• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

AMD athlon 64 AM2 ili intel core2 duo?AJDE SEGA DA VE VIDAM....

Кој процесор користите?


  • Вкупно гласале
    43
8 февруари 2008
31
0
www.techno-worldsite.tk
Па..насловот кажува се.Кој ли е подобар и зошто?Објаснете и дадете слика,линк или видео.За да се уверам и јас и сите останати...:metal::metal:
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.368
211
A ti prasuvas za AMD Athlon 64 Dual-core AM2 ili AMD Athlon 64??? jas sum za AMD Athlon 64 Dual-core
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.600
16.365
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&[email protected]@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^[email protected]@@@@@@@&P5P#@@@@@@[email protected]@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Core2 Duo е подобар од Athlon64 X2 за се:
1) абсолутно е побрз
2) побрз е за 25% во просек на иста фреквенција
3) енергетски е повеќе ефикасен
4) многу повеќе се оверклокува
5) помалку грее

Зошто Core2 Duo е подобар од Athlon64 X2:
1) затоа што има неспоредливо подобра микро-архитектура.
2) затоа што е направен на многу поквалитетен и побрз производствен процес

За да се увериш, искористи го google. Има барем иљада ревјуа на Core2.

До сега сум ги користел сите Athlon64 и сите Core2 Duo. Дома имам машини со Athlon64, Athlon64 X2, Core2 Duo и Core2 Quad. Едноставно Core2 е подобар за СЕ од Athlon64, односно сеуште не сум сретнал апликација каде Athlon64 X2 е подобар од Core2.
 
8 февруари 2008
31
0
www.techno-worldsite.tk
Вака сега,подобар за мене е амд,бидејќи јас барам процесор за игри.Кога фатив на youtube да гледам клипови за gameplay од игри и такви работи,во описот на видеото,секогаш пишуваше amd athlon 64 X2 4200+, amd athlon 64 X2 4600+; AMD Athlon 64 X2 5200+ итн. И резултатите од игрите беа навистина добри.И јас не сум жив ако не гледам по 15 клипови на ден на youtube може и повеќе...Се е AMD.Плус,amd многу подобар се покажа во мулти задачи.еве неколку клипови за тоа дека AMD е многу подобар.Од Core2duo нема ништо на youtube само реклами...

http://www.youtube.com/swf/l.swf?sw...eM-oFvJP&use_get_video_info=1&load_modules=1&
----------------------------------------------------------------
http://www.youtube.com/swf/l.swf?sw...T0B1oWTH&use_get_video_info=1&load_modules=1&
Ова е исто така за моќта на амд колку може да трпи
----------------------------------------------------
Рековте помалце има можност за оверклокување?

http://www.youtube.com/swf/l.swf?sw...FSwT9kgo&use_get_video_info=1&load_modules=1&
--------------------------------------------------------
А и еве нешто интересно: AMD vs. Intel 18 дена комплетен стресс(ако разбирате добро англиски,ќе разберете и тоа како кој процесор е подобар)
http://www.youtube.com/swf/l.swf?sw...E4SbdYSC&use_get_video_info=1&load_modules=1&

Ете,мислам дека овие докази се доволно.Сака некој да ми докаже дека не сум во право?:tainstven::tainstven:
А и во следните клипови во еден друг post ќе видите кој е подобар во игрите...Само незнам дали дозволуваат HTML кодови администраториве...
А,ако неможат да се видат клиповите,најдете го линкот во HTML кодот и залепете го во вашата мозила или интернет експлорер и разлгедајте ги клиповите:)
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
@lud_po_graficki
мислам дека беше доволно што во претходниот топик ги имаше постирано истиве клипови. клиповите се стари, дебилни и апсолутно ништо не кажуваат. клипот со стрес тестот не кажува ништо за процесорот затоа што на типот му гореа плочите, а не процесорите.

