1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Amazon гаџети - Echo Dot, Alexa, AWS IotT, Dash, ...

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од kirev, 28 Мај 2017.

Тагови:
 1. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Guys, има некаде да се купи Echo Dot во близина? Ако се нарачува, ем е голем шипингот, ем треба да се чека...
  Или дали имате некакво искусто со hack/преправка на RPi во уред со иста функционалност како и Echo Dot? (Alexa плус skills се многу добра работа :)
  Reverb.ai не врши работа зашто мора да го стиснеш со рака за да почне да слуша. Ми треба Сакам онака со подвикнување да функционира :)
   
  На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
 2. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  590
  555
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  не верувам дека ќе најдеш негде поблиску (најблиску Австрија или Германија) со тоа што официјално уште не е пуштен уредот сегде. До сега барем последно што имам видено за Европа е Германија, Австрија и UK. Така да најблиску ти е ако начекаш некој од Германија да ти донесе или барем да ти ја препрати со нормална пошта. Ја моево го ушлепаф од USA.

  п.с. Најдобра понуда може имаш видено е ако се зимаат три дота пошто има некоја акција со попустчиња. Па ако има и други по форумов може нека организација .. уште поубаво ако има некој у Германија па да си иде за брзо :)

  Исто мислам дека и чекањето не ти бега .. пошто на амазон се у беклог цело време по 2-3 недели се чека стандард генерала, нешто побрзо ако земеш бело место црно ..
   
  Изменето од модератор: 31 Мај 2017
  На kirev и Oktar им се допаѓа ова.
 3. Luki Junior

  Luki Junior
  Gaining Experience

  151
  266
  28 Декември 2015
  Машко
  Брат ми има Алекса (Ова поголемото). Вели дека му брка работа, и му кажува нешта баш онака со подвикнување.

  Јас некако не сум фан на тоа. На Амазон оние со Prime Membership не мора да чекаат, одма се порачува и пристига со морнинг експрес.

  Но, провери дали германските Еко разбираат скилсет на англиски (најверојатно е сврзано со кој амазон акаунт/која држава/регион ќе го сврзеш).
   
  На kirev и Oktar им се допаѓа ова.
 4. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  590
  555
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  И со приме се чека :) зависи коа како ќе налеташ, јас кога го земав имаше месец дена на црното, недела дена на белото (ама во USA) .. може од било каде да се користи не се region locked, на работа го имаме и поголемото, разлика е само озвучувањето генерала, ако планираш да користиш свое озвучување подобро е дот-от пошто има конектор да се врзе со пинови (не мора преку блутут).

  Инаку неможе да се намести домашна локација ако си надвор од подржаните локации, значи ако прашаш како е времето ќе ти каже за таа локација, а за кај нас ќе мора да одиш на дугачко .. како е времето у скопје македонија. Има некој "hacks" ама не се 100% пошто има некој пријави дека ги блокирале корисници.

  иначе Амазон пуштија .. Приме Видео глобално, работи и кај нас, први три месеци е на намалена цена после е нешто поскупо, ама пак е некоја ок цена (не ми текнува точно). Штета што Амазон приме музика не е сеуште пуштено, ваљда имаат повеќе проблеми со ауторски права. Ама има и бесплатни опции ко tuneIn што функционираат.
   
  Изменето од модератор: 31 Мај 2017
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Luki Junior

  Luki Junior
  Gaining Experience

  151
  266
  28 Декември 2015
  Машко
  Еве ако сакам да го купам сега. Ќе дојде утре.
  upload_2017-5-29_13-7-5.png

  пс. Брат ми го чекаше, ама тоа кога уште се продаваше со покани.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 6. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  590
  555
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  true true, така беше и јас кога го земав, сега баш отворив гледам има и акција за комплети, ко дот и блутут звучниче или дот и сијалици и сл .. зема замав ова се повеќе . само да ми ја пуштат музиката уште да може од тука да си платам ко човек ..
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 7. krema

  krema
  Professor

  9,492
  9,195
  24 Јуни 2009
  Машко
  @VerGer
  И уште еднаш пост врз пост! :)
   
  На kirev и smole им се допаѓа ова.
 8. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  590
  555
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  на различни одговори реплика .. не сам на себе да си бладам рандом, мислам не е исто но?
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 9. krema

  krema
  Professor

  9,492
  9,195
  24 Јуни 2009
  Машко
  Без разлика, во еден пост можеш да реплицираш на повеќе одговори.
  хммм можеби сум грешка :D
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Jovan123

  Jovan123
  Intern

  11
  11
  6 Декември 2012
  Здраво, за што точно би го користел?

  Ќе ти кажам какви беа моите очекувања а што добив. Сакав да го направам автоматизиран домот, да имам контрола врз што е можно повеќе уреди, да можам да слушам музика, да добивам ситни информации за кои не вреди да си рушам комфор, време/резултат/сообраќај/тривиа за филм.

