1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD CPU/APU генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од dejan_str, 27 Јули 2014.

 1. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,152
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Да не отрвараме теми посебно за секој нов процесор,да ја користиме оваа за АМД а друга тема за Интел.
  Ене еден скрин од CPU-Z каде се гледа 20нм 6 јадрен APU од AMD на 4,4гхз. Станува збор за AMD carrizo APU, ако цената му е добра би бил одличен процесор за мантал апу игри,за мултимедиа и просечен гејминг.
  Инфо: http://www.guru3d.com/news-story/20nm-amd-carrizo-apu-spotted-features-fm3.html
  [​IMG]
   
  Последна промена: 27 Јули 2014
  zlatko., Costigan_Jr и на psyside им се допаѓа ова.
 2. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  APU e vo niedna oblast, vo nicia zemja, prvo ne e dovolno moken kolku i5 vtoro ne e dovolno moken igri da igras, edinstveno sto go gledam e vo konzoli ili vo nekoj epten low budget gaming konfiguracii ama cenata pa mu e previsoka, za inzinerski aplikacii kaj sto se koristi opencl i del od procesirajneto ke go vrse grafickata e tamu e zimi top opcia.
  Da carrizo najverojatno ke dojde vo 2015
   
 3. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  547
  354
  2 Март 2010
  Машко
  Која цена ќе биде? Ја не видов цена во оригиналниот пост.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 4. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,152
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Полека полека си се наоѓа место за овие АПУ процесори,цената можда е малку повискоа кај предходните генерации но не се лоши за некој просечен гејминг на 1080p монитор,башка сметај на големи подобрувања со мантал,како што се повеке и повеке мантал ке се користи така овие процесори ке бидат се повеке и повеке користени.
   
  На STEFF му/ѝ се допаѓа ова.
 5. windows8

  windows8
  On your way to fame

  758
  987
  12 Февруари 2012
  Машко
  AMD лансираше нови 8 јадрен FX процесори..

  http://www.pcworld.com/article/2600...rld-that-it-has-8-core-cpus-too.html#tk.fb_pc

  AMD announced three brand-new 8-core processors today—the 4GHz FX-8370 and 3.3GHz FX-8370E ($200 each), and the 3.2GHz FX 8320e ($147). AMD also reduced the prices on its other high-end processors, including its best—the FX-9590—which is now going for $230. Intel, meanwhile, expects to fetch $1000 for the fastest Haswell-E series CPU it announced last week: the Core i7-5960X.

  amd-fx-lineup-100411347-large.png amd-content-creation-100411348-large.png
   
  На dejan_str и Oktar им се допаѓа ова.
 6. windows8

  windows8
  On your way to fame

  758
  987
  12 Февруари 2012
  Машко
 7. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  AMD A8 7600 za cenata e dobar konkurent na i3 isto kostaat, edniot ima podobri single thread performansi, drugiot za nijansa podobra graficka.
  Eve i recenzija so novite drajveri ne znam samo dali da mu se veruva na ovie, lele kolku ne mu cine memoriskiot kontroler duplo pomala brzina na citajne i zapisuvajne od/vo memorija od i3 toa da go resat uste pobrza ke bide integriranata graficka
  http://www.fudzilla.com/home/item/34623-amd-kaveri-review/34623-amd-kaveri-review
   
  Последна промена: 6 Септември 2014
 8. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,560
  25,682
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,550
  12,818
  2 Август 2012
  Машко
  За да добијам желба да κупам AMD пρоцесоρ истиот тρеба да биде 50% поевтин од Intel еκвивалент.
  Во меѓувреме се е пρотив ваκва набавκа.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  Sto napravi treba togas cabe da ti go dadat, t.e. da si izvrsat samoubistvo, 7600 APU im e negde OK samo sto kasno go pustia za prodazba
   
 11. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Добар инженерски тим собраа сеа, стара гарда, проверена :) Може да испадне нешто интересно...
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 12. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,550
  12,818
  2 Август 2012
  Машко
  Па со оваа технологија AMD има две можности:
  • Процесорите да ги дава џабе или како bundle со матичните
  • Да легни и да се преправа дека е умрен

