• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

AMD CPU/APU генерална дискусија

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.170
4.822
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.294
3.274
Скопје

Божем Индиум - Зер гут ... Делидиран 20 степени пониски температури...
Абе бегај какво делидирање - Дербауер го искрши 7700Х нов...
 

Martin Arsov

Gaining Experience
17 октомври 2016
202
112
AMD Ryzen 7 3700X Matisse 3.6GHz 8-Core AM4 Boxed Processor w/ Wraith Prism Cooler + ASUS B550-PLUS Prime AC-HES AMD AM4 ATX Motherboard
Колку би вредела оваа комбинација?
 
Последна промена:

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.704
2.114
 

Ron26

Gaining Experience
4 мај 2019
301
464
не знам што очекуваа, некој луд дека има да фрли дебел кеш за 10% перформанси? Интел дури и на новава генерација ќе поддржи DDR4, а па АМД влегле у филм уште од сега купувачите да ги тераат DDR5 да земаат по астрономски цени.
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
458
566
Godlike's setup  
Processor & Cooler
ryzen 3600x & Gammaxx GTE V2
Motherboard
B550M aorus pro-p
Storage
XPG SX8200 Pro 1TB, 860 EVO 500GB
PSU
CM Silent Pro 600w
RAM
Crucial Ballistix 2x8 3600 CL16
Video card
ASUS TUF 3060Ti OC
Case
HAF 922
Mouse
Logi G pro wireless
Monitor
VG248QE
не знам што очекуваа, некој луд дека има да фрли дебел кеш за 10% перформанси? Интел дури и на новава генерација ќе поддржи DDR4, а па АМД влегле у филм уште од сега купувачите да ги тераат DDR5 да земаат по астрономски цени.
Intel имаат опција со матични DDR4/DDR5 верзии од старт, а на АМД нема ни да има DDR4 ќе мораш да правиш full upgrade. CPU/MOBO/RAM а цените на новите матични се изгор.
Подобро да купиш 5800X3D со некој добар рам.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.190
7.719
Мелмак
Моментално најдобри и најисплатливи опции за сопственици на АМ4 плочи се:

1. Апгрејд на процесор на 5800X или 5800X3D за гејминг
2. Апгрејд на процесор на 5900Х за гејминг + продуктивност
3. Апгрејд на матична и процесор на интел платформа со ДДР4, 12600КФ или 12700КФ со тоа шо нели цената ќе биде малку поголема а перформансите пак тука некаде, но ќе имате опција за интел 13000 процесори во иднина, а можда и 14000 ако не сменат сокет/поддршка

Се друго е градење на скрос нов компјутер. Во моментот искрено тоа е коцка пошо не се знае дали АМД ќе биде подобра платформа или Интел. Интел може да прекине со поддршка на сокетов со наредна генерација, а АМД се прескапа опција во моментов и подобро е да се почека АМ5 да се стабилизира до наредна генерација на плочи - ко шо беше и со АМ4 (втората генерација беше прав момент да се купи).
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.071
6.334
Скопје
www.facebook.com
3. Апгрејд на матична и процесор на интел платформа со ДДР4, 12600КФ или 12700КФ со тоа шо нели цената ќе биде малку поголема а перформансите пак тука некаде, но ќе имате опција за интел 13000 процесори во иднина, а можда и 14000 ако не сменат сокет/поддршка
За матична 10-11та генерација и5 или и7ка што е поисплатливо да се земе за гејминг?
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.190
7.719
Мелмак
За матична 10-11та генерација и5 или и7ка што е поисплатливо да се земе за гејминг?

Искрено јас зборев за цени за на ново пошо тоа гледав периодов и тоа беше мојата проблематика.

За на старо сигурно има опции многу за 10-11 генерација иако колку шо имам налетано по рецензии викаат дека 11та генерација е промашена (исти перформанси туку-речи со 10та генерација) така шо земи си секако и7 или и9 10та генерација и нема да имаш ботлнек сигурно од страна на процесорот - освен во 1080П пуцачици ама таму секако ќе си на 200+ фрејмови со солидна графичка и пак нема да е битен процесорот.

Посебно дека 10та генерација се постари и би требало да можеш да начекаш боља цена.
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
371
607
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
За матична 10-11та генерација и5 или и7ка што е поисплатливо да се земе за гејминг?
i5 ако ти е само за играње. Освен ако не ти требат поќе јадра за продуктивност, стримање, или нешто друго, земи i5 ако ти е поевтино. Ако се блиску цените земи си i7ка ама иначе немаш потреба ако ти е стриктно за играње пошто скоро ист клок имат (само 100MHz разлика мислам).
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.071
6.334
Скопје
www.facebook.com
i5 ако ти е само за играње. Освен ако не ти требат поќе јадра за продуктивност, стримање, или нешто друго, земи i5 ако ти е поевтино. Ако се блиску цените земи си i7ка ама иначе немаш потреба ако ти е стриктно за играње пошто скоро ист клок имат (само 100MHz разлика мислам).
Само за делкање игрици ми е. Со некоја 3070ка или 3080ка картица.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.294
3.274
Скопје
Intel имаат опција со матични DDR4/DDR5 верзии од старт, а на АМД нема ни да има DDR4 ќе мораш да правиш full upgrade. CPU/MOBO/RAM а цените на новите матични се изгор.
Подобро да купиш 5800X3D со некој добар рам.
Само што не секоја од стариве плочи (350,450,550) подржува 58003Д..5800 да подржуваат ...
Мислењето е автоматски споено:

Само за делкање игрици ми е. Со некоја 3070ка или 3080ка картица.
I5 ти е доволен..(Повеќе јадра не значат повеќе фрејмови (2-3 игри се исклучок) Фреквенција висока најмногу игра улога - и секако понова генерација
 
19 декември 2016
4
8
Не знам дали е за овде, ама го следам некое време и ова е најниската цена шо ја имам видено во последниве месец и кусур. Ретко паѓал под 400 евра,најјниско 395.