ако воопшто нешто знаеш од компјутери, ќе увидиш дека нема никаква логика да изгорат двата ROM чипа за биосот само заради тоа што некој го оставил компјутерот да работи 5 дена.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.600
16.365
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&[email protected]@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^[email protected]@@@@@@@&P5P#@@@@@@[email protected]@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
lud_po_graficki, ако дојде да не учиш кој е подобар од кој, мислам дека си го утнал форумот. Од "фактите" кои упортно ги постираш, едниствено можам да заклучам дека немаш ни приближно доволно понзавања колку просечен член од форумов. Па така, не само што не си компетентен да не подучуваш, туку не си ни компетентен да се вклучиш во некоја по-advanced дискусија. Се додека си игнорантен, ќе си останеш да си живееш во заблуда и нема да научиш ништо. Додека ти избираш клипови и текстови, стари повеќе од 2 години, кои сакаш да ги видиш и чуеш, а ги игнорираш оние кои не сакаш да ги видиш и чуеш, некој работи и си игра со цел тој хардвер за кој ти си гаеш илузии. И не само што работи и си игра со тој хардвер, туку ја познава неговата архитектура, знае како функционира, ги знае неговите можности, предности, недостатоци и иднина.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Добро кажано. Само би додал дека има луѓе на кои на маил редовно им стигнуваат извештаи за сите новини, PDF фајлови со детално објаснување на архитектурите на процесорите, буквално кој пин за што служи. Исто така и од nVidia.
Мој совет - прошарај малку по сајтовите на производителите (Intel, nVidia, AMD...), пробуричкај малку, симни фајлови, прочитај. Така ќе бидеш up to date. И, читај и рецензии по сајтови додека не стекнеш доволно искуство сам да тестираш.
Поздрав, и не ме сваќај погрешно.
 
8 февруари 2008
31
0
www.techno-worldsite.tk
само малце...тие клипови не се стари,и каква има врска,дали се стари или не се(а знам дека не се).А за тие што рекоа,мене чисто ме интересира што другите мислат за друг процесор.Моето мислење си е амд.Кој има друго-слободно нека се изрази...А не,да објаснуваме дали клиповите се стари или нови....
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
ова најдобро кажува колкави се твоите познавања. можам да разберам кога некој нема напредни познавања и не ја знае архитектурата на компонентите, ама тврдоглавост од некој што не ги знае технолошките достигнувања на 21 век, никогаш нема да разберам. уште еднаш ќе повторам - pentium4 EE е праисторија. според тоа има две можности:

1. клиповите се еднакво антички колку и PIV EE
2. клиповите ги правел некој со познавања еднакви на твоите

во било кој од двата случаи клиповите не се меродавни за ништо. ти слободно продолжи да си живееш во заблуда, ама немој да ги залажуваш другите преку упорно терање инает со непоткрепени факти.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.600
16.365
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&[email protected]@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^[email protected]@@@@@@@&P5P#@@@@@@[email protected]@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
само малце...тие клипови не се стари,и каква има врска,дали се стари или не се(а знам дека не се).А за тие што рекоа,мене чисто ме интересира што другите мислат за друг процесор.Моето мислење си е амд.Кој има друго-слободно нека се изрази...А не,да објаснуваме дали клиповите се стари или нови....
Ти се фати со клипови да ни објаснуваш, не ние. Како прво, клипот е абсолутно безкорисен. Потруди се дознај барем нешто што се случува во последниве 2 години во x86 индустријата.

Јас до сега сум имал лично мои за моја употреба, процесори од сите генерации на AMD. Од генерацијата на K8 сум имал од сите степинзи барем по еден примерок. Во моментов од AMD имам sAM2 Athlon64 3500+(Orleans) и Athlon64 X2 4200+(Brisbane), а од Intel имам E6420(Conroe B2) и Q6600(Kentsfied G0). Сум ги истестирал за многу работи: Visual Studio (6, .NET, .NET2), Mathlab, Mathcad, Photoshop, audio/video encoding&decoding, игри стари и нови и синтетички тестови (3D Mark 03/05/06, Aquamark, Everest, SuperPi, WinRAR и др.). Core2 е подобар од K8 за се она за кое ги користам моите компјутери. А од мноштвата податоци(милиони официјални и неофицијални тестирања од поединци и организации) кои се достапни до обичниот граѓанин(време е да почнеш да го користиш google), сите потврдуваат и научно објаснуваат со факти, докази и аргументи дека Intel Core2 е подобар во сите апликации кои постојат на планетата Земја.