  Флегма велит
   
  borcep, tomaso и на prichina им се допаѓа ова.
 13. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,152
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Се собравме тука да го крунисаме новиот АМД фан :D
  Ајде ајде, време е да смениш тоа трофеј ли ти што ти е CUDA 5.5 :D Го помина испитот, од 100% негативни коментари на темите за АМД сега имаш 51% позитивни коментари.
  Флегма жал ми е но ако ти е некоја утеаха има место и за тебе :D

  Mене Ок ми се АМД АПУ процесориве, интересни се за кежуал гејминг, мултимедија и остало само матичните да беа уште поевтини. Цените на процесорите генерално им се ОК но кога ке видиш дека за посаглам плоча ти треба едно 5-6000ки плус гледаш варијанта Интел+ Плоча од 3000ки, така да плочите повеке ме кочат да не си купам АМД АПУ како секундарен ХТПЦ и онака за занимација, Баш ке видам што ке дојде следно од АМД и од АПУ и од ЦПУ да видиме дали стариот проверен тим знае да направи нешто добро или склероза ги фатило од старост.
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  Ama ti veles, a nekoj konkretno so Solidworks, kaj sto moze OpenCL da koristi od grafickata za da gi zabrza procesite ke odbere APU vo toj cenoven rank, zaso ke bide pobrzo vo tie scenarija od i5 :D a alternativa i3 i nekoja diskretna graficka poskapo ke izleze
   
 15. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Ако се занимаваш со тоа професионално, ќе штедиш да купиш Апу?
   
 16. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,550
  12,818
  2 Август 2012
  Машко
  Не сакам да терам инает ама сите љубители на AMD (не си ваљда фан на AMD процесори?) треба да констатираат дека и најповолното сценарио за AMD ќе биде неповолно на долг рок затоа што:
  • Потрошувачката на струја ќе ја стопи разликата во цена
  • Има полоши перформанси со меморијата
  • Повеќе греат и иницијално треба набавка на поскап кулер (кај Intel не треба ако не се оверклокира)
  • Имаат полоши перформанси со SSD-ата

  Затоа, Flegma велит:
  AMD да почне да соработува со производителите на матични затоа што овие за кратко време ќе престанат да произведуваат mid и high-end матични а со тоа ќе ја забрзаат пропаста на AMD како фирма за производство на процесори. Како фирма за производство на графички сеуште се држат добро со оглед на тоа што произведуваат „сивоња“ графички со мизерни драјвери.
   
 17. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  Kakov AMD fan :D, i5ka imam isklucivo za 3D, za render ako se tuka negde ima nekoj operacii single thread i AMD tamu e mizerija i plus toa sto go kaza great, malku pojke od sto treba vlecat struja ama toa e za FX procesorite, ako gledas taka i najnova i7 8 jadrena trose i gree kako ne normalna, bilo koja i7ka ne mozes so stock da ja izlades mora da zemas nekoj najeftin after market kuler.
  APU e sosema drugo zivotno i mislam za AMD ne treba high end ploci bidejki procesorite mu se eftini ne treba plocata da bide poskapa od procesorot :D i obicno za AMD plocite se pokvalitetni za istata suma od intel imaat pr pojke fazi.
   
 18. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,152
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Дајте не тупите со тоа потрошувачката на енергија аман веке, па една сијалица троши 100W! Знам дека сме сиромашна држава но за потрошувачката на енергија на процесори ни во Етиопиа ИТ форум не се коментира.
  Да, имаат полоши перформанси со SSDa , но разбери дека на поголемата маса им е битно да е брзо, и не се замара дали ке е 20-30% побрзо на друг ПЦ ако му е доволно брзо а тоа дека АМД процесорите грејат повеке не сум знаел, знам дека феномите 50тина степени на лоад грееја но можда се променило нешто. На подолго време никој не знае што ке биде, не постои фјучарпруф, тоа е маркетинг за да ве лажат. Колку што фјучарпруф беа 9800гт со 1гб рам vs 512mb и слични сценарија. Ако иднината налага оптимизирање на OpenCL тогаш и те како овие APUa за парите ке вредат, но како и секогаш тоа што денес е актуелно за 4-5 години ке оди во канта, нема фјучарпруф, не се буадали да направат фјучарпруф па да цепеме ист хардвер подолго време. јас гледам тоа што е подобро во моментот за парите, е сега ако некој е ограничен со кеш а работи програми кој користат OpenCL зошто да одат со интел варијанта со интегрирана графичка? Све си има намена, затоа е пазарот разновиден.

