpg


За лаптоп кој купува - да си знае цифрите и ознаките што значат...
Значи не е 7520 „само малку побавен„ од 7540 - туку се сосема друга генерација ! (а двата произведени 2023 - ќе си речеш - „најнов процесор има„ )
 
Последна промена:

DeJaVu

Practice makes perfect
21 ноември 2010
945
1.225
Скопје
Кој е на AM4 сеуште - бест бај е процесоров (y)
Ако гледаш мсрп цени, во реалноста не е така. Зависи на што цени ќе наидеш.
На ЦУ(лесна му земја) моментално 5700х3д е 24 евра поефтин од 5800х3д(265 вс 289, или 222 вс 243 без ват), така да горе доле исто се фаќа по цена перформанси.
5800х3д се продаваше по негде 260-265 евра минатата година на ЦУ, а на Амазон ако добро се сеќавам ги имаше по $280 околу нова година.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.588
Мислења
965.661
Членови
34.962
Огласи
2.661
Најнов член
Nikolaking123
На врв Дно