1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Amazon gift card

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од zmija, 10 Април 2019.

1. zmija

zmija
    Gaining Experience

347
    195
    26 Мај 2007
    NoLifer
    Добив gift card od 100 dolari на наградна игра ,е сега пиши
    The amazon gift card can be used for us account only , имам амзаон accout ама незнам какове ваљда глобален,дали да барам некој од америка да ми заврши работа или можи со некоја финта .

2. VerGer

VerGer
    On your way to fame

544
    523
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    можда сум грешка, ама мислам дека ти важи картицата само за тој маркет што ти е издадена .. ако е на .com usa, ако е на .uk.co ондак Енглеска и сл. Незнам дал памтам добро ама мислам коа имав USA картица не ми даваше да ја активирам на UK сајтот. Иначе account-от ти е глобален можеш истито да го користиш на било кој амазон регион (се конектира) ама зависи за кој листинг можеш да купиш и од каде ќе ти испорачаат и сл.

На Oktar и zmija им се допаѓа ова.
  3. moongose

moongose
    Unstoppable

1,810
    2,046
    19 Јули 2013
    Ти важи на amazon.com, не на .ca, .de, .uk, .xx.
    Се што можеш со пари да купиш од .com можеш и со ваучерот. Од америка ќе ти треба некој само ако сакаш да купиш нешто што не испорачуваат навака.

На zmija му/ѝ се допаѓа ова.
  4. zmija

zmija
    Gaining Experience

347
    195
    26 Мај 2007
    NoLifer
    значи .com како шо ми е сега барам продукти so international shipping и пазарувам :)

На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,146
    11,141
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Ако не најдеш друг начин, можеш да пробаш со ова. Јас сум го користел неколку пати без никакви проблеми.

Има повеќе слични сервиси, овој ми изгледа најповолен.

Но сепак, било која поштарина од САД е скапа, и таа преку нив. Но веројатно имаат мал попуст како редовен и голем муштерија на поштите.

Последна промена: 10 Април 2019
  6. VerGer

VerGer
    On your way to fame

544
    523
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    ил алтернатива да најдеш некој што сака да земе рецимо PS4 картица за кредит, па да ти дае кеш на рука (ако тебе не ти треба нешто такво нели). Да не јадеш шипинг за џабе ..

7. zmija

zmija
    Gaining Experience

347
    195
    26 Мај 2007
    NoLifer
    go dobiv giftot ama pa nema so da se kupi internacionalno nisto nema saglam edno ssd ke zemav ama nema shipping,to so mi vika methuzalem so virtuelna usa lokacija neznam bas da go izvedam . wow pretplata ako mozi ili psn kartici samo ako fajka

8. moongose

moongose
    Unstoppable

1,810
    2,046
    19 Јули 2013
    Купи си книги :)

9. btkabadajche

btkabadajche
    Intern

18
    6
    26 Април 2019
    Отвори usa Amazon account, купи eBay gift card и потроши ги на ebay?

10. efto

efto
    Gaining Experience

263
    199
    19 Април 2007
    Мислам дека не можеше да се купува gift card со друга gift card, само со картичка.

11. btkabadajche

btkabadajche
    Intern

18
    6
    26 Април 2019
    Добро.. 200$ gift card и да плати 100$ со картичка и 100$ со gift card balance?

12. efto

efto
    Gaining Experience

263
    199
    19 Април 2007
    Проверив, не може воопшто:

You may not:

Use a gift card to purchase certain ineligible goods and services such as collectible coins or other gift cards. The goods and services eligible for purchase with our Amazon.com Gift Cards are subject to change in our sole discretion. You'll need to provide a credit card, debit card, or other valid payment method to pay for an order that includes any ineligible items.

https://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?nodeId=201138990

На btkabadajche му/ѝ се допаѓа ова.
  13. btkabadajche

btkabadajche
    Intern

18
    6
    26 Април 2019
    Не знаев досега... Штета

14. btkabadajche

btkabadajche
    Intern

18
    6
    26 Април 2019
    Ако ти се продава за 70-80%..се наоѓаат луѓе :)

Сподели

Вчитување...