1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проценка Ам4 платформа.

Дискусија во форумот 'Продавам' започната од steelseries, 4 Мај 2018.

 1. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  530
  20 Декември 2015
  Машко
  Asus x370 Prime Pro.

  Ryzen 1700.

  Никогаш не сум ставил повеќе од 1.35 волти(на процесорот).

  Температури при стримање и гејмање макс 60.

  Матичната е апдејтувана на последен биос
  Доаѓаат со сите дрангулии. Купени Декември 2017. Датум утре ќе апдејтирам конкретно бидејќи гарантниот не е до мене.

  Ако се добијат разумни понуди ќе иде на продажба.

  Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
   
 2. TheGamerTeacher

  TheGamerTeacher
  Gaining Experience

  120
  72
  9 Декември 2016
  Машко
  Komplet ili delliva e ponudava?
   
 3. VerifiedUsers Overlay
  Cika

  Cika
  V.I.P

  2,529
  1,197
  8 Декември 2009
  19-20K.
   
  На Grimriper и gOJDO им се допаѓа ова.
 4. Psycore

  Psycore
  On your way to fame

  534
  555
  12 ноември 2013
  Automation Tester
  Бидејќи се прилично нови би идел 15% - 20% помалку од моментална во салони.

  Испратено од SM-N950F преку IT.mk форум апликација
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 5. VerifiedUsers Overlay
  gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,710
  14,459
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Прилично е старо ова кое се продава, една генерација стара временски во однос на AMD, а практично 2+ генерации стар во однос на конкуренција. Така да 30% треба да се симне од малопродажната од старт, а со оглед на тоа дека малопродажните цени кај нас каснат со намалување можеби треба и повеќе. Така да, 300 еур според мене, е реална цена по која би се продало комбово. Со повисока цена ризикува да му остане за спомени или да го даде уште поефтино за неколку месеци.
   
  Grimriper, Psycore, TheGamerTeacher и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  530
  20 Декември 2015
  Машко
  Ваше да е го цените миљјарди.

  Во случајов давате предлог матичнава гага да се даи...

  Незнам речам сакам кажам работава.

  Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
   
 7. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  530
  20 Декември 2015
  Машко
 8. incontempt

  incontempt
  Gaining Experience

  215
  204
  24 Февруари 2016
  Машко
 9. TheGamerTeacher

  TheGamerTeacher
  Gaining Experience

  120
  72
  9 Декември 2016
  Машко
  Матичната ти е сосема добра, и плус може да се користи и за новата генерација и вади 5% помали перформанси отколку х470 така што е сосема ок варијанта. Проблем е со процесорот бидејќи старата серија на Рајзен се послаби а поскапи од новата, што е нелогично. Би одел со 19-20 илјади.
   
 10. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  530
  20 Декември 2015
  Машко
  Послаби се али во никој случај не повеќе од 10%.

  Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
   
 11. incontempt

  incontempt
  Gaining Experience

  215
  204
  24 Февруари 2016
  Машко
  Не е ни 10% послаб од "новата R 2xxx серија" а плочата е топ, меѓу најпродаваните беше за рајзен платформата, на оверклок нет има подфорум посветен само за таа плоча и добро ги подржува и новите процесори, новата верзија на биос има опција за поединечно оверклокување на јадрата, јас имам модуван биос инсталирано моментално со сите опции отклучени само што тоа не е компатибилно со првата генерација.23000 + ден. мислам дека е исплатливо 12threads cpu + mobo. Допрва подршката доаѓа за повеќејадрени процесори во игри и софтвер, во иднина само повеќе ќе дојде до израз моќта на 8 јадра + SMT. Се извинувам за долгиот пост само сакав да ја оправдам проценката.
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 12. VerifiedUsers Overlay
  Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  900
  2,268
  12 oктомври 2014
  Машко
  Абе ако е за ќејф да се направи тогаш ја и 30к проценка би ставил.
  Ама фората е да се продаде,не да бампаш до 2019та.И ако си имате проценка во глава незнам зашто се бара проценка на форумов.Само до негативен набој се доаѓа во тој случај,ништо повеќе.
  Да не бидам офтопик скроз 350 евра моја проценка.

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  На toshex и igor_igor им се допаѓа ова.
 13. VerifiedUsers Overlay
  gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,710
  14,459
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Не ја сваќам поентава на темава...
  2700x дилерски е 18к кој е над 20% побрз во просек од 1700, нов со драматично подобар куфер...
  x470 prime pro кога ќе пристигне кај нас дилерски ќе биде ~8.5k
  малопродажните цени се 21k + 9.5k. И со оглед на ова колку вреди ова шо се шитка?
   
 14. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  530
  20 Декември 2015
  Машко
  На incontempt му/ѝ се допаѓа ова.
 15. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  982
  1,713
  20 Јануари 2015
  Машко
  Пиши цена ако не е проблем, чисто како референта цена во однос на евентуални идни проценки.

  Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 16. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  530
  20 Декември 2015
  Машко
  22.500

  @incontempt процени добро.

  Според маркет и перформанси на ново излезените процесори и матични.

  Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
   
  На incontempt и goce03 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...