  Се ова можеш да добиеш од echo, но не е глатко искуство. Особено ако ја користиш направата во Македонија, многу од сервисите се изолирани и ќе треба добро да се помачиш за да стигниш до некое задоволително искуство или воопшто нема да ги добиеш. Главните адути, локациски сервиси, нарачки, музика и слично не се достапни во Македонија, имај го ова на ум.

  Сума сумарум, ќе го најдеш во Германија, ќе треба да менуваш акаунтот од каде е нарачан да биде со адреса во Америка, ќе треба јазикот да го менуваш на American English, ќе треба да инјектираш временска зона за да може да ти работи гугл-календар нормално, ќе треба да креираш премиум спотифај или премиум амазон акаунт за да слушаш музика. За да ги креираш двата акаунти, ти треба баш истиот мејл со кој си го креирал амазон акаунтот за нарачка.

  Поздрав
   
  Последна промена: 29 Мај 2017
  На kirev и VerGer им се допаѓа ова.
 11. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Мислев на набавка како порано што имаше разни работи во Невада. Инаку имам Echo Dot на работа плус си ставив Reverb на iPad и на Xiaomi, ама не е како она подвикнувањето :) Командите ми се доволни (само мотање наназад 10 секунди и сл. ми фали), не е проблем да загризам и да си направам некој прост skill и сега само гледам што поевтино да поминам (рефурбишд во САД го има за $40). Кого го интересира, еве список на команди The complete list of Alexa commands so far

  Апдејт - ми даде да креирам Pandora account и да го врзам. Бидејќи си мисли дека сум во САД, Пандора си свири без проблем :)

  Све поише ми се свиѓа воа Дотов...
   
  Изменето од модератор: 31 Мај 2017
  На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
 12. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  590
  555
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  Ја пробував да се претплатам на Амазон Music ама неќеше ни да чуе да ми прифати картица, чак и пајонирот ми го bounce-асе дека не е од супортед зона

  btw http://lifehacker.com/how-to-build-your-own-amazon-echo-with-a-raspberry-pi-1787726931 ама немам лично пробано со пи-от
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 13. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Без картици, само акаунт отворив... Иначе све поише мислам дека било кое решение освен оригинал Echo нема да функционира како што треба. Сепак во Echo има 7 микрофони. Одлично го лови гласот. Има разлика во секој поглед. Прво си мислев ќе ми помине ќеиф па ќе си го пренаменам RPi во нешто друго. Ама Alexa ќе станува сѐ подобра, сѐ повеќе содржини ќе има... Voice user interface ќе станува сѐ подобар. Нема назад. :)
   
 14. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  482
  429
  12 ноември 2013
  Некој што има користено и Google Home да сподели? Со кое имал подобро искуство?

  Јас сум задоволен од Google Assistant. И искрено уредот на Google ми изгледа доста помоќно, чисто ради целата А.I. и процесирачка моќ која ја поседува Google.
   
  На kirev и VerGer им се допаѓа ова.
 15. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  590
  555
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  за Пандора јасно, ама амазон мјузик има јаки опции, можеш поспецифични работи да бараш со Алекса :)
  И покрај се тоа .. амазон први воведоа таскови на Google календар :)

  ги имам гледано сите опции, моментално овие имаат голема предност пошто улетаа први во играта, гугл многу потешко и поспото се интегрира чак и со нивните сервиси, дал немаат приоритет дадено ор ват незнам .. а искрено дот у кафеаво кутиче мене многу поубаво ми изгледа, али ок тоа веќе си е прашање на вкус :) Моментално гугл тепа на поле вадење дата од нет пошто нели search i their game.

  И сеа за разлика на амазон моментално ова им е еден од главните фокуси, а гугл ми глеа ко ај да убациме и ние нешто у игра. Башка имаа "добар" инцидент, им се пушти еден ден да пали уредот рандом реклами од чиста мира .. тоа за мене е биг но но. (дал намерно опипавале ил некој кликнал грешно дугме то они си знаат)

  Ќе видиме како ќе им оди и на apple кога ќе го извадат нивниот играч пошто сири си е доста попуарна генерално најдобро и иде за рандом муабет (најслаба точка на Алекса во моментов)
   
  На Psycore и kirev им се допаѓа ова.
 16. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  $40 моментално. Некој проверен сервис во САД каде што можам да испратам роба а они да ја препакуваат и да ми ја испратат во Македонија? Некои се споменуваа на форумов ама не ги запишав :(
   
 17. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,303
  11,418
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Читај бе братучед, читај. :hay:

  Ама секое праќање од Америка е скапо, не само преку нив. Тие имаат малку пониски цени од обичните продавници (веројатно имаат попуст „на количина“ од поштите), но разликата не е голема, освен кај ДХЛ и сличните (ама тие можеби ќе те ошурат овде). Но ако не жалиш пари...

  (две нарачки преку нив ми беа од Амазон, ама лесни и мали).
   
  На kirev и krema им се допаѓа ова.
 18. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Најевтиниот шипинг нема трекинг. :( За две парчиња амазон еко не ми се ризикува... Ќе мора од ибеј, ама ми излегува плати три земи два. Тоа е тоа.
   

Сподели

Вчитување...