  Флегма предајсе, сам си :devil:
   
  На STEFF му/ѝ се допаѓа ова.
 19. AleksandarBR8

  AleksandarBR8
  Gaining Experience

  150
  139
  8 Февруари 2015
  Машко
  Изолација
  Сакам да го пофалам амд, купив FX-8350 и процесорот е тип топ, го имам споредено со i5 4460, многу брз е и пофобар од i5 за мене, воопшто не е на напор дамо што грее како термо
   
 20. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,152
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Kако бе? Според тестови во игри е послаб и од I5 2500K а пак за греење викаат макс 50-55 степени греел. Колку ти грее тебе? Може HWInfo или од Аида скрин на макс оптеретен?
   
 21. AleksandarBR8

  AleksandarBR8
  Gaining Experience

  150
  139
  8 Февруари 2015
  Машко
  Изолација
  моментално неможам да направам сс, искочен сум може вечер или утре, а тоа што викаат незнам до истите делови ми вади повеке фрејм рејтови на Battlefiled 4 за околу 8-10, го работам на сток кулер и при играње знае и до 64 степена да дојде, а тестови на мах да го ставам немам правено
   
 22. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,028
  1,541
  25 Јануари 2008
  Машко
  Подобро не прави тестови со сток кулерот.Грее амд, набави си во блиска иднина нешто подобро од сток кулерот.Јас на стрес тест не сакам да видам 64 степени а камоли при нормално сценаро во твојот случај играјќи.11 од 10 пати ти е подобра опција интел во поглед на перформансите и температурата.Парите што ќе ги дадеш за вентилатори за во куќиштето и за процесорот ти купуваа интел кој и со сток можи да си го ладиш.Како и да е направи тест ете во cinebench пример колку за споредба.
   
 23. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  Pred nekoja den gledav na kitguru test kolku trosi Sandy i5 i i7 vo sporedba so FX 8150, bidejki se izraboteni vo ist proces i FX 83XX ke pretpostavam deka tuka se negde, sistemot so i7-ka na 4,6 GHz na full load vlecese 230W, a so FX 8150 na 4,6 GHz vlecese 400W taka da AMD trosi i gree, licno koga rabotev so FX 8350 i toa SINGLE thread operacii go opteretuvase premnogu napojuvajneto i sistemot bese nestabilen se isklucuvase, znaci napojuvajna nekoi od tipot Cooler Master Elite ne pomisluvajte. Ubavo e sto od AMD chipot ima poglema povrsina i moze polesno da se izlade, so nekoj malku pogolem vozdusen kuler ke nema problemi. Dali FX 83XX se podobri od i5 vo render da se, za malku.
   
 24. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,836
  3,947
  5 Јули 2013
  FX8320E е добар процесор. +2500 ден за Seidon и GG. Може да се слика Intel за таа сума. Нема конкуренција од Intel во тој ценовен ранг. После последните поскапувања,Intel i5 се изгор .За рендер Intel нема процесор во тој ранг.

  http://www.anandtech.com/show/8864/amd-fx-8320e-cpu-review-the-other-95w-vishera/4
   
  Последна промена: 28 Февруари 2015
 25. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Многу, многу охридски Хејт, овие скопјанишчава и битолчанине и целана македонија ни мочет во енsероно.
  Прво, коментарот на Flegma за потрошувачката е валиден. Второ, на ИТ форум ако не треба/смее да се коментира потрошувачка, каде да се коментира? Во утринско контактна емисија јади вафли под сенка кај енsероно? :)
   

Сподели

Вчитување...