Погледнете го атачментот 117968
Bas sega gledam da najdam dobra zdelka za 5800X3D. Imase na gjiraffa za 22k nedelata pred black friday, pa se kaci na 27k momentalno. Sega razgleduvam opcija vo grcka so 20% danok vrakanje mislam deka go nacekav za 399Eur nekade po stranive
Мислењето е автоматски споено:

Само што не секоја од стариве плочи (350,450,550) подржува 58003Д..5800 да подржуваат ...
Мислењето е автоматски споено:


I5 ти е доволен..(Повеќе јадра не значат повеќе фрејмови (2-3 игри се исклучок) Фреквенција висока најмногу игра улога - и секако понова генерација
Koga sme na temava podrska za 5800x3d, dali nekoj moze da mi potvrdi dali mozam da stavam 5800x3d na AsRock B450 Pro4 r2 ploca?
Na oficijalnata strana go ima kako podrzan procesor.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.658
13.228
Bas sega gledam da najdam dobra zdelka za 5800X3D. Imase na gjiraffa za 22k nedelata pred black friday, pa se kaci na 27k momentalno. Sega razgleduvam opcija vo grcka so 20% danok vrakanje mislam deka go nacekav za 399Eur nekade po stranive
Мислењето е автоматски споено:


Koga sme na temava podrska za 5800x3d, dali nekoj moze da mi potvrdi dali mozam da stavam 5800x3d na AsRock B450 Pro4 r2 ploca?
Na oficijalnata strana go ima kako podrzan procesor.
Па зошто не би можел? Ако е поддржан, поддржан е. На B450 Pro4 имам пробано 5600x и работи без проблем, само види дали имаш најнов BIOS и рачунај дека враќање на Ryzen 2000 нема после тоа.
 
19 декември 2016
4
8
Па зошто не би можел? Ако е поддржан, поддржан е. На B450 Pro4 имам пробано 5600x и работи без проблем, само види дали имаш најнов BIOS и рачунај дека враќање на Ryzen 2000 нема после тоа.
Fala na info. Uste da najdam dobra zdelka za procesorot i ke bide super
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.515
3.083
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.294
3.274
Скопје

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
371
607
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Намерно нема 7600Х3D оти за играње ќе е најпродаван хахах. Вака 7800Х3D ќе мора да купиш шо нормално ќе е значително поскап.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.608
16.386
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&[email protected]@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^[email protected]@@@@@@@&P5P#@@@@@@[email protected]@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Намерно нема 7600Х3D оти за играње ќе е најпродаван хахах. Вака 7800Х3D ќе мора да купиш шо нормално ќе е значително поскап.
Разликата во цена мешу 7600X3D и 7800X3D ќе биде многу мала, особено во математиката на цела конфигурација, така што нема никаква поента 7600X3D. Според мене најбаран ќе биде 7900X3D, 12 јадра кои ќе бустаат жустро се повеќе од доволно, а од друга страна два мега виктим кешови од по 96MB ќе мелат се што е за играње.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.294
3.274
Скопје
Стварно - греота најнискиот модел 3Д што има само 96Мб кеш. Повисоките 192 Мб !
Не дека во сите игри ќе се види разлика - ама во тие што преферираат повеќе кеш - и тоа како ќе се примети !
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
371
607
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Разликата во цена мешу 7600X3D и 7800X3D ќе биде многу мала, особено во математиката на цела конфигурација, така што нема никаква поента 7600X3D. Според мене најбаран ќе биде 7900X3D, 12 јадра кои ќе бустаат жустро се повеќе од доволно, а од друга страна два мега виктим кешови од по 96MB ќе мелат се што е за играње.
Па не знам баш дали ќе биди мала разликата, во моментот 80 евра разлика е измеѓу 7600 и 7700 на CU, така да 7800Х претпоставувам ќе биди уште 40-50 евра (ако воопшто излези обичен 7800Х), така да разлиќата меѓу 7600Х и 7800Х би била 110+ евра. Претпоставувам и X3D варијантите слично ќе скалираат.

7900X3D ќе биди најдобар price/perf можи да, ама релативно скап ќе е со оглед дека обичниот 7900Х е 450 евра на CU. Според мене најевтиниот X3D секогаш ќе е најбаран чисто оти ќе биди 95% од перформансите на повисоките X3D модели за многу помала цена (зборам за играње). А ако земаш процесор стриктно за играње, не ти менва дали е 6 јадрен или 12 јадрен оти не го користиш за продуктивност.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.259
Мислења
919.958
Членови
32.914
Огласи
1.066
Најнов член
NaniEli
На врв Дно