• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Amazon купување !ОПШТО! се што е поврзано со Amazon

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,084
972
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Амазон мнооооооооооогу ретко праќа директно до северџанија .... со тоа што јас имам купено лаптоп со дроп во уса и потоа преку дхл за 3 дена до северџанија и нема никаков проблем.
Така да треба добро да си изгуглаш и да си направиш математика дека царина пошта има едно 200 до 300 евра :) зависно колку кошта уредот.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,130
561
Јас купив Kindle пред 8-9 години, ми го пратија преку DHL, мислам дека околу 30% имав плус давачки кога дојде во Македонија.
 

Coach

Gaining Experience
6 декември 2020
51
66
Skopje
За 1000$ подлежиш на царински давачки (ддв и царина). Процентот (кај едната и другата ставка) ти варира од производот што планираш да го увезеш. Покрај самата природа, битно е и како е деклариран на самата документација (да не испадне купуваш лаптоп од 1500$ а на документација имаш тостер)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,187
Мислења
879,741
Членови
30,813
Најнов член
viktor7
На врв Дно