Покрај тоа, се појавуваш ти на форумов и не убедуваш во нешто што е nonsense, без да го поткрепиш со некој аргумент, факт или научен податок.

Затоа ти велам, ако имаш за цел да не убедиш дека црното е бело и обратно, си го утнал форумот. Пробај на Кајгана, Багра, Магра, верувам дека таму ќе најдеш доволно наивини и IT неборазовани луѓе за да им ги сервираш твоите мислења како абсолутна реалност.
Ако целта ти е да научиш нешто(што е многу малку веројатно судејќи според твојот цврст став за нешто за кое најочигледно поима немаш), пробај нешто прочитај на интернет, размисли и ако имаш некоја нејаснотија или дилема, повели прашај. Ќе ми биде драго, а и на други од форумов да ти го објаснат она кое не ти е јасно или си го сватил погрешно.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
каква има врска,дали се стари или не се(а знам дека не се).

Еј како бе каква врска има. Сега сме 10.02.2008. Не вреди да дискутираме за процесори од пред 5-10 години кој бил појак или послаб? Инаку и јас сум за АМД ама сепак сум реален и признавам дека ИНТЕЛ е понапред од АМД моментално.

Инаку тие видеа се стари и веке се постирани на форумот, и веке е дискутирано за нив во темата Интел vs. АМД. :bravo:
 

Baki

Intern
29 јануари 2008
46
0
I jas sum laik,ama citajki ovie nekolku meseci po razni sajtovi,forumi itn uvidov deka core 2 duo tehnologijata e barem za godina-dve ponapred od athlon dualcore.Pobrzi,postabilni itn.
Ipak,cenata na athlon e razmerno pomala so performansite,taka da najverojatno za kupuvanje ke se odlucam za athlon 5000 ili 5200 vo kombinacija so radeon 3850 512mb.
 

Baki

Intern
29 јануари 2008
46
0
Prijatel,nikoj ne e protiv tebe ili temava,bas e ok.Ama tie klipovi se od dedo noe.Fakt e deka core2duo se podobri procesori od athlon dualcore.Zatoa i cenata im e razlicna.Sepak,so Athlon dualcore imas dosta dobri performansi za dobra cena.Seuste razmisluvam za nov komp. i mozebi bi se odlucil za Athlon.Za soodnosot cena-performansi mislam deka Athlonot e podobar.
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
веќе не е подобар атлонот во ниеден однос. со новите цени и новите модели што ги исфрли интел, во секоја ценовна категорија имаат подобар или еднакво добар кандидат. имав постирано ривју од xbitlabs во некој од топициве кој сака може да го види, сега сум премногу скапан за да го барам.

@lud_po_graficki
прво никој овде не те знае, според тоа нема логика да биде против тебе.
второ, сакаш наше мислење? веќе го доби едно 10 пати, а тоа е дека core2 е генерација-две подобра архитектура од А64. увери се преку читање меродавни ривјуа и батали ги библиските клипови.
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Малце веќе е застарена темава т.е. веќе се споредува phenom со quad/extreme, ама еве ќе кажам дека core 2 duo за тоа време реално ги надмашиа атлоните, ама сепак се држеа заради нивната пониска цена, е сега во зависност од обожавателите на едната или друга страна има секакви мислења по интернетов.
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
што ќе споредувам феном кога имаат два модела извадено, и тоа со TLB баг.

не е тоа воопшто избор.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.368
211
http://www.youtube.com/watch?v=XgOmMAasqto

Видето КАЖУВА СЕ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:bravo:

Хахаха, дечко ти во кој век живееш? пошто технологијата прикажана на тоа видео е од минатиот :LOL:. БТВ, имаш многу теми со тоа видео и разрешена е дилемата... побарај малку. ПС, последниот пост од темава е направен на 11-02-08 :isplashen:.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
44.215
Мислења
918.820
Членови
32.875
Огласи
1.031
Најнов член
Jass89
На врв Дно